Şimdi Ara

Antifriz değişimi sonrası sorunlar... güncel...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
0
Favori
15.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üç gün önce antifriz ve motor yağı değişimi yapıldı sanayide. Kırmızı antifriz ve 5/30 yağ koyuldu. Bugüne kadar herhangi bir sorun yoktu bugün durduk yere kalorifer ısıtmamaya başladı. Araç lpg ye geçemedi. 130 km civarı yol yaptım arabada dondum resmen. Bir türlü ısıtmadı kalorifer. Sorunun kaynağı nedir bilgisi olan var mı?

Güncelleme:
    4 gündür uğraşıyorum artık gına geldi. Araç antifriz eksiltiyor. Dün akşamüstü sanayide tüp beynine giden boru değişti. Orada kontrol ettik sorun yoktu. Eve gelince kabın seviyesine baktım azalma yoktu. Bu sabah aracı çalıştırmadan önce yine baktım geceden sabaha azalma olmamış. 30 km civarı kullandım aracı. İş yerime gelince tekrar kontrol ettim biraz azalma olmuş. Soğutma kabında 1 parmak aşağı inmiş seviye. Okuldan çıkarken paspasta kırmızılık gördüm. Sürücü tarafındaki paspasın oraya biraz antifriz akmış. Biraz önce sanayiye gittim. Ustaya sordum elektrikçi bakar o işe dedi ön göğüs sökülüp kalorifer peteğine bakılacakmış. Yarın arabayı bırakırsın hocam dedi usta. Bu ustalara güvenesim gelmiyor artık. Aşağı yukarı masrafım ne çıkar?

Güncelleme2:

Peteğin oradaki conta, göğüs tamamen sökülmeden değişti. Simdilik sorun yok gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *Mustafa -- 30 Kasım 2013; 22:49:59 >

• daha önceden yeşil antifriz yada antifrizsiz kullanıldı ise sonradan kırmızı antifriz koyuldu ise oluşan pasları sökmüş ve peteği yada bir yerleri tıkamıştır muhtemelen. Komple sııvıyı boşaltıp güzelce temizletmeniz gerekli
  • intikam91 kullanıcısına yanıt
    İçinde nasıl antifriz vardı bilmiyorum ama bir miktar su vardı. Ölçüm Yapılmadı. Antifriz tamamen boşaltıldı. Yerine kırmızı koyuldu.

Biraz araştırdım nette. Antifriz değiştikten sonra su eklenmesi gerekir yazmışlar. Benim arabaya su eklenmedi sadece 3 litreye yakın antifriz koyuldu. Su eklenmediği için sorun çıkarmış olabilir mi? Tek çare temizlik midir?
  • *Mustafa * kullanıcısına yanıt
    daha önceden antifirizin koruma seviyesi düştü ise yani su oranı arttı ve bu süreçte paslanma oluştu muhtemelen. Ardından siz saf antifriz eklediğinizde çok kuvvet geldiği için paslar çözüldü ve bir yerlerde birikerek tıkanma yaptı. Radyatör açıcı bazı temizlik maddelerinden bahsediyorlar soğutma suyuna koyduğunuzda tıkanıklıkları açtığını söylüyorlar ama ne kadar güvenilir bilemem. EN garanti yöntem komple boşaltıp temiz su ile bolca temizlemek içini.
    Lpg'ye geçmemesi de mi aynı sebeptendir?
    çok büyük ihtimalle aynı sebep. Lpg buharlaştırıcısına da sıcak su gitmiyor ve sıkcalık sensörü yeterli sıcaklığa ulaşmadığı için lpg ECU su lpg ye geçirmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intikam91 -- 23 Kasım 2013; 20:16:59 >
    Teşekkür ederim yardımınız için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *Mustafa

Teşekkür ederim yardımınız için.
    anlayamadığım soğutma suyu 3 litreden fazla olmalı. önceki antifriz tamamen boşalmamıştır bence.
  • quote:

Üç gün önce antifriz ve motor yağı değişimi yapıldı sanayide. Kırmızı antifriz ve 5/30 yağ koyuldu. Bugüne kadar herhangi bir sorun yoktu bugün durduk yere kalorifer ısıtmamaya başladı. Araç lpg ye geçemedi. 130km civarı yol yaptım arabada dondum resmen. Bir türlü ısıtmadı kalorifer. Sorunun kaynağı nedir bilgisi olan var mı?

2 katı yakıt yanmıştır. havasını aldınız mı?
  • Hangi hortum bilmiyorum ama usta bir hortumu çıkardı. Ben gaza yüklendim, epeyce bir sıvı aktı tamamen boşalıp boşalmadığını bilmiyorum. Rengi mavimsiydi.

Dün sanayi kapalıydı ustayı aradım 1 lt kadar su koymamı istedi. Koydum değişen bir şey olmamıştı. Bugün gittim sanayiye. Antifriz ekledi 2 lt kadar. Hava yapmıştır dedi. Şimdilik bir sorun görünmüyor. Lpg'ye de geçiyor kalorifer de ısıtıyor. Yakıtında değildim artık başım ağrımasın masrafı çok çıkmasın yeter diyordum. İnşallah sorun kalmamıştır.
  • quote:

Hangi hortum bilmiyorum ama usta bir hortumu çıkardı. Ben gaza yüklendim, epeyce bir sıvı aktı tamamen boşalıp boşalmadığını bilmiyorum. Rengi mavimsiydi.

Dün sanayi kapalıydı ustayı aradım 1 lt kadar su koymamı istedi. Koydum değişen bir şey olmamıştı. Bugün gittim sanayiye. Antifriz ekledi 2 lt kadar. Hava yapmıştır dedi. Şimdilik bir sorun görünmüyor. Lpg'ye de geçiyor kalorifer de ısıtıyor. Yakıtında değildim artık başım ağrımasın masrafı çok çıkmasın yeter diyordum. İnşallah sorun kalmamıştır.
    Arkadaşlar şöyle yapsam mesela. Benim aracım su eksilten bi araç...Su eksilttikçe antifriz ile tamamlasam,derken böyle böyle antifrize yavaş yavaş geçsem,nolur...Heralde o pas sökülmesi falan olmaz

• quote:

Hangi hortum bilmiyorum ama usta bir hortumu çıkardı. Ben gaza yüklendim, epeyce bir sıvı aktı tamamen boşalıp boşalmadığını bilmiyorum. Rengi mavimsiydi.

Araç nedir ? Komple soğutma sistemini boşaltım yapıp doldurmanız daha makul olur.
  • quote:

sadece 3 litre alması zaten şüpheli. havasını almadan sadece antifriz koymuş sizin usta. radyotore konan intifriz su karışımının havası en baştan alınmalıydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: laptop arası köfte

Arkadaşlar şöyle yapsam mesela. Benim aracım su eksilten bi araç...Su eksilttikçe antifriz ile tamamlasam,derken böyle böyle antifrize yavaş yavaş geçsem,nolur...Heralde o pas sökülmesi falan olmaz

sızıntı genellikle zamanla artar. radyatör deliklerini tıkayan ürünler var onlardan kullanın masraf yapmak istemiyorsanız.
  • mehmetyilmaz77 M kullanıcısına yanıt
    Usta ne yapması gerektiğini bilmiyor ya da başından savıyor demek ki. Doğu'da küçük bir ilçedeyim. El mahkum gidiyorum işte.
    en yakın merkez kaç km? yolunuz düşmüyormu hiç.
  • mehmetyilmaz77 M kullanıcısına yanıt
    Ancak haftasonu düşer. Yeniden antifriz eklendikten sonra sorun çıkmadı şimdilik. Sanırım antifriz eksiltiyor arac. Bir daha olursa gideceğim artık merkeze.
  • quote:

Ancak haftasonu düşer. Yeniden antifriz eklendikten sonra sorun çıkmadı şimdilik. Sanırım antifriz eksiltiyor arac. Bir daha olursa gideceğim artık merkeze.
    güncel...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *Mustafa -- 29 Kasım 2013; 16:57:24 >
    eğer görünen bir yerden kaçırma yoksa bulmak oldukça güç olur. Belki devirdaimden sızdırıyor olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: intikam91

eğer görünen bir yerden kaçırma yoksa bulmak oldukça güç olur. Belki devirdaimden sızdırıyor olabilir
    Sızdıran yer belli muhtemelen. usta elini pedalların oraya doğru uzattı parmağı ıslandı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.