Şimdi Ara

Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun ) (119. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir (3 Mobil) - 5 Masaüstü3 Mobil
5 sn
6.074
Cevap
129
Favori
1.619.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 117118119120121
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ve tamamen iyileşme süreci nekadar sürüyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dırejjjjj D kullanıcısına yanıt
    Wc için kesinlikle alaturka (eski usul) tercih edin,
    Wc den sonra dayanabildiginiz olcude el degmeden sicak su ile duşta temizlenin,
    Duş sonrası fazla baskı yapmadan sadece malum bolgenin nemini alin,
    Bulabilirseniz sonrasinda kantaron yagini pamuk ile malum bolgeye nazikce surun,
    Gecmis olsun, insallah agrilariniz tez zamanda son bulur

• Byone kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler cevabınız için Allah razı olsun

• Hocam bazı sayfalarda kronik fissür de botoksun işe yaramadığı, geçici çözüm olduğu söyleniyor bu doğru mu? 1-2 doktorun da böyle söylemlerini gördüm. Doktor kronik fissürüm olduğunu söyledi ameliyatı tavsiye etmiyor gençsin diyor yaş 20 bende istemiyorum zaten. Ama ağrım var, ağrı yoksa bir garip huzursuzluk var. Ne yapacağımı şaşırdım.

• Dırejjjjj D kullanıcısına yanıt
    Fissür ile beraber hemoroid ameliyatı da yapıldıysa ağrı normal.

Ortalama 2 haftada ağrılarınızın geçmesi beklenir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emin69 E kullanıcısına yanıt
    Doktorlar bölünmüş durumda. Kimisi direkt ameliyat diyor, kimisi kronik de olsa lif + krem ile mutlaka geçer diyor. Bilmiyorlar ki canımız ne kadar yanıyor... Kimisi de ilk kez bu rahatsızlığı yaşıyorsanız botoks öneriyor.

Botoksun faydası yok diyemem. Ama bu sektörde de şark kurnazları çok var. Bizde ucuz fiyat var diyip düşük doz uyguluyorlar ve maalesef sonuç hüsran. Bu sefer botoks işe yaramıyor söylemleri oluyor.

İleride yine beslenmenize dikkat etmeyip hastalığı tekrar diriltirseniz en başa dönersiniz. Yalnız LIS’in geri dönüşü yok. Botoks’un var. Yaşınız genç, çoğu doktor size kas kesme operasyonunu önermeyecektir. Geçmiş olsun.

• Hocam peki LIS operasyonu sonrası tekrar edenler de iyileşme kolaylıkla olmuyor mu?
    Sonuçta sfinkter kası geri dönüşümsüz olarak kesilmiş oluyor. Yeni oluşan bir çatlak iyileşmesi daha kolay olmuyor mu?
    Bunu merak ediyorum açıkçası.

Ayrıca;
    Botoks sonrası iyileşme dönemi nasıl oluyor?
    Bu süreçte nelere dikkat edilmeli?
    Ne yapılmalı ne yapılmamalı?

Bir de 20 gündür laktasif duphalac kullanmaya devam ediyorum her gün 1 ölçek alıyorum. Uzun süreli kullanım da bir sakıncası olur mu acaba? Ne kadar süre kullanabilirim?

Tuvalete rahat çıkıyorum yaparken bir sıkıntım da yok biraz darlık hissi harici, acı sızı sıfır.
    Lakin sonrası ağrı,huzursuzluk bir türlü atlatamadım.

Yıllar önce gayet güzel tuvalete gidebiliyordunuz. Zamanla bu bozuldu ve anal fissür ile tanıştınız.

Yani LIS sonrası yine düzeniniz bozulursa yine tekrar edebilir. Değişen bir şey olmaz. Yine en başa dönülür, yine o bölge daralır ve yine kesim yapılır. 100/1 dışkı kaçırma ihtimali, 100/10’a çıkar kısa vadede.

Beslenmeye dikkat etmek lazım, tuvaleti geciktirmemek lazım. Aman kabız olmayayım diye düşünüp her gün tuvalete gitmemek lazım. Nasıl ki küçük abdestiniz gelsin diye tuvalette beklemiyorsanız, büyük abdest için de beklemeyin. Boşuna kasarsınız kendinizi.

Botoks sonrası süreçte ekstra bir şeye gerek yok. Ne olur ne olmaz diye (maks etki süresi 30. Günler olduğu için) dışkı yumuşatıcı ve lif takviyesi alımı devam edilir. Gerekirse krem de kullanılır.

Duphalac ve Magnesie adlı ilaçlar bu alanda en masumları olmalarına rağmen sürekli dışkı yumuşatıcı kullanımının yan etkisi olabilir elbette. O yüzden uzun süre kullanmayın isterseniz 1-2 ayı geçmesin yani. Yine de doktorunuz daha iyisini bilir.

• Anladım abi çok teşekkür ederim cevapların için.

Şimdi Korhan hocanın yakın zamanlarda paylaştığı açıklamalarını izledim de LIS ameliyatını terk edip lazer yada flep yöntemini kullandıklarını söylüyor.

Lazerden birçok kişi muzdarip sanırsam burda da yazanlar olmuş. Daralma falan oluyormuş.
    Flep doku kaydırma sistemi nasıl işliyor acaba?

Bunlardan ziyade, bu şekilde ki tedavi metotlarında sfinkter kası gevşemeden tedavi nasıl sağlanıyor anlayamadım doğrusu.

Kas kesme operasyonu yoksa bilin ki botoks vardır bu hastalığın tedavisinde.

Flep yöntemini yıllardır kullanan Ramazan Tarık Ünsal diye bir doktor var. Onun youtube üzerinde videoları var, izleyin rahatsızlık hissetmezseniz.

Flep yönteminde, kas yine kesilir ama 3’te 1’i falan. Yani LIS’teki gibi komple kesim yapılmaz. Eğer 3’te 1’ini de kesmeyeceğim diyen doktor varsa - ki Korhan hoca öyle söyleyecektir muhtemelen - flep + botoks yapar.

• Kabaca sadece bir hasta gözüyle baktığımda, böyle yöntemler varken LIS nasıl altın standart tedavi seçilmiş anlam veremedim.
    Tabi ki bu yöntemleri de detaylı bilmiyorum ama düşününce daha uygulanası duruyor sanki mantıken.

• reguse kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam bugün ameliyat olalı 13. Gün ilk defa bu kadar rahat wc ye çıkabildim en önemlisi bağırsaklarımı boşaltabildim. Tabi ağrılar devam ediyor wc ye çıkarken ama ilk hünlere göre çok rahatım. Umarım tez zamanda kurtulurum. Ve en önemlisi benim ameliyat öncesi wc ye çıkarken ayrı acılar wcden sonra 10-12 saat süren acılarım yok artık dünya barmış diyebildim. Allah herkesi bu hastalıktan dertten kurtaraın inşallah

• Taviloğluprogtoloji’ye attığım mesaj sonrası bilgilendirme bu şekilde;

Geçmiş olsun. Makat çatlağı için ameliyatsız ve ameliyatlı çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Makat çatlağı için Botoks tedavisi, gayet etkin ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve 18-70 yaş aralığındaki, hamile ve lohusalar dışındaki kişilere uygulanmaktadır. Botoks tedavisi ile, ilacın etkisi ortalama iki hafta içinde başlar ve 2-6 ay (ortalama 4 ay) süre ile makat bölgesindeki kaslarda geçici olarak bir felç etkisi oluşur. Akut makat çatlağı durumunda, bu gevşeme etkisi ile yara iyileşebilmektedir, ancak kronik makat çatlağında Botoks tedavisi ile makat çatlağı iyileşmez ve hem nöbetçi yerinde kalır, hem de çatlak sorunu devam eder, sadece Botoks’un etki süresi boyunca hastanın ağrı ve dışkılama zorluğu gibi yakınmaları geçici olarak ortadan kalkmış olur. Botoks’un etkisi geçince, hastaların çoğunda özellikle dışkılama sonrasında ortaya çıkan makat ağrısı ve aşırı kasılma yakınmaları tekrar belirir.

Bazı kronik makat çatlağı hastaları, ameliyata rağmen tekrarlama ve ameliyatta kas kesme (lateral internal sfinkterotomi) girişimi yapıldığında gaz ve dışkı kaçırma sorunu gelişebildiği için, aralıklarla Botoks tedavisi yaptırmayı arzu ederler. Bu durumda da hasta, makat çatlağının komplikasyonu olarak; makat apsesi, makat fistülü veya makat darlığı gibi sorunlarla karşılaşabilir. Makat çatlağı ameliyatında, kas kesilmeden birçok yöntemle tedavi yapılabilmektedir. Yalnız proktoloji veya ‘’makat hastalıklarının ameliyatlı ve ameliyatsız tedavisi’’ konusunda hizmet veren ekibimizden yardım almak istemeniz durumunda, randevu hattımızı arayabilirsiniz.

Kronik fissürde botoksla hiç iyileşme şansı yok mu yani?

Kronik olupta botoksla iyileşen varsa lütfen yazın ona göre deneyelim.

Ayrıca ‘birçok’ kasın kesilmediği yöntemler hakkında kısa bilgi istediğim de;

Tarafınıza yeterli bilgilendirme ve yönlendirme yapılmıştır. Bundan sonraki sorularınızı, muayene olacağınız hekime yöneltmeniz gerekir. Acil şifa dileğimizle.

Mağlum korhan hocada fiyatlar belli. Muayene olsam dahi tedavi ücretinin benim için sıkıntılı olacağını tahmin edebiliyorum.

İstanbul’da bu kas kesilmeden yapılabilen tedavileri daha uyguna yapacak işinin ehli kim var acaba bilen var mı?

Ameliyatsız bir çok yöntem neymiş,hemde birçok. Adı olmazmı abi bunun bu nasıl cevap.

• MekanSIzZ_IM M kullanıcısına yanıt
    Ameliyatsız birçok yöntem değil, kas kesilmeden yapılan birçok yöntem demiş.

Özele indirgemezsek birçok yöntem falan yok.

1) Botoks

2) Botoks + Flep yöntemi (özele indirgersek; house flep yöntemi, V-Y flep yöntemi vs.)

3) Anal dilatasyon (modası geçti, kaslarda hasara da yol açıyor.)

Başka da yok. Varsa da kullanılmıyor.

Bilgiyi veren hoca, anlaşılan botoks + flep yöntemini tercih ediyor artık. Eski sistemi bırakmış. Eski videolarında bol bol LIS operasyonu vardı.

• Abi merhabalar tekrardan.

Anal fissür ameliyatı sonrası eskisi gibi fiziksel aktiviteler yapılabir mi acaba?

Yani anal basıncı arttıran özellikle yüksek ağırlıklı fitness çalışmaları, boks vb. dövüş sporları gibi.

Doktora sormayı unuttum tekrar gittiğimde soracağım.

Bende 2 çatlak varmış. Saat 12 ve 6 yönünde.
    Bu şekilde kendimi iyileştirmem zor gibi gözüküyor.
    Biraz daha sabredip ameliyatı olacağım büyük ihtimal.
    LİS+FLEP yöntemini düşünüyorum.

Doktordan edindiğim bilgiye göre sfinkterin 3’te 2’sini kesiyorlarmış.
    Çatlak bölgelerine de flep uygulanıyor zaten.

4 senelik vücut geliştirme geçmişim var. Yoğun ve şiddetli antremanlar yapıyordum.
    Ameliyattan sonra eskisi gibi spor yapabilir miyim acaba?

Olabilir de olmayabilir de. Buna kimse garanti veremez maalesef. Ama doktor yapma risk alma, yapacaksan da bol lifli beslenip bol su da iç diyecektir. Ha şunu biliyorum, ağırlık kaldırma ile direkt anal fissürün bağlantısı yok. Ancak hemoroidi tetiklersin. Vücut geliştirmede Protein ağırlıklı beslendiğimiz için, e lifi de az alırsak, üstüne bir de aman kabız olmayım diye zamansız tuvelete girip ıkınırsak sonuç hüsran.

Benim de spor geçmişim vardı, anal fissür yüzünden defalarca ara verdim. Tekrar başladığımda sürekli nüks etti. Ki botoks yaptırdıktan sonra bir kez bile nüks yaşamamıştım yeme içmeye bağlı olarak. Pasta börek baklava da yedim, süt kola alkol de içtim, bir kez bile nüksetmedi. Ama spora başladıktan en geç bir ay sonra tekrarladı. Kısa sürede iyileştirdim fakat 2019 temmuzda yine spora başladıktan 1 ay sonra meydana gelen nüks yüzünden çok çektim ameliyat olmaya karar verdim ama bazı beklenmedik durumlardan dolayı olamadım. Şu an tüm uğraşlarıma rağmen en fazla 1 ay iyileşebiliyorum, 1 ay sonra nedendir bilmem yine nüksediyor. Gidişat benim için sıkıntılı.

• Hepimiz şifa bulalım inşallah.
    Öyle bir şey ki ameliyat olsan bir dert olmasan bir dert.

• Çok illet bir hastalık Allah yakalana şifa versin, birçok tavsiye var son çare ameliyat ama oda garanti değil ve geri dönüş yok maalesef. Bu evrede edindiğim tecrube temizlik amaçlı kantoron yağı ama tedavide aşırı etkili değil. Lacofen krem kesinlikle fayda ediyor sabah ve akşam makat içine doğru zorlamadan yapılıp düzenli olarak 1 ay kullanılmalı sulu beslenip sebze yemekleri, kayısı hoşafı,lifli gıdalar tüketilmeli mümkünke wc öncesi makat çevresi ve içine kantoron yağlı vazelin sürülmeli( tahrişi azaltıp kolay dışkılama için) birde bunlara ek yattığınız yerden bile yapabileceğiniz pelvik taban kası egzersizi yapacaksınız devamlı suretle her aklınıza geldiğinde. Hemoroidiniz varsa onu kontrol altına almak için ne yasak ondan uzak durun. Hemoroidke beraber anal fissür çok zorlar sizi iyileşme sağlayamazsınız.

Özetle burda amaç pelvik taban kası egzersizleriyle makat içi kaslarınızın nasıl öalıştığınız anlamak ve kontrol altına alarak istemsiz kasılmayı önlemek

Lacofen krem ile iyileşmeyi hızlandırmak o bölgöye kan akışını artırmak

Kantoron yağı ile bölgöde mantar enfeksiyon intihap ve şişkinliğin önüne geçmek

Kantoronlu vazelinle dışkı öncesi koruyucu ve kayganlaştırıcı artı olarak yara içine değecek dışkı kalıntısının temasını önlemek.

Beslenme sulu lifli ve sebzeli yiyeceklerle de bağırsak düzeni ve dışkılama kolaylığı sağlamak.

Bunlara ek olarak tuvalet ihtiyacınız kendiliğinden gelmeli ve alaturka tercih edilmeli, wc ye gitmekten çekinilmemeli bekletilmemeli, ve dışkı geldiğini hissettiğiniz anda makat sıkıştırılmamalı yani bunu siz hissederek gerekirse derin nefes alıp vererek sağlıcaksınız ama ıkınmak ve gerilmek yok unutmayım. Geldiği kadar yapın bol suyla temizlenin çıkın. İlk bir hafta ağrı olacaktır ama devam edin ağrıya sıcak su normal sıcak tabi iyi gelir,sıcak su oturması yada o bölgeye sıcak duş 5 10 dakika nekadar durabilirseniz.hiç olmadı sıcak su tulumu kullanın aynı etkiyi yapar.

Bunları yapın 1 hafta 10 güne rahatlamaya başlarsınız iyileşme süreci başlayınca ağrılar azalır dikkat ederseniz uzun zaman uğramaz ama unutmayın o orda ve herzaman tekrar riski var. Ameliyatta olsanız olmayacak diye bişey yok.böyle bir ragatsızlığı olmayanlarda yakalanmayacak diye bişey yok. Belki ilerde yeni ve kesin tedavi yöntemi bulunana kadar elimizde olan bu. Stres herşeyin başıdır stres yapmayın rahatlayınki kaslarınızda rahatlasın.

Herkese geçmiş olsun.

• MekanSIzZ_IM M kullanıcısına yanıt
    Aradan neredeyse 2 ay geçicek daha yeni iyileşti benim anal fissur.Hergün pilav nohut ve kuru fasülye yedim bunlar faydalı oldu pilav diyince gözünüz korkmasın pilav kabız yapmaz bol su içerseniz.

Burda en büyük payı Locafen kreme borçluyum resmen agrıları kesti rahatlattı beni o olmasa 2 ay agrıyı çekerdim.

Şuan tek sorun basur makat dışarı çıkıyor elimle içeri sokuyorum oda ne zaman düzelir bilemiyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 117118119120121
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.