Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (51. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
617.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: x15

sayın ares kat mülkiyeti kanunu sadece merkezi sistem binalar için düzenlenmiş değildir.Bireysel doğalgazlı sobalı vb..diğer bütün binalar için geçerlidir.Ortak giderler arsa payı doğrultusunda ödenecek diyor ancak buradan yakıt giderlerinin de arsa payına göre ödeneceğini çıkartamayız.2007 de değiştirilen 42.maddeye göre "Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir.

Şimdi diyorsunuz ki madem ısı ölçer yasası herkesin kullandığı kadar ödemesi maksadıyla yapılmış(asıl amaç enerji verimliliğidir) bunu diğer ortak giderlere de genelleyelim.Örneğin zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıkları için asansör giderlerine katılmasınlar.Kat mülkiyeti kanunu zaten böyle bir hakkı veriyor.Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

denilmektedir.Buradan anlaşılıyor ki zemin katta oturanlar bina yönetimine başvurarak bu giderlere katılmak istemediklerini belirtirlerse kat malikleri kurulunda alınan kararla bu giderlerden muaf tutulabilirler.Yine diyorsunuz ki apartman çatısındaki bakım ve onarım masraflarından sadece en üst katlarda oturanlar yararlansın.Böyle bir şey mümkün değil zira o çatı sadece üst katları değil bütün apartman sakinlerini korumaktadır.Diğer verdiğiniz örnekler de benzer şeyler..Şimdi ben kanunu okuyun derken bunları kastetmiştim.Anagayrimenkul, anayapı bağımsız bölüm, eklenti, kat mülkiyeti, kat maliki terimlerini okuyup anlayabilirsek zaten bu tip soruları sormayız.Esasında asansör giderleriyle doğalgaz giderleri aynı şey değil.Birinde müthiş bir israf, devletin doğrudan devasa bir enerji kaybı söz konusu.Tedbir almak zaten devletin göreviydi.Geçte olsa yapıldı.

Isı ölçer kanunu ile getirilen zorunlulukların kuzey taban tavan katlarda oturanların aleyhine bir durum oluşturduğunu söylüyorsunuz.Buna katılmakla birlikte bunun tabiatı gereği olduğunu düşünüyorum.Bu cephelerde oturanların daha fazla yakıt masrafı yapması gayet doğaldır.Yanlış olan güney ve ara katlarda oturanların bahsettiğiniz katlarda oturanlarla aynı yakıt giderlerini ödemesidir.Şimdi siz buna çok ilginçtir ki haksız kazanç diyorsunuz.Sanırım böyle bir çıkarıma sadece yasanın daha önceden verdiği hakka dayanarak varıyorsunuz.Maalesef o yasa artık mülga oldu.

Son olarak enerji verimliliği kanunu "Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz" denilmekte.2007 itibaren yapılan bütün merkezi sistem binalar bu sisteme göre tek kolonlu yapılmaktadır.Öbür türlü binanın ruhsat alması mümkün olmamaktadır.Bazı binalarda müteahhitlerin kalorimetre ve termostatik vanaları da taktırdıklarını duyuyorum ancak bazı binalarda da sistem sadece altyapı olarak bırakılıyor.Kalorimetre ve termostatik vanalar sonradan oturanlar tarafından takılıyor.Yani aynen doğalgaz elektrik ve su sayacını ilgili firmadan alıp taktırmamız gibi.Kanunun nasıl uygulanacağı Merkezi Isıtma ve Sıhhi Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelikle düzenlenmiştir.

"Örneğin zemin katta oturanlar asansörü kullanmadıkları için asansör giderlerine katılmasınlar.Kat mülkiyeti kanunu zaten böyle bir hakkı veriyor.Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

Yukarıda sizden alıntı yaptım. "Kat mülkiyeti zemin kattakilere asansör işletme giderlerine katılmama hakkı veriyor" şeklinde anladım anlattıklarınızı. Ben site hayatında yeniyim (6 aydır) ve dairem zemin katta, öyleki asansörün başlangıç durağı ile benim daire kapım bitişik, asansörü %100, binde bin, onbinde onbin kullanmıyoruz. Site yönetimine danıştım bu asansör giderine katılmama şansım olup olmadığını "ortak alan" olduğu için ödememenin söz konusu olabilecek birşey olmadığını öğrendim. Ama bağımsız alan sahipleri toplantıda gündeme getirip oylamaya sunulsa ve çoğunluk "zemin katlardan asansör işletme gideri düşülse, aidatları biraz farklı olsun kararı alsa dediğiniz doğru olurdu ancak 52 dairelik çift asansörlü bir binada kaç kişi "onlar ödemesin" der, Allah aşkına zemin katın aidatının azalması diğer katların aidatlarının yükselmesi anlamına gelir, bizim asansör masrafına katılmamamız 48 kişinin aleyhine 4 kişinin lehine oolur, gerekçeleri hazır: "Siz de dairenizi daha ucuza aldınız", tıpkı ısı gider paylaşımında kuzey cephelerin ve zemin ve çatı katlarının yakınması durumunda da ara katlar ve güney cepheler hep aynı ezberi tekrarlamıyor mu? "siz de daha ucuza aldınız ve ömür boyu 50 sene 60 sene ev depremden yıkılana kadar ömrün boyu fazla ödeyeceksin, çünkü sen daha ucuza aldın." Ben size söyleyeyim mi dairemi ara katlardan ne kadar ucuza aldım, sadece 7.000 tl ucuza aldım, üstelik zemin kat benim tercihim değildi, seçmedim keyfiyetimle almadım, satılamayan tercih edilmeyen son kalmış sadece zemin ve yarı bodrum katlardı, ben satış ofisine başvurduğumda ara katların hepsi satılmıştı sadece zemin katlar kalmıştı. TOKİ evlerine bakınız, kaç tane zemin ve yarı bodrum kat seçmiştir??? Kura ile çıkıyor, Tuzla TOKİ forumuna bakın tamamı yukarı katlarla takas etmek isteyen ilanla doludur. Özet: KMK daire sahiplerini ne kadar kollamışsa insanlar anca o kadar kollanır, ve toplantıda alınan kararların hepsi göya hakkaniyete göre alınmıştır, ancak tek kriter kendi menfaatleridir, herkesin haklı olmak için gerekçesi vardır, en fazla ileri sürülen gerekçe de "onlar da dairelerini daha ucuza aldı" gerekçesidir. Şimdi kimse bana KMK zaten böyle bir hak veriyor falan demesin. Kuraldan kanundan başka tutunacak dalımız da yoktur, her şeyi istesek de istemesek de belirleyen kural/yönetmelik/yasadan başka bişey değildir. Sizin mesela asansör giderine katılma konusunda görüşünüzü inanın tam anlamadım, ama biz daireyi satın alırken asansör için ayrılan arsa payını ödeyerek, asansörün kendinin alınması kurulması garantisi filan hepsinin masrafına katılmış olduk, kullanmasak da katıldık ama keşke bakım tamir ve elektrik gideri gibi masraflardan muaf tutulsaydık. Zemin kat olmanın fazla ısı gideri ödemek, daire kapı girişime bitişik olan asansöre binen inen herkesin gürültüsünü dinlemek gibi sayılmayacak sıkıntılarını çekme biz zemin katlara, temiz hava güzel manzara sefasını sürmek, az ısı gideri ödemek yukarı katlara olsun, sonra da sadece 7.000 tl ucuza aldım diye kabarık aidat ve ısınma giderlerine mahkum olmak, ama bunu kimseye anlatamazsın, çünkü toplantıda sadece çoğunluğun dediği olur, çoğunluk da KMK yı öne sürer, ucuza aldığımızı öne sürer, sürer de sürer... İyi Akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UliUli -- 16 Mart 2013; 11:49:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: UliUli
    Sevgili x15 sizin mesela asansör giderine katılma konusunda görüşünüzü inanın tam anlamadım

Sayın uliuli, bu benim görüşüm değil.KMK ndan alıntı yaparak zemin katlarda oturanların böyle bir talepte bulunabileceğini söyledim.Uygulamada olur ya da olmaz orasını bilemiyorum ancak bizim sitemizde böyle bir şey söz konusu olsa ben zemin katlarda oturanların lehine oy kullanırdım.Yalnız şöyle bir durum da var asansör sadece üst katlarda oturanları yukarıya çıkarmıyor aynı zamanda alt katta oturanları da yukarı çıkartıyor.Bundan başka konumuz ısı pay ölçer olduğuna göre ikisi arasında bir kıyaslama yapalım.Asansörlerin sadece elektrik ve bakım masraflarının aylık 300 tl olduğunu hesaplayalım ve bunu 52 ye bölelim.Size düşen kısım aylık 5 tl.Senede en fazla 60 tl eder.Isı pay ölçerin az kullanana yaptığı taarrufsa takdir edersiniz ki bununla kıyaslanamaz.

• Uygulamada böyle bir şey olup olmayacağını bilmediğinizi yazmışsınız, siz bilmiyorsunuz ama ben biliyorum, senede 60 tl de olsa zemin katlar ödemeye devam ediyorlar, hep ödediler ve ödeyecekler. Dün yönetimden cevabımı aldım, sitemizin facebook sayfasında da diğer sakinlerlerle paylaştım bu meramımı, bir Allahın kulu benden yana çıkmadı, aynı sizin dediğinize benzer bir yanıttı en kırıcı olmayanı "hadi ayda 10 tl yapsın size eksik ödetilecek tutar, aidatı 115 yerine 105 ödersiniz, 10 tl sizi kurtaracak mı?" yazdı biri, diğerleri ya kayıtsız kaldı ya da daha kırıcı şeyler yazdı, tıpkı bu forumda "öyleyse neden sitede/apartmanda daire aldınız" gibi laflar geldi yorum olarak bana. Asıl konumuz ısı gider dağılımına gelelim: yasa ortada, yasa herşeyi açık ve net belirlemiş, şöyle pay edilecek demiş, bu konuda yapılacak hiçbirşey yok, forumun yukarılarında çok konuşuldu bu yasanın hakkaniyetli olup olmadığı. Yasayı değiştirecek güçte değiliz. Yeni yönetmelik yolda dendi, 1,5 aya yayınlanır ve yürürlüğe girer dendi, kış bitti, kokusu geldi kendi gelmedi. Yeni yönetmelikte asgari ısınmanın 15 ten 20 ye çıkarılabileceği bildirildi, bu konuda daire sakinlerinin oylamayla alacağı karara göre binadaki dairelerin ısıtılma derecesinin belirleneceği söyleniyor, asansör giderindeki gibi değil, tam anlamıyla sakinlerin kararına bırakılacak yani, benim özetle demem o ki, bu toplantı ve oylamalarda çoğunluğun menfaatine hangi derece uyarsa o uygulanır o binada. Tıpkı asansör giderindeki kural burda da işler, zemin kat ve çatı katların sayısı az olduğu için onların oyu bişeyi değiştirmez, yani yüksek uçuk faturalarını azaltabilmek için tasarruftan yana olsalar bile -hiç değilse evde olmadıkları zamanlarda, geceleri, kullanmayabilecekleri odaları az ısıtabilmek için- asgari ısınmanın 15 derece olması gibi bir istekleri olursa boş yere kendilerini yormasınlar, çünkü esas olan önce yasa sonra çoğunluğun menfaatidir, kararlar çünkü mağduriyete göre hakkaniyete göre alınmaz, çoğunluğun menfaatine göre alınır. İyi Akşamlar.

• Bunun bilip bilmemeyle bir alakası yok.Kat malikleri kurulunun vereceği bir karar.Sizin binanızda olmaz başka binalarda olur.İşin maddi boyutunun yanında bir de hukuki boyutu var..Asansör bahçe otopark vb..anagayrimenkulun ortak alanlarından..Yani burada zemin katta oturanlarından arsa payı var. Birisi çıkıp ben bahçeden yararlanmıyorum su giderlerine katılmayacağım ya da arabam yok otopark giderlerine katılmayacağım üst katta oturmuyorum çatı giderlerine katılmayacağım vb..gittiği yere kadar gider.işin içinden çıkılmaz.Bu konuda söylenecek daha çok şey olabilir ancak yeri burası değil konuyla da uzaktan yakından alakası yok.Saygılarımla..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mkilinc79

Bu ilgili ilgisiz her yerde yazan 1600 liralık cezanın verildiği bir örnek var mı biliyor musunuz? Yani böyle ceza verilmiş bir site yönetimi var mı?
    Bir de bu ceza zaten payölçerin maliyetinden daha az, payölçer taktırmayıp cezayı ödeyenlere ne yapılacak, gazı mı kesilecek?

Eğer olsaydı, ibret-i alem için gazete ilanlarından apartman panolarına, televizyon reklamlarından şirketlerinin broşürlerine kadar her yerde boy boy yer almış olacağından şüpheniz olmasın. :) Üstelik kanun çıkalı altı yıl oldu, 70 milyonluk ülkeyi kapsıyor, iddialara göre de "bir" kişi bile itiraz etse cezalardan bahsediliyor. Ayrıca sırf yöneticilerle ilgili değil, taktırmayan ya da sair davranışlarla uygulamaya karşı çıkanlarla ilgili de sorduğunuz gibi doğrudan pay-ölçer üzerinden bir yargı kararı da duymadım.

Bir de bu yönetici cezası pay-ölçer ile ilgili değil. Kanunda sistem kurmayana bir ceza öngörülmemiş. Gördüğüm kadarı ile en fazla "Projesi onaylanmaz" diyor. Anladığım kadarıyla bazı insanlar düşünüp düşünüp, o zaman "yönetici görevini yapmıyor, onun için cezalandırılır tabii" diye bir varsayım geliştirdiler. Bu söylemin pay ölçer ile ya da kanun ve yönetmeliği ile bir ilgisi yok, tamamen ayrı bir hukuki mantığı var, ama o zaman bu mantık işletilecekse, çatı akmasından bahçe temizliğine kadar o kadar çok yapılmayan yönetici görevi var ki, yöneticiler ömürleri boyunca ödeyemeyecekleri borç altına girerlerdi. :)

quote:

sayın ares kat mülkiyeti kanunu sadece merkezi sistem binalar için düzenlenmiş değildir.........

...........Kanunun ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma kısmı 20.maddesinde Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

Ben de bunu söylüyorum zaten. Şimdiye kadar, ortak işletme giderleri eşit veya arsa payı oranında ödenir..di. Şimdi ise, sadece yakıt gideri için bu kuralın bozulması gerçekleşirse, kuzey ve çatı daireler için ayrımcılık yaratılır. Bunun ayrımcılık olmaması için, o takdirde bir önceki mesajımda saydığım çatı giderinden asansör bedeline kadar her ortak gider kaleminde aynı mantığı işletmek, kim neyden ve ne kadar faydalanıyorsa, ücretini onun ödemesi gerek. (Burada kat maliklerinden ve alacağı kararlardan bahsetmeyin, KMK ve hukuki esaslardan bahsediyoruz.)

quote:

Son olarak enerji verimliliği kanunu "Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz" denilmekte.2007 itibaren yapılan bütün merkezi sistem binalar bu sisteme göre tek kolonlu yapılmaktadır.Öbür türlü binanın ruhsat alması mümkün olmamaktadır.Bazı binalarda müteahhitlerin kalorimetre ve termostatik vanaları da taktırdıklarını duyuyorum ancak bazı binalarda da sistem sadece altyapı olarak bırakılıyor.Kalorimetre ve termostatik vanalar sonradan oturanlar tarafından takılıyor.Yani aynen doğalgaz elektrik ve su sayacını ilgili firmadan alıp taktırmamız gibi.Kanunun nasıl uygulanacağı Merkezi Isıtma ve Sıhhi Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelikle düzenlenmiştir.

Hah, işte, asıl söylediğim şey tam olarak bu zaten. Zaten kendiniz söylemişsiniz, Kanunda istenen şey sistem. Yoksa eski model sistemler neden ruhsat alamasın? Yapılırdı, pay ölçeri takılırdı. :)

Eğer eski binalar da 2012 yılından itibaren kanun maddesine uyacaklarsa, o zaman proje onayında ne gerekiyorsa onun yapılması, yani sizin yazınızdan yola çıkılınca, çoklu kolonlu sistemlerde, vs, tüm ısıtma sistemlerinin yeni baştan yapılması gerek. Sadece pay ölçer takılması değil. Bu sistem de, peteğinden brülörüne kadar uyumlu ve bağımsız bölümden kumanda edilebilir olmalı, yoksa ısı pay ölçer şirketlerinin kanunun getirdiğinden farklı olabilen söylemleri ile yola çıkan birçok bağımsız bölümde insanlar hem çok daha fazla ödüyorlar, hem de daha az ısınıyorlar. Ayrıca eski sisteme göre alınmış, yapılmış uygun tesisat dinamikleri, pay ölçerlerlerin blokajları ve vanaları ile değiştirilince de birçok kazanda arızalar çıkıyor.

Sonuçta okuduklarımdan anladığım kadarıyla, bu işin o kadar da net hukuki temeli yok sanırım, genelde de şirketlerinin para kazanması ile komşuların birbirine düşmesine yarıyor, uzun vadede de bir çok durumda astarı yüzünden pahalıya çıkıyor sahki.

Saygılar. :)

Not: ares kim?

• Sistem eski ve yeni binalar için zorunlu.Burada 2 yıldır bunları konuşuyoruz.Yeni bir şey keşfetmiş gibi konuşuyorsunuz.Önceki sayfaları okursanız bu konuda var olan eksik bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.Bilmukabele saygılar.
  • Brüt 122 metrekare 2+1 olan kalorimetre sistemiyle ısınan evimin 4. faturası da geldi. 1. faturam 182,5 TL // 2. faturam 208 TL // 3. faturam 114 TL // 4. faturam 121 TL
    aynı yerde çalıştığım ve kombiyle ısınan arkadaşların hiç birisi şimdiye kadar bu değerlerin yanına bile yaklaşamadılar. Bu sistem "KULLANANA" avantaj sağlıyor arkadaş. yeni doğum yapmış en üst kat kuzey cephedeki arkadaş yakıyor da yakıyor her fatura döneminde 250 - 270 TL' den aşağıya düşmüyor. Aynı apartmandayım sabah işe giderken indiriyorum termostatik vanaları 3' ün bir diş altına (19 derece) akşama geldiğimde ev zaten 20-21 derece falan oluyor. Gelince vanayı getiriyorum 3' ün bir diş üstüne (21 derece) OoOoOOOh misss. Ben niye en üst kattakinin doğalgazını ödeyeyim.

Bu arada hafta sonları site yönetimine uğruyorum, neler oluyor, neler bitiyor diye. Yarım saat oturuyorum hemen 2 - 3 kişi damlıyor. "bu doğalgaz faturası nedir? siz bizi doandırıyorsunuz... peteği kapattım yinede 200' ün üstünde geldi..... üst çaprazımda kalabalık aile yaşıyor ben tek kişiyim onlara şu kadar bana bu kadar geldi, siz bizi kazıklıyorsunuz vs vs vs" Yöneticiler, site sakinlerinden olduğu ve teknik bilgileri çok da olmadığı için eziliyor büzülüyor amaaaaaaa bu şikayet edenlerden de daha şimdiye kadar bir tanesinin termostatik vana kullandığını, kapattığı vanaların hiçbirisini petekten değilde kökünden (kalorimetrenin yanında bulunan ana vanalardan) kapattığına RASTLAMADIM.

Millet daha tartışsın dursun. Ben halimden memnunum. Eğer böyle "KULLANIRSAN" avantaj sağlıyor. Yok eğer kullanmıyorsan evet %30 luk pay ne yazikki can acıtıyor.

Saygılar

• Yüzde yüz adalet hiçbir sistemde yok, kombilide de alttaki hamam gibi yakar en az 300 tl aylık doğalgaz faturası öder, yukarsındaki açıkgöz bütün gün evde olduğu halde yakmaz ayda 44 tl öder, bunlara örnek çok, klasik merkezi sistemde hele çok çok daha fazla adaletsizlik olurdu, kullanmadığı salonunu yakmamak kendi bütçesini nerdeyse hiç etkilemediği halde Allahtan korkup israf etmemek için kapatanla pencereleri açıp saatlerce oksijenlendiren ve gani gani ısınan aynısını ödüyor klasik merkezi sistemde. Apartmanda oturdun mu hak geçmemek imkansız sistem hangisi olursa olsun, AMMAAAAA ben şimdiye değin bu kalorimetre takıldıktan sonraki kadar ISI KAVGASI ve HUZURSUZLUĞU görmedim, tansiyonlar tavan yaptı, kavga eden edene, komşu komşudan ve yönetimden nefret ediyor, bizim yönetimde de kavga hiç bitmiyor, huzursuzluk ve hazımsızlıkta en büyük etken de kalorimetreyi daire sahibinin okuyamayışı belki de. Bize ne denirse kuzu kuzu onu ödüyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin.

• quote:

Sistem eski ve yeni binalar için zorunlu.Burada 2 yıldır bunları konuşuyoruz.Yeni bir şey keşfetmiş gibi konuşuyorsunuz.Önceki sayfaları okursanız bu konuda var olan eksik bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.Bilmukabele saygılar.

Neden küçümseyici ve ders verir gibi yazdığınızı anlamadım, ayrıca gördüğüm kadarı ile bahsettiğiniz iki yıl içerisinde bu üslubunuz ilk de değil. Argümanlarıma karşı yorumsuz linkler verip kanun maddelerini c/p yapmak yerine söyleyebilecek bir şeyiniz varsa söyleyiniz, yoksa kişisel yönelimim sizi ilgilendirmez.

quote:

Orijinalden alıntı: MICROBE
    sabah işe giderken indiriyorum termostatik vanaları 3' ün bir diş altına (19 derece) akşama geldiğimde ev zaten 20-21 derece falan oluyor...............
    Ben niye en üst kattakinin doğalgazını ödeyeyim.

O zaman aynı mantıkla benim de akan çatının parasına katılmama hakkım olmalı... akarsa üst kata akacak, beni ilgilendirmez. Neden ona akanın parasını ben vereyim ki. Üst kattan da bana akarsa, yine üst katın gidermesi gerek, zira o zaman da ondan bana akıyor olacak. Zaten bakın, siz evi 19C'ye ayarlıyorsunuz, geldiğinizde komşularınız sizi ısıtmış oluyorlar. O yüzden merkezi sistemler, binanın ısıtılmasını gözetmek üzere kurulurlar.

quote:

Orijinalden alıntı: UliUli
    Yüzde yüz adalet hiçbir sistemde yok,

Apartmanımız her katta iki daire. Kazan ise güneydoğu dairelerinin altına konulmuş. O tarafın dairelerinin içinden dikine giden ana boruların çoğu sıcak, bizim dairelerin ana borularının çoğu soğuk. Acaba ana boruların çoğu o taraftan giderek önce o tarafı mı ısıtıyor. Kuzeylerin ise petek sayıları fazla tutulmuş. Kazanın ise hemen üzerindeki daire ise eğer vanaları kapatılmazsa hamam gibi oluyor. Eğer ısı pay ölçere geçilirse, o daireyi bütün apartman ısıtacak. Bizler de yukarıdaki dairelerimizi ısıtmak için içinden geçen borularımız ile önce güneydoğuları ve alt katları ısıtacağız. Hemen tüm parayı da biz vereceğiz. Böyle şey olur mu. Bu durum ne hakka ne de izana uymaz, tasarruf diye bir mazeretle de hiç açıklanamaz.

Ayrıca daha önce söylenmiş olan ve arttırılması öngörülen asgari sınır 20C olsa ne olacak, 20C'ye kadar ulaşması için gereken yakıt bedeli yine eşit dağıtılmayacak ki. Üstelik bu şekilde daha da fazla masraf çıkacak, kuzeylerin yakıt bedeli iyice artacak. Belki evde olmayan kuzeyler kapatıp giderler, ısıyı 15'de tutarlardı.

Maksat tasarruf ise, konum ve cepheye göre petek standardizasyonu sıkı olarak takip edilir, buna rağmen de çok sıcak olan daireler varsa, sakini cam açmak yerine peteğini kısıverir. Ayrıca zaten çok kısa süre içinde bu da tavsar, insanlar her dışarı çıkıp içeri girişte yedi sekiz petek kısıp açmaya uğraşacak mı, zaten bir süre sonra onlar sürekli yanmaya devam edecek. Şu anda bazı üyelerce çoktan zorunlu olduğu söylenen pay ölçer ise bu şekilde takıldığı binalarda sadece binanın ısınma giderinin kuzey ve çatı katlara yüklenmesi sonucunu doğurup, sakinlerin birbiri ile husumet geliştirmesine yol açacak.

• "NEDEN APARTMANDA OTURUYORSUNUZ" yzan arkadaşa ;

müstakil veya apartmanda ,nerede oturacağını HİÇKİMSE SANA SORMAZ !!! arkadaşım.ne demek bu,apartmanda oturmak komşular ile sağlıklı ilişkiler kurulmasını gerektirmez mi ?????????????? bahsettiğiniz MERKEZİ DOĞAL GAZ ISINMa-PAY ÖLÇER VS.. bu düzeni bozuyor ise,insanların ısınma giderini hesabı yapılmadan,doğacak tepkiler düşünülmeden çıkan kanun dahi olsa vız gelir..ülkede her çıkarılan kanun,yönetmelik,yasa davalık,bir dava konusu da bu olur.4-5 ayrı apt oturran arkadaşım aynı okulda çalılştığı 10 yıllık dostuyla kavgalı bu yüzden,insanlar selam vermiyor birbirine,130 m2 daire için izmir merkez semtlerde 350-500-625 tl ye vaRAN FATURALAR VAR.ben ferdi olarak izmirde bütün kış geçen sene 685 tl fatura ödemişim.bu sistemde en az 1500 tl ödeyeceğim..NE TASARRUFU BE ! yasa,yönetmelik ten önce konu mantık,buyrun tartışalım...

TÜM FORUMDAŞLARA SELAM VE SAYGILARIMLA

• ariesx iceriksiz ve bos yaziyorsunuz.zira bilgi sahibi olmadan fikir sahibisiniz.c/p yaptigimi da nerede gordun.biz burada 2 senedir bunlari konusup tartiyoruz ayni seyleri tekrar tekrar yazamam.kusura bakma ama sadece zaman kaybisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bu sistemi bir arkadasimda gordumde, cok enterasan ve sacma geldi.
    Pay olcer olan petegi adam sokse bir kenara koysa oraya baska petek taksa ne olacak?
    yada oraya bit T atsa ve paralel bir petekle isinsa, pay olce takili petegide kapatsa kim anlayacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Command.com

Ben bu sistemi bir arkadasimda gordumde, cok enterasan ve sacma geldi.
    Pay olcer olan petegi adam sokse bir kenara koysa oraya baska petek taksa ne olacak?
    yada oraya bit T atsa ve paralel bir petekle isinsa, pay olce takili petegide kapatsa kim anlayacak?

Tıssssssssssss.

Burada sorduğun bu sorularına ancak böyle bir cevap alabilirsin. Dahada zorlarsan mesajını silerler hocam.

Çünkü bu sistemi savunanlar henüz buralara çalışmamışlar suları kesikmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayurtseven

Bizim apartman Merkezi sistem ZEMİNDEN ısıtma şeklinde ısıtılıyor.
    Geçen ay kalorimetre cihazı takıldı.
    Ve dün de faturalar geldi. (4923 TL)
    24 daireli apartmanda 7 dairede oturan yok.
    Bu 7 dairede ödenecek rakamlar
    61,54 TL
    61,54 TL
    63,91 TL
    70,24 TL
    71,77 TL
    72,66 TL
    72,88 TL
    şeklinde.
    % 30'luk ortak kullanım bedeli 61,54 TL tutuyor.
    Yalnız kalorimetre takılmış olmasına rağmen daire sıcaklığını minimum 15 derece tutacak termostatik vana takılmadı. Hesaplanan tutarlardan, oturulmayan 7 dairenin vanalarının kapatıldığı anlaşılıyor.
    TERMOSTATİK VANA takılı olmadığı için dairelerde minimum 15 derece sıcaklık sağlanamadığı, dolayısıyla
    MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU İSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in
    (5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uyguntermostatik radyatör vanası kullanılır.
    (6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

şeklindeki hükmün yerine getirilmemesi nedeniyle KALORİMETRE değerleriyle yapılan hesaplamanın hukuken geçersiz olduğunu iddia edebilir miyim?

Bir iki makina mühendisine konuyu sorduğumda; Termostatik vananın "ZEMİNDEN" ısıtmalarda kullanılamayacağı cevabı aldım. İlle de uygulanacaksa çok yüksek (Daire başı 3-4 bin lira gibi) maliyetinin olduğunu söyledi.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
    Teşekkürler...

Dış yalıtım da çok kötü değilse, çok sert olmayan havalarda o dailerein 15 C'ye inebileceğini zannetmiyorum ben. Bizim evde ben denemek için vanayı kapattığımda, dışarısı 10C iken (ist) evin 21C ye inmesi saatleri geçti ve evdekiler rahatsız olmasa uzun bi süre ısıtma kapalı 21C civarında oturulabilir. Sağdan soldan gelen ısılar yeterli içeriyi idare ettirmek için.

Bu konuda daireler arası ısı geçişlerini kendine yamayıp, ben başkasının parasını niye ödeyeyim diyenler de çok. Tam tersi şekilde Ben ısınmak için alttakileri niye ısıtıyorum diyince iş hep başka yerlere çekiliyor, yok biz ara daireyiz, yok bilerek aldık, yok sende ona göre ısınması daha zordur diyip daha çok para ödemen gerekitğini düşünüp ona göre alsaydın gibi farklı yere kayıyor.

İlk sayfalarda Almanyadan örnek veren arkadaş vardı, daire kullanımı / ortak alan oranının %50 / %50 gibi olması lazım ki dairelerin birbirini ısıtması ısı geçişleri hepten saçma hal almasın.

Bu tür sistemlerde, eğer herkes tasarruf etmeye kalkarsa, herkes kısarsa, eskisi kadar insani şartlarda abartmadan normal ısınmak isteyenlerin başına genelde kabak patlar. 24C ısınıyorduk 150 tl ödüyorduk diyelim, şimdi herkes tasarruf için kısmaya başladı, 24 C için 250-300 ödemek gerekiyor onun gibi. Çünkü ben aynı seviyede ısınmak için başkalarını da ısıtıyorum, belki onlar 1-2C daha az ısınıyorlar ama, ben aynı 24 C de ısınmak istiyorsam benim payım yükseliyor, %100lere kadar belki.

Daireler arası ısı geçişlerinde kayıplarında, sen çok yakıyorsun çok öde, ben evde yokum büyün gün niye para ödeyeyim demek olmaz olmamalı. Sen daireni %100 izole et o zman bende çenemi kapatayım. Var mı öle bi olay? Yok, o zman ısı kayıpları, geçişlerinin bi şekilde insanların canını yakmadan değerlendirilmesi lazım. Ben evdeyim, 24C için 300Tl ödeyecem, 23 C için 250 tl, 22 C için 180TL, ama alttaki 21 C için 140tl ödeyecek.

Ortak / kullanım oranı arasında ne kadar fark olursa, bütün komşular senin benim rakibimdir. Ya fatura düşük gelecek şekilde, onlardna daha çok kısacam ki doğal olarak çok daha az ısınacam, yada daha insani ısınmak isteyecem ama yüksek faturaya razı olacam.

• Evet kandırılmaya çok müsait bir cihaz gibi geldi gerçekten bana. Üstelik ev herkesin mahremiyet alanıdır. Polis bile savcılık izni olmadan eve giremez.
    Bu saçma sapan sistemin çok uzun süre dayanacağını sanmıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Command.com -- 17 Mart 2013; 16:38:28 >
  • Arkadaşlar konya merkezde oturuyorum
    sitemizde 10 katlı 2 blok mevcut. bloğun birinin altında bulunan 2 daireyi dükkana çevirmişler. Yani A blokda toplam 38 daire B blokda 40 daire ve birerde kapıcı dairesi mevcut. yaz başında bu sistemi erteleme kararı alınmasına rağmen bazılarının ısrarı yüzünden pay ölçer sistemi taktırılma kararı kış başlarken alındı bazı daire sahipleri kandırılarak. ben ve benim gibi birkaç daire sahibinin muhalefeti üzerine B blok yönetimi sistemi taktırmakdan vazgeçti. A blok pay ölçer sistemine geçti.
    sitemizdeki bloklar tip proje olduğundan aynı metrekare ve aynı düzendedirler. diğer blok ve bizim blokun kış boyunca karşılaştırmalarını yayınlayacağım birazdan umarım herkes istifade eder bu bilgilerden kara gürültü konuşmadan bazıları gibi belgeli ve delilli konuşuyorum
  • kasım ayı sistemi çalıştıramamışlar

ABLOK B BLOK
    DAİRE NO CEPHE A BLOK ISINMA BEDELİ DAİRE NO CEPHE B BLOK ISINMA BEDELİ DAİRELER İÇİN FARK
    1 K-D 33,52 1 K-D 33 0,52
    2 G-D 33,52 2 G-D 33 0,52
    DÜKKAN 3 G-B 33
    DÜKKAN 4 K-B 33
    3 G-B 33,52 5 K-D 33 0,52
    4 K-B 33,52 6 G-D 33 0,52
    5 K-D 33,52 7 G-B 33 0,52
    6 G-D 33,52 8 K-B 33 0,52
    7 G-B YÖNETİCİ 9 K-D 33
    8 K-B 33,52 10 G-D 33 0,52
    9 K-D 33,52 11 G-B 33 0,52
    10 G-D 33,52 12 K-B 33 0,52
    11 G-B 33,52 13 K-D 33 0,52
    12 K-B 33,52 14 G-D 33 0,52
    13 K-D 33,52 15 G-B 33 0,52
    14 G-D 33,52 16 K-B 33 0,52
    15 G-B 33,52 17 K-D 33 0,52
    16 K-B 33,52 18 G-D 33 0,52
    17 K-D 33,52 19 G-B 33 0,52
    18 G-D 33,52 20 K-B 33 0,52
    19 G-B 33,52 21 K-D 33 0,52
    20 K-B 33,52 22 G-D 33 0,52
    21 K-D 33,52 23 G-B 33 0,52
    22 G-D 33,52 24 K-B 33 0,52
    23 G-B 33,52 25 K-D 33 0,52
    24 K-B 33,52 26 G-D 33 0,52
    25 K-D 33,52 27 G-B 33 0,52
    26 G-D 33,52 28 K-B 33 0,52
    27 G-B 33,52 29 K-D 33 0,52
    28 K-B 33,52 30 G-D 33 0,52
    29 K-D 33,52 31 G-B 33 0,52
    30 G-D 33,52 32 K-B 33 0,52
    31 G-B 33,52 33 K-D 33 0,52
    32 K-B 33,52 34 G-D 33 0,52
    33 K-D 33,52 35 G-B 33 0,52
    34 G-D 33,52 36 K-B 33 0,52
    35 G-B 33,52 37 K-D 33 0,52
    36 K-B 33,52 38 G-D 33 0,52
    37 K-D 33,52 39 G-B 33 0,52
    38 G-D 33,52 40 K-B 33 0,52
    39 G-B KAPICI 41 K-B KAPICI

1240,24 1320 19,24
    DAİRE SAYISINI EŞİTLERSEk 1240,24 1254

• aralık ayı
    ABLOK B BLOK
    DAİRE NO CEPHE A BLOK ISINMA BEDELİ DAİRE NO CEPHE B BLOK ISINMA BEDELİ DAİRELER İÇİN FARK
    1 K-D 314,92 1 K-D 197 117,92
    2 G-D 221,27 2 G-D 197 24,27
    DÜKKAN 3 G-B 197
    DÜKKAN 4 K-B 197
    3 G-B 221,77 5 K-D 197 24,77
    4 K-B 267,59 6 G-D 197 70,59
    5 K-D 262,05 7 G-B 197 65,05
    6 G-D 149,27 8 K-B 197 -47,73
    7 G-B YÖNETİCİ 9 K-D 197
    8 K-B 124,6 10 G-D 197 -72,4
    9 K-D 247,45 11 G-B 197 50,45
    10 G-D 119,07 12 K-B 197 -77,93
    11 G-B 164,38 13 K-D 197 -32,62
    12 K-B 204,15 14 G-D 197 7,15
    13 K-D 171,42 15 G-B 197 -25,58
    14 G-D 129,14 16 K-B 197 -67,86
    15 G-B 181,98 17 K-D 197 -15,02
    16 K-B 152,79 18 G-D 197 -44,21
    17 K-D 95,89 19 G-B 197 -101,11
    18 G-D 187,52 20 K-B 197 -9,48
    19 G-B 131,66 21 K-D 197 -65,34
    20 K-B 126,12 22 G-D 197 -70,88
    21 K-D 265,05 23 G-B 197 68,05
    22 G-D 174,95 24 K-B 197 -22,05
    23 G-B 230,33 25 K-D 197 33,33
    24 K-B 256,01 26 G-D 197 59,01
    25 K-D 147,26 27 G-B 197 -49,74
    26 G-D 268,09 28 K-B 197 71,09
    27 G-B 124,09 29 K-D 197 -72,91
    28 K-B 209,69 30 G-D 197 12,69
    29 K-D 149,27 31 G-B 197 -47,73
    30 G-D 310,38 32 K-B 197 113,38
    31 G-B 144,23 33 K-D 197 -52,77
    32 K-B 274,64 34 G-D 197 77,64
    33 K-D 234,36 35 G-B 197 37,36
    34 G-D 136,2 36 K-B 197 -60,8
    35 G-B 161,88 37 K-D 197 -35,12
    36 K-B 122,1 38 G-D 197 -74,9
    37 K-D 265,09 39 G-B 197 68,09
    38 G-D 301,34 40 K-B 197 104,34

7248 7880 -41
    DAİRE SAYISINI EŞİTLERSEK 7248 7486

• ocak ayı

ABLOK B BLOK
    1 K-D 475 1 K-D 340 135
    2 G-D 323 2 G-D 340 -17
    DÜKKAN 3 G-B 340
    DÜKKAN 4 K-B 340
    3 G-B 465 5 K-D 340 125
    4 K-B 544 6 G-D 340 204
    5 K-D 362 7 G-B 340 22
    6 G-D 287 8 K-B 340 -53
    7 G-B YÖNETİCİ 9 K-D 340
    8 K-B 123 10 G-D 340 -217
    9 K-D 433 11 G-B 340 93
    10 G-D 211 12 K-B 340 -129
    11 G-B 384 13 K-D 340 44
    12 K-B 291 14 G-D 340 -49
    13 K-D 268 15 G-B 340 -72
    14 G-D 262 16 K-B 340 -78
    15 G-B 351 17 K-D 340 11
    16 K-B 346 18 G-D 340 6
    17 K-D 241 19 G-B 340 -99
    18 G-D 305 20 K-B 340 -35
    19 G-B 250 21 K-D 340 -90
    20 K-B 253 22 G-D 340 -87
    21 K-D 514 23 G-B 340 174
    22 G-D 392 24 K-B 340 52
    23 G-B 255 25 K-D 340 -85
    24 K-B 370 26 G-D 340 30
    25 K-D 289 27 G-B 340 -51
    26 G-D 226 28 K-B 340 -114
    27 G-B 206 29 K-D 340 -134
    28 K-B 372 30 G-D 340 32
    29 K-D 266 31 G-B 340 -74
    30 G-D 288 32 K-B 340 -52
    31 G-B 298 33 K-D 340 -42
    32 K-B 348 34 G-D 340 8
    33 K-D 324 35 G-B 340 -16
    34 G-D 303 36 K-B 340 -37
    35 G-B 277 37 K-D 340 -63
    36 K-B 266 38 G-D 340 -74
    37 K-D 388 39 G-B 340 48
    38 G-D 387 40 K-B 340 47

11943 13600 -637
    DAİRE SAYISINI EŞİTLERSEK 11943 12920

• şubat ayı

ABLOK B BLOK
    1 K-D 225,19 1 K-D 170 55,19
    2 G-D 176,22 2 G-D 170 6,22
    DÜKKAN 3 G-B 170
    DÜKKAN 4 K-B 170
    3 G-B 243,63 5 K-D 170 73,63
    4 K-B 222,7 6 G-D 170 52,7
    5 K-D 244,45 7 G-B 170 74,45
    6 G-D 180,81 8 K-B 170 10,81
    7 G-B YÖNETİCİ 9 K-D 170
    8 K-B 91,42 10 G-D 170 -78,58
    9 K-D 230,54 11 G-B 170 60,54
    10 G-D 111,29 12 K-B 170 -58,71
    11 G-B 210,62 13 K-D 170 40,62
    12 K-B 130,88 14 G-D 170 -39,12
    13 K-D 140,74 15 G-B 170 -29,26
    14 G-D 160,85 16 K-B 170 -9,15
    15 G-B 184,63 17 K-D 170 14,63
    16 K-B 158 18 G-D 170 -12
    17 K-D 145,25 19 G-B 170 -24,75
    18 G-D 173,79 20 K-B 170 3,79
    19 G-B 163,93 21 K-D 170 -6,07
    20 K-B 177,88 22 G-D 170 7,88
    21 K-D 254,49 23 G-B 170 84,49
    22 G-D 198,15 24 K-B 170 28,15
    23 G-B 121,33 25 K-D 170 -48,67
    24 K-B 167,63 26 G-D 170 -2,37
    25 K-D 175,82 27 G-B 170 5,82
    26 G-D 119,06 28 K-B 170 -50,94
    27 G-B 127,26 29 K-D 170 -42,74
    28 K-B 209,42 30 G-D 170 39,42
    29 K-D 163,32 31 G-B 170 -6,68
    30 G-D 147,75 32 K-B 170 -22,25
    31 G-B 154,72 33 K-D 170 -15,28
    32 K-B 163,13 34 G-D 170 -6,87
    33 K-D 165,38 35 G-B 170 -4,62
    34 G-D 184,84 36 K-B 170 14,84
    35 G-B 157,36 37 K-D 170 -12,64
    36 K-B 169,45 38 G-D 170 -0,55
    37 K-D 242,8 39 G-B 170 72,8
    38 G-D 188,1 40 K-B 170 18,1

6482,83 6800 192,83
    DAİRE SAYISINI EŞİTLERSEK 6482,83 6460

• 
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.