Yarbay
29 Ağustos 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 24 (Bu ay: 1)
Gönderileri
quote:

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.
Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,
- Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,
- Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,
- Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,
- Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve
- Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.
Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.
http://www.rekabet.gov.tr/tr-TR/Guncel/Bilgisayar-ve-Konsol-Oyunlari-Alaninda-Faaliyet-Gosteren-5-Tesebbus-Hakkinda-Sorusturma-Acildi


Rekabet Kurulu'nun aldığı bu karar ile hakkında soruşturma başlatılan 5 teşebbüsün 2014 yılı cirolarının %10'una kadar ceza alma riski bulunmaktadır. Rekabet Kurulu tarafından verilen cezalar ise genelde %1-2 arasında değişmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ceza oranı kar üzerinden değil direkt ciro üzerinden verilmektedir.

Bu 5 teşebbüs hakkında açıkan soruşturmanın gerekçesi olarak anlaşma/uyumlu eylem (kartel yani) gösterilmiş. Bu da demek oluyor ki bu şirketler aralarında anlaşarak birbiriyle rekabet etmek yerine "hepimiz aynı fiyattan satalım, fiyat kırmayalım" demiş diyebiliriz.

Daha önce Intel 1,43 milyar Dolar (AB Rekabet Otoritesi tarafından), Microsoft ise 570 milyon € (AB Otoritesi) ceza almıştı Rekabet ihlallerinden dolayı (Kartel değil, hakim durum cezasıydı).

Ülkemizde ise 2013 yılında Bankalara kartel kurdukları gerekçesiyle 1.1 milyar TL ceza verilmişti. Rekabet Kurulu daha önce de Tüpraş'a 412 milyon, Turkcell'e 90 milyon gibi cezalar kesmişti.
Rekabet Hukuku'nun en önemli özelliği ise ihlal tespiti olması halinde ihlalden zarar uğrayanların uğradıkları zararın 3 katını tazmin edebilmeleri. Yani normalde oyun fiyatları 100 TL olması gerekirken biz yıllarca 150 TL'den almışsak kartel yüzünden, aldığımız her oyun için 50 TL x 3 = 150 TL + Mahkeme masraflarını talep edebileceğiz.
Arkadaşlar iPhone 4S'te evasi0n 6.1.2 jailbreak yüklü. ne telefondan ne de itunes'tan güncelleme yapamıyorum. nasıl kurtulacağım bu işten? Telefon ne güncelleme yapıyor, ne de itunes'tan indirilen güncel versiyon yükleniyor. hep hata veriyor.
Sanalpazar'dan bugün bir mesaj geldi. KDV dahil %5 olan komisyon oranı, 1 Ocak 2015 itibariyle KDV hariç %5 olarak değişmiş. Yanılmıyorsam artık %5,9 olacak sanalpazar Komisyon oranı. Daha detaylı bilgisi olan var mı?
Mübalağasız İndirim
Woops’luların Ayağına Geliyor!


Hepsiburada.com’da mübalağasız indirim Woops’luların ayağına geliyor!
Woops’lular, binlerce ürünüyle Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitesi olan hepsiburada.com’da yapacakları 100 TL ve üzeri her alışverişe 25 TL indirim kazanıyorlar.


Detaylar:
 Kampanya 8 Mayıs – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında geçerli.
 Kampanyaya katılan Woops’lular,www.hepsiburada.com web sitesinde yapacakları 100TL ve üzeri alışverişlerde anında 25TL indirim kazanıyorlar.
 Kampanyadan yararlanmak için Woops üyelerinin HEPSIBURADA yazıp 5060’a SMS göndererek alacakları çek şifrelerini, alışveriş sırasında hepsiburada.com sipariş ekranında yer alan "Çek No" alanına girip, "Kullan" tuşuna basmaları gerekiyor.
 25 TL tutarındaki hediye çeki 8 Mayıs – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında Hepsiburada.com sitesinden tek seferde yapılacak 100TL ve üzeri (KDV dahil, kargo hariç) alışverişlerde geçerli.
 Hediye çekleri; ziynet altın, gram altın ve diğer altın ürünleri ile Avea hariç GSM operatör sözleşmeli ürünler ve TL yükleme hariç ürünlerde geçerli.
 Bir alışveriş için yalnızca bir kampanya kodu kullanılabiliyor. Bir kullanıcı kampanya indiriminden yalnızca bir kez faydalanabiliyor.
 Kampanyadan yararlanmak için alınan kodun aynı anda ya da aynı günde kullanılması zorunlu değil.
 Bu kampanya sadece banka kampanyalarıyla birleştirilebilir, diğer kampanyalar ile birleştirilemez.
 İndirim alışveriş anında gerçekleşir.
 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren kullanılmayan çekler kullanıma kapatılacak ve tekrar aktif hale getirilmeyecek.
 İade yapıldığı durumda işlem; uygulanan indirim tutarının ardından ödenen tutar üzerinden gerçekleştiriliyor.
 Kupon kodları paraya çevrilemez.
 Kullanım süresi dolan kupon kodları yenileri ile değiştirilemez.
 7-25 yaş arasındaki müşterilerin Woops’a üye olabilmek için WOOPS yazıp 4545’e ücretsiz SMS göndermeleri gerekiyor. Eğer hat kendi üzerlerine kayıtlı değilse T.C. kimlik numaralarını yazıp 4545’e ücretsiz SMS göndererek de Woops’a üye olabilirler.
 Kampanyaya katılım mesaj ücreti katılımcılar tarafından karşılanacak olup 5060’a gönderilen kısa mesajlar KDV ve ÖİV dahil 33,25 kuruş olarak ücretlendirilir.
 Avea kısa mesaj fiyatlarında meydana gelebilecek fiyat değişikliklerini yansıtma hakkını saklı tutar.
 Kampanya süre ve kurgusundaki değişiklik hakkı Hepsi Burada ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş' de saklıdır.
 Detaylarwww.hepsiburada.com vewww.woops.com.tr sitesindedir.
Mesela vw golf'lerin 5.000 TL yüksek fiyatla satıldığı tespit edilirse bu arkadaşlar 15.000 TL iade alacak. Mesela mercedes e180 alanların 20.000 liralık zarara uğradığı tespit edilirse bu arkadaşlar 60.000 TL alacak.

Öncelikle belirteyim Arabam yoktur. Bu işten herhangi bir karım da yok. Uzun süre de bir araba alabileceğimi sanmıyorum. Ancak bir vatandaşlık görevi olarak bu şikayet dilekçesini yazıp gönderdim.

Umarım bu adaletsizlik sona erer.
Arkadaş sabahtan beri uğraşıyorum ancak bir türlü bulamadım. Mail gelmesini istemiyorum. Sürekli mesajınıza cevap geldi, size bir özel mesaj geldi, bir mesajınız alıntılandı, konunuza cevap geldi. 1000 tane mail geliyor.

Kör değilim ya foruma girince görürüm. nereye de gizlenmişse bu ayar bulamıyorum da.

nasıl kapatabilirim bu özelliği?


Not: daha önce pasif bir mail adresine kayıtlıydı hesabım. şimdi aktif adresime geçirdim, geçirdiğime bin pişman oldum
Arkadaşlar Merhaba,

Modemim Airties 5452, 300 Mb/s ağ hızı var. ancak ben 2.4 Ghz kullandığım için 150 Mbps olması lazım.

Evde, Macbook'ta ki dosyalarımı Windows 7 kurulu PC'ye takılı Harici Hard Diske atmak için ev ağı kurdum. İlk defa böyle birşey denedim. Ancak sorun şu ki 2 MBps'den daha yüksek bir hızla atamıyorum dosyaları. 5 GB'lik bir filmi 1-2 saatte gönderebiliyorum.

Nerede hata yapıyorum yardım eder misiniz?

Teşekkürler
Not: Eskiden PS3'te FW vardı ve oyunları da bilgisayardan ps3'ün içine bu şekilde atmayı denemiştim bir defa ve o zaman da yine bu hızlarla gerçekleşmişti kopyalama işlemi.
Not 2: Mac, NTFS olan harici hard disklerime yazma işlemi yapamadığı için, Macbook'a indirdiğim filmlerimi HDD'lere atabilmemin tek yolu bu şimdilik. Yeni bir HDD almayı düşünüyorum ama şu anda ona ayıracak bütçem yok.
Merhaba arkadaslar,

Yazligimizda DSC marka alarm sistemi kurulu. 3 yildir kullaniyoruz ve her hangi bir problemi yok.

Ancak gecenlerde elektrik kesilince farkettik ki pili omrunu doldurmus. 1 saat icinde pil bitti ve alarm otmeye basladi.

Bu pili kendimiz degistirmek istiyoruz. Siyah renkli ve her kenari 10 cm civari kup seklinde bir pil. 12 Volt, 4 Ah/20 HR teknik ozellikleri.

Sormak istediklerim:
1- En uygun fiyata nereden getirtebilirim? (Ebay veya cinli sitelerde olur sorun degil, alirim)
2- Ben degistirebilir miyim?
3- 4 Ah yerine daha buyuk kapasiteli alsam sorun olur mu?
4- bu pilin omru kisa gibi geldi bana daha uzun omurlu bir pil (Li-Ion, Li-Po vs) var mi ve kullanmanin bir sakincasi olur mu?


Tesekkurler
Sayın DH yönetimi,

Çok güzel işleyen bir ikinci el bölümü var. Ancak bu ikinci el bölümünde çok büyük bir eksiklik var: Ev elektroniği!

TV, AVR, Projeksiyon Cihazı, Hoparlör, Blu-Ray oynatıcı, Medya Oynatıcı, Işıldak, Su ısıtıcısı, TV sehpası, mini buzdolabı vs vs vs gibi bu forumun en aktif olarak kullanılan bölümlerinden birinin birçok önemli ilanı karaborsa bilet, üçlü çorap seti, kolye ilanlarıyla beraber "Diğer İkinci el ilanları" bölümünde kaybolup gidiyor.

Buna acilen bir çözüm sunmanızı rica ediyoruz.

Bununla beraber, bu ikinci el bölümlerine ilgili bölümlerden de ulaşılabilirnirse çok çok çok mükemmel olur. Mesela; ikinci el oyun konsolları bölümüne, Oyun Konsolları bölümünün içerisinden de bir kısayol ile ulaşılabilinirse, insanlar daha sık kullanabilirler.


Teşekkürler
Arkadaşlar doğu veya batı tribününün ortalarından yanyana 3 adet bilete ihtiyacım var ama biletler satışa çıkmayacakmış, sanırım topluca satılmışlar.

Bu doğru mu?

Ve eğer doğruysa nereden bilet bulabilirim. Sanırım kombine kiralama vs gibi yasal bir yolu varmış bu işin. Nasıl oluyor bu?
Hakkında
Konum: İstanbul, Kadıköy
Meslek: Avukat - LL.M
Forum İmzası:
GALATASARAY | SCUDERIA FERRARI

Video: Epson TW-9100W | Epson TW-5910
Audio: Pioneer LX-85 | Monitor Audio RX Silver | Samsung Soundbar
Photo: Sony a7 ii | 35 f:1.4 | 24-70 | 55-210
Media: MacBook Pro | Playstation 4 Pro | Xbox 360 | Chromecast | Pioneer BDP 140
Mobile: Huawei Mate 20 Pro | iPhone 7
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
macBook
Otomobil
Mercedes
Mobil cihaz
huawei
Operatör
Türk Telekom
ISS
TTNET
Oyun Platformu
PlayStation
Takım
Galatasaray
Steam
night_devil90
TV
LG
TV
Projeksiyon
Ses Sistemi
AVR / Amfi
Ses Sistemi
Hoparlör
Ses Sistemi
Subwoofer
Notebook
Apple Macbook Pro
PSN ID
night_devil90
Fotoğraf Ekipmanları
sony A7 II
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Dünyadan Futbol
Elazığspor
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 2.475
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.231
İkinci El Bölümü Mesajları: 321
Konularının görüntülenme sayısı: 291.866 (Bu ay: 269)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 522 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.