Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (472. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
25.943
Cevap
898
Favori
1.751.146
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 470471472473474
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elektrik-Elektronik Mühendisiyim ve uzun süredir Macbook Pro 13" Early 2015 Retina Ekran modelini kullanıyordum.

Yeni modellerin açıklanmasıyla birlikte bir süredir M1 tecrübelerini ve fiyatlarını farklı platformlardan takip ediyordum.

M1 işlemcilerde ciddi sorunlar görünmediğini gözlemledim hatta bunun aksine beklentinin üzerinde bir performans gördüğüm için;

bugün gelen indirim ile birlikte:

-Macbook Pro 13" M1 8GB/256GB Uzay Grisi (13.149₺ - Garanti Bankası 12 Taksit)

-Anker PowerExpand 8in1 USB-C PD Hub (599,90₺)

almış bulunmaktayım. NataVega mağaza elden teslim için teyit e-postası bekliyorum.

Buradan sürekli bilgi, tecrübe ve haber paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Signum S kullanıcısına yanıt

tesekkürler bugün gördüm mesajınızı arada gözden kaçırdım galiba

Anker PowerExpand 8in1 USB-C PD Hub siparişini verdim bugün, tecrübelerimi burada aktarırım

• feyzullahceylan F kullanıcısına yanıt

Anker 600 tl cok pahali.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bence de pahalı fakat 2 HDMI ve 1 ethernet çıkışlı kaliteli bir alternatif bulamadım

Kingston Nucleum'da da wi-fi kopma problemlerini duydum, bunu denemeye karar verdim ben de

• quote:

Orijinalden alıntı: feyzullahceylan

bence de pahalı fakat 2 HDMI ve 1 ethernet çıkışlı kaliteli bir alternatif bulamadım

Kingston Nucleum'da da wi-fi kopma problemlerini duydum, bunu denemeye karar verdim ben de

wifi kopmalari hepsinde var ancak 2 hdmi da olsa bildigim kadariyla desteklemiyor deneyip yazarsaniz sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: renzokuken

selam herkese, konu sürekli güncel olduğu için ve genelde bilgili kişilerin paylaşım yapması nedeniyle önemli bir sorumu burada sormak istedim :)

elimde Mac mini (late 2012), iPhone 6s ve iPad 8 var. Avukatım.

Mac mini de google drive Klasörüm var, o klasöre eklediğim dilekçeler, mahkeme kararları evrak vs her şey drive da saklanıyor ve bunları iPhone ile iPad den google drive uygulaması üzerinden rahatlıkla görebiliyorum.

sorum şu, Mac mini de yazdığım dilekçeleri otomatikman iPad e indiren bir uygulama var mı? yani mantıken iPad de iCloud a otomatik yedeklemeyi açtığınızda yapılan olayın tam tersini istiyorum.

toplam 6 gb' a yakın binlerce dilekçe ve evraktan bahsediyorum. bunların sürekli iPad de internet bağlantısına gerek kalmadan elimin altında olmasını istiyorum.

bir başka değişler, Mac mini deki iş klasörümün aynısının sürekli güncellenen versiyonunun iPad in içinde de olmasını istiyorum.

bu mümkün mü? google drive ile bu mümkün değilmiş, ters senkron olmuyormuş, başka bir fikri olan var mı?

şimdiden teşekkürler.

icloud drive kullanabilirsiniz

• Kişisel bilgisayarım Intel 2020 MBP idi, işyerim dün bana M1 MacBook Pro hediye etti ancak pek bir fark göremedim açıkçası, kişisel bilgisayar olarak kullanmayı önerir misiniz. Bununla yapabileceğim sihirler neler yani Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] 

• quote:

Orijinalden alıntı: Oziko

Kişisel bilgisayarım Intel 2020 MBP idi, işyerim dün bana M1 MacBook Pro hediye etti ancak pek bir fark göremedim açıkçası, kişisel bilgisayar olarak kullanmayı önerir misiniz. Bununla yapabileceğim sihirler neler yani  

cok ilginc ne icin kullaniyorsunuz ? cihazda neler yapiyorsunuz ?

• M1 işlemcili 8gb RAM 512gb SSD li Macbook proyu 1 aydır kullanıyorum. İyiki almışım, Şarj süresi çok uzun ve hızı muazzam. Kararsız kalanlara tavsiye ederim. Almadan önce yayınlanmış yerli ve yabancı tüm inceleme videolarını izledim. 8GB ram ile 16Gb ram arasında kayda değer bir fark yok. Bence RAM'e vereceğiniz parayı HDD'ye verin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oziko

Kişisel bilgisayarım Intel 2020 MBP idi, işyerim dün bana M1 MacBook Pro hediye etti ancak pek bir fark göremedim açıkçası, kişisel bilgisayar olarak kullanmayı önerir misiniz. Bununla yapabileceğim sihirler neler yani  

Nasıl karşılaştırdınız bilmiyorum ama Chrome da bir kaç web sitesi açıp, bir kaç world Excel dosyası açma 1-2 video izleme ile bir fark göremezsiniz.

2 bilgisayarı güçlerinin sınırlarında kullandığınızda fark ortaya çıkar.

Genel anlamda söylüyorum, henüz hiç mac deneyimim olmadı, ilk olacak aldığımda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oziko kullanıcısına yanıt
    Şirketinizin alanı nedir. Ne için kullanıyorsunuz ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Kazall @Mixenon @Signum

Ben oyun geliştiriciyim. Ama 2020 Intel MBP'de kullandığım birkaç plugin ve app M1 bilgisayarımda çalışmadı, Cocoapods, Screenflick, Bettertouch Tool, Splashtop XDisplay yanıt vermeyen uygulamalar.

Alternatiflerini bir şekilde bulabilirim ama şuan için M1 beni biraz uğraştıracak. Sadece şunu söyleyebilirim, bazen Mac'i televizyona bağlıyorum ve neredeyse 3-4 saatlik bir ikinci ekran kullanımında Intel genelde alev atarken M1 harbiden hiç ısınmadı, yani baya ılıktı bildiğin. Sanırım bunu kişisel bilgisayarım olarak kullanacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oziko -- 3 Şubat 2021; 0:29:57 >
  • ALdığım Macbook Air base model dün elime ulaştı. Daha önce bu konuda konuşulan 3 aylık arcade hediyesini ben bir türlü bulamadım. Normal bir şekilde ilk ay ücretsiz olarak karşıma çıkıyor. Nasıl yapacağız?

• merakliyim_ben M kullanıcısına yanıt

hocam tamamen kullanma şeklinle ve bugünkü durumla ilgili bu dediğin bence. ha yetmezse ilerde satarım 16gb alırım dersen evet o da bir tercih. yoksa ben de çok arada kalmıştım. aslında ssd dışında herkes bu konularda şu an kararsız bence. mca mi yoksa mcp, 8 mi 16 ram mi. bu cevaplar bence biraz zaman içinde cevaplanacak ve çok kişiye göre değişen sorular. hatta final cut kullanıcıları içinde bile kullanımdan kullanıma değişecek cevapları var bence.

ama net olan birşey var üstteki arkadaş fark yok demiş. benim mcp 2014 ile akşama kadar safaride 5 sekmeyle işlem yapacak olsam yan tarafta m1 olsa, orda bile fark bulamam.

m1 devrim arkadaşlar. ibm 486 dı galiba 1,44 floppy disklerden bu yana bence olan en büyük devrim. çünkü bilgisayar dediğimiz kavram ayrı parçaların birleşimiydi bugüne kadar. ama apple m1 işlemci ile bu işi tam tersine çevirdi tek ve değişmez parçalar yani dışardan sadece bambaşka bir işlemci gibi gözüküyor ama bence bundan çok daha ötesi.

bilgisayar kavramı bence değişti m1 işlemcili Mac'lerle (yavaş yavaş minik denemelerde geliyordu buraya zaten benim 2014 mcp da bile ram değişmiyor mesela ).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zorbakalimero -- 3 Şubat 2021; 11:21:35 >

• Arkadaşlar, dolar düşüyor, bu şekilde devam ederse 7 nin altını görecek, sizce macbook fiyatlarında düşüş olur mu?

Bu ay içerisinde alıcam, 1-2 hafta daha geciktirebilirim.

• Mixenon kullanıcısına yanıt

bu düşüş devam ederse (ki daha insanlar ellerindeki dolarları satmaya başlamadılar bile) kesinlikle fiyat indirimi yapar apple. bizim yerli firmalar gibi karını maksimize etmek için bahane aramaz apple. değeri neyse ordan satar (ki apple tr de salak değil yurtdışı ile fiyat farkı acılırsa insanlar dışardan almaya başlar, kendi satış hedefleri düşer bu sefer).

ama tek korkum şu ; bu sefer de yeni vergiler getirirler mi acaba elektronik eşyalara.

daha yeni elektrikli araçların ötv yi arttırdılar, herkesin bahçesinden petrol fışkırıyor ya Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zorbakalimero -- 3 Şubat 2021; 13:17:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zorbakalimero

bu düşüş devam ederse (ki daha insanlar ellerindeki dolarları satmaya başlamadılar bile) kesinlikle fiyat indirimi yapar apple. bizim yerli firmalar gibi karını maksimize etmek için bahane aramaz apple. değeri neyse ordan satar (ki apple tr de salak değil yurtdışı ile fiyat farkı acılırsa insanlar dışardan almaya başlar, kendi satış hedefleri düşer bu sefer).

ama tek korkum şu ; bu sefer de yeni vergiler getirirler mi acaba elektronik eşyalara.

daha yeni elektrikli araçların ötv yi arttırdılar, herkesin bahçesinden petrol fışkırıyor ya  

hocam zaten abd fiyati ile tr fiyati arasinda devasa fark var 6500 tl guncel kurla macbook air egitim indirimli

tr de 9.500 o da pt de apple i katmiyorum bile zaten alma firsati olan abd den alir her zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Signum -- 3 Şubat 2021; 13:44:15 >

hocam kullandıktan sonra yazar misiniz wifi kopması yasadınız mi diye? Ben de 2 hafta once baseus usb hub almistim wifi kopması yaşadım ve iade ettim. dodocool öneriyorlar ama merak ediyorum sizin deneyiminizi

Dün Macbook Pro 13" M1 8GB/256GB Uzay Grisi Modelini MediaMarkt'dan 13.149₺'ye Garanti Bankası 12 taksitle aldığımı yazmıştım,

GarantiPay ile ödeme yaptım fakat Garanti bankası Shop&Fly kartla aldığım için 100₺ bonus gelir mi gelmez mi bilemiyorum.

Bun post'u asıl yazma nedemim başka firmaların da bu indirime katıldığı bilgisini vermek, taksitli almak isteyenler için avantajlı bir durum.

Macbook Pro 13" M1 8GB/256GB (Pro Baz Model):

-Media Markt 13.149₺ -> garanti bankası vade farksız 12 taksit

-Teknosa 13.149₺ -> axess ve world vade farksız 12 taksit

-Vatan Bilgisayar 13.149₺ -> hemen hemen tüm kartlara 6 taksit

-pt.com.tr 12.299₺ -> eğitim indirimli ve vade farksız 6 taksit

(PT'nin vade farksız 6 taksit seçeneği daha önce yoktu galiba şimdi dikkatimi çekti)

$/₺ kur farkından dolayı Apple TR fiyatları daha aşağıya çekerse(mesela 13.149₺ ), PT'de eğitim indirimli fiyatını aşağıya çeker diye tahmin ediyorum. YTD ;)

• Signum S kullanıcısına yanıt

Turksat Kablo internet Netmaster CBW-383Z4 modem ile kablosuz kullanıyorum

(eski bir modem hangi frekansta kaç Ghz ile çalıştığı ne üzerinde bir yerde ne de internet sitesinde yazmıyor)

Anker PowerExpand 8in1 USB-C Hub'ı M1 base model M1 MBP 13" cihazda yukarıdaki modem ve operator bağlantısında denedim bende sorun çıkarmadı.

2 adet usb-3.0 çıkış portuna 2 adet harici WD Harddisk bağladım, iki disktende veri aktarımı başlattım aynı zamand, bu işlemler yapılırken 2 adet HDMI portu da 2 adet 34" ekrana bağlı ve ayna ekranlar seçeneğinde ikisi de aynı görüntüyü veriyordu

bu durumda internette hiçbir kopma yavaşlama vs problemi yaşamadım.

yakın zamanda Superonline Fiber 100mbps internete geçeceğim umarım onun modeminde de problem çıkarmaz, tecrübelerimi yine paylaşırım.

@Signum

söylediğiniz gibi 2 HDMI aynı anda genişletilmiş masaüstü modunda macOS için desteklemiyormuş, ayna ekranlar seçeneğinde aynı görüntüyü veriyor 2 monitör de.

• 
Sayfa: önceki 470471472473474
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.