Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.797
Cevap
52
Favori
617.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar hepsi yalan hepsi boş.en iyi ısınma yöntemi merkezi ısınma ve eşit ödemek.yan blokta oturan öğrenciler oturdukları ay tüm vanalar açık 180 tl. bir sonra ki ay 3 hafta yoklardı 240 tl. birde vanalar kısık. bunun neresi mantıklı.adalet neresinde.devre dışı bıraktığımızdan beri tam ısındık, az ödedik, tüketimimiz azaldı.bırakın payölçerleri kullanmayalım.bize uygun bir sistem değil....
  • quote:

Orijinalden alıntı: cumhur45

Yeni yönetmelikten haber varmı arkadaşlar?

Siz de internette aramışsınızdır, ben de bi hayli aradım ve yeni yasayı bulamadım, kışın iyice bitmesini bekliyorlar, kazan kaynamasın diye belki.
    Yalnız Tebernüş bey bir soru üzerine 15 Şubatta yasanın değiştirilmesinin düşünülmediği kanaatinde olduğunu şöyle yazmış, alıntı yapıyorum:
    Vatandaşın sorusu: ... 1+1 daire aldım ve gaytte memnunum ama tek sorunum mekezi ısıtma sistemi yasaların öngörmüş olduğu şekilde uygulama yapılıyor ama kombili evlerden daha cok fatura geliyor boş olan daireme bile 200 tl fatura gelmiş enaz değerde yanmasına rağmen site yönetimiyle konustuğumuızda onlarda bu sistemden cok şikayetçi ve adil olmadığını söylüyorlar sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir ? ve bununla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacakmı ?? tşk ederim

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Bu merkezi ısıtma sistemi meselesini en başından beri anlayamıyorum. Resmen pişmiş aşa su katıldı. Türkiye'de oturmuş bir sistem vardı. Bu sistem işlemez hale getirildi. site yönetimleri zan altında kalıyor. Bildiğim kadarıyla değiştirilmesi düşünülmüyor.

İyi Akşamlar.

• tepki yokki;http://forum.donanimhaber.com/m_72180011/tm.htm bu başlığı açtım okuyan çok yazan yok,manisada 70-80 dairelik bina yeni oturulmaya başladı kombiler sıralanmış balkonlara,mis gibi herkes yaktığını ödüyor.Afedersiniz koyun gibi milletiz,adam yazıyor oradan bunu böyle yapacaksın diyor itiraz tek tük...ya kalorimetre marifetiyle herkes metrekare oranında öder,bu şekilde de çatı ve kuzeydekiler ısınamıyoruz diye iitiraz ediyormuş;satın alırken kuzeyden alıp 30 000 tl az vermek niye peki ??? bu işi tüm kat malikleri kabul etmediği sürece kimse cezalandıramaz.Hukuken saçmalıklarla dolu yönetmelik..
  • Bizim apartman Merkezi sistem ZEMİNDEN ısıtma şeklinde ısıtılıyor.
    Geçen ay kalorimetre cihazı takıldı.
    Ve dün de faturalar geldi. (4923 TL)
    24 daireli apartmanda 7 dairede oturan yok.
    Bu 7 dairede ödenecek rakamlar
    61,54 TL
    61,54 TL
    63,91 TL
    70,24 TL
    71,77 TL
    72,66 TL
    72,88 TL
    şeklinde.
    % 30'luk ortak kullanım bedeli 61,54 TL tutuyor.
    Yalnız kalorimetre takılmış olmasına rağmen daire sıcaklığını minimum 15 derece tutacak termostatik vana takılmadı. Hesaplanan tutarlardan, oturulmayan 7 dairenin vanalarının kapatıldığı anlaşılıyor.
    TERMOSTATİK VANA takılı olmadığı için dairelerde minimum 15 derece sıcaklık sağlanamadığı, dolayısıyla
    MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU İSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in
    (5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uyguntermostatik radyatör vanası kullanılır.
    (6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

şeklindeki hükmün yerine getirilmemesi nedeniyle KALORİMETRE değerleriyle yapılan hesaplamanın hukuken geçersiz olduğunu iddia edebilir miyim?

Bir iki makina mühendisine konuyu sorduğumda; Termostatik vananın "ZEMİNDEN" ısıtmalarda kullanılamayacağı cevabı aldım. İlle de uygulanacaksa çok yüksek (Daire başı 3-4 bin lira gibi) maliyetinin olduğunu söyledi.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
    Teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: ayurtseven

Bizim apartman Merkezi sistem ZEMİNDEN ısıtma şeklinde ısıtılıyor.
    Geçen ay kalorimetre cihazı takıldı.
    Ve dün de faturalar geldi. (4923 TL)
    24 daireli apartmanda 7 dairede oturan yok.
    Bu 7 dairede ödenecek rakamlar
    61,54 TL
    61,54 TL
    63,91 TL
    70,24 TL
    71,77 TL
    72,66 TL
    72,88 TL
    şeklinde.
    % 30'luk ortak kullanım bedeli 61,54 TL tutuyor.
    Yalnız kalorimetre takılmış olmasına rağmen daire sıcaklığını minimum 15 derece tutacak termostatik vana takılmadı. Hesaplanan tutarlardan, oturulmayan 7 dairenin vanalarının kapatıldığı anlaşılıyor.
    TERMOSTATİK VANA takılı olmadığı için dairelerde minimum 15 derece sıcaklık sağlanamadığı, dolayısıyla
    MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU İSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in
    (5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uyguntermostatik radyatör vanası kullanılır.
    (6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

şeklindeki hükmün yerine getirilmemesi nedeniyle KALORİMETRE değerleriyle yapılan hesaplamanın hukuken geçersiz olduğunu iddia edebilir miyim?

Bir iki makina mühendisine konuyu sorduğumda; Termostatik vananın "ZEMİNDEN" ısıtmalarda kullanılamayacağı cevabı aldım. İlle de uygulanacaksa çok yüksek (Daire başı 3-4 bin lira gibi) maliyetinin olduğunu söyledi.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
    Teşekkürler...

Çok güzel soru

Vanaların kapalı olduğu dairelerdeki sıcaklığın 15 dereceden daha düşük olduğunu ispatlamak sıkıntı olabilir. Merkezi sistemle ısınan binalarda eğer yalıtım iyiyse, alt ve üst kat doluysa, vanalar kapalı olsa bile daire içi sıcaklık 15' in altına düşmeyebilir. Kendi evimden biliyorum vanalar 19 dereceye ayarlı olduğu halde çok soğuk günler haricinde oda sıcaklığı 20 - 21 derece altına düşmüyor. Ben bu soruyu "hukuken" cevaplayamam, ama "mantıken" iddaa edebilirsiniz ve umarım haklı çıkarsınız.

Saygılar

• Arkadaşlar Kalorimetre takıldıktan sonra, yakıt giderlerinin kalorimetre değerlerine göre ödenmesi gerektiği ile ilgili bir yönetim kararı almak gerekiyor mu?

Daha önce dava konusu olmuş bir dosyada şöyle bir ifade geçiyor:

Esas No :1990 / 26590
    Karar No :1991 / 8730
    Merci : Yargıtay 5. Hukuk Dairesi
    Tarih :14/03/1991
    Özü : KAT MALİKLERİNDEN HERBİRİ, ARALARINDA BAŞKA TÜRLÜ ANLAŞMA OLMADIKÇA YAKIT VE DEMİRBAŞ GİDERLERİNİ KENDİ ARSA PAYLARI ORANINDA ÖDERLER.
  • İlk önce binaların bu sisteme geçmeden önce altyapılarının uygunluğu gözden geçirilmeli herhalde. Bizimkilerin bina yönetimi bunu atladığı için pay ölçerler için verdikleri para yanında şimdi pompa, genleşme tankı diyerek ekstra maliyet çıkıyor. Şöyleki ailemin oturdugu en üst dubleks dairede pay ölçerler takıldığından bu yana üst katlara su gelmez oldu. Tabiki bu cihazlardan kaynaklanan bir durum değil, dairelerin kullanım şekli ile. Eskiden herkez maksimum derecede petekleri açar, havaları ilk kullanımda alınır sonrada yıl sonuna kadar giderdi. Ama şimdi, 15 katlı binanın 11 katından sonra devamlı(hatta diğer alt katlarda dahi) peteklerden şelale akarcasına su sesi geliyor. Su yok diyoruz su ekleniyor ama nafile, sıcak su dönmüyor peteklerden. 2-3 saat sonra peteklerde soğuma ve hava oluşuyor. Peteklerin hiç abartmadan günde 2-3 kez havalarını alıyoruz. Ailenin büyük oğlu olarak uğraşmak bize düşüyor. Yöneticiyide durumu izah edip, sistemi takanların uzmanları çağrıldı. Pompanız yetersiz(tek pompa var), frekans konvertörlü pompa takmanız gerekli dediler ayrıca bu hava olayı ve şırıltıları yok etmek için üstteki sistemin iptal edilerek genleşme tankını kazanın yanına alt kata yapılmalı dediler. Maliyet yaklaşık 20 bin TL çıkardılar. Üst katlar biran önce yapılmasını isterken bu sorunu yaşamayan alt ve orta katlar maliyet sebebi ve kış ortasındaki 2-3 günlük çalışmaya böbürleniyorlar. Konuya hakim değilim ama bizimkilerin yerine konuşmak adına internette geziniyorum. Gerçekten de sistem eski ve yetersiz gibi. Sizce bu dedikleri çözüm olur mu? Pompa ve genleşme tankı 15 katlı, 60 daire için fiyatlar yaklaşık neye çıkar? Artık gittiğimde 1 saati yakın tüm peteklerden hava almak işkence oldu. Yakmak istesen de yanmıyor. Gerçekten en küçük petekten büyüğüne kadar verimsiz çalışma, hatta ısınmama prblemi var. Buna rağmen geçen ay verilen 329 TL doğalgaz parası var(100TL yakını üst katlar için belirlenen pay). Bu durumda olup çözen veya konu ile ilgili uzmanlar görüşlerini aktarırsa sevinirim.

• Arkadaşlar geçen sene yeni bir ev satın aldım ve daha içini yaptırmadan Ağustos ayında askere gittim.
    Askerde olduğum ve evin içi bile henüz inşaat halinde olduğu için Kasım ayından itibaren yakıt parası ödemedik (Bina merkezi sistem ve pay ölçer takılmadı). Komşularımızla kötü olmayalım ve kimse istemiyor diye pay ölçer takılmayışını şikayet etmedik fakat ısınma bedelini de ev yaptırılmadan ödemeyeceğimizi veya pay ölçer takılmasını toplantıda söyledik. Ocak ayında askerden geldim ve geçen hafta bina yöneticisi ödemediğim ısınma bedellerini aidat adı altında icraya vermiş. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: headsurfer

Arkadaşlar geçen sene yeni bir ev satın aldım ve daha içini yaptırmadan Ağustos ayında askere gittim.
    Askerde olduğum ve evin içi bile henüz inşaat halinde olduğu için Kasım ayından itibaren yakıt parası ödemedik (Bina merkezi sistem ve pay ölçer takılmadı). Komşularımızla kötü olmayalım ve kimse istemiyor diye pay ölçer takılmayışını şikayet etmedik fakat ısınma bedelini de ev yaptırılmadan ödemeyeceğimizi veya pay ölçer takılmasını toplantıda söyledik. Ocak ayında askerden geldim ve geçen hafta bina yöneticisi ödemediğim ısınma bedellerini aidat adı altında icraya vermiş. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

Benim ablam Büyükçekmece Mimarobada birkaç diğer site sakiniyle beraber yönetim işinde görev üstlendi, epeydir de yürütüyor. 9 katlı apartmanlarında yalnızca bir dairede oturulmuyor ve bu daire sahibi adamcağız 10 seneden fazla zamandır bugünkü tutarı aylık 240 tl olan aidatı senelerdir ödüyor (büyük kısmı ısınma gideri). Site sakinleri ısı pay ölçer taktırmamış hala, gerekçe de şu: 1bu sistem yeni, artılarını eksilerini görelim taktıranlardan, ona göre karar veririz." Yasaya göre Mayıs 2012 den itibaren bütün merkezi ısınmalarda kalori ölçen sistemin uygulanması ve yasaya göre tüketimin pay edilmesi gerekiyordu. Ancak yasanın zorunlu demesine rağmen pek çok merkezi ısınmalı ların halen yaptırmaması şöyle açıklanabilir: Sistemin kurulması ve yürütülmesi bir hayli pahalı, eğer apartman/site sakinlerinin %100 ü taktırmak istemiyorsa ve halinden şikayetçi değilse sorun yok, eşit gider paylaşımına devam. Fakat olur da 1 kişi pay ölçer istiyoruz dediyse ve yönetim sistemi ve yasayı uygulamadıysa o zaman yönetim suçlu pozisyonunda olur. Bence derhal şikayette bulunun ya da ısı giderleri aidatınızdan düşülmediği taktirde şikayette bulunacağınızı söyleyin. Selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: headsurfer

Arkadaşlar geçen sene yeni bir ev satın aldım ve daha içini yaptırmadan Ağustos ayında askere gittim.

Yöneticinizi yönetim planını kanuna aykırı olarak düzenlediği ve yasalara aykırı aidat topladığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunun.Kesinlikle beş kuruş para tahsil edemez sizden.Hukuken siz haklısınız.

• Bu dairesi boş olan insanların yakıt parası ödememe beklentisini haksız buluyorum.
    Apartmanda bir daireyi alıp boş tutmanın da bir maliyeti olmalı değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mkilinc79

Bu dairesi boş olan insanların yakıt parası ödememe beklentisini haksız buluyorum.
    Apartmanda bir daireyi alıp boş tutmanın da bir maliyeti olmalı değil mi?

Bir yanlış anlaşma var sanırım, forumun tamamını okuyamadım, sanırım haftalar harcamak gerekirdi bunun için, boş daire sahiplerinin ısı giderlerine hiç katılmamak beklentisinde olduğunu nerde okuduysanız lütfen alıntı yapınız, aksi taktirde bütün boş daire sahiplerini taşlamış oluyorsunuz buna da hakkınız yok. Ben şahsen daireme taşınamadığım ve değerinin oldukça altında kira bedeli belirlememe rağmen kiracı bulamadığım için fazlasıyla bedel ödüyorum. Kimse dairesini boş tutmak istemez, ya kendi oturmak ister ya da kiralansın hem kendine kira geliri olsun hem de bir vatandaş da faydalansın ister. Anahtarı verdiğim emlakçı kira bedelini 400 den 300 e düşürürsem kiracı bulunabileceğini söyledi, o zaman da satın için ödediğim sıfır yeni dairem için ödediğim parayı 40-50 senede alacağım kiracılardan. Bu da sömürü anlamına geliyor. Bizim sitede 2+1 in aidatı 115 tl. 3+1 in 126 tl.. Aidatları ödüyoruz, Artı: ısınma gideri için de bir fix tutar ödemeye razıyız, ancak Yüzde hesabının haksızlık olduğunu düşünüyorum. Şimdi sizden boş daire sahiplerinin hiçbirşey ödememek beklentisini nerden çıkardığınızı gösteren alıntınızı bekliyorum. Selamlar.

• Herkes kullandığı kadar ödeyecekse, neden bu mantık sadece yakıt bedeli için geçerli oluyor?

En üst katlar dışındakiler neden çatı parasına katılıyor? Arabası olmayanlar otopark giderine neden katılıyor? Asansör giderine üst katlar ile alt katlar neden aynı oranda katılıyor? Ortak giderler, aidatlar, vs'ye neden bağımsız bölümde oturan kişi oranında katılınmıyor da, m2 üzerinden katılınıyor? Güney duvarında çatlak olduğunda neden kuzey tarafta oturanlar da para veriyor?, vs

İnsanlar ev satın alırken veya kiralarken, merkezi sistem/kombili daire seçimini yaparak eve girdiler. Şimdi böyle bir karmaşa yaratılarak yapılan şey hem merkezi sistemdeki kuzey ve çatı dairelere haksızlık yaratmak hem de insanların arasındaki huzuru bozmak oldu.

(Ayrıca kanunda pay ölçerin zorunlu olduğuna dair bir ibare göremedim; projelendirilebilir sistemlerden bahsediliyor, pay ölçer bir sistem değil, projelendirilmesi de gerekmiyor, olsa olsa sistemin bir parçası olabilir. Sadece pay ölçer takılabileceğine dair bir bölüm varsa gösterebilir misiniz lütfen)

• izmir de herkesin ayrı su saati olmasına rağmen,izsu yönetmeliğe dayanarak ana saati okuyup yöneticiye veriyor,yönetici de dairelerin su saatlerini okuyarak tüketimi paylaştırıyor.BU UYGULAMA ŞU AN MAHKEMELİK ! (yeni bina) - bizim melekette DOĞRU; kişilerin menfaatine göre değiştiğinden,doğruları tartışmaya gerek yok !!! YENİ BİNALARDA MERKEZİ DOĞAL GAZ ISITMA DAYATMASI; bu ısınma şekli bildiğimiz merkezi sistem kalorifer ile aynı...ama 1. kattan yada çatıdan ,kuzey cepheli daire alan malik,ARA KAT VE GÜNEY CEPHE alan komşusuna göre; 30-40 bin tl az ödeyip dairesini almasına rağmen,""pay ölçer takılmazsa şikayet ederim vs"" yönetmelikler çerçevesinde tehditler savurması hak mıdır ??????????????? doğlagaz ile merkezi ısınalım,tamam...herkes metrekaresi oranında ısınma giderine katılacak.Ama "pay ölçerin" bütçemizi durmaksızın tırtıklayan lanet bir uygulama olduğunu anlamak,anlatmak için illaki yaşamak mı gerekiyor.İzmir/KARŞIYAKA şartlarında bir kış boyunca toplamda 500-600 ısınma+MUTFAK+BANYO gideri öderken,çevremde ayrı ayrı binalara oturan dost-arkadaşlarımız bu son dayatma uygulama ile bir aylık faturalarında 400-500-650 tl leri gördüler.Yazık değil mi ? Olayın,konunun ne olduğunu tecrübe etmeden,tecrübe eden dost arkadaşların faturalarını görmeden YORUM YAPMAK,yan-lış-tır.Dairendeki sıcaklığı şu dereceden aşağı düşüremezsin,yani vananı kapatamazsın!!!!!!! Bu erzurum,ağrı gibi kış şartlarında enerji verimliliğine ve mantığa uyabilir.Fakat gün itibariyle dairemde sıcaklı hiçbir şey yakmadan 21-22 nin altına düşmedi.Peki neden havaya para ödeyeyim ki?
    20-25 dairelik apartmanımızda ferdi ısınarak 80-100 tl yi geçmeyecek iken,minimum 180-250 tl ısınma gideri ödeme mecburiyeti VERİMLİLİK midir?
    Biz burada tüm malikler anlaşıp merkezi sistemi değil ferdi ısınmayı kullanmayı düşünüyoruz.Fakat öncelikle daire önündeki kalorimetre ile kullanılabilirliğini ölçebiliriz.Ben manisada yeni binada 60 dairenin ferdi ısımayı kullandığına şahidim.Tartışmaya gerek yok,ya eskisi gibi ısınmayı paylaşırız yada OLMASI DA GEREKTİĞİ ÜZERE KOMBİYİ TAKIP,istediğimiz konforu sağlarız.

SAYGILAR

• quote:

Orijinalden alıntı: ariesx

Herkes kullandığı kadar ödeyecekse, neden bu mantık sadece yakıt bedeli için geçerli oluyor?

En üst katlar dışındakiler neden çatı parasına katılıyor? Arabası olmayanlar otopark giderine neden katılıyor? Asansör giderine üst katlar ile alt katlar neden aynı oranda katılıyor? Ortak giderler, aidatlar, vs'ye neden bağımsız bölümde oturan kişi oranında katılınmıyor da, m2 üzerinden katılınıyor? Güney duvarında çatlak olduğunda neden kuzey tarafta oturanlar da para veriyor?, vs

İnsanlar ev satın alırken veya kiralarken, merkezi sistem/kombili daire seçimini yaparak eve girdiler. Şimdi böyle bir karmaşa yaratılarak yapılan şey hem merkezi sistemdeki kuzey ve çatı dairelere haksızlık yaratmak hem de insanların arasındaki huzuru bozmak oldu.

(Ayrıca kanunda pay ölçerin zorunlu olduğuna dair bir ibare göremedim; projelendirilebilir sistemlerden bahsediliyor, pay ölçer bir sistem değil, projelendirilmesi de gerekmiyor, olsa olsa sistemin bir parçası olabilir. Sadece pay ölçer takılabileceğine dair bir bölüm varsa gösterebilir misiniz lütfen)

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/385.html

Sorularınızın hepsi yukarıdaki linkte var.Baştan itibaren okursanız bütün cevapları alabilirsiniz.Isı ölçer zorunluluğuna ait kanun ve yönetmelikler de forumda mevcut.Saygılarımla.

• link için teşekkürler.Fakat "zorunluluğu" nasıl bertaraf ederiz,bu saçma dayatmaya nasıl son veririzin peşideyim ben.Kalorimetreden ötesi yolunacak kaz misali...6-7 ayrı site de oturan arkadaşlarımız illallah geldi bu işten
  • Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanı Erdal Çalıkoğlu nun Akşam tarafından kış başında yayınlanmış açıklamaları şöyle: "Bakanlık olarak 5 yıl geçiş süresi tanıdık ve Mayıs ayında bu süre bitti. Sisteme olan ilgi az, vatandaş sürenin uzatılacağını bekledi ancak böyle bir karar yok, uzatım kesinlikle olmayacak. Vatandaşlar bir an önce, kaloriferler yanmadan bu sisteme geçsinler. Çalıkoğlu, işleyişi şöyle anlattı: İTİRAZ EDENE DE CEZA VAR Apartmanlar toplantı yapıp karar almak zorunda. Toplantıda çoğunluk kabul ederse otomatikman ısı pay ölçer kurulur. Çoğunluk kabul etmezse, kimlerin itiraz ettiği de karar defterine yazılır. İtiraz eden, yasa karşısında sorumlu duruma düşer. Dairesine ısı pay ölçer taktırmak isteyen kişi yasal yollara başvurursa itiraz eden herkes ceza alır."

Görüldüğü gibi sakinlerden yalnızca biri bile kalorimetre/ısı pay ölçer istese yasal yollarla itirazda bulunabiliyor. Yasal yollar derken 1. Yasaya muhalefetten yönetici ve ısı pay ölçere/kalorimetreye (neyle ölçülürse ölçülsün sonuçta ısı gider dağılımının öngördüğü sistem ve uygulamaya) itirazda bulunan sakinler cezalandırılıyor. 2. Yönetimi şikayet eden ısı pay ölçer isteyen sakin aidat adı altında alınan ısı giderini ödememe hakkına sahip oluyor. 3. dairesinin bulunduğu bina sisteme geçmek zorunda kalıyor.

Arkadaşlar, şeriatın kestiği parmak acımaz derler, benim parmağım çok acıyor, canım çok yanıyor, ama ya bu deveyi güdeceğiz ya da bu diyardan gideceğiz. Benim sistem ve uygulama karşısındaki duruşum şöyle: Isı gider dağılımı yasasına göre olan uygulama merkezi ısıtma olduğu için bereketlidir, daha ekonomiktir. "Merkezi ısıtma" isteyen insan için ideal olabilir. Pay ölçer/kalorimetre ile de klasik merkezi ısınmaya göre nisbeten adalet ve tasarruf etme imkanı gelmiştir, ancak bu uygulama pek çok eksiklik ve yanlışı da beraberinde getirmiştir. Askerde olup 1,5 sene evinde oturamayacak olan, oğlunun nişanı bozulup binbir hevesle aldığı dairesini kullanamayan, toplu konut enflasyonu nedeniyle de değerinin altında kira bedeli ile bile kiracı bulamayan, %100 çıkar sandığı tayinini daire satın aldığı yere çıkartamayan, 6 ay memlekette 6 ay şehir yada yurt dışında olan, bunlar gibi herhangi bir sebeple dairesi kullanımda olmayanlar da evini gani gani kullananların en az yarısı kadar ısı gideri ödemek zorunda olmaktadır. Bu düzen DÜZENLİ KULLANICI için iyi olabilir, kaldı ki onlardan da pek çok insan halinden şikayetçidir, ancak akşam bir saat ve uyumak için barınacak bir dama ihtiyacı olup ısı tasarrufu yapmak durumunda olana, evini boş tutmak zorunda olana haksızlıktır. Bu düzen yeni olduğu için bizim tecrübesizliğimize geldi ve hayatımın belki de en büyük yanlışını yaptım sitede daire almakla, ama daire almak isteyenlere lütfen sistemi anlatınız, insanların yarısı siteden daire almaktan vazgeçecektir sayenizde. Basın hala yalan yanlış konuşuyor, "herkes sadece tükettiği kadar ödeyecek" diyor, arayın internette, forum dışında bir Allahın kulu Enerji Bakanının kendisi dahil, ünlü köşe yazarları dahil, yönetmeliği doğru tanıtmıyor, bilip bilmeden konuşmak yalandır, insanları kasten yanlış yönlendirmek büyük vebaldir, günahtır. Bu düzende gani gani ısınanın en az yarısını ödersiniz, dairenizi hiç ısıtmasanız bile. Bunca lafa rağmen hala "fatura rakamları görmedik ki yeterince kanaat sahibi olalım" diyen var, ben kendi blokumdan örnek veriyorum: 2+1 dairelerden oluşan bir blokta 2 ayda bir evine kapıdan bir bakan boş daire sahibi 75 tl ısınma gideri ödedi geçen ay "yani ben Ocak ayı için 75 Şubat ayı için de ısınma gideri 101 tl ödedim -diğer boş daireleri sordum sadece birine 80 tl. gelmiş, diğerleri 99 ve üzerinde-(bunlar yalnız ufak daireler 2+1)", dairesinde oturanlar 100-150 gibi ödedi, bilmem bu rakamlar yeterli mi? Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UliUli -- 12 Mart 2013; 22:18:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: x15

quote:

Orijinalden alıntı: ariesx

Herkes kullandığı kadar ödeyecekse, neden bu mantık sadece yakıt bedeli için geçerli oluyor?

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/385.html

Sorularınızın hepsi yukarıdaki linkte var.Baştan itibaren okursanız bütün cevapları alabilirsiniz.Isı ölçer zorunluluğuna ait kanun ve yönetmelikler de forumda mevcut.Saygılarımla.

Sayın x15,

Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan haberim var, ancak okunması öneriniz son derece yerinde, zira yazımı bir kez daha okursanız, bu soruların gerçekten cevap beklemediğini, ısı pay ölçer mantığı üzerinden - zaten Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre - çelişkileri, analoji ve istifham şeklinde ortaya çıkartmak için sorulduğu anlaşılabilir diye düşünüyorum.

Kat mülkiyeti, prensip olarak, binayı bir bütün olarak değerlendirir ve ortak girişli ve çıkışlı giderlerin daire başı veya arsa payı doğrultusunda ödemek için hükme bağlar. Bu bağlamda, merkezi sistemin amacı binayı - her bölümünde eşit oranda - ısıtmaktır. Bu mantığa katılmayan kişiler de merkezi sitemli bir binadan değil, ferdi ısıtmalı bir binadan bağımsız bölüm alır veya kiralarlar.

Şimdi ısı pay ölçer mecburiyeti iddiası ile, merkezi ısıtma sistemli binalarda bu prensip, sadece yakıt sarfiyatı için - taban-tavan ve kuzey cepheler aleyhine bozulmak isteniyor. Ancak o zaman bu, anılan dairelerin sadece yakıt bedeli üzerinden ayrımcılığa uğratılması anlamına geliyor. Eğer toplu yaşam alanlarında da bu şekilde herkes kendi başının çaresine bakacaksa, hakkaniyetin sağlanması için, benim yukarıda saydığım unsurların da aynı prensipler dahilinde eşitlenmesi gerekiyor. Diğer türlü bu, bazı bağımsız bölümlerin haksız kazanç sağlaması anlamına geliyor.

Sadece son soruyu samimi olarak sormuştum, bir kez daha sorayım; Enerji Verimliliği Kanunu'ndaki "Projelendiriebilir sistem", ısı pay ölçeri tek başına nitelemiyor gibi sanki. Ordaki "buna aykırı olarak hazırlanmış projeler ilgili mercilerle onaylanmaz" ibaresi o zaman boşuna mı yazılmış oluyor? Bir de eğer kanun ısı pay ölçer üzerinden yürürlükte ise, şu anda bildiğim kadarı ile binaların ilgili projelerinin onaylanıyor olması için ısı pay ölçer takılı bir sistem gerekmiyor. Neden?

• Bu ilgili ilgisiz her yerde yazan 1600 liralık cezanın verildiği bir örnek var mı biliyor musunuz? Yani böyle ceza verilmiş bir site yönetimi var mı?
    Bir de bu ceza zaten payölçerin maliyetinden daha az, payölçer taktırmayıp cezayı ödeyenlere ne yapılacak, gazı mı kesilecek?
  • sayın ares kat mülkiyeti kanunu sadece merkezi sistem binalar için düzenlenmiş değildir.Bireysel doğalgazlı sobalı vb..diğer bütün binalar için geçerlidir.Ortak giderler arsa payı doğrultusunda ödenecek diyor ancak buradan yakıt giderlerinin de arsa payına göre ödeneceğini çıkartamayız.2007 de değiştirilen 42.maddeye göre "Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir.

Şimdi diyorsunuz ki madem ısı ölçer yasası herkesin kullandığı kadar ödemesi maksadıyla yapılmış(asıl amaç enerji verimliliğidir) bunu diğer ortak giderlere de genelleyelim.Örneğin zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıkları için asansör giderlerine katılmasınlar.Kat mülkiyeti kanunu zaten böyle bir hakkı veriyor.Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

denilmektedir.Buradan anlaşılıyor ki zemin katta oturanlar bina yönetimine başvurarak bu giderlere katılmak istemediklerini belirtirlerse kat malikleri kurulunda alınan kararla bu giderlerden muaf tutulabilirler.Yine diyorsunuz ki apartman çatısındaki bakım ve onarım masraflarından sadece en üst katlarda oturanlar yararlansın.Böyle bir şey mümkün değil zira o çatı sadece üst katları değil bütün apartman sakinlerini korumaktadır.Diğer verdiğiniz örnekler de benzer şeyler..Şimdi ben kanunu okuyun derken bunları kastetmiştim.Anagayrimenkul, anayapı bağımsız bölüm, eklenti, kat mülkiyeti, kat maliki terimlerini okuyup anlayabilirsek zaten bu tip soruları sormayız.Esasında asansör giderleriyle doğalgaz giderleri aynı şey değil.Birinde müthiş bir israf, devletin doğrudan devasa bir enerji kaybı söz konusu.Tedbir almak zaten devletin göreviydi.Geçte olsa yapıldı.

Isı ölçer kanunu ile getirilen zorunlulukların kuzey taban tavan katlarda oturanların aleyhine bir durum oluşturduğunu söylüyorsunuz.Buna katılmakla birlikte bunun tabiatı gereği olduğunu düşünüyorum.Bu cephelerde oturanların daha fazla yakıt masrafı yapması gayet doğaldır.Yanlış olan güney ve ara katlarda oturanların bahsettiğiniz katlarda oturanlarla aynı yakıt giderlerini ödemesidir.Şimdi siz buna çok ilginçtir ki haksız kazanç diyorsunuz.Sanırım böyle bir çıkarıma sadece yasanın daha önceden verdiği hakka dayanarak varıyorsunuz.Maalesef o yasa artık mülga oldu.

Son olarak enerji verimliliği kanunu "Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz" denilmekte.2007 itibaren yapılan bütün merkezi sistem binalar bu sisteme göre tek kolonlu yapılmaktadır.Öbür türlü binanın ruhsat alması mümkün olmamaktadır.Bazı binalarda müteahhitlerin kalorimetre ve termostatik vanaları da taktırdıklarını duyuyorum ancak bazı binalarda da sistem sadece altyapı olarak bırakılıyor.Kalorimetre ve termostatik vanalar sonradan oturanlar tarafından takılıyor.Yani aynen doğalgaz elektrik ve su sayacını ilgili firmadan alıp taktırmamız gibi.Kanunun nasıl uygulanacağı Merkezi Isıtma ve Sıhhi Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelikle düzenlenmiştir.

• 
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.