Şimdi Ara

analog 5.1 sistemine tv+ps3+uydu receiver nasıl bağlanır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
1.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Logitech x-540 modeli 5.1 analog ses sistemim var sesşnden memnunum açıkçası.
    Sorum su ki;
    Ses sistemine hem lcd tv'yi hem de ps3'ü baglayip ses almak niyetindeyim.ses sisteminde optik çikis yok fakat elimde 1tane creative marka x-fi 5.1 usb baglantili ses kartim var,bu ses kartimda 1 adet optik çikis mevcut.
    Nasil bir kombin yapsam da,hem tv hemde ps3 den ve hatta zamani gelince uydu receiver baglantisi ile,ses sisteminden 5.1 olarak ses alirim?kabloları sök tak yapmadan elbette,asıl hedefim bu..

aşağıdaki ürün aynı anda hem tv den hemde ps3'den aynı anda optik bağlantı yapmama izin verip,ses sitemine bağantı yapmama olanak verir mi?
    2 adet optik çıkışı var görünüyor,kullananlar çok memnun yorumlara bakılırsa..

http://www.hepsiburada....er-p-EVPLAYVISIONHDA51A

saygılar

• jacko_aj_s kullanıcısına yanıt
    Elinizdeki ses kartının size bir faydası olmaz. Onu satıp alttaki playvision dekoderi alıp hem Tv'yi hem de ps3'ü bu dekodere optik bağlantı yoluyla bağlayarak kullanabilirsiniz.

http://www.playvision.com.tr/playvision-hda-51a-decoder.php

Gerekli bağlantı şekillileri ve detayları da aynı linkte mevcut.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Elinizdeki ses kartının size bir faydası olmaz. Onu satıp alttaki playvision dekoderi alıp hem Tv'yi hem de ps3'ü bu dekodere optik bağlantı yoluyla bağlayarak kullanabilirsiniz.

http://www.playvision.com.tr/playvision-hda-51a-decoder.php

Gerekli bağlantı şekillileri ve detayları da aynı linkte mevcut.

kardeşim o elindeki sistemle dediğin cihazlardan 5.1 ses alsanda hiç bir anlamı olamyacak. kalkıp böyle bir cihaza 200 tl para vermek son derece anlamsız olur. elindeki sistemle efekt alman mümkün değil. boşuna gürültü. istersen stereo olarak kullan. yada para durumun varsa. x 540 ı 125 tl ye satt. elindeki ses kartınıda sat. 300-400 tl ye bluraylı home theatrelerden alıyor insanlar. öyle bir şey al.
    elindekini 5.1 kullansanda tad vermez. sol arka sağ arka efekt ayrımı yapamazsın boşuna uğraştığınla kalırsın. istersen 3 jack ı kes birleştr tek jack a düşür. tv ye bağla diğer cihazları da hdmi ile bağla. tv nin kulaklık cıkışınada tek jacka indirgediğin jackı tak. misler gibi stereo ses al. 3 jackı tek jacka dönüştürmek için x540 ın kutusundan bir aparat cıkıyordu. kabloları kesmemiş olursun hem ;)

• can-can-can kullanıcısına yanıt
    Çok ezbere cevap olmuş can kardeşim. Eğer düzgün dolby yada Dts sesli bir film izlersen gayet de güzel sağ sol ayrımı alırsın. Zaten bu dekoder de bu işe yarıyor. Ha hoparlör çok kaliteli olmadığı için elbetteki eksiklik olacaktır ama 200 tl'ye de ancak bu kadar olur.

Bu arada 300-500'e blurayli ev sinema sistemi alsın demişsin ama o setin de optik ses girişi olması lazım. Bazılarında optik giriş olsa bile optik ile dışarıdan aktarılan dolby yada Dts sesi çözemeyebiliyor, kullanıcı yorumlarına bakmak lazım.

Ve de o fiyata alacağın ev sinema sisteminde tek bir optik çıkış olacak. Bu durumda tv'de ARC yoksa ya Tv'yi yada ps3'ü bağlayabilecek. Ps3'ü Tv'ye hdmi ile Tv'ye bağlayıp ikisinin birden sesini tv'nin optik çıkışı ile aktardığında bu sefer de tv'nin optik çıkışının sesi 5.1 olarak iletip iletemeyeceği durumu var. O yüzden 300-500 tl'lik ev sinema sistemi de kesin çözüm değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: jacko_aj_s

Logitech x-540 modeli 5.1 analog ses sistemim var sesşnden memnunum açıkçası.
    Sorum su ki;
    Ses sistemine hem lcd tv'yi hem de ps3'ü baglayip ses almak niyetindeyim.ses sisteminde optik çikis yok fakat elimde 1tane creative marka x-fi 5.1 usb baglantili ses kartim var,bu ses kartimda 1 adet optik çikis mevcut.
    Nasil bir kombin yapsam da,hem tv hemde ps3 den ve hatta zamani gelince uydu receiver baglantisi ile,ses sisteminden 5.1 olarak ses alirim?kabloları sök tak yapmadan elbette,asıl hedefim bu..

aşağıdaki ürün aynı anda hem tv den hemde ps3'den aynı anda optik bağlantı yapmama izin verip,ses sitemine bağantı yapmama olanak verir mi?
    2 adet optik çıkışı var görünüyor,kullananlar çok memnun yorumlara bakılırsa..

http://www.hepsiburada....er-p-EVPLAYVISIONHDA51A

saygılar

Lcd tv de coaxsial çıkış vardı 5.1 de de genelde olur digital ses çıkışı bu kabloyu 5.1 sisteme takarsan hem ps3 den hem uydudan ses alabilirsin

• İkinci el bi ses sistemi al. 400 civarı bulursun herhalde.
    Olmadı Sony nin kompact sistemlerinden al 2.el. 200 civarına bulursun. Birde optik çoğaltıcı al 30tl civarı. En garantili yol.

• Kafam çorba gibi oldu okuyunca yorumları
    Benım amacım çok kalitelı sesten ziyade,birden fazla cihazı aynı anda ses sistemine baglayıp,surekli kablo sök tak olayları yaşamamak.napçam bilemedim şimdi

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Çok ezbere cevap olmuş can kardeşim. Eğer düzgün dolby yada Dts sesli bir film izlersen gayet de güzel sağ sol ayrımı alırsın. Zaten bu dekoder de bu işe yarıyor. Ha hoparlör çok kaliteli olmadığı için elbetteki eksiklik olacaktır ama 200 tl'ye de ancak bu kadar olur.

Bu arada 300-500'e blurayli ev sinema sistemi alsın demişsin ama o setin de optik ses girişi olması lazım. Bazılarında optik giriş olsa bile optik ile dışarıdan aktarılan dolby yada Dts sesi çözemeyebiliyor, kullanıcı yorumlarına bakmak lazım.

Ve de o fiyata alacağın ev sinema sisteminde tek bir optik çıkış olacak. Bu durumda tv'de ARC yoksa ya Tv'yi yada ps3'ü bağlayabilecek. Ps3'ü Tv'ye hdmi ile Tv'ye bağlayıp ikisinin birden sesini tv'nin optik çıkışı ile aktardığında bu sefer de tv'nin optik çıkışının sesi 5.1 olarak iletip iletemeyeceği durumu var. O yüzden 300-500 tl'lik ev sinema sistemi de kesin çözüm değil.

dostum geçmişte kullandığım sistemler bunlar benim. tabiki senin ses sistemi üzerine olan tecrübelerimiz yok. ama 200 tl verip bu cihazı almak mantıksız. arkadaşın aslında kesin çözümü audio video decoder. 3-4 tane hdmi-in olsa hiç sıkıntı olmayacak. ama malum bütçe sıkıntısı var anladığım kadarı ile.
    300-400 tlye eski modeller var piyasada. bh 6730 s gibi. evet bir tane optik var ama. optik çogaltıcı alabilir 30-40 tl ye.
    x 540 da dolby digital ve dts seslerde ac-3 filter gibi bir yazılım kullanıp dolby digital yada dts sesleri alabilir ama inan tadı olmuyor. nereden ne efekt geliyor zaten anlayamıyorsun. hoparlorler ile kulakların arasında 50 cm mesafe olacak ki anca o zaman anlarsın. o yüzden cevresel ses almak için bu sisteme 200 tl vererek yarın öbür gün bi işine yaramayacak parça almasına gerek yok düşüncesindeyim.
    dvd li ev sinema sistemleri var dolby digital ve dts çözebilen türden. ama malum pc oyunlarında optik üzerinden cevresel ses almak dolby digital live yoksa mümkün değil. o yüzden analog 5.1 bağlantısı olan bir model almak gerekir. dvdli hts lerde analog ta digitalda mevcut yeni modellerde anlaog sadece stereo kullanılmış. ki arkadaş playstation dan oyun oynadığı için optik bağlantı işini görür.
    bence yapması gereken. 300-400 e dediğim gibi bir sistem alıp optik kablo coklayıcı satın alması. x 540 uğruna 200 lira harcanacak bir sistem değil. satsa 120-130 tl eder. üstünede 200-250 koysa dediklerimi alır. en azından 500-750 wat arası bir sesi olur. x540 taki gibi 70w ile uğraşmaz.

Merhaba,
    Yeni aldığım samsung ku7350 modelinde kulaklık çıkışı yok bulamadım..
    3 jakı tek jaka düşüren çevirici mevcut x540'ın.fakat bu durumda kulaklık çıkışı olmadığı için ses sistemini tv'ye nasıl baglayacagım,iyice kafam karıştı bu konuda..

• quote:

Merhaba,
    Yeni aldığım samsung ku7350 modelinde kulaklık çıkışı yok bulamadım..
    3 jakı tek jaka düşüren çevirici mevcut x540'ın.fakat bu durumda kulaklık çıkışı olmadığı için ses sistemini tv'ye nasıl baglayacagım,iyice kafam karıştı bu konuda..

tv nizde kulaklık çıkışı olmasada rca kablo vardır mutlaka audio out. yazar kırmızı beyaz x540 tan cıkan cevirici ucuna rca to rca jack alırsanız calışır. ama tv nizde cok yeni model ses çıkışı sadece digital olabilir. bu durumda yapacağınız şey digital to analog cevirici almanız ki fiyatları cok pahalı 100-150 tl x 540 içinde değmez yani o masrafa. artık analog çıkışlar gereksiz görülmeye başlandı. adamlar digital koyular hdmi arc yapıyorlar geciyorlar. nasıl ki artık üst seviye ekran kartlarında vga bağlantısı yoksa bunlardada durum aynı. çok eski bir teknoloji oldu artık analog bağlantı şekli. analog bağlantıyı geçtim spdif bile eski bulunuyor artık forever hdmi and display port :)

tvnizin giriş çıkışlarını gösteren bir resim atarsanız eğer size daha iyi yardımcı olabilirz

merhaba,ilginiz için çok teşekkrler öncelikle.tv nin çıkışlarını gösteren konunun linki aşağıdadır.konunun altına doğru resimler mevcut.

blg.

https://forum.donanimhaber.com/m_118196436/mpage_25/tm.htm
  • doatum şimdi netten de baktım sizin tv de analog çıkış yok ne yazıkki ya :) adamlar gerek duymamışlar yapmaya. siz bence yeni bir ses sistemi alın çnkü digital to anlog ses dönülştürücüler var 100-120 tl piyasası sizin x 540 ın fiyatıda o zaten bende x 530 vardı 6-7 ay önce 110 tl ye sattım:) bi tanede lg nin bluray 1000 watt ev sinema sistemi vardı onuda 650 tl ye fln sattım gittim avr sisteme geçtim oyle logitech miş lg miş fln filan 3 ohm luk hoplarla anca müzik dinleniyo ole oyun film fln filan boş işler yani :) sizin optik ten anloga cevirien cihazlarddan başka şansınız ne yazikki yok :(:(:(
    Bahsettiniz avr sistem nedir?benim amacım aynı zamanda,hem tv'nin hemde ps3'ün sesini sistemden alabilmek.yeni sistem almam buna kesin çözüm olacakmı acaba?
    Demek istedigim kablolarla sürekli sök tak yapmakta istemiyorum.
    1 kere baglayayım olay bitsin istiyorum.

• O zaman avr den baska sansiniz yok. Bu home theatre sistemler varya lg nin samsumg hemen hemen her teknosada gordugunuzm iste avr bu larin babasi oluyor bunlar yokken avr ler vardi zenginlerin evinde olurdu. Sonra ses sistemi kulturu herkesin evine home theatre sistemlerle girdi. 3 ohm luk kolonlarla 1000 watt vermeler fln filan. Bunlar hikaye kablo sök tak yapmak istemiyorsaniz cevresel ses elde etmek istiyorsaniz tek cozum avr oluyo avr nin acilimi audio video receiver. Temelde bir anfi ustune takilmis kolonlar. 5.1 7.1 9.2 secenek maddiyatiniza bagli. 5.1 ideal dir. Bu anfide bir cok ses giris cikislari vardir goruntuyu tt bize aktarirken sesi ise kendisi cozer gerekirse yazilimsal olarak kodlar. Uzerinde analog girisler digital girisler ve cikislar mevcuttur. En iyisi de hdmi girisler biz bunlara hdmi in deriz. Siz ps3-4 unuzusu uzerinde bulunan hdmi in 1 girisine taktiniz avr yide hdmi ile tv nize bagladiniz ps3 un goruntusunu tv ye aktarir sesi kendisi cozup kolonlardan verir.
    Gunumuzdeki home theatreler(makalenin devaminda hts olarak adlandirilacak) genellikle hdmi in e sahip degil bir cogu analog ses girisinede sahip degil yalnizca optik yani spdigif girise sahip bu durumda siz ps3 u tv ye bagladiniz tv nin optik cikisinida spdif kablosu ile htsnin in ine taktiniz sesi sok tak yapmadan gene alirsiniz ama 5.1 sesiniz stereo olur. Ses sistemlerinin amaci cevresel sestir. Hts lerin cogu markada oldugu gibi 3 ohm luk hoparloru ile detay duyamazsiniz sadece siddeti yukseltilmis hos olmayan bir ses verirler ki cogu kisi bu deneyiminyasayinca vayyy canina ne kadar harika ses verir der nede olsa sonyy nede olsa samsung der. Ama durumu aylar sonra farkedersi iz dts yada dolby digital bir filmde mermi sesi sol önden mi geldi sag arkadanmi geldi diye kasarsiniz kendinizi cnku sistem 3 ohmdur ve yediginiz kitle pazarlama kazigini anlarsiniz. Ama avr lerde 8 ohm 16 ohm gibi iyi suruculere sahip kolonlarda ses sag arka yada sol ön den gelir o mermi ring diye seker siz o sesin nerden geldigini anlarsiniz anlamasanizda ben burdayim der. Hts nin kolonu patlar yerine kolon taksanizda sisteme gitmez cnku 3 ohm luk kolon satin alamazsiniz bu tarz firmalar kendilere gore uretirler sebekeden 70 watt elektruk ceken alete 1000 watt yazip size satarlar :)

Avrlerde durum farklidir anfinin watt ve ohm degerlerine uygun caninizin istegi hoparloru surebilirsiniz. Oleride paraniz olur gider jbl taksrsiniz sonorus takarsiniz tercih sizindir. Sub woofer aktiftir. Ileride mustakil eve gecersiniz 150 watlik bass yerine 500 watt takarsiniz filmde gok gurlediginde gogus kafesinize basinc uygulayacak bir bass elde edersiniz. Yani + lari saymakla bitmiyor. Ve 1000 liralara hts almak yerine 1300-1500 tl lere giris seviye bir avr set toplarsiniz. En girisi bile gunumuzdeki hts lerin en iyilerine taş cikartir.

Ozetle x540 i baglasanizda size arti saglamaz onla 5.1 ses alsanizda o efektleri size hissettirmez. Imkan varsa avr arastirin. Bilginizde yok paket satilan bir avr sistem alip gecin. Hemde ihtisamli dururm saygilarimlaaa ;)

• quote:

merhaba,ilginiz için çok teşekkrler öncelikle.tv nin çıkışlarını gösteren konunun linki aşağıdadır.konunun altına doğru resimler mevcut.

blg.

ses sistemimin arka sağ ve sol kolonlarını evimin arka duvarına kadar uzatamıyorum kablo uzunluğu yetmiyor.

rca erkek girişi olup,diğer ucu dişiolan uzatma kablosu bulmam mümkün olurmu.böylece kolonları uzağa istediğim yere konumlandırmış olacağım.

umarım bu şekilde birimkan vardır.

• quote:

quote:

blg.

ses sistemimin arka sağ ve sol kolonlarını evimin arka duvarına kadar uzatamıyorum kablo uzunluğu yetmiyor.

rca erkek girişi olup,diğer ucu dişiolan uzatma kablosu bulmam mümkün olurmu.böylece kolonları uzağa istediğim yere konumlandırmış olacağım.

umarım bu şekilde birimkan vardır.

Böyle bir imkan varmıdır arkadaşlar?

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    playvision cihazım geldi.şöyle bir problem yaşıyorum,

optik kablo ile x-540 ses sistemimi tv'ye bağladım,ses gayet güzel fakat sesi tv'nin uzaktan kumandası ile kontrol edemiyorum harici aygıt seçili olduğundan.

x-540 ses sistemininde uzaktan kumandası olmadığından dolayı ses ile ilgili değişiklik yapmak istedğimde sürekli yerimden kalkıp ses sistemindeki düğmeden değişiklik yapmam gerekiyor ,bu da çok kullanışsız bir durum yaratıyor.

nasıl bir çözüm bulabiliriz?
    playvision cihazımı sisteme bağladım şu an için memnunum ses kontrolü dışında.

playvision cihazımda optik ve coaxial çıkış var.coaxial to component şeklinde bağlantı yapmam mümkün olurmu?varmıdır böyle bir kablo şekli,varsa da yine dijital sesmi aktarır yoksa ses kaybı yaşarmıyım acaba?

bu component girişleri ben anlayamadım,ne şekilde kullanılıyor ve bağlantı şekli nasıl oluyr mera ettim doğrusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jacko_aj_s -- 25 Ocak 2017; 20:16:54 >

• quote:

playvision cihazımı sisteme bağladım şu an için memnunum ses kontrolü dışında.

playvision cihazımda optik ve coaxial çıkış var.coaxial to component şeklinde bağlantı yapmam mümkün olurmu?varmıdır böyle bir kablo şekli,varsa da yine dijital sesmi aktarır yoksa ses kaybı yaşarmıyım acaba?

bu component girişleri ben anlayamadım,ne şekilde kullanılıyor ve bağlantı şekli nasıl oluyr mera ettim doğrusu.

dostum cihazındaki compenent çıkışlarının sana hiç bir faydası yok onlar in girişleri. yani ornek veriyorum eski tip dvd bağlamak istediğinde eski tip dvdlerde scart yerine 3 lü kablo ile görüntüyü rgb formatın da aktarırlardı. orada in yazan girişlerden bir tanesinin ucuna bir aparat taktığında 3 lü görüntü bağlantısı yaparsın. alttaki de stereo ses bağlantısı için. bu girişleri dışarıya ses aktarmak için kullanamazsın. out olsaydı olur. senin şuan elidneki playvisiondan başka şansın yok. tv nin ses çıkışından ki yalnzıca optik var bir adet optik kablo ile playvisiona in yapıcan out kısmınada x 540 ın 3 adet 5.1 ses almak için analog kablolarını takıcan. yani ses digital 5.1 sesi aktif bir converter ile analog 5.1 e dönüştürmeye çalışıyorsun. ses seviyesine doğrudan ses sistemi üzerindeki butondan mudahale de bulunabilirsin. digital den analoga ne şekilde ses aktarırsan aktar illaki bir kayıp yaşarsın. zaten digitalde ki ses transfer hızı ve kalitesi anlaogta olamayacağı için kafadan digital sesi bozmuş olursun ve bu tarz sistemlerde analogtan analoga bağladığında aldığın kaliteninde altında bir kalite alırsın. çnkü digital den analoga convert ediyorsundur. sseninde bunu yapmaktan başka bir şansın yok. eğer sesten memnun isen iyi günlerde kullan.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.