Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (259. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
25.944
Cevap
898
Favori
1.751.628
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 257258259260261
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ikinci el alacağım macbook pro 2019 pil devri 118. 2 aylık cihazmış. Pil devri sorun olur mu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • yaman43 Y kullanıcısına yanıt
    Bana ilginç geldi.
    Hadi ona 120 diyelim. 120 / 2 = 60
    2 ay boyunca her gün, pili 2 kere bitirip şarj mı etmiş?
    Benim üç seneye yakın kullandığım MacBook Pro’nun pil devri 115. Ve yarın satıyorum bi aksilik olmazsa. İlginç geldi bana da sizin söylediğiniz rakam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PwaGG kullanıcısına yanıt
    Hocam bilgi için teşekkürler. Ben de 2020 air i5, 512 ssd li olanı düşünüyorum. 10.433₺ fiyatı eğitim indirimiyle.

Yakın zamanda üst düzey bir gaming laptop aldım. Ama 17" ekran var, kaba ve ağır bir cihaz. Evden çıkarmam desem yeridir. Performans gerektiren işler için evde bu laptopu kullanacağım.

Bunun yanında bir de evde ve daha çok dışarıda kullanmak için bir notebook bakıyorum. Basit internet kullanımı, hesap kitap işleri ve film izlemek amaçlı. O yüzden pro yerine air yeterli olur diye düşündüm. Hafif olması, ses çıkarmaması ve ısınmaması en önem verdiğim konular. Uzun saatler açık duracak, arada uyku moduna alırım sadece. 2020 modellerde ısınma sorununu düzeltmişlerdir diye ummuştum. Almak için de çok acelem yok aslında ama doların tekrar yükselmesi ile fiyat güncellemesi yapar mı apple diye endişeliyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: EknCn

Peki bunları bilerek neden Air almayı düşünüyorsunuz?

Aslında olay çok basit, Apple'ı kullanıcıları zorlamadığı basit düşünmeye ittiği için seviyorum;

standart kullanıcıysan air al,

profesyonel isen Pro al,

hatta daha profesyonel işler yapıyorsan 16" Pro al.

2018'den bu yana olan bu sorun; Apple i3,i5 ve i7 piyasaya sürdüğü için patlak verdi...

oysa ki sadece i3 ile piyasaya sürseydi bu cihazı, ben sanıyorum ki bahsettiğiniz problemler tıpkı 2018 ve 2019 modellerde olduğu gibi pek gün yüzüne çıkmayacaktı.

Apple'ın amacını kanımca 2021 Air ile ancak anlayabiliriz.

-

Buraya şu videoyu bırakayım, herkes izlemiştir ama yorumları okumanız için bırakıyorum.
    Yorumlarda macbook air ile ilgili çok faydalı kullanıcı, airflow ile ilgili mühendis bilgileri var.

Bunları bilerek demek aslında yanlış, çünkü sabah yazarken hiçbir fikrim yoktu; araştırdıkça edindiklerim bunlar, başka bir şey de kaçırmak istemediğimden bunları öğrendikçe paralel olarak forumda yazıyorum ki eksik kaldığım nokta varsa arkadaşlar tamamlasın, aynı zamanda dediklerimi de bilmeyenler varsa benim de onlara faydam dokunsun.
    olay hiç de basit değil, zaten azcık iktisat bilseniz bu fiyatlandırmaların ve konfigürasyonların hiçbir modelin direkt olarak birbiri üzerinde tercih edilebilir olmaması üzerine yapıldığını bilirsiniz.
    her modelin bir şekilde pozitif ve negatif tarafı olması gerekiyor ki bir model diğerini domine etmesin, yoksa orantısız satış rakamları ortaya çıkar.

benim arada kalma sebebim ise halihazırda 7700hq ve 1050 olan bir dizüstü bilgisayarım var,
    alalı 4 seneye yakın oldu biraz da hor kullandığım için çabuk eskidi ve pek portatif değil.
    macbook almak istiyorum çünkü okula ve dışarıya ders çalışmaya rahat götüreceğim, çantamda kitaplar varken pek yer kaplamayacak ve hali hazırda windows olan bir bilgisayarım olduğu için de rahat bir şekilde 2. bilgisayarımda mac tercih edebileceğim, farklı işletim sisteminin benim için bir dezavantajı olmayacak.
    şu an bana pro daha mantıklı geliyor, air ile insanların zoom'da ders dinlerken dahi fanın son hızda çalıştığına dair şikayetleri var.
    en başta air düşünme sebebim ise yeterli olacağını sanmamdı, ancak şimdilik genel değerlendirmelere baktığım sıkıntılı görünüyor;
    ekran çözünürlüğünün de artmasıyla (2015, 144x900; 2018, 1680x1050; 2020, 2560x1600) işlemci gücü paralel arta da bu sefer soğutma sistemi yetersiz kalıyor.

video için ise teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PwaGG -- 8 Ağustos 2020; 23:10:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: auslaender

Hocam bilgi için teşekkürler. Ben de 2020 air i5, 512 ssd li olanı düşünüyorum. 10.433₺ fiyatı eğitim indirimiyle.

Yakın zamanda üst düzey bir gaming laptop aldım. Ama 17" ekran var, kaba ve ağır bir cihaz. Evden çıkarmam desem yeridir. Performans gerektiren işler için evde bu laptopu kullanacağım.

Bunun yanında bir de evde ve daha çok dışarıda kullanmak için bir notebook bakıyorum. Basit internet kullanımı, hesap kitap işleri ve film izlemek amaçlı. O yüzden pro yerine air yeterli olur diye düşündüm. Hafif olması, ses çıkarmaması ve ısınmaması en önem verdiğim konular. Uzun saatler açık duracak, arada uyku moduna alırım sadece. 2020 modellerde ısınma sorununu düzeltmişlerdir diye ummuştum. Almak için de çok acelem yok aslında ama doların tekrar yükselmesi ile fiyat güncellemesi yapar mı apple diye endişeliyim.
    Özellikle mi 512 seçtiniz bilmiyorum ama ssd'yi 256da tutup sadece 700 tl civarı bir fiyat ödeyerek işlemciyi quad core i5 seçebiliyorsunuz;
    yani en azından beni mbp ile arada bırakan model o olmuştu.

dediğiniz gibi bende de 7700hq ve 1050 olan bir bigisayar var ve biraz hantal, aynı zamanda hor kullandığım için de kondüsyonu pek iyi değil;
    okula da her gün bilgisayar götürüyorum ve kafelerde çalışmayı çok seviyorum, o yüzden ben de daha portatif bir şey istiyorum. macbook düşünme sebebim de bu yüzden.

hafiflik olarak arada 0.2-0.3 pound var yani 100gr civarı, ses çıkarma ve ısınma konusunda ise macbook pro daha iyi görünüyor.
    (ben de tam tersini beklerdim ama sabahtan beri yaptığım araştırmalar bu yönde, air ısınınca fan çalışmaya başlıyor ancak fan sadece kasa içerisindeki sıcak havayı döndürüyor, dışarı atmıyor. macbook pro da ısınıyor ancak soğutma sistemi daha verimli, o yüzden fan sürekli air'deki kadar hızlı çalışmıyor;
    örnek vermem gerekise izlediğim bir benchmark testinde air 3ghz üzeri hızlarda çalışıyor (quad i5 modeli) kısa sürede 100 derece sıcaklığa ulaşıyor
    ardından fan son hızda (yaklaşık 7000rpm) çalışmaya başlıyor ancak bilgisayar sıcaklığı çok değişmiyor,
    çözüm olarak ise mba yaklaşık 1.5-1.8 ghz hızda ve fan son hızda 100 derece stabil bir şekilde çalışmaya devam ediyor
    aynı testte macbook pro ise yine 3-3.5 ghz üzeri hızlarda biraz daha geç bir sürede 100 derece sıcaklığa ulaşıypr,
    ardından fan yine çok hızlı bir şekilde ulaşıyor ve dengeye ulaştığı durumda 90 derece civarında fan son hızda ve 2.8-3 ghz hızda stabil bir şekilde çalışıyor)
    biraz alakasız oldu ama umarım anlatmak istediğim kafanızda canlanmıştır,
    mba performanslı bir cihaz, 10w işlemcisi var ancak azıcık ısınsa bile soğutmak için fan çok hızlı çalışıyor ve termal sorunlardan dolayı ısıtamadığı için de uzun süre yüksek rpm'de çalıştığı zaman hem enerji tüketimi artıyor hem de çok ses çıkarıyor,
    benzer bir senaryoda mbp daha az ısındığı için daha düşük frekansta çalışabiliyor, bu sayede daha az ısınıyor ve fan da son hıza çıkmaya gerek duymuyor; bu da yine enerji tüketimini etkiliyor.
    hatta öyle ki aynı parlaklıkta (150-200 nit) mba ve mbp ye aynı işlemleri yaptırdıkları zaman mbp'nin şarjının daha uzun gittiği senaryolar dahi olmuş. (touchbar'a rağmen)

"Again, it pays to go Pro. This time, the margin isn't as vast, as the MacBook Air posted pretty a good battery life result (web surfing at 150 nits) time of 9 hours and 31 minutes. The Pros, however, lasted more than an hour longer, with the new 13-inch MacBook Pro posting a time of 10:21 and the 16-inch MacBook Pro going a bit longer, to 10:55."

2020 yılındakilerde ısınma sorunu maalesef düzelmemiş, aksine ekran çözünürlüğü artmış; yani sisteme daha çok yükleniyor.
    bir de i5 ve i7 işlemci seçeneklerini eklemişler ancak termal sorunlardan dolayı bu işlemciler randımanlı çalışamıyor.
    çok ısındığı için downclock yapmak zorunda kalıyorlar.
    hatta öyle ki kimi benchmark testinde i7, i5'ten daha kötü sonuçlar elde etmiş (hem multi-core olarak hem de single-core olarak)

son olarak ise
    bence yeni modeller gelene kadar fiyat artışı olmaz, çünkü yakın bir zamanda oldu ancak airpods kampanyasını kaldırabilirler.
    şu an da sanırım satışlar yüksek çünkü teslim süreleri git gide uzuyor.

Bahsettiğiniz şeyler için azıcık bile iktisat bilmeye gerek yok,

aynı şeyi söylüyoruz ama siz farklı açıdan ben farklı açıdan söylüyorum. :)

Yani aslında iktisat bilmeye gerek olmadığını,
    olayın neye ihtiyacın olduğunu bildikten sonra çok basit olduğunu ifade etmeye çalışıyorum.

Ama benim genel nazaran bütçem yetse dahi ihtiyacıma göre aldığım,

Netflix-youtube için iPad Pro almadığım

veya

world-excel-research-.pdf için MacBook Pro almadığım gibi.

Rica ederim, araştırıp öğrenmek en güzeli ama daha da güzeli bu araştırma doğrultusunda ihtiyaçları belirleyip alım yapmak.

Umarım gönlünüze göre olur, alacağınız cihaz şimdiden hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EknCn

Bahsettiğiniz şeyler için azıcık bile iktisat bilmeye gerek yok,

aynı şeyi söylüyoruz ama siz farklı açıdan ben farklı açıdan söylüyorum. :)

Yani aslında iktisat bilmeye gerek olmadığını,
    olayın neye ihtiyacın olduğunu bildikten sonra çok basit olduğunu ifade etmeye çalışıyorum.

Ama benim genel nazaran bütçem yetse dahi ihtiyacıma göre aldığım,

Netflix-youtube için iPad Pro almadığım

veya

world-excel-research-.pdf için MacBook Pro almadığım gibi.

Rica ederim, araştırıp öğrenmek en güzeli ama daha da güzeli bu araştırma doğrultusunda ihtiyaçları belirleyip alım yapmak.

Umarım gönlünüze göre olur, alacağınız cihaz şimdiden hayırlı olsun.
    teşekkür ederim

• Arkadaslar selamlar, elimdeki gaming laptop ve ipad proyu satarak macbook pro almayi dusunuyorum benim icin onemli olan kriterler premiere 2020nin stabil çalışması ve 1080p ile 4k cozunurlukte takılmadan editinge izin vermesi, bu bağlamda nasil bir konfigürasyon tercih etmeliyim fikirleriniz ne olur ssd, ekran karti ve islemci bazinda..

Aslında 1 tb ssd almak istiyorum ama fazladan 1500 tl vermek istemiyorum. 512 den aşağısı ile de idare edemem harici hdd falan çok can sıkıcı işler. Telefonumda bile 128 gb hafıza var. notebook için minimum 512 olmalı bence ondan taviz veremem. Ben bu kadar araştırma yapmamıştım henüz açıkçası bu detayları paylaşmanız benim açımdan çok iyi oldu. Şu anda air için çok şüpheliyim bu yazdıklarınızdan sonra. Apple mağazasına gitsem de sadece görsel açıdan karşılaştırabilirim. Diğer konular için alıp kullanmak gerek. Yakın çevremde de 2020 model sahibi yok şu anda. Olsa bir süre bende kalsın deyip incelemek isterdim. Yakın zamanda laptop için epey para çıktı cepten o yüzden macbook için minimumda kalmaya niyetliydim. Isınmadan ziyade fan sesi gerçekten rahatsız edici özellikle gece kullanımda ortam sessizken çok fark ediyor. 8 yıla yakın kullanıp yeni emekliye sevk ettiğim notebookum fan sesi konusunda beni çok hassas hale getirdi, yeni notebook arayışı için de hakkında fanı çok ses çıkarıyor yazılan her model artık benim için direkt eleme sebebi :) Paylaşımlarınızı takip edeceğim hocam. Bir karara varırsanız haberdar edersiniz.

• EknCn kullanıcısına yanıt
    Hocam sizde halihazırda air var mı yoksa almak üzere karar aşamasında mısınız? Ben de sizin gibi düşünüyorum basit ihtiyaçlar için proya daha fazla para vermeyi anlamsız buluyorum fakat air hakkındaki olumsuz yorumlar da proya itiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

13inc macbook pro icin kilif arayan varsa bana pm atsin. Guzel fiyattan vericem. notebook sattim. Bosta kaldi.
    Hocam fotoğrafı falan var mıdır, ya da markası vs. internetten bakabileceğim?

Hesapta yanlışın var amerikada da öğrenci indirimiyle alacaksam 1200$ ediyor. Vergiyle 1300$.

Airpods u 1000tl den satsan yine 8000 civarına gelir

• Macbook Pro da 128 gb önerir misiniz. Yazılım için kullanacağım sadece. Bütçemi zorlanmak istemiyorum. Zaten pt de yok 256 gb. 128 gb alıp yanına ssd alıncaya kadar idarelik type c 128 gb flash bellek almayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı

Macbook proyu en az 5 sene kullanacaksınız. 5 sene boyunca ssd yi tak çıkar taşı kabloyu unut düşür ne bileyim macbook alıyorsanız para sorunu yoktur. Bütçeyi buradan kısmayın

• atanamayansantrafor A kullanıcısına yanıt
    1-2 sene götürse yeter. Sonra model yükseltirim. Peki sistem bu 128 in ne kadarını kullanıyor? Bana ne kalıyor yani

2 sene sonra arm işlemciler yerleşmiş olacak. İntel tabanlı bir sistemi satmanız ‘görece’ arm’ın getirilerine bağlı olarak zor olacak.

Güncel sürümü bilmiyorum el capitanda 20-25 arası gidiyordu ilk kurulumda. Şimdi artmış ya da azalmış olabilir bilen arkadaşlar yazarlar

• atanamayansantrafor A kullanıcısına yanıt
    2010-2015 arası modeller gırla satılıyor.

Bahsettiğiniz ikinci el piyasa öngörüsünü yapmak Türkiye şartlarında imkansıza yakın.

Tabi siz "görece" diye belirtmişsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: auslaender

Aslında 1 tb ssd almak istiyorum ama fazladan 1500 tl vermek istemiyorum. 512 den aşağısı ile de idare edemem harici hdd falan çok can sıkıcı işler. Telefonumda bile 128 gb hafıza var. notebook için minimum 512 olmalı bence ondan taviz veremem. Ben bu kadar araştırma yapmamıştım henüz açıkçası bu detayları paylaşmanız benim açımdan çok iyi oldu. Şu anda air için çok şüpheliyim bu yazdıklarınızdan sonra. Apple mağazasına gitsem de sadece görsel açıdan karşılaştırabilirim. Diğer konular için alıp kullanmak gerek. Yakın çevremde de 2020 model sahibi yok şu anda. Olsa bir süre bende kalsın deyip incelemek isterdim. Yakın zamanda laptop için epey para çıktı cepten o yüzden macbook için minimumda kalmaya niyetliydim. Isınmadan ziyade fan sesi gerçekten rahatsız edici özellikle gece kullanımda ortam sessizken çok fark ediyor. 8 yıla yakın kullanıp yeni emekliye sevk ettiğim notebookum fan sesi konusunda beni çok hassas hale getirdi, yeni notebook arayışı için de hakkında fanı çok ses çıkarıyor yazılan her model artık benim için direkt eleme sebebi :) Paylaşımlarınızı takip edeceğim hocam. Bir karara varırsanız haberdar edersiniz.
    ben de air almak istiyodum hocam,
    sebebim de aslında sizle benzer.
    halihazırda gaming laptop'um var zaten, ve yakın zamanda telefon aldığım için ona çok para harcadım.
    air hem işimi görecekti, hem de göreceli olarak uygun fiyatlı olacaktı.
    ancak bazı kişiler zoom'da ders dinlerken dahi bilgisayarın çok ısındığını, konferans çağrısındaki kişilere dahi fan sesinin gittiğinden bahsetmişler.
    açıkcası ben de öyle bir risk almak istemedim.

birkaç saat önce base model macbook pro'yu sipariş ettim.
    aslında en başta hiç istemiyordum, 2 seneden çok oldu çıkalı, eski cihaz kullanıcam gibi hissediyordum.

ama bir arkadaşım beni şu şekilde ikna etti.
    2.5 sene önce mbp çıktığı zaman klavyesi sorunluydu (butterfly, şu an magic keyboard ve daha 1-2 ay önce değişmiş olması lazım)
    baz modelde 128 gb depolama vardı, şimdi 256
    touchbar yoktu, artık var.
    ssd'sinin aynı zamanda hızını da arttırdılar, (airdekinden de hızlı)

ve baz modelde şu anki işlemci 8257u yoktu,
    ben de açıkcası ikna oldum.

çünkü 3 sene sonra yeni macbook tanıtılsa ve şu an 16.000 TL olan 10. nesil işlemcili mbp'yi revize ederek ucuz fiyatlı olarak satışa sunsalar 3 sene sonra da o mantıklı olacak.
    çünkü eski zamanın iyi bir şekilde konfigüre edilmiş haliydi.

eski model alacağım fikri de aklımdan çıktıktan sonra mbp iyice içime sindi ve sipariş verdim.

teslim tarihi 9-16 eylül diyor, okulumun açılma haftası.
    ben de daha fazla beklemek istemedim, zam gelmese ya da airpods kampanyası bitmese dahi siparişim yetişmeyecekti.

ekleme: bu arada macbook pro da sessiz değil, yani fan gayet çalışıyor ve bilgisayar ısınıyor.
    benim beklentim uygulamalar sistemi çok zorlamayacağı için fanın çalışmasına gerek kalmayacağı yönünde :D
    ama benzer uygulamalar air'i daha çok zorlayabilir, o yüzden fanı çalışmak zorunda kalır yönünde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PwaGG -- 9 Ağustos 2020; 23:4:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yaman43

Macbook Pro da 128 gb önerir misiniz. Yazılım için kullanacağım sadece. Bütçemi zorlanmak istemiyorum. Zaten pt de yok 256 gb. 128 gb alıp yanına ssd alıncaya kadar idarelik type c 128 gb flash bellek almayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı
    128 liğin sadece depolaması farklı değil,
    klavye de değişti
    ve 2019daki klavye sıkıntılı
  • 
Sayfa: önceki 257258259260261
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.