Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (48. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.797
Cevap
52
Favori
617.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MICROBE

quote:

Orijinalden alıntı: YAMAN_NR

Bizim site 50 daire ve daha pay ölçere geçmedik. Şu an sitede en fazla faturayı bizim dairenin olduğu kısımdaki 5 daire ödüyor. Bu sistem olsun istiyorum evimiz sürekli güneş alıyor. Güneşli günlerde kalorifer yanınca biz sıcaktan duramıyoruz ama güneş görmeyen bloklar serin oluyor. Haliyle boş yere gaz faturası ödüyoruz. Önce bu sistem yapılamlıydı ama site yönetimi zemin izolasyonu yaptırmaya karar verdi, nasıl iş yapıyorlar anlamıyorum.
    Benim kendi düşüncem yönetim önce izolasyon yaparak doğru yapıyor, eğer izolasyon yapmadan - termostatik vanaları takmadan - kazan - devir daim pompalarını vs gözden geçirmeden doğrudan sisteme geçilirse hüsran olur - kaçak olur.
    0 sitede oturuyorum ancak yeni öğrendik ki kazanımız manuel miş, birisi "ay çok sıcak yaıyoruz" dese açılıyomuş, "donduk ayol donduk" dese kapanıyomuş.. ve teknoloji o kadar ilerlemiş ki dış hava sıcaklığına göre kazan sıcaklığını ayarlayan cihazlar mevcutmuş...

karakter olarak mışları mişleri sevmem ama yalıtım olmadan sisteme geçmek bence daha sorunlu olur.

Saygılar.

Evet dedikleriniz doğru önce dış izolasyon gerekli ama bizim sadece temel izolasyonu yapılacak. Dış cephe izolasyonu çok masraflı olacak diye kimse istemedi. Bizim kazan da güya otomatik ama soğuk günlerde sönüyor. Şuan dışarısı 12 derece hava kapalı, kalorifer yanmıyor (iç ısı 24). Geçenlerde dış ısı 17 dereceydi kalorifer yanıyordu.

• bu ısı pay ölçerler yerden ısıtma sistemlerinde nasıl acaba. verimli mi. yoksa dahada mı beter. bina izalasyonu gayet güzel yutong üzerine hem dıştan hem içten yalıtım var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demircimehmet -- 15 Şubat 2013; 14:11:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircimehmet

bu ısı pay ölçerler yerden ısıtma sistemlerinde nasıl acaba. verimli mi. yoksa dahada mı beter. bina izalasyonu gayet güzel yutong üzerine hem dıştan hem içten yalıtım var.

Benim bildiğim kadarıyla yerden ısıtma sistemlerinde ısı pay ölçerler değil kalorimetreler kullanılıyor. Kalorimetre yöntemi, sıcak suyun sadece bir noktadan eve girdiği sistemlerde kullanılıyor. ama ben yerden ısıtma sisteminin ayrıntısını bilmiyorum, bir sıcaklık ayarı varmı? vanası falan varmı? eğer varsa kalorimetre kullanılabilir teorik olarak. Ama çokta bilmiyorum yanlış yönlendirmeyeyim

Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: yureren

bu sistem düzgün çalışmamakta. adaletli bir paylaşım yok.ben yöneticiyim.en yüksek fatura bana geldi 530 tl. en düşük gelen 110 tl. servisi çağırdım. düşük olanlara ani baskın yaparak pay ölçerleri konrol ettik.alt ve üst vanaları kapattıkları.bazı dairelerinde vanalarını kapatmaya çalıştıkları halde kapanmadığı harıl harıl su geçtiğini tespit ettik.tüketim miktarımız bir önceki faturaya göre arttı.yani tasaaruflu verimli olmayan dıştan müdahale yaparak hile yapmaya müsait adil ve adaletli olmayan bir sistem...iptal edilmesi veya yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar devre dışı bırakılması için toplantıya gidiyorum.ve yöneticilikten istifa edeceğim....

harıl harıl su geçtiyse neden okumamış servis bir şey söledi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: yureren

bu sistem düzgün çalışmamakta. adaletli bir paylaşım yok.ben yöneticiyim.en yüksek fatura bana geldi 530 tl. en düşük gelen 110 tl. servisi çağırdım. düşük olanlara ani baskın yaparak pay ölçerleri konrol ettik.alt ve üst vanaları kapattıkları.bazı dairelerinde vanalarını kapatmaya çalıştıkları halde kapanmadığı harıl harıl su geçtiğini tespit ettik.tüketim miktarımız bir önceki faturaya göre arttı.yani tasaaruflu verimli olmayan dıştan müdahale yaparak hile yapmaya müsait adil ve adaletli olmayan bir sistem...iptal edilmesi veya yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar devre dışı bırakılması için toplantıya gidiyorum.ve yöneticilikten istifa edeceğim....

Evde kullandıgın muslugu az acarsan az su parası verirsin cok acarsan cok su parası verirsin bu da aynı şeydir mantıklı düşünelim

• YAKLAŞIK 30 CİVARI FİRMA VAR,
    HANGİ FİRMALAR TAVSİYE EDİLİYOR VEYA EDİLMİYOR?
    .
    ODALAR ARASI FARKLI ÇARPANLAR NET OLARAK NEDİR.?
    OTURMA ODASI,
    SALON,
    YATAK,
    ÇOCUK,
    MUTFAK,
    BANYO,
  • Herkese Geçmiş Olsun,
    Bu tepkiyi göstermeseydik bu düzenleme olmazdı.

Enerji Verimliliği Yeni Yönetmeliği Yolda!!

http://www.haberler.com/enerji-verimliligi-yeni-yonetmeligi-son-asamada-4339977-haberi/
  • Vallahi bu sistem uyanıklar için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Bu sene site yöneticilerinin akçalı işlere olan yoğun
    ilgisinden dolayı takıldı.

1. ay 197.742 kwH ve 16.925 TL toplam tüketimden ve 1070 str daire tüketimi hesabıyla 139 TL (40 TL ortak alan)
    2. ay 287.650 kwH ve 24.615 TL toplam tüketimden ve 2011 str daire tüketimi hesabıyla 250 TL (58 TL ortak alan)
    3. ay 385.101 kwH ve 38.655 TL toplam tüketimden ve 1897 str daire tüketimi hesabıyla 385 TL (91 TL ortak alan)

ödedik, doğalgaz fiyatlarında sadece 3.ay toplu konutlardaki serbest fiyat indiriminin kaldırılmasıyla %15 lik artış var.

Ben anlayamadım, 2.ay daha çok tüketip, 3.ay neredeyse %60 a yakın fazla para ödemeyi aklım almıyor, ölçüm
    yapan şirketi aradım, siz ona takılmayın 3. ay fazla tüketim olmuş, birim maliyet artmıştır (str bazındaki maliyet )
    diyor. Yahu kardeşim, sen son ayda bana birim ısınmayı bir önceki aydan %60 daha fazlaya mı sağladın, böyle
    şey olur mu ya, bir de şehrimizde (İzmit) yağışın olmadığı günler neredeyse bahar havası gibiydi.
    Bu nasıl iştir, bu sistemler sadece firmaları zengin etmek için mi yapılır ya, yazıklar olsun. Bütün peteklerini kapatıp
    bazı akıllılar (aklısıra) üçbeş kuruş az ödesin diye, merkezi sistemin içine edilir mi? Ben yine aynı parayı ödüyorum
    ama ne gam.

• bu saçma sistemi yaşıyorum. 2. ayımdayım. Bu ay ayrıntılı döküm verdiler. Bişey dikkatimi çekti salonda bulunan 2 peteğin k faktörleri neden farklı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cangon

Herkese Geçmiş Olsun,

http://www.haberler.com/enerji-verimliligi-yeni-yonetmeligi-son-asamada-4339977-haberi/

yeni yönetmelik sağlam apartmanlarda oturanlar için fazla bir fark getirmiyor.... tam tersine geçmeyenler ve geçmek istemeyenler için belirgin yaptırım ve kesin cezaları olacak şekilde yeni düzenlemeler mevcut....

yeni yönetmelikteki başlıca farklılıklar;

- kentsel dönüşüm alanındaki/kapsamındaki yıkım kararı alınmış binalarda ısı pay ölçer/kalorimetre kulanımı bina yıkılıp tekrar yapılana kadar zorunlu olmayacak
    - en düşük sıcaklık 15 dereceden farklı olabilecek.... toplantıda 15-20 derece arasında bir derece olmasına karar verilebilecek.... yani bu konuda karar alamyan apartmanlar yönetmeliğe göre 15 derece minimum sıcaklık olabilecek iken bazı apartmanlarda kat malikleri kararı ile bu minimum sıcaklık 20 derece olarak uygulanabilecek....
    - gider paylaşımı ve uyuşmazlıklara yönelik yeni düzenlemeler geliyor.... yani cezalar belli değildi şimdi kesin ve net cezalar konulacak
    - ısı pay ölçer ve kalorimetre uygulamasına geçmeyen apartmanlar için de çok net ve belirgin cezalar gelecek.... cezaların ciddi bir şekilde caydırıcı olacağı söyleniyor... artık cezası var yok tartışması bitiyor... bu sisteme geçmemenin bedelinin ağır olacağı söyleniliyor.... hatta 2 mayıs başlangıç olacak şekilde ceza kesildiği tarihe kadar geçen süre için ceza hesaplaması ön görülüyormuş yani ne kadar geç geçerseniz o kadar çok para cezası ödenecekmiş....

çıktığında yer gök bir daha ve çok daha fazla inleyecek anlaşılan....

• Merkezi sitemle ısınan sitelerde, kayıp kaçak bedeli diye boş dairelere %30 oranında yansıtılmasının kanuni bir dayanağı varmıdır?

var ise bu oran nasıl belirlenir?
  • En düşük sıcaklığın 20 dereceye ve kat malikleri kurulu kararına bırakılması yanlış olur.En azından bu bölgelere göre ayarlanmalı ve kesinlikle kanunun bağlayıcılığına bırakılmalı.Ayrıyeten bu durum kat malikleri arasında tatışmalar yaşanmasına neden olur ve büyük olasılıkla hemen her binada en yüksek sıcaklık kararı alınır.Örneğin Erz.da 20 derece olabilir ama Akdeniz Ege gibi sıcak bölgelerde 15 derece olarak tespit edilmeli.Yoksa bu sistemin sağlayacağı verimlilik istenen seviyede olmaz.Maksimum fayda sağlamak için 15 derece kesinlikle gereklidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

quote:

Orijinalden alıntı: cangon

Herkese Geçmiş Olsun,

yeni yönetmelik sağlam apartmanlarda oturanlar için fazla bir fark getirmiyor.... tam tersine geçmeyenler ve geçmek istemeyenler için belirgin yaptırım ve kesin cezaları olacak şekilde yeni düzenlemeler mevcut....

yeni yönetmelikteki başlıca farklılıklar;

- kentsel dönüşüm alanındaki/kapsamındaki yıkım kararı alınmış binalarda ısı pay ölçer/kalorimetre kulanımı bina yıkılıp tekrar yapılana kadar zorunlu olmayacak
    - en düşük sıcaklık 15 dereceden farklı olabilecek.... toplantıda 15-20 derece arasında bir derece olmasına karar verilebilecek.... yani bu konuda karar alamyan apartmanlar yönetmeliğe göre 15 derece minimum sıcaklık olabilecek iken bazı apartmanlarda kat malikleri kararı ile bu minimum sıcaklık 20 derece olarak uygulanabilecek....
    - gider paylaşımı ve uyuşmazlıklara yönelik yeni düzenlemeler geliyor.... yani cezalar belli değildi şimdi kesin ve net cezalar konulacak
    - ısı pay ölçer ve kalorimetre uygulamasına geçmeyen apartmanlar için de çok net ve belirgin cezalar gelecek.... cezaların ciddi bir şekilde caydırıcı olacağı söyleniyor... artık cezası var yok tartışması bitiyor... bu sisteme geçmemenin bedelinin ağır olacağı söyleniliyor.... hatta 2 mayıs başlangıç olacak şekilde ceza kesildiği tarihe kadar geçen süre için ceza hesaplaması ön görülüyormuş yani ne kadar geç geçerseniz o kadar çok para cezası ödenecekmiş....

çıktığında yer gök bir daha ve çok daha fazla inleyecek anlaşılan....

Biz burada defalarca "Kanun ve Yönetmeliğin, Mevcut şeklinin hem hukuki, hem teknik hem de insani eksik, hata ve boşluklarla dolu" olduğunu dilimiz döndüğünce ifade etmeye çalıştık. Bakanlıktan yetkili daire başkanı Yönetmeliğin bazı konularına değinmiş. Değindiği her konu makul. Yeni yönetmeliğin son şeklini ve tamamını görmek lazım. Ayrıca doğru, açığı olmayan, Devlet ve Millet için faydalı, uygulamaya dair soru işaretleri bırakmayan bu yönetmelik varsın uygulamayana CEZA versin. Biz bu sisteme karşı değiliz ki?.

• Forumu aradım ama bulamadım k-faktörü aynı odadaki 2 petek için neden farklı.Birde payölçer takan firma petek sayılarını istedi? Neden böyle birşeye ihtiyaç duymuş olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nikogrk

Forumu aradım ama bulamadım k-faktörü aynı odadaki 2 petek için neden farklı.Birde payölçer takan firma petek sayılarını istedi? Neden böyle birşeye ihtiyaç duymuş olabilir?

Takip
  • herkese günaydın
    bu kış başında ısı pay ölçer sistemine geçtik binamız otuz yaşında toplam onaltı daire ve zemin katta işyeri var. bu yaz sonunda mantolama yapıldı.
    -geçen ay apartmana takılan sensörlerden sinyal gönderen sistem ile okunan ilk faturamız geldi. (ilk ay bir hafta kadar merkezi sistem yakıp sonra pay ölçer sistemine geçtik ardından kazan brulör arızası verdi.bi de öyle donduk!!!) son kat olan dördüncü katta oturanlar hiç ısınmadan toplam dört bin lira olan faturanın bin beşyüz lirasını ödedik. hemen itiraz ettik.firmadan bir kişi geldi manuel olarak peteklerdeki sayaçları okudu yeniden ikinci bir liste gönderdi. ödemeleri bu listeye göre yaptık.(bu konudaki sorun hala çözülmüş değil)
    -bir aylık uğraşlar sonunda sinyalle okumanın sağlıklı olmadığına dair çevre ve şehircilik müdürlüğünden yazı aldık.sağlıklı okuyamayışının sebebi olarak apartmanın kullandığı wıreless internet gerekçe gösterildi. (ki şahsen doğruluğuna inanmıyorum.)apartman olarak toplandık ve manuel okunmasına karar verildi. şimdi son fatura geldi ama hala tutarsızlık var.
    -şimdi şöyle bir durum var. peteklerde termostatik vana var. kazan da sensörlü hale getirildi. yani hem vana hem de kazan sıcaklığa göre hareket ediyor.
    -normal merkezi sistemde ayda yılda (tam rakam veremeyeceğim ama günde iki kez değil) bir ya da iki kez petekler hava yaptığında hava almamız gerekiyordu. şimdi günde iki hatta üç kez hava almamız gerekiyor. pay ölçer sistemini takan mühendise sorduğumuzda "hala mı hava alıyorsunuz" diye bir cevap verirken çevre müdürlüğündeki mühendis te günde en az iki kere hava alacaksınız aşağıya inip kazana su basacaksınız tekrar hava alacaksınız şeklinde bir cevap verdi. sebebi kazan dış sıcaklığa göre dur kalk yaptıkça tesisattaki havanın yukarı katlara hareket etmesi zaten alt katlardan hava alamıyorsunuz.sadece son katlardan hava alınabiliyor. yani hem hiç ısınmayacağım hem en yüksek faturayı ödeyeceğim hem de sistemin hamallığını yapacağım!!!!.(dördüncü kat )
    -dördüncü katta oturan üç dairede vanaları tamamen kapattığımızda yani üçe (sıcaklık derecesi olarak 15 derece) getirdiğimizde cüzi de olsa sayaçlarda birim atıyor yirmi dört saatte iki birim, üç birim gibi,peki nasıl oluyorda aynı katta ki diğer daire sistem takıldığından beri üç tane peteği sürekli sıfır oluyor. hava sıcaklığının gündüz dahi -2 nin altına düştüğü günler oldu.
    -ara katlarda oturanların daireleri sıcaklığı muhafaza ettiği için vanalar kapalı olduğu için sayaçlar birim atmıyor ama dördüncü katta oturanların vanalar kapalı da olsa soğuk günlerde 15 dereceyi yakalayabilmesi için sayaçlar birim atıyor.aynı mantıkla vananın son sıcaklık derecesi olan otuzu yakalayamadığı için peteklerden sıcak su akışı hiç durmuyor sürekli çalışıyor.
    -tamam ben ısınacağım sonuna kadar açıyorum deseniz bile yine ısınamıyorsunuz çünkü vana termostatik en yüksek derecesi var yani kombili evdeki gibi alttaki yakmazsa yakmasın ben altmışa getirir ısınırım diyemiyorsunuz
    bu sistem takıldığından beri forumu sürekli takip ediyorum fikirlerini bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim bizim yaşadıklarımız bunlar sonuç olarak hala bu sistem adil diyenlere söyleyecek birşey bulamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Akrep976

herkese günaydın
    bu kış başında ısı pay ölçer sistemine geçtik binamız otuz yaşında toplam onaltı daire ve zemin katta işyeri var. bu yaz sonunda mantolama yapıldı.
    -geçen ay apartmana takılan sensörlerden sinyal gönderen sistem ile okunan ilk faturamız geldi. (ilk ay bir hafta kadar merkezi sistem yakıp sonra pay ölçer sistemine geçtik ardından kazan brulör arızası verdi.bi de öyle donduk!!!) son kat olan dördüncü katta oturanlar hiç ısınmadan toplam dört bin lira olan faturanın bin beşyüz lirasını ödedik. hemen itiraz ettik.firmadan bir kişi geldi manuel olarak peteklerdeki sayaçları okudu yeniden ikinci bir liste gönderdi. ödemeleri bu listeye göre yaptık.(bu konudaki sorun hala çözülmüş değil)
    -bir aylık uğraşlar sonunda sinyalle okumanın sağlıklı olmadığına dair çevre ve şehircilik müdürlüğünden yazı aldık.sağlıklı okuyamayışının sebebi olarak apartmanın kullandığı wıreless internet gerekçe gösterildi. (ki şahsen doğruluğuna inanmıyorum.)apartman olarak toplandık ve manuel okunmasına karar verildi. şimdi son fatura geldi ama hala tutarsızlık var.
    -şimdi şöyle bir durum var. peteklerde termostatik vana var. kazan da sensörlü hale getirildi. yani hem vana hem de kazan sıcaklığa göre hareket ediyor.
    -normal merkezi sistemde ayda yılda (tam rakam veremeyeceğim ama günde iki kez değil) bir ya da iki kez petekler hava yaptığında hava almamız gerekiyordu. şimdi günde iki hatta üç kez hava almamız gerekiyor. pay ölçer sistemini takan mühendise sorduğumuzda "hala mı hava alıyorsunuz" diye bir cevap verirken çevre müdürlüğündeki mühendis te günde en az iki kere hava alacaksınız aşağıya inip kazana su basacaksınız tekrar hava alacaksınız şeklinde bir cevap verdi. sebebi kazan dış sıcaklığa göre dur kalk yaptıkça tesisattaki havanın yukarı katlara hareket etmesi zaten alt katlardan hava alamıyorsunuz.sadece son katlardan hava alınabiliyor. yani hem hiç ısınmayacağım hem en yüksek faturayı ödeyeceğim hem de sistemin hamallığını yapacağım!!!!.(dördüncü kat )
    -dördüncü katta oturan üç dairede vanaları tamamen kapattığımızda yani üçe (sıcaklık derecesi olarak 15 derece) getirdiğimizde cüzi de olsa sayaçlarda birim atıyor yirmi dört saatte iki birim, üç birim gibi,peki nasıl oluyorda aynı katta ki diğer daire sistem takıldığından beri üç tane peteği sürekli sıfır oluyor. hava sıcaklığının gündüz dahi -2 nin altına düştüğü günler oldu.
    -ara katlarda oturanların daireleri sıcaklığı muhafaza ettiği için vanalar kapalı olduğu için sayaçlar birim atmıyor ama dördüncü katta oturanların vanalar kapalı da olsa soğuk günlerde 15 dereceyi yakalayabilmesi için sayaçlar birim atıyor.aynı mantıkla vananın son sıcaklık derecesi olan otuzu yakalayamadığı için peteklerden sıcak su akışı hiç durmuyor sürekli çalışıyor.
    -tamam ben ısınacağım sonuna kadar açıyorum deseniz bile yine ısınamıyorsunuz çünkü vana termostatik en yüksek derecesi var yani kombili evdeki gibi alttaki yakmazsa yakmasın ben altmışa getirir ısınırım diyemiyorsunuz
    bu sistem takıldığından beri forumu sürekli takip ediyorum fikirlerini bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim bizim yaşadıklarımız bunlar sonuç olarak hala bu sistem adil diyenlere söyleyecek birşey bulamıyorum.

Bizim sistemimizde de dışarıdan okuma yapılıyor ben gelen faturadaki değerlerle karşılaştırıyorum herhangi bir hatayla karşılaşmadım. Sisteminizin kuran firmanın bu sorunu çözmesi gerekir. Değerleri bir şekilde (manuel veya otomatik) okumuşsanız faturanın nasıl hesaplanacağı zaten yasal olarakta belli tutarsızlık nasıl oluyor? 3 . kademede termostatik vana 15 derecede çalışacağını sanmıyorum orada bir hatanız var belki 1. kademe demek istediniz yada 2 olabilir 5 kademeli termostatik vanada 3.kademe 15 derecede çalışmaz. (Benim gördüğüm termostatik vanalar bu şekildeydi daha farklı bir tasarım varsa onu bilemiyorum) Kalorifer sistemimiz kazanımız, pompalarımız kış başladığından beri 1 kez bile arıza yapmadı hatta kazan dairesini 1 kez açıp girmedik bile. Hava alma konusuna gelince biz kış başında bir kez alıyoruz havaları birdaha gelecek kışa, ayrıca kazan hergün tekrar su basacak kadar neden su eksiltsin onuda bir arıza yoksa anlamak mümkün değil. Son katların ve güneş görme durumuna göre dairelerin aynı kademede çalışsa bile farklı tüketimleri çok normal. Kazan ısısı ile bir sorun yoksa , termostatik vana son kademedeye alırsanız normal vana gibi sıcak su akışı sağlanacaktır neden ısınılmasın? Kazanınız düşük ısıya ayarlıysa o zaman olabilir ama onunda zaten sistemle alakası yok, o sizin uygulamanızla alakalı bir durum.
    Son zamanlarda sizin gibi ilk mesajında sistem hakkında zehir zemberek olumsuz yorumlar yazanlar oldu , Ortalama bir teknik servis elemanı bile yazdığınız sorunların birçoğuna "olur mu öyle şey" diye cevap verecektir. (3. kademede 15 derecede olması, hergün 2-3 kez hava alınması, fatura değerlerindeki tutarsızlık, kazanın hergün su eksiltmesi.vs vs). Daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi Merkezi sistem için daha adil bir sistem öneriniz varsa onu değerlendirelim, Şu an Merkezi sistemde adil kullanım için kullanılabilir sistem ve Bu sistem En azından ortak paylaşıma göre kesinlikle çok daha adil diyorum.
    saygılarımla;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandorad -- 20 Şubat 2013; 10:59:22 >

• merhaba biz sinyalizasyon yoluyla okumada hata olduğunu tespit ettirdik zaten tüm binanın petekleri tek tek manuel okundu ve rakamların hepsi değişti daha önce de yazdığım gibi çevre ve şehircilik müdürlüğünden rapor şeklinde bir yazı aldık bu konuda.
    -firmanın sorunu çözmesi konusunda malesef firma bu konuda hiçbirşey yapmıyor değiştirmek istesek başka firma da yok !!!!!!
    -kullandığımız vananın başlagınç değeri 3 son değeri 6. bunlar vananın üzerinde yazan rakamlar. vananın üzerinde yazan üç rakamını 0 olarak düşünmek gerekiyor. 3 te iken 15 derece 6 da iken 30 derece sıcaklık (oda ısısı) olacak şekilde ayarlandı. her vana farklı tasarımda olduğu için bunu belirtmem gerekiyordu sanırım. ısınamama konusunda vanadan kaynaklanıyor demek istemedim. son kat olduğu için vanayı sonuna kadar da açsanız otuz derece sıcaklığı yakalayamıyorsunuz.o sıcaklığı yakalayamadığınız için de sürekli sıcak su girişi oluyor peteğinize bu da sayaçların birimini arttırıyor.
    -hava ama konusunda malesef sadece brulör arızası yapınca brulör ayarı yapıldı o kadar ne yıllık bakım yapıldı.ne de bu işten tam olarak anlayan biri var:( (o ayrı bir konu) sistem sürekli su eksiltiyor sebebini biz de anlamış değiliz sabah hava alıyoruz akşam altı yedi gibi tekrar hava almak gerekiyor peteklerin alt kısmı buz gibi havayı aldıkça aşağıda kazanın basıncı bir buçuk hatta bir bara kadar iniyor su eklemek gerekiyor.teoride farklı konuşulabilir ama şu anda bu sistemi kullanıyoruz ve durum bu fiili olarak. kazanın basıncı düşüyor aşağıdan suyu bastığınız anda hissedilir farklılık oluyor petek sıcaklığında.ayrıca bu konuda iki mühendisten iki ayrı yorum geldi bu da ilginç üstte yazmıştım.
    -kazanımızın düşük sıcaklığa ayarlanması gibi bir durum söz konusu değil sensör takılı. kazan dış sıcaklığa göre kendini ayarlıyor.
    -ilk mesajım olmasının sisteme olumsuz yorum yapmamla nasıl bir alakası var anlamadım. sonuçta biz bu sistemi kullanıyoruz . sinyalizasyon yoluyla okuma da yanlışlık olduğunu da tespit ettirdik.
    - bunun dışında bazı arkaşadaşların da yazdığı gibi mantolamayı mecbur etmeden bu sistemi mecbur etmek, firmaları denetleyecek kimsenin olmaması (var demeyin biz o yola da başvurduk ),petek üzerindeki sayaçların kontrölünün yapılamaması vs. vs.bunları düzenlemeden bu sistemi mecbur etmek ilginç hatta şimdi eksikleri görüp yeni bir yönetmelik çıkarılıyor ??????
    -kanuni olarak kullanmak zorundayız yapacak birşey yok ama adil olduğu konusunda kesinlikle ama kesinlikle adil değil.

• 68 daireli bir sitete oturuyorum ve bu yilin basinda kalorimetreli sisteme gecildi. Basta burada okuduklarimdan oturu sisteme tamamen karsiydim ancak gecen 3 ayin ardindan fikrim bir nebze degisti.

Oncelikle bu sistemin tasarruf veya verimlilik sagladigina inanmiyorum. Eskisi kadar isinmiyoruz ancak toplam tuketimde de hicbir azalma olmadi. Bu arada belirteyim sistem akilli panel ile calisiyor.

Sistemin bana sagladigi avantaj, eskiden komsularimizin talebi dogrultusunda gereginden fazla isiniyorduk ve faturayi esit oduyorduk. Simdi ise ben 3 ayda 233TL oderken fazla isinmak isteyen komsularim 1000TL odemeye basladilar. Bu arada hicbir vanayi kapamadigimi, hepsinin en az 2. konumda 20 derecede oldugunu belirtmek isterim. 

Gecen yil gereginden fazla isindigimizi, dunya saglik orgutunun acikladigi degerlerin cok uzerinde oldugunu ve bunun da sagliksiz oldugunu soyledigimde alay edip "sizin gibiler yuzunden paramizla rezil oluyoruz, yoksa paraniz biz verelim" diye gorgusuzluk yapanlar bu sene ne hikmetse vanalarini kismaya basladilar :) Sebebi de bu sene ates basiyormus. Boylece sitede az yakalim cok yakalim kavgasi da bitmis oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rahan35 -- 20 Şubat 2013; 12:38:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Akrep976

merhaba biz sinyalizasyon yoluyla okumada hata olduğunu tespit ettirdik zaten tüm binanın petekleri tek tek manuel okundu ve rakamların hepsi değişti daha önce de yazdığım gibi çevre ve şehircilik müdürlüğünden rapor şeklinde bir yazı aldık bu konuda.
    -firmanın sorunu çözmesi konusunda malesef firma bu konuda hiçbirşey yapmıyor değiştirmek istesek başka firma da yok !!!!!!
    -kullandığımız vananın başlagınç değeri 3 son değeri 6. bunlar vananın üzerinde yazan rakamlar. vananın üzerinde yazan üç rakamını 0 olarak düşünmek gerekiyor. 3 te iken 15 derece 6 da iken 30 derece sıcaklık (oda ısısı) olacak şekilde ayarlandı. her vana farklı tasarımda olduğu için bunu belirtmem gerekiyordu sanırım. ısınamama konusunda vanadan kaynaklanıyor demek istemedim. son kat olduğu için vanayı sonuna kadar da açsanız otuz derece sıcaklığı yakalayamıyorsunuz.o sıcaklığı yakalayamadığınız için de sürekli sıcak su girişi oluyor peteğinize bu da sayaçların birimini arttırıyor.
    -hava ama konusunda malesef sadece brulör arızası yapınca brulör ayarı yapıldı o kadar ne yıllık bakım yapıldı.ne de bu işten tam olarak anlayan biri var:( (o ayrı bir konu) sistem sürekli su eksiltiyor sebebini biz de anlamış değiliz sabah hava alıyoruz akşam altı yedi gibi tekrar hava almak gerekiyor peteklerin alt kısmı buz gibi havayı aldıkça aşağıda kazanın basıncı bir buçuk hatta bir bara kadar iniyor su eklemek gerekiyor.teoride farklı konuşulabilir ama şu anda bu sistemi kullanıyoruz ve durum bu fiili olarak. kazanın basıncı düşüyor aşağıdan suyu bastığınız anda hissedilir farklılık oluyor petek sıcaklığında.ayrıca bu konuda iki mühendisten iki ayrı yorum geldi bu da ilginç üstte yazmıştım.
    -kazanımızın düşük sıcaklığa ayarlanması gibi bir durum söz konusu değil sensör takılı. kazan dış sıcaklığa göre kendini ayarlıyor.
    -ilk mesajım olmasının sisteme olumsuz yorum yapmamla nasıl bir alakası var anlamadım. sonuçta biz bu sistemi kullanıyoruz . sinyalizasyon yoluyla okuma da yanlışlık olduğunu da tespit ettirdik.
    - bunun dışında bazı arkaşadaşların da yazdığı gibi mantolamayı mecbur etmeden bu sistemi mecbur etmek, firmaları denetleyecek kimsenin olmaması (var demeyin biz o yola da başvurduk ),petek üzerindeki sayaçların kontrölünün yapılamaması vs. vs.bunları düzenlemeden bu sistemi mecbur etmek ilginç hatta şimdi eksikleri görüp yeni bir yönetmelik çıkarılıyor ??????
    -kanuni olarak kullanmak zorundayız yapacak birşey yok ama adil olduğu konusunda kesinlikle ama kesinlikle adil değil.

Sakıncası yoksa Sizin sistemde kullanılan cihazlar ne marka ? belirtebilir misiniz? yeni yaptıracak olanlar için bilgi olur. Ayrıca Yetkilendirilmiş 41 ölçüm firmasından biriyse ( 1 tanesinin yetkisi iptal edilmiş 40 firmahttp://www.bep.gov.tr/dosya/yetkilendirilmis_olcum_sirketleri.rar ) Bu firmaları yetkilendiren kuruma başvurabilirisiniz. Ayrıca Kazan Dış ortam ısısına göre çalışsa da sizin girdiğiniz ısıya göre çalışması gerek, bizimde aynı şekilde şöyleki : biz aktif dönem 23 pasif dönem 19 ayarlamış isek hava ısısna göre kazan 40 derecedede çalışabilir 60 derecedede o sizin belirlediğiniz ısı ve dış ortam ısısına göredir. Kazanın hava soğuk olduğu zaman bugün daireler 30 derece olsun hava ılıksa 20 derecede olsun gibi bir durumu yoktur. Siz 25 derece ayarlamışsanız ortam ısısını kazan dış ortam ısısına göre yanma sıcaklığını ayarlar. Demek istediğim ısınamıyorsanız kazan ısısınıda yükseltebilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.