Şimdi Ara

Apple'ın çılgın işlemcisi | Intel'e veda etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
5.101
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 ay
 • Cevaplayan Üyeler 39
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 7 saat 34 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Extreme Victory (5 mesaj) magicrea (4 mesaj) ilkerinanç (2 mesaj) fotifoti (2 mesaj) arion (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (19 mesaj) Mobil (9 mesaj) Mini (1 mesaj) (13 mesaj) (1 mesaj) Uygulama (11 mesaj)
 • @
11 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Apple'ın çılgın işlemcisi | Intel'e veda etti
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Bölüm Yetkilisi
  29202 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
   
  Apple mobil cihazlarından sonra bilgisayarlarında da kendi işlemcisini kullanacağını duyurmuştu. Mac'ler için geliştirilen ilk işlemci M1 adını taşıyor ve ilk olarak MacBook ile Mac mini modellerinde gelecek. TÜm detayları bu videoda.  • Komplike sistemler veya özelleştirilebilirlik ön plana çıktığında bu bir çözüm olamaz. Aldığım bilgisayarın 2 sene sonra ramini değiştirmek isterim. Macbooklarda zaten ssd ve ram olayını bitirdi. Kendi kendine bir ekosistem yaratıp herkesin buna uyum sağlamasını bekliyor.

  Son kullanıcıyı düşündüğünü gösteren hiçbir hareket göremedim.
  Adamlar bizden aldıkları kazandıkları paraları kendilerini geliştirmeye büyümeye harcıyorlar.

  Bizim patronlarda altın mı alsam tarlamı yapsam derdindeler😆

  Kazandığın paranın bir bölümünü büyümeye ayırmak ne güzel

  Apple her anlamda kendilerine muhtaç etmeye çalışıyor. Kendileri dışında kimseye servise ürün götürülmesini dahi istemiyorlar. Apple kendi ekosisteminde kendi monopolünü oluşturmayı becerdi. Bu bence uzun süreli düşünürsek yanlarına kar kalmayacak. İnsanlar eninde sonunda yeter artık diyeceklerdir.

  Fazla bilgili değilim öncelikle belirteyim. Herkes olaya şöyle bakıyor; x86 çok güç çekiyor, arm az güç çekiyor. X86'nın tek özelliği çok güç çekmesiymiş gibi bir durum çıkıyor ortaya. Bazı şeyleri on yıllardır bu üreticiler de farkında fakat çok geniş bir kesime aynı mimariye sahip işlemcileri üretmek zorundasınız, sistemin kökten değişmesi çok büyük bir etki. Arm tasarımlı işlemcilerle apple bunu nasıl sağlıyor en yüzeysel şekliyle şöyle anlatabilirim:
  Bu işlemcilerin komut setleri çok kısıtlı, ama bütün programlar bu komut setlerine göre yazılmış, işlemcilerin sırtında bir külfet yok (galiba) içinden 32bit komutlar bile çıkarılmış. Bugün x86 çok güç çekiyor diyoruz ama bir şehirdeki karmaşa gibi herkes ondan farklı standartlarda, farklı şeyler yapmasını istiyor. Aynı zamanda geriye dönük uyumlu olmak zorunda, bugün gidip üstüne windows 98 kurabilirsiniz mesela. Biri rics biri cisc deniyor ya doğru fakat günümüzde hiçbiri saf risc veya cisc değil, ben sınırlı bilgimle olaya şöyle bakıyorum; biri tam kapsamlı işlemci, biri yazılım ile odaklanmış işlemci, haliyle son kullanıcıya arm işlemcili bilgisayarlar konfor olarak dönecek ancak x86'nın esnekliğini şu anlık bu işlemciler ile sağlanamaz, yani hali hazırda yazılımın gittiği yere kadar gidilebilir. Yazılımcılar bu sunulan standartların dışına çıkmadan yazılımızı oluşturacak, apple'ın kullandığı api'leri kullanacaklar böylece yıllar içinde standart oluşacak sanırım.
  Apple geçmişe yatırım yapıyor :) şu an ssd ve ram değişen modeller daha kymetli. yarın da windows kurulanlar öyle olacak galiba :) ama hep bu strateji sayesinde ilerliyorlar. İlk disket sürücüyü kaldıran da apple'dı. Disketsiz bilgisayar mı olur demişlerdi o gün. sonra ilk cd sürücüyü kaldırdı. Böyle böyle teknolojiye şekil veriyor yıllardır. Apple'ın kullanmayı bıraktığı teknolojiler genelde piyasadan siliniyor
  Teknik olarak okadar yeterli hissetmesemde kendimi şöyle açıklayayım..

  X86 mimarisinde yazılmış uygulamalar baz cpu gücünü esasalılar örneğin render işlemini cpu güçlüyse onla yada ticari bir ekran kartı varsa onla alırsınız yani arm size şunu sunabiliyor ikisinide kullan tabi buna yazılım ve işlemcininde izin vermesi gerekiyor ki muhtemelen böyle olacak.. Apple ın ateşlediği nokta amd ve intelle rekabet etmek olduğunu sanmıyorum ama fitilini ateşlediği şey, bir çok şeyi doğuracak win10 arm desteklemesi ve arm yapısındaki sistemlerin ekosistem olarak çok daha geniş program yelpazesine ulaşabilmesi gibi çünkü bunun sonu yok android küçük bir uygulamayla arm üstünde tüm programlarını windowsa native olarak alıp çalıştırabilir.. Bu çok geniş bir yelpaze sadece apple için değil herkes için..

  Arm şimdiye kadar x86 kas gücünü veremiyordu çünkü hiç bir zaman performansa dayalı bir yapıda aktif soğutmayla kullanılmadı bi kaç deneme hariç apple hareketinden sonra bu işlemciler bir seçenek olarak sunuculacak gibi geliyor yada karma bir yapıda da verilebilir. Şöyle ki anakartlar entegre arm işlemcilerle gelir ister bunla sadece ram takar devam edersin istersen x86 işlemcide dahil eder ve beraber çalışmaları için kullanırsın buda şu demek. X86 ihtiyaç olmadığı sürece anlık tüketimi 3-5w olan masa üstü bilgisayarlar.. Bu çok güzel bişey ihtiyaç olmadığı sürece yetecek bir performans verebilecek arm işlemciyi kullanabilmek ihtiyaç anında otomatik x86 işlemciye atlayan bir yapı bu entegre kartlarda çokça olan güzel bir yapıyı bize işlemcidede getirebilir..

  Birinin birini bitirebileceğinden çok besleyebileceğini düşünüyorum keza apple bunu workstation için çıkaracağı extrem işlemcilerinede bağlı bu ama bunun için bana göre yıllar var.. apple bile tamamen harici cpu desteğini thunderbolt dan çekeceğini sanmıyorum.

  Bakalım bu durum neler gösterecek bize..
 • Yüzbaşı
  821 Mesaj
  2 hafta sonra profesyonellerin eline geçsin ve görelim bakalım Ryzen 5000 serisi mi yoksa M1 mi daha hızlı... Profesyoneller x86 mimarisinde rendering gibi işlemlerde 32 GB veya üzeri ram ile çalışmaya ihtiyaç duyuyorlar. M1'deki 16 GB ile bu iş nasıl olacak görmek istiyorum.
  Apple ürünlerini izledikleri politikalardan ötürü evme koymam ama M1 gerçekten yeni kapıları aralayacaksa AMD ve Intel'n cevabını, düşüncelerini görmek isterim.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  348 Mesaj
  Geekbench sitesinde tek çekirdekli performansı AMD'den biraz daha iyi duruyor ama multi çekirdek performansı için aynı şeyi diyemeyiz. Fakat, 2021 ya da 2022 yıllarında ARM'ın nereye doğru gideceğini, X86'ya ne olacağını daha iyi anlayacağız diye düşünüyorum.

  Açıkçası 4 seçenek görünüyor şu anki zamanımıza bakarsak ARM ve X86 için

  1. X86 ölecek, ARM'lar her yerde olacak, hepmiz ARM'a geçeceğiz, X86 üreten şirketler ARM'a geçecek ya da ölecek
  2. X86 ile gelen anakartlar için ayriyeten ARM soketi olacak, bilgisayarlar iki işlemcili olacak, hem ARM hem X86
  3. X86 üreticilerinden olan şirketlerden biri, ARM teknolojisini X86 ile bir çalışabilen yeni bir mimari çıkaracak, bu sisteme geçmeyen X86 üreticiler bu mimariye geçmeye çalışacak ya da ölecek
  4. ARM tutmayacak, X86 master reis


  Bu 4 seçeneğe bakacak olursak 2 ya da 3'üncünün olma olasılıkları bana göre daha yakın. Fakat 1'incinin olma olasılığını 2021'de gelişmelere göre göreceğiz gibi. 4'üncüyse hiç sanmadığım bir seçenek.
 • Yarbay
  2881 Mesaj
  uzun vade de ARM işlemcili Linux PC ler boy göstermeye başlar, çünkü yazılım geliştiriciler ARM işlemci için uygulama geliştirirken cross platform geliştirmeyi daha fazla düşünecekler, uygulamayı bir kere yazıp, tüm işletim sistemlerinde çalıştırmak isteyecekler. böylece daha fazla uygulama Linux uyumlu olmaya başlayacak.
  |
  |
 • Çavuş
  62 Mesaj
  Komplike sistemler veya özelleştirilebilirlik ön plana çıktığında bu bir çözüm olamaz. Aldığım bilgisayarın 2 sene sonra ramini değiştirmek isterim. Macbooklarda zaten ssd ve ram olayını bitirdi. Kendi kendine bir ekosistem yaratıp herkesin buna uyum sağlamasını bekliyor.

  Son kullanıcıyı düşündüğünü gösteren hiçbir hareket göremedim.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arion -- 12 Kasım 2020; 17:25:58 >
 • Yarbay
  2781 Mesaj
  piyasada yeni kanın olması çok güzel fiyat politakalarını etkiler en azından intel tekelinin bacakları sallanmış durumda...

  ülkemiz için pek geçerli bir durum söz konusu olmayacağı aşikar dolar çok fena dolmuş adamların ödediklerine biz 8 katı + kdv + ötv sini ödüyoruz....
  |
  |
 • Teğmen
  187 Mesaj

  Fazla bilgili değilim öncelikle belirteyim. Herkes olaya şöyle bakıyor; x86 çok güç çekiyor, arm az güç çekiyor. X86'nın tek özelliği çok güç çekmesiymiş gibi bir durum çıkıyor ortaya. Bazı şeyleri on yıllardır bu üreticiler de farkında fakat çok geniş bir kesime aynı mimariye sahip işlemcileri üretmek zorundasınız, sistemin kökten değişmesi çok büyük bir etki. Arm tasarımlı işlemcilerle apple bunu nasıl sağlıyor en yüzeysel şekliyle şöyle anlatabilirim:
  Bu işlemcilerin komut setleri çok kısıtlı, ama bütün programlar bu komut setlerine göre yazılmış, işlemcilerin sırtında bir külfet yok (galiba) içinden 32bit komutlar bile çıkarılmış. Bugün x86 çok güç çekiyor diyoruz ama bir şehirdeki karmaşa gibi herkes ondan farklı standartlarda, farklı şeyler yapmasını istiyor. Aynı zamanda geriye dönük uyumlu olmak zorunda, bugün gidip üstüne windows 98 kurabilirsiniz mesela. Biri rics biri cisc deniyor ya doğru fakat günümüzde hiçbiri saf risc veya cisc değil, ben sınırlı bilgimle olaya şöyle bakıyorum; biri tam kapsamlı işlemci, biri yazılım ile odaklanmış işlemci, haliyle son kullanıcıya arm işlemcili bilgisayarlar konfor olarak dönecek ancak x86'nın esnekliğini şu anlık bu işlemciler ile sağlanamaz, yani hali hazırda yazılımın gittiği yere kadar gidilebilir. Yazılımcılar bu sunulan standartların dışına çıkmadan yazılımızı oluşturacak, apple'ın kullandığı api'leri kullanacaklar böylece yıllar içinde standart oluşacak sanırım.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 12 Kasım 2020; 17:29:7 >
  |
  |
  Furkooo85 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  13580 Mesaj

  Şu saçma mantıktan artık vazgeçin. Zamanında adamların ödediğinin 1 milyon 700 bin katını da ödediniz.

  Öyle 6 sıfır atıldı muhabbeti de yapmayın. Ben 1 doların 100 Türk lirası olduğu günleri de hatırlıyorum. Eski para ile.

  100 liradan 1.700.000 liraya çıktığında kaç kat artmış çarpın bölün bakalım matematik unutmamıştır çoğunuz öğrenci.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 12 Kasım 2020; 17:35:47 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1427 Mesaj
  Teknik olarak okadar yeterli hissetmesemde kendimi şöyle açıklayayım..

  X86 mimarisinde yazılmış uygulamalar baz cpu gücünü esasalılar örneğin render işlemini cpu güçlüyse onla yada ticari bir ekran kartı varsa onla alırsınız yani arm size şunu sunabiliyor ikisinide kullan tabi buna yazılım ve işlemcininde izin vermesi gerekiyor ki muhtemelen böyle olacak.. Apple ın ateşlediği nokta amd ve intelle rekabet etmek olduğunu sanmıyorum ama fitilini ateşlediği şey, bir çok şeyi doğuracak win10 arm desteklemesi ve arm yapısındaki sistemlerin ekosistem olarak çok daha geniş program yelpazesine ulaşabilmesi gibi çünkü bunun sonu yok android küçük bir uygulamayla arm üstünde tüm programlarını windowsa native olarak alıp çalıştırabilir.. Bu çok geniş bir yelpaze sadece apple için değil herkes için..

  Arm şimdiye kadar x86 kas gücünü veremiyordu çünkü hiç bir zaman performansa dayalı bir yapıda aktif soğutmayla kullanılmadı bi kaç deneme hariç apple hareketinden sonra bu işlemciler bir seçenek olarak sunuculacak gibi geliyor yada karma bir yapıda da verilebilir. Şöyle ki anakartlar entegre arm işlemcilerle gelir ister bunla sadece ram takar devam edersin istersen x86 işlemcide dahil eder ve beraber çalışmaları için kullanırsın buda şu demek. X86 ihtiyaç olmadığı sürece anlık tüketimi 3-5w olan masa üstü bilgisayarlar.. Bu çok güzel bişey ihtiyaç olmadığı sürece yetecek bir performans verebilecek arm işlemciyi kullanabilmek ihtiyaç anında otomatik x86 işlemciye atlayan bir yapı bu entegre kartlarda çokça olan güzel bir yapıyı bize işlemcidede getirebilir..

  Birinin birini bitirebileceğinden çok besleyebileceğini düşünüyorum keza apple bunu workstation için çıkaracağı extrem işlemcilerinede bağlı bu ama bunun için bana göre yıllar var.. apple bile tamamen harici cpu desteğini thunderbolt dan çekeceğini sanmıyorum.

  Bakalım bu durum neler gösterecek bize..  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Yarbay
  13580 Mesaj

  Bana kızacaksan her konuda dolar şu kadar oldu yazanlara da kızacaksınız birader. Onlar olmasa ben niye yazayım bunları durup dururken?

  Bloklamak da yeterli gelmiyor sizi illa çıkacaksınız aradan.

  Normalde sallamıcam siz de arkadaş küfürsüz, hakaretsiz 2 tane cümleyi yanyana getiremiyor musunuz siz?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 12 Kasım 2020; 17:53:41 >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  187 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: XemreG

  Teknik olarak okadar yeterli hissetmesemde kendimi şöyle açıklayayım..

  X86 mimarisinde yazılmış uygulamalar baz cpu gücünü esasalılar örneğin render işlemini cpu güçlüyse onla yada ticari bir ekran kartı varsa onla alırsınız yani arm size şunu sunabiliyor ikisinide kullan tabi buna yazılım ve işlemcininde izin vermesi gerekiyor ki muhtemelen böyle olacak.. Apple ın ateşlediği nokta amd ve intelle rekabet etmek olduğunu sanmıyorum ama fitilini ateşlediği şey, bir çok şeyi doğuracak win10 arm desteklemesi ve arm yapısındaki sistemlerin ekosistem olarak çok daha geniş program yelpazesine ulaşabilmesi gibi çünkü bunun sonu yok android küçük bir uygulamayla arm üstünde tüm programlarını windowsa native olarak alıp çalıştırabilir.. Bu çok geniş bir yelpaze sadece apple için değil herkes için..

  Arm şimdiye kadar x86 kas gücünü veremiyordu çünkü hiç bir zaman performansa dayalı bir yapıda aktif soğutmayla kullanılmadı bi kaç deneme hariç apple hareketinden sonra bu işlemciler bir seçenek olarak sunuculacak gibi geliyor yada karma bir yapıda da verilebilir. Şöyle ki anakartlar entegre arm işlemcilerle gelir ister bunla sadece ram takar devam edersin istersen x86 işlemcide dahil eder ve beraber çalışmaları için kullanırsın buda şu demek. X86 ihtiyaç olmadığı sürece anlık tüketimi 3-5w olan masa üstü bilgisayarlar.. Bu çok güzel bişey ihtiyaç olmadığı sürece yetecek bir performans verebilecek arm işlemciyi kullanabilmek ihtiyaç anında otomatik x86 işlemciye atlayan bir yapı bu entegre kartlarda çokça olan güzel bir yapıyı bize işlemcidede getirebilir..

  Birinin birini bitirebileceğinden çok besleyebileceğini düşünüyorum keza apple bunu workstation için çıkaracağı extrem işlemcilerinede bağlı bu ama bunun için bana göre yıllar var.. apple bile tamamen harici cpu desteğini thunderbolt dan çekeceğini sanmıyorum.

  Bakalım bu durum neler gösterecek bize..

  Zaten bu big little tasarım ilkesine, önümüzdeki 2-3 nesil sonra hepsi geçmiş olacak. Intel 12. nesil ile performans çekirdekleri ve enerji verimli çekirdekler diye küme oluşturacak zar içinde. Ama Intel'in düşündüğü tasarımda çekirdekler şimdilik x86 çekirdeği olacak. Amd'nin de böyle bir patent aldığı hakkında haberler yapıldı; hatta amd, arm işlemciler de tasarlıyor. önümüzdeki 3-4 seneye piyasadaki çoğu işlemci bu felsefeyi benimseyecek zaten.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 12 Kasım 2020; 18:0:1 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  348 Mesaj

  Dediklerinizde haklısınız. Fakat, dediniz ya Windows 98'i bir X86 işlemciye kurabilirsiniz diye, işte Apple'ın aksine Microsoft'un direkt geçişi sağlaması biraz zor. Zamanında AMD 64 bit ile 32 bit X86 mimarisini tek bir mimari yapıp, AMD64 mimarili işlemcilerini piyasaya sürdüğü zamanlarda 64 bit bir Windows kurulabilse de milletin tercihi çoğunlukla 32 bit Windows oldu. Tabii, bunun bir çok nedenleri var, fakat genel olarak baktığımızda geçişler macOS gibi hızlı olamadı. Bu nedenden daha çok 2. seçenek ya da 3. seçenek olma olasılığını mantıklı geliyor. Zamanında da yine AMD tarafından ARM ile X86 mimarilerini birleştirme çabaları vardı, yine AMD'den böyle bir şey beklenebilir, adına da AMDARM diye bir şey derlerse de şaşırmam.
  |
  |
  6s kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  2941 Mesaj

  Apple geçmişe yatırım yapıyor :) şu an ssd ve ram değişen modeller daha kymetli. yarın da windows kurulanlar öyle olacak galiba :) ama hep bu strateji sayesinde ilerliyorlar. İlk disket sürücüyü kaldıran da apple'dı. Disketsiz bilgisayar mı olur demişlerdi o gün. sonra ilk cd sürücüyü kaldırdı. Böyle böyle teknolojiye şekil veriyor yıllardır. Apple'ın kullanmayı bıraktığı teknolojiler genelde piyasadan siliniyor
  |
  |
  arion kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  11582 Mesaj

  Apple her anlamda kendilerine muhtaç etmeye çalışıyor. Kendileri dışında kimseye servise ürün götürülmesini dahi istemiyorlar. Apple kendi ekosisteminde kendi monopolünü oluşturmayı becerdi. Bu bence uzun süreli düşünürsek yanlarına kar kalmayacak. İnsanlar eninde sonunda yeter artık diyeceklerdir.
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  arion kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Fanatiği olunabilecek şey, fikirlerdir; partiler değildir.
 • Yarbay
  5651 Mesaj
  Adamlar bizden aldıkları kazandıkları paraları kendilerini geliştirmeye büyümeye harcıyorlar.

  Bizim patronlarda altın mı alsam tarlamı yapsam derdindeler😆

  Kazandığın paranın bir bölümünü büyümeye ayırmak ne güzel  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  875 Mesaj
  isi gucu tekelcilik, imkani olsa tum dunyayi kendine mahkum edecek...  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Yarbay
  8991 Mesaj

  Samsung ARM tabanlı laptop çıkardı içinde win 10 yüklü ama çok performanslı değil.

  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  164 Mesaj
  Apple Bilgisayar V2 (PC V2) gibi bir şey yapmaya çalışıyor herhalde. Tamam kendi işlemcisi kendi işletim sistemi ile çok iyi çalışacak ama ne bileyim, fiyatı biraz fazla tutuyor Apple. Gelecekte belki iskelet sistemini oturttuğu zaman fiyatları çok düşürebilir ama şuan F/P ürünü değil. Aynı fiyata daha performanslı sistemler dizilebilir.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  371 Mesaj
  Ne kadar fazla seçenek, bizler için daha iyi.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Sohbet
Canlı Tv izle
En ucuz kedi maması fiyatları
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
1,094
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.