Şimdi Ara

Amplifikatör Ve Hoparlör Bağlantıları hakkında Bilgi !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
2
Favori
22.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bu başlık altında Amplifikatör ve hoparlör hakkında bilinmeyenleri veyahut yanlış bilinenleri burdan elimizden geldiği kadar yeni kullanıcı arkadaşlarımıza kısacası tüm forum sakinlerine duyurmak istiyoruz...

Hemen konuya giriş yapalım

Örnek vermek gerekirse çoğu çaylak elektronikçi misal 50 wattlık bir anfi yaptığında bu anfiye uygun hoparlörün 50 watt olması gerektiğini iddia eder ama yanılır

kendimden örnekler vereyim YIL 2006 Kışı Ben TEKNOSA Genel teknik servisinde staj yaparken amplifikatör yapmayı kafaya koymuştum ve amplifikatör olarak o zamanlar popüler olan STK 4221 2 X 80 WATT Amplifikatörü yapmıştım...

Hoparlör olarak SHARP marka 13 cm konili 120 watt hoparlör kullanmıştım ses kalitesi inanılmazdı

Ama sonra ne oldu diye ne bir sorun ben 80 watt çıkışı olan anfiye 120 watt hoparlör bağlamıştım ve amplifikatör güçlü olduğu için benim SHARP ları 1,5 sene içinde patlattı

Bunun tek sebebi tabiki anfi hoparlör ilişkisi yüzündendi yani benim STK 2 X 80 WATT Anfiye 80 watt x 3 =240 watt hoparlör kullanmam gerekirdi ama kullanmadım ve hoparlörler 1 senede BOOOM !!

Yani yapmış olduğunuz anfinizin çıkışı ne olursa olsun anfi çıkışına bağlayacağınız hoparlör anfi çıkışından yaklaşık 3-4 kat fazla güce sahip olmalı

anfi 50 watt hoparlör 250 watt anfi 200 watt hoparlör 600 watt anfi 250 watt hoparlör 750-1000 watt

zaten kaliteli hoparlörlerin üzerinde ve içeriğinde nominal input yazar bu size hoparlörü kullanacağınız anfinin max gücünü gösterir...

Umarım bilmeyen arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tda 1562q -- 6 Ekim 2013; 8:49:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

Selam sayın forum sakinleri

bu başlık altında Amplifikatör ve hoparlör hakkında bilinmeyenleri veyahut yanlış bilinenleri burdan elimizden geldiği kadar yeni kullanıcı arkadaşlarımıza kısacası tüm forum sakinlerine duyurmak istiyoruz...

Hemen konuya giriş yapalım

Örnek vermek gerekirse çoğu çaylak elektronikçi misal 50 wattlık bir anfi yaptığında bu anfiye uygun hoparlörün 50 watt olması gerektiğini iddia eder ama yanılır

kendimden örnekler vereyim YIL 2006 Kışı Ben TEKNOSA Genel teknik servisinde staj yaparken amplifikatör yapmayı kafaya koymuştum ve amplifikatör olarak o zamanlar popüler olan STK 4221 2 X 80 WATT Amplifikatörü yapmıştım...

Hoparlör olarak SHARP marka 13 cm konili 120 watt hoparlör kullanmıştım ses kalitesi inanılmazdı

Ama sonra ne oldu diye ne bir sorun ben 80 watt çıkışı olan anfiye 120 watt hoparlör bağlamıştım ve amplifikatör güçlü olduğu için benim SHARP ları 1,5 sene içinde patlattı

Bunun tek sebebi tabiki anfi hoparlör ilişkisi yüzündendi yani benim STK 2 X 80 WATT Anfiye 80 watt x 3 =240 watt hoparlör kullanmam gerekirdi ama kullanmadım ve hoparlörler 1 senede BOOOM !!

Yani yapmış olduğunuz anfinizin çıkışı ne olursa olsun anfi çıkışına bağlayacağınız hoparlör anfi çıkışından yaklaşık 3-4 kat fazla güce sahip olmalı

anfi 50 watt hoparlör 250 watt anfi 200 watt hoparlör 600 watt anfi 250 watt hoparlör 750-1000 watt

zaten kaliteli hoparlörlerin üzerinde ve içeriğinde nominal input yazar bu size hoparlörü kullanacağınız anfinin max gücünü gösterir...

Umarım bilmeyen arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz

120watt dediğiniz hoparlörün rms değeri nedir.120watt peak değeri olmasın.

• Bence yazdıklarınızı kendi edindiğiniz tecrübeler çerçevesinde yazdığınız için fazla bir şey demiyeceğim ancak mantığınız ve verdiğiniz bilgiler bu işten oldukça uzak olduğunuzu gösteriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serolok

Bence yazdıklarınızı kendi edindiğiniz tecrübeler çerçevesinde yazdığınız için fazla bir şey demiyeceğim ancak mantığınız ve verdiğiniz bilgiler bu işten oldukça uzak olduğunuzu gösteriyor.

+1000 rms-TDP diye bişi var yani
  • 3 adet hoparlörden bahsediyorsunuz kaç ohm bunların teki.3 adet hoparlörde ohm düştüğü için anfiniz 120 wattın üstüne çıkmıştır.hoparlörün bozulmuş olmasıda büyük ihtimal bu yüzden.
  • Benim hoparlotun arkasindada peak 150 nominal 15 yaziyor. ama sadece 150 hayvan gibi yazilmis :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnış bilinen bir başka konu da yüksek güçlü hoparlörün düşük güçlü ampli ile yanacağı..
    Evet 500 wattlık woofera 10 wattlık amp bağladığınızda wooferin yanacağına inanan bir kesim var..

Acemilerin sık sorduğu başka bir şey; "amplifikatörün 4 çıkışını köprüleyip tek hoparlöre verebilir miyiz?"
    Hayır 4 çıkış tek hoparlöre uygun şekilde köprülenmez..
    Normalde bir "tek amplifikatör" devresinde hoparlörün bir ucuna canlı sinyal bağlanır, diğer ucu da beslemenin sıfırına bağlanır.. Köprüleme ise hoparlörün iki ucuna biribirine ters fazda olan iki canlı uç bağlamaya denir.. Yani sadece iki amplifikatör köprülenir..

Aklıma gelirse daha eklerim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 7 Ekim 2013; 0:06:26 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İlk defa amfi yapan bir kisinin en buyuk sorunuda guc belirlemektit bence. kendi adima konusursa: odam 10 metrekareden biraz buyuk. 15 wattlik amfinin sesini yatim acamiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Yalnış bilinen bir başka konu da yüksek güçlü hoparlörün düşük güçlü ampli ile yanacağı..
    Evet 500 wattlık woofera 10 wattlık amp bağladığınızda wooferin yanacağına inanan bir kesim var..

Acemilerin sık sorduğu başka bir şey; "amplifikatörün 4 çıkışını köprüleyip tek hoparlöre verebilir miyiz?"
    Hayır 4 çıkış tek hoparlöre uygun şekilde köprülenmez..
    Normalde bir "tek amplifikatör" devresinde hoparlörün bir ucuna canlı sinyal bağlanır, diğer ucu da beslemenin sıfırına bağlanır.. Köprüleme ise hoparlörün iki ucuna biribirine ters fazda olan iki canlı uç bağlamaya denir.. Yani sadece iki amplifikatör köprülenir..

Aklıma gelirse daha eklerim..

hocam size aynen katılıyorum çok cahil arkadaşlar var bu konuda gidin medimark a oto müzik sistemleri bölümüne sistemlere bakan ergenler arasında geçen konuşma aynen bu şekilde

"olm offf bass a bak yaa bunu alacan arabanın arkasına koyacan bagaja bide 1000 lik pioneer anfi bağladımı tamamdır ortalığı inletir "

medimarkt e gittiğim zaman hr zaman uğrarım oto müzik sistemleri bölümüne bu tür saçma sapan konuşmalara şahit olurum gülmekten kendimi alamam

çoğu acemi elektronikçi anfi ile hoparlör arasındaki ilişkiyi tam olarak anlayamamıştır bence kimse üstüne alınmasın

YIL 2006
    Lise sondayken arkadaşım bana 400 wattlık mosfet anfi devresini yapacağını ve de buna uygun subwoofer kaç watt olmalı diye sorup duruyordu

Anfi 400 watt mosfetli ve + 70 - 70 toplam 140 volt DC gerilimle çalışan bir anfiydi arkadaşa tek cevabım sen ilk önce 10 wattlık TDA 2003 anfiyi yap adam akıllı çalıştır anfinin mantığını anla ondan sonra git 400 watt mosfet anfi yap dedim çocuk başladı gülmeye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tda 1562q -- 7 Ekim 2013; 12:08:49 >

• yüksek güçlü amplifikator kullansak bile sesi açmadıktan sonra hoparlör patlamaz sonuçta değil mi.

benim merak ettiğim bir şey de diyelim ki üstünde 150W yazan eski kolon hoparlörümüz var. Ohmajını bilmiyorum. kaç hoparlörü seri olarak bağlayabiliriz 150W bir anfiye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

yüksek güçlü amplifikator kullansak bile sesi açmadıktan sonra hoparlör patlamaz sonuçta değil mi.

benim merak ettiğim bir şey de diyelim ki üstünde 150W yazan eski kolon hoparlörümüz var. Ohmajını bilmiyorum. kaç hoparlörü seri olarak bağlayabiliriz 150W bir anfiye.

hocam omajını bilmediğiniz bir hoparlörün 8 ohm veya 6 ohm çıkması neredeyse imkansız gibi çoğu hoparlör 4 ohm dur zaten

ben sana kesinlikle hoparlörleri seri bağlamanı önermem performans yarıya düşüyor çünkü

• yanlız organizasyonlarda mecbur seri bağlamak gerekiyor yoksa 2 kat kablo çekmek gerekiyor. ayrıca amfide o kadar hoparlör çıkışı yok.
  • quote:

yanlız organizasyonlarda mecbur seri bağlamak gerekiyor yoksa 2 kat kablo çekmek gerekiyor. ayrıca amfide o kadar hoparlör çıkışı yok.

güzel kardeşim konumuz organizasyon dev ses sistemleri değilki ama 3 5 hoparlörden bahsediyoruz hepsi o kadar
  • quote:

yüksek güçlü amplifikator kullansak bile sesi açmadıktan sonra hoparlör patlamaz sonuçta değil mi.

hoparlör sayısı kullanılan anfiye göre değişir.max 4 ohma inebilecek anfiye 2 adet 4 ohm hoparlör bağlarsan ya anfiye zarar verirsin yada hoparlöre.diğer yandan 1 ohma inebilecek anfiye 4 adet 4 ohm hoparlör bağlayabilirsin sorun çıkmaz.kaç ohm olduğunu bilmediğiniz hoparlörü bulabilirsen lcr metre ile ölçenilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: db_61

quote:

hoparlör sayısı kullanılan anfiye göre değişir.max 4 ohma inebilecek anfiye 2 adet 4 ohm hoparlör bağlarsan ya anfiye zarar verirsin yada hoparlöre.diğer yandan 1 ohma inebilecek anfiye 4 adet 4 ohm hoparlör bağlayabilirsin sorun çıkmaz.kaç ohm olduğunu bilmediğiniz hoparlörü bulabilirsen lcr metre ile ölçenilirsin.

aynen katılıyorum hocama

• quote:

quote:

Paralel baglantidan bahsettiginizide ekleyin

• quote:

Orijinalden alıntı: du riechst so gut

quote:

quote:

Unutmuşum teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

quote:

yanlız organizasyonlarda mecbur seri bağlamak gerekiyor yoksa 2 kat kablo çekmek gerekiyor. ayrıca amfide o kadar hoparlör çıkışı yok.

güzel kardeşim konumuz organizasyon dev ses sistemleri değilki ama 3 5 hoparlörden bahsediyoruz hepsi o kadar

sayın kardeşim konu başlığında "Amplifikatör Ve Hoparlör Bağlantıları hakkında Bilgi !!!" yazıyor. bu da tam benim sorumu kapsıyor madem bu konu açılmış cevaplanması yakışırdı
    çünkü ara sıra bu organizasyonları gerçekleştiriyoruz ve seri bağlayarak yaptık bu güne kadar ve bir sorun çıkmadı açıkçası ama her yerin anfisi farklı tabi. genelde güçlü mixerler kullandık.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Unutmuşum teşekkürler

biz açıkçası seri bağlıyoruz yani ohmajlar artıyor. bunun bir sakıncası yoktur sanırım, ses kalitesini nasıl etkiler bilemeyeceğim tabi

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Unutmuşum teşekkürler

biz açıkçası seri bağlıyoruz yani ohmajlar artıyor. bunun bir sakıncası yoktur sanırım, ses kalitesini nasıl etkiler bilemeyeceğim tabi

ohm yükseldikçe seste kalite artar, anfinin ısısı düşer ve çıkış gücü düşer.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.