Şimdi Ara

Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir (7 Mobil) - 4 Masaüstü7 Mobil
2.433
Cevap
68
Favori
846.395
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun )
Giriş
    0 Mesaj

Öncelikle geçmiş olsun.
    Doktora muayene olmanız ve tanı koyulması gerekir.
    Bahsettiğiniz problemleri burada yaşayanlar olabilir.
    20 küsür kadar makat hastalığı var ve bunların birbirine benzer birçok semptomu var.

Yani buradan alacağınız tavsiyelerin size, mevcut hastalığınıza iyi gelip gelemeyeceğini bilemessiniz.

En doğru karar doktora gidip teşhisi koydurmak, hastalığa uygun tedaviyi uygulamaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin69 -- 22 Mart 2020; 22:35:16 >
    |
    |
    Bahsedilenler: kucuker34

Lazer anal fissür tedavisinde de kullanılıyor aslında.
    Ancak tek başına değil.
    Bunun yanında gene ya kas kesme işlemi (yani LİS) veya botoks uygulanır.

Burada lazer ile fissür tedavisi olup iyileşmeyen, memnun kalmayan nüks birçok kişinin yazısını okudum.

Lazerin makat derisine uyumlu olmadığı daralmaya yol açtığı vb. şeyler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: MekanSIzZ_IM

Orijinalden alıntı: MekanSIzZ_IM

Biz burda bunları konuşurken biz makale denk geldi bu yöntemi hiç duymamıştım 2011 de bir doktor paylaşmış. Ne olduğunu bilen duyan varmı

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/anal-fistul-tedavisinde-yeni-yontem-19326591
    Fistül tedavisi o, fissür değil. İkisi farklı şeyler. Yani bu konuda dert yananları ilgilendiren bir hastalık ve tedavi değil.

Fissür makat ağzında ufak bir kesik şeklinde oluşan yırtıktır. Fistül ise herhangi bir nedenle o bölgede oluşan iltihabın deri içinde patlaması ile oluşan ikinci bir delik.

Lazer yöntemini fissür için de kullanan var. Bölgeye lokal anestezi uygularlar ve botoks yaparlar. Fissürlü bölgeyi de lazerle yakarlar. Yaptırıp memnun olan da var, hiçbir değişiklik olmadı hatta makatımda darlık hissediyorum diyen de var. Malum o lazer işlemiyle o doku orada ölüyor, halbuki elastike olması lazım.

Çoğu proktolog bu işlemi önermediğine göre, temkinli yaklaşmakta fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reguse -- 23 Mart 2020; 9:43:46 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    544 Mesaj
    Selam arkadaşlar. Bende 2-3 haftadır anal fissürüm büyük ihtimalle. Dışkıyı yaparken cam gibi kesilmesi ve taze kanama oluyor. Makatta meme yok. Acaba eczaneye gidip anal fissür için krem istesem yardımcı olurlar mı. Hastaneye gitmek istemiyorum bu corona virüsünden dolayı

Birtane lacofen al. Sabah akşam makat cevresi ve içine doğru sür. Dolapda sakla. Öğleyin hametan, desitin gibi pişik kremlerinden takviye edersin, lifli sebzeli ve sulu beslenmeye başla, klasik tuvalet kullan,tuvaletini erteleme. Dışkı problemin varsa dışkı yumutacıya başla 5 10 gün dulca-soft olabilir. Pelvik taban kası egzersizleri basittir başla internette araştır nasıl yapıldığını. Hemen geçmez sabırlı ol. Geçmiş olsun.

|
    |
    Juan - Juan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Flep yöntemiyle ameliyat olan var mı acaba aramızda?
    Baktım da göremedim yazan birini. Kendisi veya tanıdığı biri bu şekilde tedavi olmuş, bilgisi olanlar tedavi sürecini ve sonrasını anlatırsa çok makbule geçer.

|
    |

Hocam benim dışkı çok katı değil. Ama işte bir ara biraz sert çıkınca yırtıldı heralde. O günden beri devam ediyor az da olsa. İnternette rectoderm diye bir krem var o nasıl olur. Sizin dediğinizle aynı işlevi mi görüyor acaba.

|
    |
    MekanSIzZ_IM kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Merhaba. Son durumunuz nedir, nasıl oldunuz?
    İyileşebildiniz mi?

|
    |
    Bahsedilenler: tavukum

Son durumunuz nedir? İyileştiniz mi?

|
    |
    Bahsedilenler: ravrav

Hocam o krem nitro gliserinli bir krem evet aynı işi görür ama locafene göre hem çok pahalı hemde sürdüğünüz anda dayanılmaz bir ağrısı yapıyor ve her sürdüğünüzde bu aşrı olacaktır. Recdoderm sgk karşılamıyor,illa recdoderm içerirkli bir krem alayım diyırsanız cerrahiye muayene olup anrecta yazdırabilirsiniz onu sgk karşılıyor. Anal fissür de zaten sert dışkı ve ıkınma esnasında oluşuyor maalesef bununla tanışmayan,böyle bişeyin varlığını bilmiyor burdaki birçok kişinin öyküsü aynı. Siz yazdığım tavsiyelere uyun ilerlemeden iyileşme olacaktır inşallah. Bu tavsiyeleri salgın dolayı hastaneye gitmek istemediğinizi belirttiğiniz yazdım sakıncası olan size zararı dokunacak tavsiyeler değildir. Ama karar sizindir neticede herkesin bünyesi farklı dilerseniz doktora başvurun en doğrusunu o bilir.

|
    |

Tamam hocam. İlk dediğiniz kremi kullanayım o zaman. Salgın olmasa doktora muayene olacaktım. Teşekkür ederim.

|
    |

Zaten mesele hep ordan sıkıntı çıkarıyor. Okadar sulu beslenip dikkat edip uğraşmana rağmen. Bağırsağı düzene sokamıyorsun. Bende var aynı sorun. Geceden sabaha nasıl oluyor da sertleşiyor dışkı akıl işi değil. Okadar su içip lifli beslenmeme ragmen. Esas anal fissür den önce çözülmesi gereken mesele bence bu bu çözüme kavuşunca diğer sıkıntıda ortadan kalkacak. Bi gastronomi uzmanına gitmeli yada diyetisyene anlamadım.

|
    |
    Emin69 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    2017 mayısında tanıştım bu fissür ile..ilk baslarda cok rahatsız etmiyordu aslında..herkes gibi nette araştırıp tavsiye edilen ilacları alıp bir bir denedim ve hergün düzenli kantaron yağı uyguladım tabi ki..ben bunları yaptıkça daha kotuye gitmeye başladı durum artık wc den sonra 4 saate yakın ağrım oluyordu artık kronikleşmişti ve makatta daralma vardı..inanın bütün piyasadaki kremleri denedim hiç biri fayda etmedi.2018 yazında artık kafaya koymustum ameliyat olucaktım.2018 güzünde birde meme çıktı artık iyice çekilmez olmuştu..nasıl olsa ameliyat olucam diye bütün kremleri ve kantaron yağını bıraktım o gün..bir kaç hafta sonra meme o kadar rahatsız etmemeye başladı kabız da olmadığım için tuvaletten sonraki acılarda azalmaya başlamıştı.sonra 4-5 ay bu şekilde devam ettim.meme ve makattaki daralma rahatsız ediyordu ama eskisi kadar kotu değildi.2019 yazında biraz daha iyi oldum gün geçtikce daha iyiye gitti.2019 güzünde artık wc den sonra ağrı olmamaya basladı.ama darlık ve meme rahatsız ediyordu tabi.şimdi ise 4-5 aydır çok faha iyi durumdayım.daralmanın eskisi kadar olmadığını yani daha esnekleştiğini hissedebiliyorum.wc den sonra agrı hiç olmuyor cok şukur..hastalıktan onceki halimden farkı ise meme rahatsız etmese de hala duruyor ve makatta darlık var cok rahatsız etmese de..Size tavsiyem iyileşsin diye nette gordugunuz her ürünü denemeyin. kantaron kullanmayın..kendine haline bırakın ve kafanıza takmamaya çalışın..eğer iyileşme olmaz ise de iyi bir doktora ameliyat olun..eğer bursadaysanız hayat hastanesinde servet yetgin var.bu ameliyatı turkiyede en iyi yapabilen 3-5 hekimden biridir kendisi.2 sene onceye kadar fiyatlarida cok uygundu ama simdi nasıl bilmiyorum.kendisi baya unlendi malum 2 haftaya bir show veya fox ta gormeniz mumkun.2018 guzunde 1500 tlye yapiyordu ameliyatı.herkese cok gecmis olsun.

|
    |

• Yarbay
    3540 Mesaj

Sana verilecek en iyi tavsiye vakit kaybetmeden doktora gitmen.Bu sözümü unutma gitmediğin her gün sana zarar.Ben uzun süre gitmedim ilerledi.Keşke ilk gün gitseydim diyorum.Utanacak bişey yok ama ileri seviyede o ağrıyı çekince ne dediğimi anlarsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Er
    0 Mesaj

Sanırım makat zamanla daraldığı için ne yaparsak yapalım problem oluyor.

|
    |

Hocam gidecektim aklıma koymuştum. Fakat şu corona virüsünden dolayı gidemiyorum. 🙂

|
    |
    Galatas4ray kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Abi flep+lis yöntemiyle ilgili düşüncelerin neler?

Bugün muayene oldum doktor anlattı detaylıca.

Saat 6 ve 12 yönünde fissür olduğunu bunları baklava dilimi şeklinde çıkaracağını ve doku kaydırıp kapatacağını, bu şekilde orda ki sert mukozayı esneteceğini ardından sfinkterin %75’ini keseceğini söyledi.

Başarı oranının literatürden yüksek olduğunu söyledi.
    Tek başına LİS uygulandığında,orda ki kalan fissür hattının gevrek doku olduğunu ve bunun nüksleri arttırdığından bahsetti.

Senin yorumun benim için önemli, zira çok eski zamanlardan beri bu hastalığı tanıyorsun ve buna bağlı da belli bir bilgi birikimin var.

Sence LİS+flep yöntemi mantıklı bir yöntem mi?
    Sen ameliyat olucak olsan hangi yöntemi tercih edersin?

Bu arada doktora nüks olursa ne yapıldığını sordum. Daha önce olmadığını,olursa sadece flep yapılacağını kalan kasa dokunulmayacağını söyledi.

|
    |
    Bahsedilenler: reguse

• Çavuş
    85 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Emin69

2 aydır duphalac kullanıyordum bıraktım. Şimdi 3 gündür ne yaptıysam dışkıyı yumuşamıyor kanamaya oluyor ya.
    bagırsakların alısmıs bende de aynı sıkıntı var

günde bir avuç kuruyemiş ye
    1 adet meyve muz hariç
    1 tabak salata kesin ye bol zeytinyaglı
    3 litre su bunlardan en zor kısmı su içmek olacak tabi
    eti burçak bisküvisinde de bol lif var galiba deneyebilirsin..
    yogurt ve süt kesinlikle yeme içme

|
    |

Ev yogurdu epey farkeder her ögünde

|
    |
    Emin69 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
üniversite
Canlı Tv izle
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.