DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem)
1.581
Cevap
42
Favori
390.114
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   329 Mesaj
   15 Ekim 2010 17:09:29 Konu Sahibi
   Arkadaşlar merkezi sistemle ısınan ve Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri kullanan daire sahipleri var mı ?

   Arkadaşımın merkezi doğalgaz sistemi ile ısıtılan boş ve kullanılmayan dairesi var. Daire merkezi sisteme bağlı olduğu için ehr ay boşa ısıtma parası veriliyor.!!!!
   Apartmana "biz daireyi ısıtmıyoruz boş,kalorifer yakmıyoruz" dediğinde , bu bizi ilgilendirmez diyorlar. Isıtmadığı daire için boşa para veriyor!!!!

   Bu haksız olaya son vermek için biraz araştırdığımda , ısı paylaşım sistemler olduğunu gördüm .

   Bu olaydan muzdarip veya bu sistemleri kullanan arkadaşların fikirlerini paylaşmasını diliyorum...   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolfire01 -- 15 Ekim 2010; 18:00:01 >   |
   |
  • Yüzbaşı
   329 Mesaj
   19 Ekim 2010 10:51:24 Konu Sahibi
   kullanan yok sanırım..
   |
   |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   19 Ekim 2010 11:17:37
   quote:

   Orijinalden alıntı: coolfire01

   Arkadaşlar merkezi sistemle ısınan ve Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri kullanan daire sahipleri var mı ?

   Arkadaşımın merkezi doğalgaz sistemi ile ısıtılan boş ve kullanılmayan dairesi var. Daire merkezi sisteme bağlı olduğu için ehr ay boşa ısıtma parası veriliyor.!!!!
   Apartmana "biz daireyi ısıtmıyoruz boş,kalorifer yakmıyoruz" dediğinde , bu bizi ilgilendirmez diyorlar. Isıtmadığı daire için boşa para veriyor!!!!

   Bu haksız olaya son vermek için biraz araştırdığımda , ısı paylaşım sistemler olduğunu gördüm .

   Bu olaydan muzdarip veya bu sistemleri kullanan arkadaşların fikirlerini paylaşmasını diliyorum...


   Merhaba , Bahsettiğiniz sistem her dairenin ne kadar kalori ısı çektiğini hesaplıyor. Buna göre her daire için toplam tüketimden belli bir pay hesaplanıyor. Fakat bu sistemde bile belli bir işletim maliyetini herkesin ödemesi gerekiyor. Yani 0 fatura diye bir şey yok. En önemli avantajı çok kullananın çok az kullananın az fatura ödemesi. Ayrıca sistem kazana entegre çalışıyor ve dairelerden gelen ısı talebine göre kazanı kumanda ediyor. Bu da kazanın mükemmel bir verimlilikte çalışmasını sağlıyor.
   Faturalandırma ise radyo frekanslı bir cihaz sayesinde bina dışından bile anında yapılabiliyor.
   Bu konuda faaliyet gösteren birçok marka var piyasada . Araştırırsanız daha çok bilgi edinebilirsiniz.

   |
   |
   _____________________________

   www.kombistanbul.com
  • Er
   12 Mesaj
   27 Ocak 2011 19:47:55
   Apartmanlarda ISI giderlerinin paylaşımı Kat Mülkiyet Kanunu hükümlerine tabiidir. Yönetim Planında da açıkça yazılıdır. Öncelikler oturduğunuz Apartman/Site Yönetim Planına bakınız. Normal şartlar altında Yönetim Planı ve Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre Isı Giderlerinin paylaşımı arsa payına göre yapılır. Buna aykırı olarak herhangi bir paylaşım, Pay Ölçer vs. uygulanamaz.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1116 Mesaj
   27 Ocak 2011 23:44:48
   Arkadaşlar doğalgazla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum. bulunduğumuz ilçeye doğalgaz yeni geliyor. ilk olduğu için kimse birşey bilmiyor, herkes birşey söylüyor. şimdi biz 5 katlı bir apartmanda yaşıyoruz. doğalgazı sadece mutfak ve banyo için almak istiyoruz, henüz ısınmak için düşünemiyoruz çünkü evde ne kalorifer tesisatı var ne de tesisatı kurmak için gerekli alt yapı var ne de onun için ayırabileceğimiz bir bütçe:)
   sorularım:
   1) bulunduğumuz daireye doğalgaz almak için sadece bizim başvurmamız yeterli mi yoksa apartman olarak mı başvurmak zorundayız?
   2) sadece bizim başvurmamız yeterli ise bu bize yaklaşık ne kadara mâl olur? (boru döşenmesi, saat, abonelik ıvır zıvır)
   3) apartmanca başvuracaksak maliyet nedir?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baymirza -- 28 Ocak 2011; 1:49:08 >
   |
   |
  • Er
   12 Mesaj
   27 Ocak 2011 23:52:28
   1) Apartman kat malikleri kurulundan karar alındıktan sonra, bu karar ile birlikte yönetici (İstanbul ise) igdaş'a başvuracak. İgdaş web sitesinde bilgiler var.
   2) Maliyet afakidir. Bina içinde boru uzunluğu, geçeceği yerler vs. Bu işi yapan firmalardan bir ya da birkaçı aranıp fiyat istenmelidir.
   3) Sorunuzun cevabı igdaş ve fiyat verecek şirkettedir.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1116 Mesaj
   28 Ocak 2011 00:05:07
   Aydının bir ilçesindeyiz. mesajınızdan anladığım kadarıyla daire olarak başvuru yapılamıyor, apartman olarak başvuru zorunlu. doğru mu anladım?
   maliyet için 5 bin tl herşey dahil diye bi söylenti var. ama bu 5 bin içindeki herşeyin içinde petekler-tesisat var mı onu bilemiyoruz. dedim ya herkes bişey söylüyo. babam bu söylentiler üzerine elektrikli şohbene yönelecek gibi oluyor. evde zaten 60 lt lik elektrikli şohben var. elektrik faturası çok geliyor diye babam onu 50lt lik ile değiştirmek istiyo. bence değiştirse de faturada öyle aman aman bi tasarruf olmayacak ve boş yere bi de şohbene 450-500 verecek. oysa mutfak ve banyo için doğalgaz kullanabilsek 20-30 lira öder, 150 liralık elektrik faturasından ciddi ölçüde tasarruf ederiz diye düşünüyorum.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baymirza -- 28 Ocak 2011; 2:06:41 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1743 Mesaj
   28 Ocak 2011 16:59:10
   Kat maliklerinin hepsinin onayı lazım. 1 kişi bile itiraz etse o binaya doğalgaz verilmiyor bildiğim kadarıyla. Eski evde merkezi ısıtma vardı, bizde ana kazan değişmesin diye doğalgazla merkezi ısıtmayı tercih ettik (kömürlü kazanın içine birşeyler ayarladılar doğalgazla ısıtır hale geldi), dairelere mutfak ve banyo için doğalgaz aldık.

   Banyoya Hermetic şofben almanız lazım, maliyeti epey yüksek, bazı komşular yaklaşık aynı para diye kombi koyalım dediler ama çizilen projede şofben göründüğü için alamadılar
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   4 Mesaj
   06 Şubat 2011 23:38:25
   Merhabalar, bu sistemi kullanıyorum ve faydasından cok zararının olduğunu düşünüyorum, dürüstçe cevap vermek gerekirse, adaletli bir sistem olmadığı, kuzey cephede oturanlar için son derece sinir bozucu sonuçlar aldığınız bir sistem. Kimseye tavsiye etmiyorum ve neden zorunlu olarak kullanımı şart koşuluyor anlamış değilim.

   Sorularınız olursa sorun birebir gerçek örnekler üzerinden cevaplayayım.

   İyi günler dilerim.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   329 Mesaj
   08 Şubat 2011 00:21:20 Konu Sahibi
   peki az kullananın suçu nedir ? veya hiç kullanmayanın?
   |
   |
  • Er
   12 Mesaj
   08 Şubat 2011 09:05:10
   Arkadaşlar, problem az kullanan ya da hiç kullanmayan düzeyinde çözümlenemez. Apartman ve sitelerde oturanların hukuku için Kat Mülkiyeti Kanunu yürürlüktedir. Mevcut kanuna aykırı olarak fikir beyan etmek doğru değildir. Ortada kanun vardır. Ayrıca 5627.Sayılı Enerji verimliliği kanunu da ortadadır.Mevcut binalarda Pay Ölçer kullanımı zorunlu değildir. 5627.Sayılı kanun Geçici 6.Madde'de KULLANILAMAZ demektedir. Ayrıca Isı giderlerinin ne şekilde alınacağı KMK nu Madde 20 de açıkça belirtilmiştir. Bunlara aykırı uygulamalar maalesef çıkar amaçlı olarak uygulanmakta, lakin durumu bilen ve farkeden daire sakinleri tarafından konu mahkemelere taşınmaktadır.
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   4 Mesaj
   08 Şubat 2011 09:45:26
   2007 yılından sonra ruhsatları alınan apartmanlar için zorunludur diye bir ibare okumuştum? dogrusu nedir? ayrıca apartman veya site yonetimine Ismet bey sizin bahsettiginiz 5627.Sayılı kanun Geçici 6.Madde'de KULLANILAMAZ demektedir ibaresiyle ve haklı mantıklı sebebimizle konuşsak bu reel anlamda ne kadar etkili olur?

   Zira konuştuğum cogu apartman sakini (baska sitelerdeki) sadece 180 tl ısınma+aidat + 20-25 tl sıcak su parası vererek cayır cayır ısınıyor, ayrıca bu aparmanlarda mantolama falan da yok eski binalar anlayacağınız .. yalıtım benim apartmanımda daha fazla.. ben ay içinde arada sırada kalorifer sıcaklıklarına baktığımda cokta sıcak olmadığını gözlemliyorum, işyerimde kombiyle ısınıyor, 600m2 (ki tavanlar her iki katta 2.90 gibi bir yuksekliktedir) de 10 adet 1.60 lık kaloriferim var cayır cayır yanıyor 10sn tutamazsınız elinizi, 650tl gaz yakıyorum. (geceleri de yanıyor)

   tum bunlar karsısında bu ay 325tl yakıt + sıcak su + soguk su bedeli = 384 tl + 100 tl aidat = 484 tl bu ne perhiz bu ne lahana tursusu!
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2403 Mesaj
   10 Şubat 2011 15:31:42
   Asıl haksızlığın ısı pay ölçerli sistemlerde meydana geldiğine inanıyorum.
   Nihayetinde herkes binada merkezi sistem olduğunu bilerek ev alıyor/kiralıyor, dolayısıyla evde oturup oturmamak ısınma giderlerine katılma yükümlülüğünü gidermemeli.

   Isı pay ölçerli bir sistemde, boş ve kullanılmayan dairenin üst kattında yaşayan ev sahibi, alt ve üst dairesi ısınan birinden daha fazla ısınma masrafına katlanmak zorunda kalmaktadır. Halbuki alt dairesinin boş olması onun sorunu değildir.

   Bu tarz sistemlerde diğer bir haksızlık ise alt ve üst dairelerinin ısısından faydalanan dairelerde meydana gelmektedir. Bir tanıdığımın bu sayede çok cüzi ısınma masrafı öderken komşularının 4-5 kat daha fazla ödemek durumunda kaldığını biliyorum.

   Ayrıca merkezi sistem kalorifer kazanları sistemdeki tüm daireleri ısıtmaya yetecek kapasitede seçilir. Birçok daire masraflardan kaçınmak amacıyla petekleri kaparsa kazan verimli çalışamaz.
   |
   |
   _____________________________

   2009 Corolla 1.4 D-4D Elegant M/M VSC Siyah
  • Yarbay
   3890 Mesaj
   12 Şubat 2011 22:24:15
   quote:

   Orijinalden alıntı: rahan35

   Asıl haksızlığın ısı pay ölçerli sistemlerde meydana geldiğine inanıyorum.
   Nihayetinde herkes binada merkezi sistem olduğunu bilerek ev alıyor/kiralıyor, dolayısıyla evde oturup oturmamak ısınma giderlerine katılma yükümlülüğünü gidermemeli.

   Isı pay ölçerli bir sistemde, boş ve kullanılmayan dairenin üst kattında yaşayan ev sahibi, alt ve üst dairesi ısınan birinden daha fazla ısınma masrafına katlanmak zorunda kalmaktadır. Halbuki alt dairesinin boş olması onun sorunu değildir.

   Bu tarz sistemlerde diğer bir haksızlık ise alt ve üst dairelerinin ısısından faydalanan dairelerde meydana gelmektedir. Bir tanıdığımın bu sayede çok cüzi ısınma masrafı öderken komşularının 4-5 kat daha fazla ödemek durumunda kaldığını biliyorum.

   Ayrıca merkezi sistem kalorifer kazanları sistemdeki tüm daireleri ısıtmaya yetecek kapasitede seçilir. Birçok daire masraflardan kaçınmak amacıyla petekleri kaparsa kazan verimli çalışamaz.
   Bu nasıl bir düşüncedir yahu alt kattaki vatandaş üst kattaki daire en fazla yüzde 10 (öyle 4-5 kat mümkün değil) ısı kaybına uğramasın diye peteklerini sonuna kadar açmak zorunda mı? Üst kattaki dairenin dolu olması onun sorunu mudur peki? Pay ölçer sisteminde alt kattaki komşunun zaten vanayı tamamen kapatması mümkün olmamakta ancak ısınma giderlerini minimuma indirmesi söz konusu olmaktadır..Karşı komşunuz huysuz biriyse 3 alt komşunuzun bununla ilgisi ne kadar varsa bir alt komşunuzun da ısınmanızla o kadar alakası vardır..

   Bu arada pay ölçer sistemin 2012 den itibaren bütün merkezi sistemli apartmanlarda zorunlu olması öngörülmüştür..
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   88 Mesaj
   16 Şubat 2011 12:18:16
   Isı payölçer sistemini apartmanımızda 1 yıldır kullanıyoruz.
   Tasarruf yapıyor evet ama sizi hey ay para ödemeye mahkum ediyorlar. Yılın her ayı sistemi kullansanızda kullanmasanızda, okuma ücreti adı altında sizden 2 Euro civarında para alıyorlar. (Her daireden alıyorlar) Yazın okuma yapılmıyor ve fatura yollanmıyor ama yine 2 eoru parayı ödemek zorundasınız. İşin ilginç yanı okuma dedikleri de zaten A4 kağıda verdikleri bir fatura detayı. Bir A4 kaç para olabilir ki? Bu faturadan daire başına 2 euro haraç alıyorlar.

   Hangi firmaya giderseniz gidin buna benzer bir ücret ödemek zorundasınız. Bütün firmalar aralarında anlaşmış halkı soymak için yarışıyorlar. Bunu yaparken bir de şarkı tutturmuşlar, "Bu sistemi taktırmak kanunen zorunlu" Külliyen yalan. 2008 yılından önce yapılan bütün binalarda bu sistem hiç bir şekilde zorunlu değildir ve apartman sakinlerinden tümünün onayını aldıktan sonra takılabilir. Yani salt çoğunluk değil, apartman sakinlerinin tümünün onay vermesi gerekmektedir. Bir kişi dahi itiraz etse sistem takılamaz.

   Siz siz olun ısı payölçer sistemini taktırmadan önce iyice okuyup inceleyin. Biz bu ay sonu sistemi iptal ettireceğiz çünkü her ay haraç ödemekten bıktık.
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   12 Mesaj
   18 Şubat 2011 00:27:55
   Arkadaşlar, bu Pay Ölçer sistemlerinin uygulanması zorunlu değildir. Bazı arkadaşlarım 2012'den sonra bütün merkezi sistemli apartmanlarda zorunlu olması öngörülmüştür demektedir. Oysa böyle bir zorunluluk hangi kanunda yazmaktadır ? İşin doğrusu bu iş gerek satıcılar gerekse kötü niyetli yöneticiler için yağlı-ballı bir iştir, Olan arada kalan saf ve dürüst kat maliklerine olmaktadır. 5627. Sayılı kanunda 7.nci madde 1.nci fıkra c bendini dikkatle okursanız, bu bendin 2.nci cümlesinde "Buna aykırı olan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz" denmektedir. Oysa ki mevcut binalarda onaylanması gereken bir şey yok ki ? İskan ve diğerleri alınmıştır. Peki buna inanmadınız diyelim. Aynı kanun Geçici 6.nci Maddesinde yukarıdaki 7.1.c için 5 yıl uygulanmaz demektedir. Peki buradan 5 yıl sonra uygulanacak anlamı mı çıkar ? Hayır ! Bu durumda bakmamız gereken yer bu kanunun gerekçesidir. Gerekçesini Google'den aratıp bakarsanız, mevcut binalara uygulanmayacağını görürsünüz. Uygulamamanın mevcut bir cezası olmamasına rağmen, cihaz satıcıları, kötü niyetli yöneticilere "siz daire sakinlerine kanunen zorunlu olduğunu bildirirsiniz" demektedir. Oysa tek bir koşul gerçekleşirse bu işlem yapılabilir. Tüm bağımsız bölüm sahipleri bu işe evet demeli. Aksi taktirde mümkün olmamasına rağmen, kötü niyetli yöneticiler yağlı-ballı bu işten vazgeçmek istemediklerinden, allem edip bu işe kalkışmaktadırlar, taa ki konudan haberdar olacak bir kat maliki karşılarına çıkana kadar.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3890 Mesaj
   18 Şubat 2011 18:31:55
   "Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı ve sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır.Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz."
   (enerji verimliliği kanunu uygulamalar madde 7/c bendi)

   Enerji verimliliği diye bir kanun var..Bu kanunun amacı basitçe enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanmasıdır..Peki enerji nasıl verimli bir şekilde kullanılır..Enerji verimliliği sağlayan teknolojik aletlerin kullanılmasıyla işte pay ölçerde bunlardan biridir..2008 den önceki binalarda zorunlu mudur değil midir konusuna girmeyeceğim ancak kanun açık bir şekilde merkezi sistemli dairelerde pay ölçeri zorunlu kılıyor..

   Merkezi sistemle ısınan evlerde enerji bedeli çok yüksektir ve evde bulunulmayan saatlerde sıcaklığı düşürerek tasarruf etme olanağı olmadığından bu durumda enerji verimli bir şekilde kullanılmış olmaz..Oysa pay ölçer kullanan merkezi sistemli binalarda radyatörlere takılacak termostat adı verilen bir cihazla ısı hem odalar için ayrı ayrı ayarlanır hem de kullanılmayan odalar için enerji bedeli ödenmez..Aynı zamanda sistem yukarda ve altta oturan komuşularında haklarını savunmaktadır..Gündüzleri işe giderken ya da şehir dışına çıkıldığında sıcaklığı düşürmek mümkün olsa da kombide olduğu gibi sistem kendini tamamen kapatmaya müsaade etmiyor..Bütün binanın ısısının belirli bir derecenin altına düşmesini önlüyor. Yani evinize geldiğinizde tekar ısıtmak için daha fazla enerji harcamak zorunda kalmıyorsunuz..

   Pay ölçer sistemi olmayan binalar vatandaşın cebine düşmandır...Sadece gelin kaynana çoluk çocuk 8-10 kişi bir evde yaşayan aşiret tipi ailelerin işine gelecek bir sistemdir...

   Ayda 4-5 tl bence fazla sayılmaz..Zira bu ücreti alan firmalar her peteğe bir ısı ölçer takıyorlar ayrıca daire başı tüketimi otomatik olarak hesaplayıp size bir fatura çıkarıyorlar..Bunu sadece bir A4 parası olarak kabul etmek hakkaniyetli olmaz..Zaten edeceğiniz tasarrufla bunu kat be kat çıkaracaksınız..Örneğin merkezi sistemli bir evde daire başı 300 tl gelen bir faturada pay ölçerli aynı dairede eğer evde bulunmuyorsanız size gelecek fatura 90 ı geçmeyecek yahut eve sadece akşamları geliyorsanız edeceğiniz tasarruf yüzde 50 civarında olacaktır..Ayda 150-200 tl fazla ödemek nere ayda 2 euro sabit ödeme yapmak nere..
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   88 Mesaj
   19 Şubat 2011 01:11:00
   Isı pay ölçer sistemin bahsedildiği gibi %30 lara varan ekonomi sağladığı koca bir yalan.
   Bu sistemi 1 yıldır kullanıyoruz, 3 oda 1 salon evin salondaki iki peteğini ve kullanmadığımız bir odadaki peteğini en kısığa aldım. Yani banyo, oturma odası ve mutfaktaki petek açık. 3 petek sürekli en kısıkta olduğu halde bana iki gün önce gelen fatura 163 lira. Yan binada pay ölçer yok. Yine o bina da 3 oda bir salon ve bizim apartmanla aynı büyüklüğe ve daire sayısına sahip. Onlara gelen ortak fatura ne kadar biliyor musunuz? 179 lira evet yanlış okumadınız 179 lira...
   Yan bina bütün petekleri açık sıcacık bir kış geçirirken, ben ordan burdan kısarak, taklalar atarak 16 lira ekonomi sağladım. Lanet olsun böyle sisteme. Ben bu sistemin kurulması için manyak gibi para ödedim. Bunu apartmandaki her bir daire ödedi, sonuç nedir? ayda 16 lira ekonomi için mi bu kadar eziyet?

   Bazı arkadaşlar bu sistemi neden körü körüne savunuyor acaba? Ben bizzat bu sistemi kullanıp, yan bina ile kıyaslama yapıyor ve sonucunu yazıyorum. Buna da mı itiraz edecek acaba bazı arkadaşlar? Bu ay sonu apartman toplantısı yapıp, yeni bir karar alarak bu sistemin kullanım dışı bırakılmasını sağlayacağız. Isı payölçer sistemini taktırmadan evvel lütfen iyi düşünüp karar verin. Bizim gibi büyük umutlarla bu işe girip, hüsrana uğrayabilirsiniz.
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   12 Mesaj
   19 Şubat 2011 01:54:06
   Arkadaşlar, sap ile saman birbirine karıştırılıyor.

   Enerji Verimliliği, Enerji Tasarrufu ayrı şeyler. Açıklayalım.

   100 Watt'lık akkor flamanlı ampul yerine 75 Watt ampul konulması TASARRUF. Çünkü ışık akısı azaldı, enerji sarfiyatı azaldı. Oysa 100 Watt'lık aynı lamba yerine yeni nesil 18 Watt'lık fluoresan tasarruflu lamba konursa ışık akısı azaltılmadan enerji sarfiyatı düşürüldü. Bu da VERİMLİLİK. Kanun TASARRUF kanunu değil.

   Enerji Verimliliği Kanunu bir bütün olmasına rağmen, öncelikle Pay Ölçer gündeme getirilmektedir.

   Pay Ölçer nedir ? (Burası DONANIMHABER olduğuna göre açıklayalım)

   Mikroişlemci, RAM, ROM, IR, Wireless, 2 adet sıcaklık sensörü ve Pil bulunan bir cihazdır. İçinde bulunan 2 adet sıcaklık algılayıcısından arkada bulunanı radyatör yüzeyini, diğeri ise ön taraftan oda sıcaklığını algılar. Firmadan firmaya değişmekle beraber,3-5-10 sn. gibi zaman aralıkları ile her iki sensörden algılanan ısı hafızaya kaydedilir. Neticede x-ekseni zaman, y-ekseni ısı farkı (ön-arka sensör farkı) olan bir grafik çıkar. Bu grafik fonksiyonunun belirlenen zaman aralığında integral alma işlemi microişlemcinin görevidir. Alınan integral k1,k2,...kn gibi parametreler ile çarpılarak bir değer elde edilir ve bunun hiçbir birimi yoktur. Oysa ısı sayaçları, elektrik sayaçlar vb. nin birimleri mevcuttur.

   Şimdi gelelim k1, k2,..kn nedir. Bu değerlerden k1 radyatörlerin ısıl kapasitelerine göre belirlenen parametre (Bunun hangi değerde olması gerektiği bizim kanunlarımızla tanımlı değildir. Tamamen satıcı firma inisiyatifinde ve keyfi girilmektedir.) k2, oda hacmi (genelde dikkate dahi alınmaz, alınıp alınmayacağı tanımsızdır) k3, çatı-orta kat düzeltme katsayısı (tanımsız ve keyfi girilmektedir), k4, kuzey-güney cephe düzeltme katsayısı (tanımsızdır ve keyfi girilmektedir.)

   Peki, herhangi bir birimi yoksa enerjiyi nasıl ölçüyor derseniz ÖLÇMÜYOR.

   Cihazın çıkışı ALMANYA ve ismi HEIZKOSTENVERTEILER. Yani ISI MALİYET BÖLÜŞTÜRÜCÜ.

   Peki neden Pay Ölçer deniyor ? İnsanları kandırmak için. Yani bu sistem uygulanacağı apartmanlarda tüm radyatörlere takılırsa birinin diğerinden az ya da çok ısı verdiğini algılıyor. Yani tüm radyatörlere takılmadan çalışmayacak bir sistem.

   Derseniz ki bu k1,k2,..kn değerlerini ben görebilirmiyim. Hayır göremezsiniz.
   Bilirkişi bile çağırsanız bu cihazların içine giremezsiniz, sadece satıcı firmalar girebilir.
   Doğru çalışıp çalışmadığını dışarıdan birine kontrol dahi ettiremezsiniz.
   Peki mevcut binalar için ne sakıncası var derseniz. Mevcut binalar projelendirilirken (vakti zamanında) Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ısı giderleri arsa payına göre alınacağından, çatı katlara zeminden fazla dilim, kuzey cephelere güney cephelerden fazla dilim öngörülmüş olup, bu cihazlar kullanılır ve daireler eşit olarak ısıtılmak istenir ise her zaman kuzey ve çatı-zemin daireler daha fazla yakıt parası ödemek zorunda kalırlar.

   Zaten bu amaçla mevcut binalarda zorunluluk getirilmemiştir. Yeni yapılan merkezi sistemli binalarda kalorifer tesisatları bu cihazlar yerine ısı sayaçları yardımı ile gerçek bir ölçüm üzerinden çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

   Merkezi sistemli binalarda ENERJİ BEDELİ çok yüksek değil ÇOK DÜŞÜKTÜR. Doğalgaz faturaları üzerinden inceleme yapılırsa (Yöneticilerin talepleri değil) ANKARA Eryaman ve Halkalı Toplukonutlarında yılda 6,3-7,1 TL/m2 yılda doğalgaz ödemeleri çıkmaktadır. Bu da tüm kış boyunca 100 m2 lik bir dairenin 630-710 TL ye ısındığını gösterir. (Kabaca 10 Adet Bütangazı tüp parası)
   Şimdi gelelim Pay ölçer masrafına. Radyatör başı ortalama 45-55 Euro. 6 radyatör için 270-330 Euro üzerine okuma parası. Yani tüm kış boyunca ödenen doğalgaz parası kadar bir ödeme gerek. % 10 tasarruf (ki bu tasarruf termostatik vana sayesinde) gerçekleştiğinde 10 yılda amorti eder. On yıl sonra cihazların pili biteceğinden, yenilerini satın almak gerek. (Pil bittiğinde cihaz çöpe.Gerçi bazıları bizim cihazımızda pil değiştirilebilir demekte ise de kalibrasyon problemleri oluşacağından yenisi gerek)

   Lütfen konuyu ciddi boyutlarda ve hukuki açıdan da değerlendiriniz. Şu ana kadar takılmış bulunan bazı apartmanlarda cihazlar sökülüyor, bazılarında da iş mahkemelere intikal etmiş vaziyetdedir.
   Bu sistem komşuyu komşuya düşman etmekte, bilhassa kuzey, çatı ve zemin'de oturanlara işkence çektirmekte, apartmanlarda huzuru bozmakta, toplamda satıcı, akıllı? yönetici ve korunaklı cephe de oturanlardan başka kimsenin işine yaramamaktadır.

   Eğer mevcut yapınızda sizin de bu cihazlardan ağzınız yandı ise bunlardan kurtulmak hukuken mümkündür. Eğer iradeniz dışında, zorunlu ya da %40-%50 (at martini debreli hasan) daha az doğalgaz faturası ödeyeceksiniz diye kandırıldığınızı düşünüyorsanız bana özelden mail atabilirsiniz.

   Bu bilgileri nereden aldığımı sorarsanız, bu hususta ANKARA (Mak.Müh.) ve İSTANBUL da (Elk.Müh.) bulunan ve bu Pay Ölçer işi ile ilgili davalar açan 2 ayrı mühendisten aldığım bilgilerin özetidir.
   _____________________________

  • Er
   12 Mesaj
   19 Şubat 2011 02:09:41
   quote:

   Orijinalden alıntı: Bar_Fedaisi

   Isı pay ölçer sistemin bahsedildiği gibi %30 lara varan ekonomi sağladığı koca bir yalan.
   Bu sistemi 1 yıldır kullanıyoruz, 3 oda 1 salon evin salondaki iki peteğini ve kullanmadığımız bir odadaki peteğini en kısığa aldım. Yani banyo, oturma odası ve mutfaktaki petek açık. 3 petek sürekli en kısıkta olduğu halde bana iki gün önce gelen fatura 163 lira. Yan binada pay ölçer yok. Yine o bina da 3 oda bir salon ve bizim apartmanla aynı büyüklüğe ve daire sayısına sahip. Onlara gelen ortak fatura ne kadar biliyor musunuz? 179 lira evet yanlış okumadınız 179 lira...
   Yan bina bütün petekleri açık sıcacık bir kış geçirirken, ben ordan burdan kısarak, taklalar atarak 16 lira ekonomi sağladım. Lanet olsun böyle sisteme. Ben bu sistemin kurulması için manyak gibi para ödedim. Bunu apartmandaki her bir daire ödedi, sonuç nedir? ayda 16 lira ekonomi için mi bu kadar eziyet?

   Bazı arkadaşlar bu sistemi neden körü körüne savunuyor acaba? Ben bizzat bu sistemi kullanıp, yan bina ile kıyaslama yapıyor ve sonucunu yazıyorum. Buna da mı itiraz edecek acaba bazı arkadaşlar? Bu ay sonu apartman toplantısı yapıp, yeni bir karar alarak bu sistemin kullanım dışı bırakılmasını sağlayacağız. Isı payölçer sistemini taktırmadan evvel lütfen iyi düşünüp karar verin. Bizim gibi büyük umutlarla bu işe girip, hüsrana uğrayabilirsiniz.
   Ben de İstanbul Halkalı Başbakanlık Toplu Konutlarında oturuyorum. Bar_Fedaisi adlı arkadaşımın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Sitede termostatik vanalar sistemde direnç oluşturup ısı dağılımını berbat etti. Şu anda termostatik vanalarım sonuna kadar açık ve geçen seneki kadar ısınamıyorum ve daha fazla doğalgaz faturası ödüyorum. Açıkçası bize zorunlu dediler ve ısınamayıp daha fazla fatura gelince araştırmaya başladım. Öğrendiklerimden sonra hayretler içinde kaldım. Bu iş için satıcı firmaya 600,000. TL ödemişler. Günahları varsa boyunlarına demeyeceğim. Allahtan bu işleri bilen bir kat malikinin dava açtığını yeni öğrendim. Kendisi ile tanıştım ve gerçekleri öğrendim. Sanırım bizler de dava sonucunda kurtulacağız.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
modasor
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.