Şimdi Ara

anfi devresi yapmak istiyorum YARDIM!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ARKADAŞLAR BİR ANFİ DEVRESİ YAPMAK İSTİYORUM 2 TANE KOLONUM VAR 3 TANE HOPARLÖRÜM VAR BUNLAR İÇİN BİR ANFİ DEVRESİ YAPMAK İSTİYORUM BİDE BESLEMESİ 12 VOLT OLURSA SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

• Selam. TDA1554 stereo 2*22W. Evde bir oda için tatmin edicidir.
    TDA1562 mono 1*60W. 20cm normal bir bass hoparloru, yada 90TL lik,30cm jbl vs. yan ürünleri için yeterli, basit bir sistem olarak en idealibu. PC power suply ile 12V 300W besleme sana her türlü yeter. PC powerini harici olarak çalıştırman için. Yeşil ucu, siyahlardan herhengibirine bağlaman yeterli. Kolay gelsin..

• saol arkadaşım ben TDA1554 stereo 2*22W bu devreyi yapmaya karar verdim de bu konularda fazla bilgim yok bu devrenin elemanlarını ve baskı devre şemasını da yazarsan sevinirim
  • emin-fırtına hocam anfi konularında bence forumdaki en bilgili ustamızdır.çalışmalarının devamını diliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: sfr+10

emin-fırtına hocam anfi konularında bence forumdaki en bilgili ustamızdır.çalışmalarının devamını diliyoruz

Benn sağdece bildiğimi paylaşıyorum, teşekkür ederim. Benden daha iyi bilenler var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: adalıbela

saol arkadaşım ben TDA1554 stereo 2*22W bu devreyi yapmaya karar verdim de bu konularda fazla bilgim yok bu devrenin elemanlarını ve baskı devre şemasını da yazarsan sevinirim

Selam. ben elime bir kareli kağıt alıp, devreyi entegrenin birinci bacağı sağdan başlayarak ciziyorum. Bu çizdiğim şekil ile plaket arasına karbon kağıt koyarak üzerinden geçiyorum, ve plakete çıkan karbondanda üzerine baskıdevre kalemi ile geçip, asite atınca çıkıyor. Bu sağdece 7 elemandan oluşan devre için, daha dikkatli bir şekilde bakır delikli plakete yapman daha iyi olur. 8 ve 10. bacaklar (-) dir. Devreyi yapmadan önce 9. ve 15. bacakları kırarsan çizim için belki işine yarar.

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 24 Aralık 2011; 15:58:07 >

• açıkçası hiç anlamıyorum bu işerden biraz üzerine düşsem hobi olarak bende yapabilirmiyim bu anfiden
    yoksa eğitim şartmı diyosunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan3486

açıkçası hiç anlamıyorum bu işerden biraz üzerine düşsem hobi olarak bende yapabilirmiyim bu anfiden
    yoksa eğitim şartmı diyosunuz

Lehim yapmayı biliyosanız yapabilirsiniz.tasarlanmıs bi projede sizin yapacağınız tek iş elemanları karttaki yerine yerleştirmek o kadar zor değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Lehim yapmayı biliyosanız yapabilirsiniz.tasarlanmıs bi projede sizin yapacağınız tek iş elemanları karttaki yerine yerleştirmek o kadar zor değil

Lehim yapmakla bitmiyor malesef,tasarlanmış bir projede dogru elemanları,dogru yerlerine yerleştirmek dersek daha saglıklı olacak gibi.Zira kutuplarına dikkat edilmeksizin takılan bir kapasitör, degeri bilinmeksizin takılan bir direnç devre çalışmasını olumsuz etkileyecektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 25 Aralık 2011; 10:00:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

quote:

Lehim yapmakla bitmiyor malesef,tasarlanmış bir projede dogru elemanları,dogru yerlerine yerleştirmek dersek daha saglıklı olacak gibi.Zira kutuplarına dikkat edilmeksizin takılan bir kapasitör, degeri bilinmeksizin takılan bir direnç devre çalışmasını olumsuz etkileyecektir

Arkadaşlar lehim makinasını buldum yerçi yapmayı bilmiyorum ama
    Malzemeleri yazarsanız sevinirim malzemeleri tedarik ettikten sonra bir yerden başlıyım diyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

quote:

bende ondan bahsettim tabi hocam ama anlatamadım işte evet dediğiniz gibi kutuplar da önemli. + ve gnd ye dikkat etmek gerekiyor yerleştirrken

• TDA1554 stereo 2*22W
    bu devreyi yapmak için ne lazım
  • Bu devreyi yapmak için:
    1 adet TDA1554 entegre, 2 adet 10uF/16V, 1 adet 47uF/16V, 1 adet 100uF/16V, 1 adet 2200uF/16V kondansatör, 39Kohm drenç. Bir adet 10x15 bakırdelikli plaket (bakırın rengi soluksa lehimde zorlanırsın devreyi kurmadan önce ince zımpara çek). 1 adet 5x10cm aliminyum soğutucu (uygun çıkmada olur). Hoparlor çıkış soketi (senin tercihine bağlı). 1m 2x0,75 kablo, 2m stereo 2canlı sesiletim kablosu (pc hoparlorundan kasaya bağlanan arakabloyu kullanmadığın varsa kessende olur). 12V 50W transformatör (bunun yerine pc poweride kullanabilirsin). 5A köprü diyot (eğer transformatör kullanacaksan gerekli). 220V on/off anahtar. 470ohm drenc ve 1 adet led (anfi çalışınca led yanması için). Lehim (iyisinden alırsan iyi lehim yaparsın. Ben 10 yıldır lehim yapıyorum, lehimin kötüsü biraz mat ve pastasız olur, 100gram ince, sarı veya siyah makaraya sarılı yada tüp şeklinde olanlar iyidir, yani kötüsü çamur gibi lehim yapar tutmaz falan, geçen bana denk geldi, ben lehim yapamadım, başkabir lehim getirdi iş değişti. Havya (kalem yada tabanca). yağsız tiner (devre bitiminde temizliği için).
    Bunların hepsini yapabilmek (tekniklik).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 25 Aralık 2011; 21:24:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Bu devreyi yapmak için:
    1 adet TDA1554 entegre, 2 adet 10uF/16V, 1 adet 47uF/16V, 1 adet 100uF/16V, 1 adet 2200uF/16V kondansatör, 39Kohm drenç. Bir adet 10x15 bakırdelikli plaket (bakırın rengi soluksa lehimde zorlanırsın devreyi kurmadan önce ince zımpara çek). 1 adet 5x10cm aliminyum soğutucu (uygun çıkmada olur). Hoparlor çıkış soketi (senin tercihine bağlı). 1m 2x0,75 kablo, 2m stereo 2canlı sesiletim kablosu (pc hoparlorundan kasaya bağlanan arakabloyu kullanmadığın varsa kessende olur). 12V 50W transformatör (bunun yerine pc poweride kullanabilirsin). 5A köprü diyot (eğer transformatör kullanacaksan gerekli). 220V on/off anahtar. 470ohm drenc ve 1 adet led (anfi çalışınca led yanması için). Lehim (iyisinden alırsan iyi lehim yaparsın. Ben 10 yıldır lehim yapıyorum, lehimin kötüsü biraz mat ve pastasız olur, 100gram ince, sarı veya siyah makaraya sarılı yada tüp şeklinde olanlar iyidir, yani kötüsü çamur gibi lehim yapar tutmaz falan, geçen bana denk geldi, ben lehim yapamadım, başkabir lehim getirdi iş değişti. Havya (kalem yada tabanca). yağsız tiner (devre bitiminde temizliği için).
    Bunların hepsini yapabilmek (tekniklik).

ben malzemeleri hafta içi tamamlıyorum haftasonuda amfi yapma girişimine başlıyorum
    hiçbir bilgim olmadığı için malzemeleri aldıktan sonra yeni konu açarak sizlerinde yardımıyla yapmaya çalışıcam

• Bırakın şu şu tarihi entegreleri artık la4710 yapsana 4x50watt bacakları çok sık dersen ha13158 var 4x35watt daha bisürü böyle entegre var ne cızırtı ne gürültü tertemiz sesleri avar giriş lere birer kondansatör baglıyon bitanede direnç okadar başka hiçbi devre elemanı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tl1000r

Bırakın şu şu tarihi entegreleri artık la4710 yapsana 4x50watt bacakları çok sık dersen ha13158 var 4x35watt daha bisürü böyle entegre var ne cızırtı ne gürültü tertemiz sesleri avar giriş lere birer kondansatör baglıyon bitanede direnç okadar başka hiçbi devre elemanı yok.

konuyu açan arkadaşı bilemem ama ben hobi olarak denemek istiyorum ve bu amfiyi okuldaki öğrencilere bile yaptırıyolar bakalım ben yapabilecekmiyim
    eğer başarılı olursam bundan sonra 4710 4x50watt entegre yapmak benim için muteşem olur
  • la 47510 olucak yanlış yazmışım
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan3486

quote:

Orijinalden alıntı: tl1000r

Bırakın şu şu tarihi entegreleri artık la4710 yapsana 4x50watt bacakları çok sık dersen ha13158 var 4x35watt daha bisürü böyle entegre var ne cızırtı ne gürültü tertemiz sesleri avar giriş lere birer kondansatör baglıyon bitanede direnç okadar başka hiçbi devre elemanı yok.

konuyu açan arkadaşı bilemem ama ben hobi olarak denemek istiyorum ve bu amfiyi okuldaki öğrencilere bile yaptırıyolar bakalım ben yapabilecekmiyim
    eğer başarılı olursam bundan sonra 4710 4x50watt entegre yapmak benim için muteşem olur

http://tamircihasan.****.com/viewtopic.php?t=334&mforum=tamircihasan

sayfanın üstündeki şemadan yap

takıldığın bilmediğin bir yerde buraya yazarsın elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.