Şimdi Ara

Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun ) (73. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
10 Misafir (3 Mobil) - 7 Masaüstü3 Mobil
5 sn
6.079
Cevap
130
Favori
1.620.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burada yazılan HİÇBİRŞEY bu hastalığı iyileştirmez, sadece öteler. kısa ve öz ; Dr a gideceksiniz, kronikleşmemişşe çatlak burada yazılanları uygulayarak bir öyle bir böyle yaşayacaksınız, kronikleşmişse ameliyat olacaksınız ki o da bazen tam çözüm olamıyor, nüksediyor vs.

işin özü bu.

Tabikide benim yazdıklarım dahil yazılanları deneyin, yapın, hepsi bir süre iyi gelecektir ama " oh ben bunları yaparım, krem sürerim, yağ içerim, yağ sürerim, sıcak suda otururum, bilmemne yaparım, iyileşirim " diye bir dünya yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: safaktuncel

http://www.anzerbali.com.tr/

bal fiyatları efsaneymiş bu arada
  • İzmir358 İ kullanıcısına yanıt
    Hocam,bende izmir'deyim. Son durumunuzu yazabilirmisiniz...Ameliyat sonrası gaz ve dışkı sorunu oluyor mu..

46 yaşındayım..kolonoskopi oldum.ömrüm boyunca hiç kabız olduğumu hatırlamıyorum..
    Günde iki kez tuvalete normal olarak (çok sıvı kıvamda değil) çıkıyordum.
    Çok su içerim,meyva çok tüketirim.Böyle olduğu halde nöbetçi memesi olan anal fissür teşhisi kondu.
    DEBRİDAT,PROCTOLOG,ZITROMAX (3 tablet vardı bitti),ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
    Boraks tozu suya karıtırıp günde 2 kez sıcak suya oturuyorum.
    yazıları okuyorum oluşma nedenleri bana hiç uymuyor.
    Genelde kabızlığı yenmek üzerine yazılmış.
    Son zamanlarda ağrılar kötü oluyordu,dayanılmaz sonra geçiyor bir süre hiç olmuyor sonrasında tekrar oluyor.
    Kanama en baştan beri hiç olmadı.
    Bir hafta süre ile ilaç tedavisi ile bakılıyor.
    Çok dikkat ediyorum.kolonoskopiden sonra bir hafta herşey normaldi.anestol pomadı hiç kullanmamıştım.
    sabah ve akşam iki kez düzenli tuvalete çıkıyorum.
    sonrasında suya oturup kurulandıktan sonra proctolog kremini sürüyorum.
    Çare olmazsa en uygun ve risksiz yöntem botox gibi gözüküyor.
    beş gündür ağrılar tekrar başladı.
    Anestol pomad sürüyorum ama ağrı geçmiyor.
    Ameliyattan sonra gaz ve dışkı tutamama oluyormuş.O nedenle çekiniyorum.
  • bbaday kullanıcısına yanıt
    Ameliyat sonrası gaz ve dışkı sorunu oluyor mu..

46 yaşındayım..kolonoskopi oldum.ömrüm boyunca hiç kabız olduğumu hatırlamıyorum..
    Çok su içerim,meyva çok tüketirim.Böyle olduğu halde nöbetçi memesi olan anal fissür teşhisi kondu.
    DEBRİDAT,PROCTOLOG,ZITROMAX (3 tablet vardı bitti),ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
    Son zamanlarda ağrılar kötü oluyordu,dayanılmaz sonra geçiyor bir süre hiç olmuyor sonrasında tekrar oluyor.
    Çok dikkat ediyorum.kolonoskopiden sonra bir hafta herşey normaldi.anestol pomadı hiç kullanmamıştım.
  • szmania kullanıcısına yanıt
    Hocam,bende izmir'deyim. Son durumunuzu yazabilirmisiniz...Ameliyat sonrası gaz ve dışkı sorunu oluyor mu..

• safaktuncel S kullanıcısına yanıt
    Bir damla nasıl kullanılıyor? Güvenli olarak nereden alabiliriz?
  • Temizlik Makinası Kiralama T kullanıcısına yanıt
    Ameliyattan Sonra Gaz Ve Dışkı Tutamama oluyor mu..Cevap verirseniz sevinirim.

• Ameliyat oldunuz mu? Ameliyattan Sonra Gaz Ve Dışkı Tutamama oluyor mu..Cevap verirseniz sevinirim.
    Sıkıntılarınız geçti mi?
  • Operasyondan Sonra Gaz Ve Dışkı Tutamama oluyor mu..Cevap verirseniz sevinirim.
  • kuzeyguney K kullanıcısına yanıt
    meliyattan Sonra Gaz Ve Dışkı Tutamama oluyor mu..Cevap verirseniz sevinirim.
    ilk 1 ay oldu demişsiniz.Sonrasında nasıl oluyor?
    şu an ne durumdasınız?

Anestol pomad sürüyorum ama ağrı geçmiyor.Acaip bir yanma var
  • airport34 kullanıcısına yanıt
    sonrasında suya oturup kurulandıktan sonra proctolog ve bepanthol kremini sürüyorum.

Haftada bir rakı içiyordum.Anlayınca 15 günde bir içmeye başladım.Bunun etkisiyle ilgili bilginiz var mı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: alideniz0206

Operasyondan Sonra Gaz Ve Dışkı Tutamama oluyor mu..Cevap verirseniz sevinirim.

çok sıkışmadıkça gaz kaçağı olmuyor ama eskisi gibi değil tabi sonuçta oradaki kaslara botox enjekte ediyorlar 4 5 ay oldu ilerde ne olur bilmiyorum .. şuan biraz daha kaçırmaya meğilli nasıl diyim her gün normal işinizi hallettiniz gün boyunca sorun çıkarmaz ama mesala yapmadınız ya da 3 4 saat ertelediniz işte o zaman sorun.. siz farkında bile olmadan fırt fırt gider nasıl desem 100 birime gelince gaz çıkıyorsa bunda 80 e gelince çıkıyor tabi kontrolsüz oluyor ama gün içinde molalarda falan kontrollü salınım yaparsanız hiç sorun olmuyor biraz ciddi olmadı ama idare et yani çok önemli üst düzey biriysen bence başka yöntem denemende fayda var kaçırmıyor diyen yalan söyler.. ama tedavi süper yürütmüyordu şuan süper ötesiyim hatta yaptıktan sonra hafif bir sızlama oluyor onun için tekrar gitmeyi botox yaptırmayı planlıyorum uygulamasıda kolay hazırlık bile gerektirmyor yakınmalarım %90 geçti gerisi sizde kabız ve ishal olmayacaksın spor sulu yemek vs ama ben biraz dışına çıktım hatta kabız bile oldum acı falanda yiyorum ne yapalım az bir şey düzelse hemen artistlik yapıyoruz yapmamak lazım buna da şükür şuan süperim ama seneye 1 doz daha yaptırmayı düşünüyorum doktor gerek görürse tabi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugrelll -- 3 Ekim 2017; 10:0:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alideniz0206

sonrasında suya oturup kurulandıktan sonra proctolog ve bepanthol kremini sürüyorum.

Haftada bir rakı içiyordum.Anlayınca 15 günde bir içmeye başladım.Bunun etkisiyle ilgili bilginiz var mı..

Maalesef bu hastalığın ilk başlangıcındaki temel neden ; kabız olmak , ishal olmak, düzenli wc ye gitmek yada gidememek vs gibi nedenlerle direkt alakalı değil. Benim fikrime göre dengesiz beslenme, alkol ve asitli içeceklerin tüketilmesi, fast food , lifli yiyeceklerin az tüketilmesi, sindirim sistemindeki aksamalar en büyük nedenler. tabiki stress de öyle.

Yinede hiçbirseyin genel bir tanımı yok, hiçbir neden olmadan da bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

Teşhis konulduktan sonrada ne yaparsanız yapın, ne kadar dikkat ederseniz edin maalesef düzelme şansı % 5 max. ameliyat şart oluyor. yada botox denenebilir. Botox dan memnun olanda var olmayanda. biraz şans işi. botox sadece o bölgeyi geçici felç etme işlemi. geçici felç ile o bölgenin belli bir sürede kendi kendine tedavi olacağı varsayımı ile yapılan bir uygulama. ben aklımın ucundan geçirmemiştim bile. Bence sorunu kökten çözmek en mantıklısı. Ha ameliyattan sonrada nüksedebilir ama o noktada işte yukarıda anlattığım gibi kendinizi disipline sokmanız gerekiyor. ameliyat oldum gelsin pizzalar gitsin cola lar a girerseniz kısa bir süre sonra yine fissür olabilirsiniz. "Ben zaten öyle beslenmiyorum" diyorsanız sorun yok tabiki.

Ameliyattan sonra dışkı, dışkıdan ziyade gaz tutup tutamama konusu ameliyatı yapan hekimle alakalı. işinin ehli birine olursanız olma şansı çok çok düşük. Ancak işi bilmeyen " ben yaparım " kafasında olan herhangi bir cerraha gidersiniz sıkıntı olabilir. Bu konuda size tavsiyem Proktoloji uzmanı bir hekime görünmeniz ve onun yönlendirmeleriyle davranmanızdır. Alkol olumsuz etkiler ama bu seviyede direkt etki edeceğini düşünmüyorum.
  • airport34 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.Ameliyat için İzmir'de bir doktor bakmaya başlamalı gibi gözüküyor.
  • Teşekkürler.Botox geçici asıl sorun ameliyat sonrası olursa kötü..Çok zor bir karar.
  • bbaday kullanıcısına yanıt
    Hocam kusura bakmayın uzun zamandır foruma giremiyordum bu yüzden yeni gördüm mesajınızı. İlk olarak ameliyat sonrası kesiklerden hafif sarı renkli sümüksü bir akıntı oluyor. Bu sizin bünyenize bağlı. Ama o kesikler 4-6 haftada iyileşiyor. Benim soldaki kesiğim 10 günde iyileşirken sağdaki kesiğimin iyileşmesi 20 25 gün sürdü. Tabi kesiğin iyileşmesi sürecinde akıntılar (akıntıdan kastım 3 4 damla bir sıvı - dışkı değil) azalarak devam ediyor.

Bir diğer konu dışkı tutamama diye bir şey söz konusu değil. Tabi her şey eskisi gibi değil. Eskiden dışkımız geldiğinde dilediğimiz kadar tutuyorduk. Ama artık dışkını dilediğin kadar tutman mümkün değil. Dışkılama ihtiyacı hissedildiğinde fazla beklemeden tuvalete gitmek gerek.

Saçmada olsa bir örnekle anlatmak gerekirse. Ameliyat öncesi dışkını 30 dakika tutabiliyorsan, ameliyat sonrası bu zaman 15-20 dakika arasında oluyor. Tabi ameliyatın ilk günleri daha da kısa. Ama aylar geçtikçe kesilen kas kendini toparlıyor ve dışkı tutma süresi daha da uzuyor.

Ama aklınızdan dışkı tutamama alçına kaçırma gibi olayları getirmeyin. Ameliyatınız ehil ellerde yapılırsa bir sorun yaşamayacaksınız.
  • Yaklaşık 4 ay önce bu rahatsızlığı yaşadım ve doktor ameliyatsız geçmez demesine rağmen beslenme, yaşam şeklimi değiştirerek ve araştırmalarım sonucu belirlediğim tedaviyi uygulayarak 1 ay süren acılı dönem sonucu doktorun teşhisi koyması ve "kesinlikle ameliyat" demesi sonrasında 2 hafta gibi bir süre içersinde atlattım. Ne kadar berbat bir sorun olduğunu bildiğim için tecrübelerimi bölümler halinde aktarmak istiyorum.

Sorunun düzeyi: Sorunu farketmeden 2-3 ay önce kan gelme olmuştu. Artık farkına vardığımda ise ağrıdan dolayı hiçbir şeyden zevk almaz, oturamaz hale gelmiştim. 2-3 hafta böyle geçti. Sonra doktora gittim. Ameliyatsız geçmeyeceğini söyledi. Yinede ameliyat öncesi tedavi yöntemlerini kullanmak istedim ve başarılı oldum.

Tedavi sürecinde kullandıklarım:
    -Günde 3 defa Hametan krem + Günlük 15-20 dk. oturma banyosu(sıcak su) temel etmenler. (Hametan krem deriyi güçlendirerek fissürün kapanmasına yarıyor, sıcak su banyosu ise kasılmış olan adeleleri "ki çatlağın nedeni bu" gevşediyor.)
    -Lifli beslenme + Sağlıklı beslenme: (Ekmek tüketimi minimuma indirdim, sabahları ETİ Lifalif+süt/meyve suyu karışımı ile kahvaltı ettim. Ayrıca fissür kapanana kadar yememeniz gereken yiyecekler var, bunları araştırın. Özellikle acı, ekşi yiyeceklerden uzak durun. En önemli etmen kabızlıktan uzaklaşmak, tabii ishalde olmamalısınız.
    -Yürüyüş: Abartılmadan kan dolaşımını artıkmak amacıyla yapılmalı. Ben rahatsızlıktan önce koşuya başlamıştım, rahatsızlık döneminin sonlarına doğru tekrar koşmaya başladım ama ağrılar oluyordu koşu sonrasında. Zararı olabileceği için (kan dolaşımını arttırsa da) koşuyu önermiyorum. Ayrıca rahatsızlık süresince kesinlikle ağırlık, yoga, plates antremanları yapılmamalı. Kasılmayı arttıracak ve sorunu büyütecektir. Rahatsızlık geçtikten sonra yapılabilir hatta düzenli bir yaşam adına yapılmalı.
    -Tuvalet alışkanlıkları: Rahatsızlık süresince de sonrasında doğru beslenme gerekiyor. Özellikle tuvalette kendinizi zorlamamalısınız, ıkınmamalısınız. Kaliteli kağıt kullanmalısınız (kağıt ıskatılmalı ve sadece dokundurulmalı. Tuvalet sonrasında su ile bölge temizlenmeli. Rahatlamak için sıcak su banyosunu tuvalet sonrası uygulayabilirsiniz.
    -Stresi, kas kasılmalarını azaltma: Papatya çayı kasları gevşetir. Nefes antremanları zihninizi rahatlatır. Ayrıca pozitif bir düşünce yapısı önemli.

Tedavi süresi: İlk hafta yavaş bir iyileşme süresi oldu. İkince hafta iyileşme hızlandı. Üçüncü hafta artık kurtulmuştum. (Sorun atlatıldıktan sonra 1 hafta daha hametan krem+sıcak su banyosu devam edilmeli)

Tedavi sonrası: Artık hayatınızla ilgili büyük bir ders aldınız. Düzenli spor, sağlıklı beslenme, doğru tuvalet alışkanlıkları hayatınızın bir parçası olmak zorunda. Fazla kilolardan kurtulmalı, metabolizmanızı düzenlemeli, forma girmelisiniz. Özellikle koşuyu hayatınıza katmanızı öneririm.

Sorun geçmediyse sonraki basamak sırayla ne olmalı:
    2. Tedavi Yöntemi: Hametan kremin yerini nitrogliserinli krem almalı.
    1 ay Nitrogliserinli krem+ oturma banyosu tedavisi uygulanmalı. (Nitrogliserinli kremi eczacınıza hazırlatabilirsiniz, kargoyla gönderen eczacıda var.) Sanırım bir firmada daha pahalı bir miktara kutulu olarak satıyordu.
    3. Tedavi Yöntemi: Botox tedavisi. Ücretli olan bu yöntem ameliyattan önce tercih edilmeli. Amerika'da ameliyattan önce bu yöntem uygulanıyor. Hatırladığım kadarıyla pek çok Avrupa ülkesinde de sigorta kapsamında öncelikli olarak uygulanıyordu(emin değilim). Avantajı ameliyatta ki kalıcı kaçırma sorunu ihtimalinin çok daha az olması. Lakin tedavi sonrasında düzenli beslenme, spor sistemi kesinlikle gerçekleştirilmeli.
    4. Tedavi Yöntemi: Ameliyat. Kesinlikle deneyimli bir doktorla çalışılmalı (mümkünse progtolog)
    En son tercih olmalı. Kasılmış adelenin kesilmesiyle bölge rahatlatılıyor. Lakin yanlış adelenin kesilmesi ve kalıcı kaçırma ihtimali var.

Nüksetme ihtimali: Her tedavi sonucunda bu ihtimal var. Yaşam tarzınızı sağlığınızı öncülleyerek düzenlemek zorundasınız.

Kaynakçam: Üzerinden süre geçtiği için linkleri hatırlamıyorum lakin bu konu üzerine internette yazılan yazılar dışında birkaç türkçe ve ingilizce makale okumuştum. Bunlara ek olarak tectübelerimi aktarmak istedim. Yukarıda yazdıklarım kendi görüş ve deneyimlerimdir. Olası negatif durumlar uygulayan kişinin sorumluluğundadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badwolfxv -- 17 Ekim 2017; 22:24:17 >
  • Merhaba Arkadaşlar ben de bu rahatsızlıktan dolayı hayat kalitem neredeyse sıfır hale geldi psikolojim bozuk sürekli mutsuzdum onu yeme bunu yeme rezalet eğer fissür kronikse ne ilaç nede krem fayda eder boş yere SAKIN uğraşmayınız cerrahi müdahele şart yanlız önce tanı koydurmanız lazım fissür ile hemoroid farklı şeylerdir eğer 6 aydır veya 1 yıldır uzun süredir iyileşme olmazsa artık kronikleşmiştir ve cerrahi müğdahele şarttır.
    ben de istanbuldan uçağa atlayıp mevlüt hocanın yolunu tuttum 27 haziranda lungo sistemi ile basur memelerim düştü yarı cerrahi müdahele (lokal)arada nasihatlarda bulundu arkadaşlar kesinlikle kabız olmayın ve stres yapmayın basur tetikleyen 2 en önemli unsurdur bunlar günde 2 litre su bol lif boş mideye börek poğaça gömmeyin makarna da önce çorba sonra sulu sebzeli yemekler yiyin makat hijyenine ÖZEN gösterin.

1 yıl kendi enayiliğim yüzümden boşuna acı çektim siz siz olun bugünden tez bu işi yapan cerrahlarımız var kendinize ızdırap çektirmeyin bunlar ilaçla kremle otla olacak işler değil inanın bunları ben yaptım OLMADI.
    Şimdi yeniden doğmuş biri olarak artık günlük tuvaletleirmi kasmadan rahat rahat yapıyorum bir de tuvalete mutlaka günde 1 kez çıkın 2 ci kez asla çıkmayın.
    Allah herkese şifa versin soru sormak isteyenler olursa yardımcı olurum

Düzeltme değiştirme;mevlüt hocanın yöntemi nüks etti kesinlikle gidip boşu boşuna paranızı kaptırmayınız

saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marto1 -- 18 Şubat 2019; 16:0:2 >
  • 1.5 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum. Normalde tuvaletimi yaparken çok zorlanıyordum ve tuvaletten sonra 8-10saat ağrı oluyordu ama dün bildiğin dışkı sonuna kadar geliyor ama birtürlü çıkmıyor, yapamıyorum tuvaletimi. En sonunda bayağı uğraşıp ıkındıktan sonra hayatımın en sancılı tuvaletini yaptım diyebilirim.

O zamandan beri ne tuvalete tekrar giriceğim an beni inanılmaz korkutuyor. Doktora gidip muayene olmayada utanıyorum, ne yapıcam bilmiyorum
  • SpectreMain S kullanıcısına yanıt
    O his gelince çok ıkınmamak gerek cünkü ıkındıkça yırtılıyor. Beklemek lazım gerekirse çıkıp biraz yürümek ve su içmek yada biseyler atıştırmak lazımki kendiliğinden çıksın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.