Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (258. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: 06fthtky Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 8 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
25.949
Cevap
898
Favori
1.751.801
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 256257258259260
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dolardaki son yükseliş Apple'ın kendi sitesindeki fiyatlara ne zaman yansır sizce?
  • Arkadaşlar merhaba;
    Uzun zamandır bilgisayar alma isteğim var, dün babam geldi ve zam gelmeden al istersen dedi.
    Ben normalde yeni çıkacak ARM mimarili bilgisayarları bekliyordum. (Kesin bişey değil ama kuvvetli bir ihtimal)
    Ama yenisi çıkınca da çok pahalı olacaksa bir anlamı yok, dövizin hali malumunuz.
    Acaba şu an hazır AirPods hediyesi de varken Macbook almak mantıklı mı?
    Teşekkürler.
  • PwaGG kullanıcısına yanıt
    Pozitif teknoloji üzerinden uyguna alabilirsin, piyasa da en uygun orası satıyor.

ARM beklemek anlamsız, Türkiye için çıkacağı fiyatı tahmin etmek için ekonomist olmaya gerek yok.

7 bin lira gibi bir fiyata şu dönemlerde MacBook Air almak -bunu demek istemezdim ama- maalesef gayet uygun...

Pro içinde aynısı geçerli.

Apple bu kadar sık zam yapmaz diye düşünüyorum daha geçenlerde zam yapıldı ama Eylül'de yeni ürünler duyurulunca zam yansıtırlar gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EknCn

Pozitif teknoloji üzerinden uyguna alabilirsin, piyasa da en uygun orası satıyor.

ARM beklemek anlamsız, Türkiye için çıkacağı fiyatı tahmin etmek için ekonomist olmaya gerek yok.

7 bin lira gibi bir fiyata şu dönemlerde MacBook Air almak -bunu demek istemezdim ama- maalesef gayet uygun...

Pro içinde aynısı geçerli.

Apple bu kadar sık zam yapmaz diye düşünüyorum daha geçenlerde zam yapıldı ama Eylül'de yeni ürünler duyurulunca zam yansıtırlar gibi duruyor.
    Bence yaptıkları zam stoklarıyla alakalı,
    Önceki zam yapılmadan önce satışlar zaten çok yavaşlamıştı, o yüzden zam da geç geldi.
    Ancak şu an pro'nun en basit modelinde bile gönderime 4 hafta diyor, satışlar eğer hızlıysa bu kadar beklemeyebilirler.
    Daha doğrusu zam gelmez belki ama Airpods hediyesini kaldırırlar.

Pozitif teknolojiden almak yerine (7000TL'ye), 8200'e store'den 1300 TL'lik Airpods hediyesiyle almak daha mantıklı görünüyor.
    Her ne kadar artık böyle sıkıntılarla çok sık karşılaşmasak da ne olduğunu bilmediğim bir mağazadan almaktan çekiniyorum.

• Swift ile uygulama geliştirmek Air 2020 üzerinde bir ısınma problemi yaratıyor mu arkadaşlar? Hackintosh kurayım demiştim de uğraşmaya üşendim.
  • mcgill kullanıcısına yanıt
    Trust Nado al.
    Pişman olmazsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam ARM’ı bekleme diyen arkadaş saçmalamış. Arm apple’da iyi ya da kötü işleri değiştirecek.

Arm alan yaya kalır intel uçar demek ne kadar yanlışsa 4-5 ay sonra çıkacak arm’ı beklemeden macbook almak amiyane tabirle saflıktır.

En iyisi babanızla görüşün şimdiki muadil macbook’un parasını kenara koyun onunla dolar alın. 5 ay sonra sıfır zararla önünüzü görerek daha mantıklı bir karar almış olursunuz.

İyi günler

Edit: macbooklar en az 5 yıl ortalama 8 yıl ömrü olan cihazlar. Bunu da göz önünde bulundurun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atanamayansantrafor -- 8 Ağustos 2020; 17:32:2 >
  • xcode kullanıyorum hayır.
  • Merhaba,
    Yeni airi mağaza da denedim bugün.
    Klavye çok mu Ufak. İ yazmak isterken hep ş yazdım. Hiç rahat gelmedi açıkçası klavyesi. Başka böyle düşünen varmı? Alacaklar bence önce bi mağazada denesin derim

• quote:

Orijinalden alıntı: atanamayansantrafor

Hocam ARM’ı bekleme diyen arkadaş saçmalamış. Arm apple’da iyi ya da kötü işleri değiştirecek.

Arm alan yaya kalır intel uçar demek ne kadar yanlışsa 4-5 ay sonra çıkacak arm’ı beklemeden macbook almak amiyane tabirle saflıktır.

En iyisi babanızla görüşün şimdiki muadil macbook’un parasını kenara koyun onunla dolar alın. 5 ay sonra sıfır zararla önünüzü görerek daha mantıklı bir karar almış olursunuz.

İyi günler

Edit: macbooklar en az 5 yıl ortalama 8 yıl ömrü olan cihazlar. Bunu da göz önünde bulundurun
    arm'ı ben de beklemek istiyorum ama şu an macbooklar kelepir fiyata.
    örnek vermek gerekirsea
    macbook pro'yu ben şu an 10.500 TL'ye airpods ile alabiliyorum
    kulaklığı 1000 lira saysanız (satış fiyatı 1300) bana 9.500 e gelir

bu bilgisayarın amerika fiyatı 1.299$ + %10 tax desek 1.429$ olur, şu an kurla 10.400 TL

Almanya fiyatı 1.461€ vergilerle, 12.560 TL ediyor,

İngiltere fiyatı 1,200£ bu da 12.360 TL eder.

Hepsi aynı, MBP baz modelleri, normalde Türkiye vergileri de yüksek olduğu için en yükseklerden birisi Türkiye'de olması lazım, ama son zamanlardaki kur dalgalanmaları ve AirPods kampanyasından dolayı şu an en ucuz Türkiye'de.

1 ay önce sorsaydık bu soruyu dolar 6.70, euro 7.70'di, ve airpods kampanyası yoktu.
    o durumda almayıp yeni MBP (arm tabanlı) beklemek mantıklı olurdu, ama maalesef şu an değil.

9.500 TL'yi şu an döviz yapıp kenara koysam 1.100€ anca ediyor, dolarda da durum çok farklı değil.
    ki biliyorsunuz 2020 mba ilk defa bu kadar ucuz çıktı, normalde 128 gb 1.100$'a çıkarken bu sefer 256'yı 999$'a çıkardılar, yani 300$'lık bir indirim söz konusu.

son olarak ise bu sene son çeyrekte yeni arm işlemcili tanıtılan model yüksek ihtimal mbp olacak ve şu an bile 10. nesil işlemcili mbp lerin 1.800$,€ (vergisiz) satıldığını düşünürsek, vergiyle 2.075€) yenisinin de bundan ucuz olacağını beklemek anlamsız olur.
    hem de yeni model yüksek ihtimalle çok iyi performans ve pil ömrü vaadiyle gelecek.

bu durumda 10. nesil işlemcili en ucuz mbp fiyatında çıksa dahi 18.000'TL'nin altında bir fiyattan bahsetmek çok zor.
    Benim kenara döviz yapıp koyduğum para yeni arm tabanlı mbp'nin ancak yarısını karşılar.

o yüzden 5 ay beklersem bilgisayar falan alamam, şu an 2020 klavyesi değişmiş ve 256 gb daha yüksek kapasiteli ve hızlı ssd'si olan touchID'li mbp'yi 4 haneli rakamlara alabiliyorken aksiyon almak lazım.
    yüksek teslim süreleri de bunu tek düşünenin ben olmadığımı kanıtlıyor.

biraz uzun oldu ama umarım kendimi açıklayabilmişimdir.
    teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PwaGG -- 8 Ağustos 2020; 18:7:54 >

• Macbook pro 13 için hangi renk seçimi daha iyi olur sizce, Renk konusu göreceli tabii, ancak şu anda fiziken bilgisayarları görme imkanım yok, ekran görüntüsü de yanıltıcı olabiliyor.

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Benim istediğim model ile de arada 1000₺ fark var ama airpods da gelecek. Airpods olmasa da fazla ödeyip direkt Apple ile muhatap olmayı tercih ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: auslaender

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Benim istediğim model ile de arada 1000₺ fark var ama airpods da gelecek. Airpods olmasa da fazla ödeyip direkt Apple ile muhatap olmayı tercih ederim.
    hangi modeli istiyorsunuz hocam?
    ben 2020 i5 air (256) ile 2020 baz model pro arasında kaldım.
    arkadasıma attıgım msjı kopyalıyorum
    "avantajlarını yazayım:
    air için
    256 gb depolama ve i5 ile olursa 1600 lira daha ucuz
    100 gr daha hafif
    10. nesil işlemci var
    pil (emin değilim)
    pro için
    ssd si daha hızlı
    hoparloru daha iyi
    ekranı daha parlak
    islemcisi daha guclu
    daha az ısınıyor
    touchbar"

bunlara ek olarak sonradan öğrendiğim kadarıyla air termal olarak sorunluymuş, yani çok ısınıyormuş

ancak hala tam olarak karar verdim diyemem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PwaGG

hangi modeli istiyorsunuz hocam?
    ben 2020 i5 air (256) ile 2020 baz model pro arasında kaldım.
    arkadasıma attıgım msjı kopyalıyorum
    "avantajlarını yazayım:
    air için
    256 gb depolama ve i5 ile olursa 1600 lira daha ucuz
    100 gr daha hafif
    10. nesil işlemci var
    pil (emin değilim)
    pro için
    ssd si daha hızlı
    hoparloru daha iyi
    ekranı daha parlak
    islemcisi daha guclu
    daha az ısınıyor
    touchbar"

bunlara ek olarak sonradan öğrendiğim kadarıyla air termal olarak sorunluymuş, yani çok ısınıyormuş

ancak hala tam olarak karar verdim diyemem.

Alıntıları Göster
    airde 10. nesil işlemci olsa da 8. nesil işlemci bulunan pro'yu geçemiyor. onu referans almayın derim.

• Yeni İ-Mac sonrası eski modellerin tamamı 2017-2019 çıkışlı olanlar bile satıştan kalkmış galiba ? Niye böyle yaptılar ki ? Ben Vega 48 kartı donanım için para biriktiriyordum ,alacaktım şu anda çıkan modeller daha mı iyi acaba ? Ek olarak sanırım ram takıp çıkartma işlemi yine önceki modeller gibi rahat olacak sanırım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyoruk -- 8 Ağustos 2020; 20:9:24 >
  • Bir soru ile hızlıca giriş yapıyorum. Macbooklarda ekran koruyucu jelatin tarzı şeyler kullanıyor musunuz, önerir misiniz bildiğiniz bi şeyler varsa?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erkka

airde 10. nesil işlemci olsa da 8. nesil işlemci bulunan pro'yu geçemiyor. onu referans almayın derim.

Alıntıları Göster
    zaten pro için işlemcisi daha güçlü yazdım.
    single core testlerde air daha iyi ancak termal sorunlar yüzünden air'deki işlemci randımanlı çalışamıyor.
    kimisi apple'nin bilerek bunu yaptığını düşünmüş. sorun "Thermal Throttling" olarak literatürde geçiyor.
    Fan ile heatsink birbirine bağlı olmadıkları için randımanlı soğutamıyor,
    heatsinke bağlı olsa aslında ısıyı dışarı atacak fan, bağlı olmadığı için sadece kasa içinde sıcak havanın dolaşmasına sebep oluyor.

Bence bu apple'nin mbp ile mba arasında biraz performans farkı oluşturmak istediği için uyguladığı bir strateji,
    çünkü eğer 1.700 küsür tl verip i7 işlemci ekletseniz bile bahsettiğimiz bu termal sorundan dolayı performansında bir iyileşme olmuyor.

ama onun dışında işlemci 100 dereceye çıkana kadar mbp deki 8257u'dan daha iyi çalışıyor.

Peki bunları bilerek neden Air almayı düşünüyorsunuz?

Aslında olay çok basit, Apple'ı kullanıcıları zorlamadığı basit düşünmeye ittiği için seviyorum;

standart kullanıcıysan air al,

profesyonel isen Pro al,

hatta daha profesyonel işler yapıyorsan 16" Pro al.

2018'den bu yana olan bu sorun; Apple i3,i5 ve i7 piyasaya sürdüğü için patlak verdi...

oysa ki sadece i3 ile piyasaya sürseydi bu cihazı, ben sanıyorum ki bahsettiğiniz problemler tıpkı 2018 ve 2019 modellerde olduğu gibi pek gün yüzüne çıkmayacaktı.

Apple'ın amacını kanımca 2021 Air ile ancak anlayabiliriz.

-

Buraya şu videoyu bırakayım, herkes izlemiştir ama yorumları okumanız için bırakıyorum.
    Yorumlarda macbook air ile ilgili çok faydalı kullanıcı, airflow ile ilgili mühendis bilgileri var.

• windwind W kullanıcısına yanıt
    Alışkanlık meselesi bence.

• ozdess O kullanıcısına yanıt
    Space gray aldım ben. Genelde de bu tercih ediliyor zaten.

• 
Sayfa: önceki 256257258259260
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.