Şimdi Ara

Amfi ve Hoparlör fiyatları normale ne zaman dönecek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amfiler yurtdışına göre neredeyse 2 katına satılıyor ve dolar cinsinden, hoparlörlerde hemen hemen %50 daha pahalı satılıyor ülkemizde. Daha önce bakmadığım için bilmiyorum, bu durum ara ara olan ve sonra normale dönen bir şey mi? Yani 300 dolarlık amfiyi herkes 600 dolardan mı alıyor bizim ülkemizde? Fiyatlar yurtdısındaki fiyatlarına iner mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elf Dragon -- 31 Mayıs 2022; 22:29:53 >

• Ekonomisi mahvolmuş bir ülkede yurt dışından gelen amfi ve hoparlör gibi tüketici elektroniği ürünlerin fiyatlarının normale ne zaman döneceğini soruyorsunuz değil mi ? Yani bu ülkede bu gibi cihazlar zaten hiçbir zaman fiyat olarak aşağı iniş göstermedi. Hatta tam tersine, fiyatları artıp kaliteleri düştü . Şu anki durum da, aşırı derecede değersiz hale gelen Türk lirasının dolar karşısında ki hızlı değer kaybı ve bunun sonucunda yurt dışından gelen elektronik ürünlerin fiyatlarında ki fahiş artışlar ...

Dolayısıyla sözün özü şudur ki fiyatlar bizimki gibi ülkelerde asla düşüş göstermez malesef... Geçtiğimiz sene başında 26 bin TL olan Heco celan revolation 9 modelinin şu an ki fiyatına bir bakınca (70 bin TL...) Ne durumda olduğumuzu gayet net anlatabilirsiniz. Örnekler çoğaltılabilir elbette. Yamaha a s3200 modelinde ki stereo amfi yine geçen sene 32 bin TL ye bulunuyorken şu anda 90 bine bulana şanslı diyoruz . Çoktan bitti bu işler ülkede yaşayan büyük bir kesim için ne yazık ki. Bu gibi cihazların alıcısı sadece çok üst düzey geliri olan kişiler oldu artık. İlk okuldayken harçlık biriktirip ses sistemi alabiliyorken şu anda çalışıp doğru düzgün sıfır bir ses sistemi alamamak cidden çok üzücü ve ülkenin geldiği duruma bakınca iyiye gidecek bir şey olmadığını görmek de sinir bozucu...
  • ben yaklaşık 7 yıldır bu işleri takip ediyorum fiyatların hiç indiğini görmedim. dolar yükseldikçe fiyatlarda yükseliyor. bütçenize göre deneyerek alabileceğiniz temiz, fiyat performans 2. el cihazlar var ise onları da tercih edebilirsiniz.

• Ekonomisi mahvolmuş bir ülkede yurt dışından gelen amfi ve hoparlör gibi tüketici elektroniği ürünlerin fiyatlarının normale ne zaman döneceğini soruyorsunuz değil mi ? Yani bu ülkede bu gibi cihazlar zaten hiçbir zaman fiyat olarak aşağı iniş göstermedi. Hatta tam tersine, fiyatları artıp kaliteleri düştü . Şu anki durum da, aşırı derecede değersiz hale gelen Türk lirasının dolar karşısında ki hızlı değer kaybı ve bunun sonucunda yurt dışından gelen elektronik ürünlerin fiyatlarında ki fahiş artışlar ...

Dolayısıyla sözün özü şudur ki fiyatlar bizimki gibi ülkelerde asla düşüş göstermez malesef... Geçtiğimiz sene başında 26 bin TL olan Heco celan revolation 9 modelinin şu an ki fiyatına bir bakınca (70 bin TL...) Ne durumda olduğumuzu gayet net anlatabilirsiniz. Örnekler çoğaltılabilir elbette. Yamaha a s3200 modelinde ki stereo amfi yine geçen sene 32 bin TL ye bulunuyorken şu anda 90 bine bulana şanslı diyoruz . Çoktan bitti bu işler ülkede yaşayan büyük bir kesim için ne yazık ki. Bu gibi cihazların alıcısı sadece çok üst düzey geliri olan kişiler oldu artık. İlk okuldayken harçlık biriktirip ses sistemi alabiliyorken şu anda çalışıp doğru düzgün sıfır bir ses sistemi alamamak cidden çok üzücü ve ülkenin geldiği duruma bakınca iyiye gidecek bir şey olmadığını görmek de sinir bozucu...

• Bu ülkede dolar düşmeden ve akp gitmeden hiç birşey düşmez
  • Geçen yıl sattığım amfilerin fiyatları en az 1.5 kat arttı. Hoparlörler de öyle.
    Bu durumun yakın zamanda tüketici lehine dönmesi olası gözükmüyor.
  • odeysus kullanıcısına yanıt

Bir sene evvel Heco victa prime 702 kuleleri elimden çıkarttım 4.500 TL ye. Şu an sıfırı Pelin ticarette yani Heco nun Türkiye distribütöründe 18 bin TL ... Ben ikinci elini 4500 TL ye sattığım vakit sıfırı 8000 TL idi. Başka detay vermeye gerek yok sanırım. Yukarıda da söylediğim gibi bu işler ülkemizde ciddi ciddi bitme noktasına geldi. Şu an satılan hiçbir şey ederine satılmıyor. Yani verilen paralar ne yazık ki boşa gidiyor. Tabi paramızın değerinin jet hızıyla düşmesi sonucu bu durum oluyor ama sonuçta benim 3000 TL de fazla para vermem dediğim hoparlörler şu an 18000 TL , ne güzel bir ekonomi , ne hoş ...

Haliyle tüm olay ikinci elde dönmeye başladı ama orası da tabi karma karışık durumda . Bu işleri bilmeyen , tecrübesiz kişilerin bu sistemlere anlamsız paralar ödemesi kaçınılmaz bir durum .

• İkinci elde sadece almak dezavantajlı değil, satmakta öyle oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: odeysus

İkinci elde sadece almak dezavantajlı değil, satmakta öyle oldu
    İnsanların alım gücü çok azaldı. Satan kişi de yeni cihaz alabilmek için de illaki fiyat artışı yapmak zorunda. Böyle enflasyonist bir ortamda tamamen birbirini tetikleyen bir döngüye girildi. Alacak olan kişi de bir daha alamam diye kendini zorlayıp alma çabasında. Paramızın değer kaybı çok fazla bir daha alamayabileceğini düşünerek TLden bir anlamda çıkmış oluyor insanlar.
    Ses sistemleri gibi tamamen dövizle alınan cihazlarda bu durum kaçınılmaz. Önüne geçilebilecek bir durumda gözükmüyor. Çok lüks oldu bu işler en kötü hoparlör 1000 tl olmuş. Eskiden orta halli sistemi 1000-1500 tlye kurardın.
    Pelin ltd de heco victa set 5.0 olarak 2016 yılında 2500tl idi. Şimdi 30.000 tl olmuştur sanırım.

• Ara ara kampanya yapıyorlar, yakaladın yakaladın. Başka bir şans kalmadı. Herşeyin hayırlısı diyelim.

• Selamlar saygılar dostum . Durum hakikaten üzücü seviyelere geldi bizler gibi ses sistemleri sevdalıları adına . Önceki mesajımda dediğim gibi 3000 TL den fazla para vermem dediğim hoparlörler şimdi 17-18 bin gibi rakamlara satılmaya çalışıyor... Sıfır cihazlar için durum o kadar vahim ki.

www.teknohifi.com
    Yamaha NS-F 51 Kule Hoparlör
    https://www.teknohifi.com/urun/ns-f-51-kule-hoparlor-cift

Şu Yamaha nın giriş seviyesi hoparlörlerine bir bakın mesela . Vakti zamanında 300 TL ye satılan bir kule bu :) şu an durum içler acısı ...

• venom800 kullanıcısına yanıt
    Selamlar :)

Ben Almanya’da yaşıyorum. Burada fiyatlar hala benzer seviyede. İnsanlar 1000 euroya aldığını burada gidip 980 euroya satmıyor. Daha makul seviyede fiyatlandırıyor. Ama sıfır cihazlar burada da Euro nezdinde eskisi gibi değil çip krizinden dolayı ama ikinci eller aynı ve hiç görmediğimiz çok niş cihazlar var burada.
  • 12 yıldır hi fi sistem sahibiyim. Avr’ler her zaman usd bazında bizim ülkemizde almanya’ya göre %50 pahalıydı. Hoparlörlerde ise durum daha vahimdir.

Eskiden 2010-2013 civarında buradaki arkadaşlar almanya’ya gidip alıp gelirdi avr/amfi/dac gibi ürünlerini. Ama hoparlörde bu çok zor.
  • 5 yıl önce Denon AVR mi Amazon.de üzerinden sipariş ettim. Buradaki fiyatın neredeyse yarı fiyatına tüm kargo vergi vs. dahil 1 haftada evime gelmişti.

Şimdi hem gümrük vergileri çok arttı, hem taşıma maliyetleri üstüne bir de kur şoku yaşamış ülke gerçeği ile karşı karşıya olunca artık böyle alışverişler yapamıyoruz ne yurt içinden ne yurtdışından.

2. elden fırsat kovalamaya devam.... 

• 10 sene önce sistem dizdiğimiz paralara bugün bluetooth hoparlör alamıyoruz birçok arkadaşın dediği gibi bu işler bitti artık . Önceden forumun stereo sistem bölümü cıvıl cıvıldı , neredeyse her hafta bir inceleme , hergün bir tavsiye isteği , bir konu , kavga gürültü eksik olmazdı , şimdi ise sessizliğe büründü , zaten burdan anlamak lazım bu işin bittiğini. Elinde sistemi olan ufak tefek ekleme çıkarma yapıyor ama sıfırdan güncel bir sistem kuracaklara allah kolaylık versin ciddi pahalı herşey. Yeni nesil müzikseverler soundbarları , bluetooth hoparlörleri hifi sistem sanıyor , üzülüyorum gerçekten

• mustyblack kullanıcısına yanıt

İyi özetlemişsin hocam , maalesef :(

• hoparlöre 100 tl den fazla verince karnım ağrıyordu.
    iyi ses icin bir defaya mahsus 250 tl verdim, titanyum tizlerin keyfini sürüyorum,,,
    simdi 100 = 350 oldu,,,
    250 - 800 oldu ...
    ben kendim aldım tamam, setçi abilerim Ustalarım müşteriye urunu satarken , müşteri abi ne yaptın yaaa falan dediğinde , satamayıp kuramadığında, Ustalarıma esnaflara üzülüyorum.
    Batsın Dünya Kopsum Kıyamet, alım yok satım yok, herşey rezalet.
    Saygılar
  • Fiyatlar düşmeyecek. Dolar böyle olduğu sürece de artmaya devam edecek
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.