Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (474. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Şekmi Şarraki Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 8 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
25.939
Cevap
898
Favori
1.750.616
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 472473474475476
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

cihaza hiçbirşey bağlamadan 1 saatlik (diğerlerine göre daha yoğun) kullanımda pil yüzdesi %100 seviyesindeyken sadece %1-%2 civarında azaldı.

cihazda bir problem yok sorunun HUB olduğu anlaşıldı

• quote:

Orijinalden alıntı: Signum

966x 7.15 6900 lira

tr en ucuz fiyat 9500 lira

daha tax free ye falan girmedik farka bak bu cihaz tr de 7000 liraya satilsa windows alan olmaz

Ben de bu fiyata nerden bulunur diye araştırıyordum eğitim indirimli fiyatıymış, şimdi daha çok dikkatimi çekti. Daha önce yazdığım dezavantajlar fiyata göre çöp oldu, dediğiniz gibi 6900/9500 1 yıllık garanti için değer bir fark.

Tax Free orada yok ama bazı eyaletlerde vergisiz satılıyor Texas gibi Dealware gibi oralardan da alabilirsek 6425/9500'e tam bomba olur..

• quote:

Orijinalden alıntı: feyzullahceylan

doğru hocam, dediğinizi de yaptım

cihaza hiçbirşey bağlamadan 1 saatlik (diğerlerine göre daha yoğun) kullanımda pil yüzdesi %100 seviyesindeyken sadece %1-%2 civarında azaldı.

benim şaşırdığım nokta usb hub'ı sadece harici güç kaynağı olan bir monitörle kullanmam da güç tüketimini çok fazla artırmış olmasıydı.

acaba benim kullandığın hub ile mi ilgili bu sorun yoksa tüm hublarda böyle mi?

HDMI kullanmak zorundayım ben, usbc-hdmi dönüştürücü kullansam da aynı şekilde pil harcar mı acaba?

Ezelden beridir adamlar kendi ekosistemine başka bir cihaz takılmasını sevmiyorlar zaten, bunu biliyorum ama bizim de mecburiyetlerimiz var: sen sadece 2 tane usbc çıkışı koyarsan ki sektördeki yan ürünler daha usbc'ye adapte olmamışken, elimiz mahkum :)

niye dert ettiniz ki bu kadar , aldiginiz hubun guc girisi yok mu ? takin guc girisine zaten mobil calismiyorsunuz ekrana bagliysaniz

• 2017 senesinde macbook pro almıştım ancak mobilliğini hiç kullanmadım hep masanın üstünde durdu bilgisayar toplasan 2-3 kere ancak taşımışımdır.

bu yüzden mac mini almayı düşünüyorum hem özellikleri iyi hem de fiyatı çok uygun geldi bana. m1 işlemcili modelini alsam güzel de bir monitor alsam nasıl olur.

mini'leri tavsiye eder misiniz?

• Signum S kullanıcısına yanıt

"niye dert ettiniz ki bu kadar"

ilk olarak çok fazla dert edindiğim bir konu değil, burada bilgisi olan var mı diye soruyorum yoksa da tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum. elektrik-elektronik mühendisi olmamın verdiği merakla çok hızlı bir enerji tüketimi dikkatimi çekti ve detaylı analizimi/gözlemimi de sizlerle paylaşmak istedim belki ilgilenen olur diye düşündüm.

daha önceki bilgisayarlarımdan veya telefonlarımın hiçbirinde pil sağlığı için titiz davranmadım kullanım rahatlığı ön plandaydı, hatta telefonlarda kılıf veya jelatin bile kullanmam, elektronik aletlere karşı hoyratlığımla bilinirim, kullanım rahatlığım benim için en önemli şeydir

20 saat pil ömrü verilen bir cihazın pil ömrünü çok ciddi bir oranda azaltan bir cihaz bu ilk kez böyle bir şey karşıma geldi HDD kullanımındaki yüksek tüketim anlaşılabilir fakat gücünü harici bir kaynaktan alan bir monitörle kullanımda bu kadar fark etmemesi lazım.

"aldiginiz hubun guc girisi yok mu ? takin guc girisine zaten mobil calismiyorsunuz ekrana bagliysaniz"

cihazın 100W destekleyen usb-c girişi var fakat; PC'nin enerji beslemesini başka bir cihaz üzerinden yapmayı sağlıksız buluyorum, hele hele enerji tüketimi bu kadar fazla olan bir cihaza bağlı kullanmak istemiyorum.

elektrik tüketimi yaparak üzerinden geçirdiği direk iletmeyen bir cihazdan bahsediyoruz burada. elektrikte akım sürekliliği ve miktarı, frekansı ve sürekliliği, voltajı elektrik kalitesini etkileyen faktörler ve bunların sorunlu olması cihaz şarj ünitesi ve pil sağlığını etkiler. örnek verecek olursam arabalarda şarj edilen telefonların pillerinin ömürlerinin kısa olması gibi, orjinal olmayan kalitesiz şarj cihazlarının bu cihaz bazında araştırmadım ama genel elektrik-elektronik mühendislik bilgilerimden dolayı ön yargılı yaklaşıyorum, belki de böyle bir sorunu çözmüşlerdir bilemem.

• crypterografi kullanıcısına yanıt

Bende air m1 ve mini m1 arasında gidip geliyorum hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • crypterografi kullanıcısına yanıt

kardeş daha önce de paylaştım reklam oluyor gibi düşünülmesinden ürküyorum ama yine de paylaşmak istiyorum kanalımı . böyle bir hayatım var benim karavanımla geziyorum. Final Cut Pro x e ama daha büyük ekranda çalışmak istiyorum ; sonuç ben bile Mac mini (performansı harika) artı güzel bir ekran artı düşündüm karavanıma sabit yapmayı (hariç ssd filan). ama sonra klavye ve mouse benzeri birşey var hepsine girince (girmekte zorundayım) hiçbir artısı olmuyor fiyat daha da artıyordu.

artı birde ne hamakta, ne ateş başında şarapımla :D ne gittiğim kafede hiçbir yerde kullanamayacaktım.

en zihni sinir fikrim olduguna kadar verdim sonunda:) uzattım ama siz gülün die paylaşmamış olayım.

sana gelecek olursak; bir saniye düşünme masandaki Mac mininin estetikliği bile yeter. aldık bi kere aman pili bitmesin ama şarj dolgusu artmasın, pildemi dursa adaptördemi , yok işte ssd sabit. hiçbir derdin yok ssd gittikçe ucuzluyor kral bi ssd yakarsın bir de mis gibi bi ekran o yeahhh afiyet olsun :)

• quote:

Orijinalden alıntı: feyzullahceylan

"niye dert ettiniz ki bu kadar"

ilk olarak çok fazla dert edindiğim bir konu değil, burada bilgisi olan var mı diye soruyorum yoksa da tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum. elektrik-elektronik mühendisi olmamın verdiği merakla çok hızlı bir enerji tüketimi dikkatimi çekti ve detaylı analizimi/gözlemimi de sizlerle paylaşmak istedim belki ilgilenen olur diye düşündüm.

daha önceki bilgisayarlarımdan veya telefonlarımın hiçbirinde pil sağlığı için titiz davranmadım kullanım rahatlığı ön plandaydı, hatta telefonlarda kılıf veya jelatin bile kullanmam, elektronik aletlere karşı hoyratlığımla bilinirim, kullanım rahatlığım benim için en önemli şeydir

20 saat pil ömrü verilen bir cihazın pil ömrünü çok ciddi bir oranda azaltan bir cihaz bu ilk kez böyle bir şey karşıma geldi HDD kullanımındaki yüksek tüketim anlaşılabilir fakat gücünü harici bir kaynaktan alan bir monitörle kullanımda bu kadar fark etmemesi lazım.

"aldiginiz hubun guc girisi yok mu ? takin guc girisine zaten mobil calismiyorsunuz ekrana bagliysaniz"

cihazın 100W destekleyen usb-c girişi var fakat; PC'nin enerji beslemesini başka bir cihaz üzerinden yapmayı sağlıksız buluyorum, hele hele enerji tüketimi bu kadar fazla olan bir cihaza bağlı kullanmak istemiyorum.

elektrik tüketimi yaparak üzerinden geçirdiği direk iletmeyen bir cihazdan bahsediyoruz burada. elektrikte akım sürekliliği ve miktarı, frekansı ve sürekliliği, voltajı elektrik kalitesini etkileyen faktörler ve bunların sorunlu olması cihaz şarj ünitesi ve pil sağlığını etkiler. örnek verecek olursam arabalarda şarj edilen telefonların pillerinin ömürlerinin kısa olması gibi, orjinal olmayan kalitesiz şarj cihazlarının bu cihaz bazında araştırmadım ama genel elektrik-elektronik mühendislik bilgilerimden dolayı ön yargılı yaklaşıyorum, belki de böyle bir sorunu çözmüşlerdir bilemem.

niyetim sizi gucendirmek degildi dert ettiniz derken, boyle anladiysaniz ozur dilerim , bu cihazlar hdmi degil de tipc uzerinden calismalari icin tasarlanmis malesef anakart uzerinde hdmi cikisi olan bir mac bu kadar guc harmayacaktir sizin de soylediginiz gibi gucu yiyen hub

mesela benim monitorum https://www.dell.com/tr/sletmeler/p/dell-u2520d-monitor/pd

usb c uzerinden goruntuyu aktariyor goruntu aktarirken ayni zamanda sarj da edebiliyor istenirse

ve monitorun uzerinde dahili usbc ve usba yuvalarinin disinda kulaklik girisi portu da var, kart okuyucu ve hardisklerim monitore bagli , mobil olmaktan cikmak istedigim zaman takmak isteyecegim her cihaz monitorumde , muthis kolaylik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Signum -- 4 Şubat 2021; 16:0:13 >

Hocam üste mesajım var . Ben baktığımda en ucuz 999 şu. Apple.com 100 USD indirmiş fiyatları  bizde yakında zam gelir heralde

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanal Dilenci

Hocam üste mesajım var . Ben baktığımda en ucuz 999 şu. Apple.com 100 USD indirmiş fiyatları  bizde yakında zam gelir heralde

apple fiyati indirmedi , benim attigim link egitim indirimli fiyati

Apple tarafında değişim olmamış ama pt ye baktım fiyatlar artmış  #9500 e almayalım dolar düşüyor fiyat da düşer diye düşünürken yine ters köşe olduk

Edit : kafam karışık. Vade farksız yine 9500 yazıyor. Ama menüden Air e girince daha pahalı yazıyor. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanal Dilenci -- 4 Şubat 2021; 17:19:33 >
  • Arkadaşlar kullandığınız cihazın pil ömrünü burada tartışmayın ya ne olur. Her seferinde bir fırsat mi çıktı diyerek konuya bakıyorum. Yok monitör bağladım yok hdd bağladım. Olalı ürünler ile ilgili soru sorulur paylaşım olur. Ancak koca bir sayfa boyunca bir sürü mesajla tartışmanın yeri burası değil.

• Şahsen cihazı ağır işlerde kullanacağım fakat pro ve air arasındaki fiyat farkını anlamsız bulup base air almayı tercih ettim. Dün aldım bugün kargoya vermiş pt, 6 taksitli olan kampanya. M1x çıkınca artık duruma göre ona geçerim diye düşünüyorum. Base modeli satmakta kolay olur diye düşündüm, umarım pişman olmam.

• quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Arkadaşlar kullandığınız cihazın pil ömrünü burada tartışmayın ya ne olur. Her seferinde bir fırsat mi çıktı diyerek konuya bakıyorum. Yok monitör bağladım yok hdd bağladım. Olalı ürünler ile ilgili soru sorulur paylaşım olur. Ancak koca bir sayfa boyunca bir sürü mesajla tartışmanın yeri burası değil.

Ana konu yok herşeyi tartisiyoruz burda çokda yararli oluyor. Pt- mediamarkt disinsa indirim olmuyor zaten.

• aynen öyle. ben büyük ihtimal bir süre alamayacağım bile mcp . burda konuşan herkes yardımlaşmak için konuşuyor. iki saat arkadaşlara bir yardımım olur diye yazıyorum.

ki bence bu yardımlaşma üç beş kuruş daha ucuza almaktan çok daha değerli. hayır sadece 2-3 saniye sürmez sayfayı kontrol etmek neden onun yerine kardeşim sadece fiyat konusun denilirki. 500 sayfaya yakın paylaşım olmuş bunun kaçı fiyat hakkındadır.

fırsat demek fiyat mıdır sadece ?

arkadaş gitmiş kaç tl ilk hub almış ve yanlış bir tercih olmuş. bu sayfayı okuyan birisi o hub u almayacak, o kadar parası cebinde kalacak. burda fiyat konusunda konuşmayan diyen arkadaş sen de olabilirsin bu. teşekkür etme ok anlarım bunu ama gölge bari etmesen hocam.

fırsat demek vizyondur, rakamlar değil  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zorbakalimero -- 4 Şubat 2021; 20:15:51 >

• Punpun kullanıcısına yanıt

Hocam ağır işlemlerde özellikle video kurgusunda 16 GB tercih etmek daha iyi bir seçim olurdı

• Arkadaşlar değişim cihazı olarak elime Macbook Pro M1 işlemcili verecekler. Hiç açmadan satmayı düşünüyorum. Acaba kaç istemeliyim bir fikri olan var mı? Güncel piyasası hakkında çok fikrim yok. Apple sitesinde 13.xxx lira.

• quote:

Orijinalden alıntı: heavyyear

Hocam ağır işlemlerde özellikle video kurgusunda 16 GB tercih etmek daha iyi bir seçim olurdı

Doğru söylüyorsunuz fakat hiç hoşuma gitmese de biraz stratejik düşünmüş bulundum. 16 ve 8gb arasında fiyat farkı fazlaydı ve 6 taksit kampanyasını da görünce bu şekilde bir yol izlemek istedim. Dijital çizim, tasarım ve 3d alanlarında kullanacağım, Oldukça fazla incelemeye baktım fakat yeterli kaynakta yok %90’ı video render incelemeleri zaten. Özellikle photoshop konusunda dediğiniz gibi 8gb kesinlikle yetmez fakat 16’da benim için yetmeyecek, her türlü swap memory kullanacağına eminim ki onun da performansı gördüğüm kadarıyla oldukça başarılı. Hem mac’e yeni geçiyorum hem de acil bilgisayara ihtiyacım olduğundan bu yolu izlemek istedim. Hem de m1x alacak olursam dediğim gibi base modeli satarken daha az zarar ederim diye düşündüm. Elbette hatalı bir tercih yapmış da olabilirim.

• Bende PT’nin taksit kampanyasi ve ogrenci indirimi ile M1 air aldim, Pro icin 3k fiyat farki vermeyi gerektirecek bir durum yok diye dusundum.
  • Hocam PT'de 12300 lira, 12000'e koyabilirsiniz bence.

• 
Sayfa: önceki 472473474475476
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.