Şimdi Ara

AMD Ryzen Mobil 6000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
21
Favori
22.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Eyvallah, beklediğim haber.

En azından mevcut eski modellerin fiyatını düşürmeye etkisi olur diye umuyorum ama bizimkisi fakir avuntusu gibi sanki, sence olur mu?

• elix kullanıcısına yanıt
    Biraz zor, bizde Ryzen 5000 modellerin fiyatları zaten yurtdışı ile neredeyse aynı, 6000 modeller yayıldıkça kendi fiyatları biraz düşer. Ondan da şüpheliyim, aynı cihazın İngiltere fiyatı da birebir aynı şu an, 1219 sterlin.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt

Giriş seviyesi laptoplar gaming olsun , casual apu olsun yurt dışında da çok pahalandı hocam. Jarrod Tech e sormuştum. 2022 de 800 dolara gaming tavsiyen olur mu diye. 800 dolar mı ? Bundan 2 yıl önce gtx 1650 li laptoplarda olurdu , artık yok dedi. Giriş seviyesi fiyatları 800 lerden 1100-1300 lere taşındı neredeyse. Hem global enflasyon , yarı iletken üretim tıkanıklığı , hem de yeni teknolojilerin daha pahalıdan girmesi. Şahsen ddr5 bu kadar pahalıdan geleceğine hiç gelmeseydi daha hayırlıydı diyorum.

https://www.epey.com/laptop/karsilastir/764467-766105/msi-katana-gf66-12uc-258xtr_hp-victus-16-d1047nt-68p32ea/

Hocam şu linkteki hp victusu gördünüz mü ? İntel işlemcili olduğu için burada paylaşmamam gerekiyorsa kusuruma bakmayın. DDR5 li ve görece uygun fiyatlı olduğu için atmak istedim. Acaba ram ini 16 ya tamamlamak istersek ekstra 8gb ddr5 ram kaça mal olur ? İnternette baktım ama desktop ramleri var hep.

• Bütçem 15.000 ve üzerine çıkamıyorum. Bu fiyatlara alabileceğim en iyi cihaz nedir sizce ?

HP’nin r5 5600h 8gb ram 3050ti özellikli cihazı 14.000 TL’ye alınabiliyor. Sizce alınır mı?

n11.com’dan HP 4G8T6EA Ryzen 5-5600H 8 GB 256 GB SSD 4 GB RTX3050Ti 15.6" W10H Dizüstü Bilgisayar seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
    https://winfluenced.com/mgm-467414-85807-1KFB9P4WO3

Gönlüm lenovo ideapad 3’ten yanaydı fakat onda da şöyle birşey var itopyada kullanıcının biri yorum olarak yazmış,

https://www.itopya.com/lenovo-ideapad-gaming-3-15ach6-ryzen-5-5600h-8gb-ddr4-rtx-3050-ti-gddr6-4gb-512gb-ssd-156-fhd-165h_u18170

"Arkadaşlar ürün bana 2 gün içinde geldi. Laptop bana geldi ama sadece laptobu inceledim ve kurulum yapmadım ve iade ettim. İade etmemin sebebi ise cihazın adaptörün 135w değerinde olması ve kimi zaman şarja takılı olsa bataryanın 20 30 lara düşmesi idi. Ben bu sıkıntıyı alırken görmedim ve okumadım da ancak gerek yabancı forumlarda gerek tr forumlarında bu sorunu olan insanlar var. Zaten basit bir mat hesabı ile laptop da 45w işlemci ve 85w ekran kartı var. Zorlayan bir oyunda rahat 130w güç çeker ki adaptör ise 135w Geriye kalan 5w diğer bileşenlere kanımca yetmediği için bataryadan baya şarj yiyor. \nBu ara da tabi ki yiğidi öldür hakkını yeme cihazın kaliteli bir hissiyatı var ve güçlü bir sistemi var ancak bu nispeten düşük adaptör biraz canımı sıkabileceğinden dolayı ben iade ettim. Karar sizin ben sadece bilgindirmek için bunları yazıyorum. "

Bu durum da canımı sıktı,

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Bütçem 15.000 ve üzerine çıkamıyorum. Bu fiyatlara alabileceğim en iyi cihaz nedir sizce ?

HP’nin r5 5600h 8gb ram 3050ti özellikli cihazı 14.000 TL’ye alınabiliyor. Sizce alınır mı?

n11.com’dan HP 4G8T6EA Ryzen 5-5600H 8 GB 256 GB SSD 4 GB RTX3050Ti 15.6" W10H Dizüstü Bilgisayar seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
    https://winfluenced.com/mgm-467414-85807-1KFB9P4WO3

Gönlüm lenovo ideapad 3’ten yanaydı fakat onda da şöyle birşey var itopyada kullanıcının biri yorum olarak yazmış,

https://www.itopya.com/lenovo-ideapad-gaming-3-15ach6-ryzen-5-5600h-8gb-ddr4-rtx-3050-ti-gddr6-4gb-512gb-ssd-156-fhd-165h_u18170

"Arkadaşlar ürün bana 2 gün içinde geldi. Laptop bana geldi ama sadece laptobu inceledim ve kurulum yapmadım ve iade ettim. İade etmemin sebebi ise cihazın adaptörün 135w değerinde olması ve kimi zaman şarja takılı olsa bataryanın 20 30 lara düşmesi idi. Ben bu sıkıntıyı alırken görmedim ve okumadım da ancak gerek yabancı forumlarda gerek tr forumlarında bu sorunu olan insanlar var. Zaten basit bir mat hesabı ile laptop da 45w işlemci ve 85w ekran kartı var. Zorlayan bir oyunda rahat 130w güç çeker ki adaptör ise 135w Geriye kalan 5w diğer bileşenlere kanımca yetmediği için bataryadan baya şarj yiyor. \nBu ara da tabi ki yiğidi öldür hakkını yeme cihazın kaliteli bir hissiyatı var ve güçlü bir sistemi var ancak bu nispeten düşük adaptör biraz canımı sıkabileceğinden dolayı ben iade ettim. Karar sizin ben sadece bilgindirmek için bunları yazıyorum. "

Bu durum da canımı sıktı,

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• torquehp kullanıcısına yanıt
    Maalesef ilk mesajındaki tüm söylediklerinde haklısın. Bütün dünyada bilgisayarlara erişim zorlaşırken Türkiye'de artan kur ile birlikte düşen alım gücünün etkisiyle ekstra zorlaştı.

Bu iki cihaz da giriş seviyesi oyuncu kasaları. Victusun buradaki tek problemi 2.5 kg olması, eğer bu sorun değilse gözü kapalı Victus tercih edilir. Sadece 75 wattlık 2022 model 3050 Ti kullanıyor olması bile öne geçiriyor. Geçen yılın notebookcheck incelemelerine göre victusların ekranı da daha iyi. Katana'larda çok düşük okuma yazma oranına sahip SSD'ler kullanılıyor. HP'de okuma yazmanın ikisi de saniyede 2000 mb üzerinde. Victus fanları biraz daha sessiz. Boştayken Victus'un fanları çok daha düşük devirde döndüğünden Katanadan daha sıcak çalışıyor, yük altında benzer sıcaklıktalar. İkisinin de hoparlörleri kötü. Giriş seviyesi oyun cihazı bataryalarında yüksek beklentiler olmamalı...

Gelelim DDR5 meselesine, elbette ülkeye DDR5 8 GB notebook ramleri de gelecek. Fakat fiyatlarının en iyi ihtimalle 1400 TL'dan başlayacağını düşünüyorum. O da dolar şimdiki gibi kalırsa.

• Ateşle Barut kullanıcısına yanıt
    Mesajı Ryzen 5000 konusuna da attığınız ve oranın konusu olduğu için cevabı oraya taşıdım.
    https://forum.donanimhaber.com/ryzen-mobil-5000-serisi-ana-konu-laptop-tavsiye-tartisma--148294861-65

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 12 Nisan 2022; 9:41:22 >

Hocam merhabalar

Sizce tr ye ne zaman gelir 6000 serisi laptoplar

Mayis ayi geliyor ama gelen giden yok

Sirf bu cihazlari bekliyorum almak icin ama ortada gelen giden yok maglesef

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oskis kullanıcısına yanıt

U serilerinden bahsediyorsanız; 6800U ya da 6600U'dan, daha dünyada hiçbir yerde satışa sunulmadı maalesef. H serilerinden bahsediyorsanız Türkiye'ye tek cihaz giriş yaptı, yurtdışında da çok sınırlı sayıda cihaz var.

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-asus-tuf-a15-fa507re-hn034-amd-ryzen-7-6800h-16-gb-512-gb-ssd-rtx-3050ti-144-hz-freedos-15-6-fhd-gaming-laptop-fiyati,1781229412.html

Intel kendi dökümhanelerine sahip olması nedeniyle çip krizinden etkilenmeden piyasaya daha hızlı yayılıyor. AMD'nin başı çip krizi ile dertte...

• 6800 u diye sormustum.ama.dediginiz gibi hicbiryerde bende bulamadim

Digeride cok pahali hocam baktimda 23 binlerde tutari

Ewdeki pc.den devam edelim.ozaman

• Halacoglu kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim paylaşımlar için, belli ki bu sene Pro serisini çok daha genişletmişler. Pro serileri Pro olmayanların birebir aynıları, sadece ekstradan güvenlik çipi var içlerinde. Fakat bu yıl güvenlik çipi oldukça gelişmiş Microsoft Pluton çipi; ram ile çip arasında aktif savunma yapıyor ve bunu da cloud destekli şekilde yapıyor. Günlük kullanıcı için şu andaki en gelişmiş koruma sistemi.

Asıl şaşırtıcı olan Thinkpad Z serisi için özel çipler üretilmesi oldu. Z olarak adlandırılan bu çipler U serisinin içinde yer alacakmış. Özel üretim olduklarından büyük ihtimalle daha yüksek performans gösterip daha az ısınma vs yapacaklardır fakat bunun kötü bir yanı olacak, Lenovo'nun sürücüleri hariç sürücüler uyumlu olmayacaktır. Bu da Lenovo sürücü desteğini kestikten sonra bir daha sürücü güncellemesi almayacak anlamına gelir. Zamanında aynısını Lenovo Y550P (2009) cihazımda yaşamıştım. İçindeki Nvidia GT240M Lenovo tarafından değiştirilmiş bir çipti, bu yüzden Lenovo'nun yayınladığı sürücüden daha yenisini kurarsak ekran kartı sürücüsü kurulu değil gibi davranıyordu. Elbette hayatımda daha iyi ses veren bir laptop duymadım çünkü JBL 2+1 hoparlör vardı üzerinde :) Tabi o zamanlar bunun bilincinde filan değildim, durumumuz pek iyi olmadığından Evkur'dan uzun taksitlerle almıştım, Dolby ekran ve Dolby theater destekli JBL hoparlör gibi özellikleri aldıktan sonra keşfetmiştim. 2016'ya kadar ben kullandım, 2020'ye kadar da babam kullandı.

Edit: Pro serisi ilk mesaja eklendi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 20 Nisan 2022; 14:7:49 >

Özel çip olayı bir hayli ilginçmiş. Bu durum Linux tarafını nasıl etkileyecek acaba? Lenovo sitesindeki ürün sayfasında da Windows 11 ön plana çıkarılmış  

Sizin Lenovo da tam bir multimedya cihazıymış. Özel demişken, HP ProBook 4520s bilgisayarımda Hackintosh kuramamış olmamın sebebi de HP idi. Nasıl yaptılarsa tümleşik Intel grafik birimini kilitlemişler, BIOS veya herhangi bir yöntemle aktifleştirmek mümkün değildi. Üzerine harici bir ATI ekran kartı koymuşlar ama zaten performans testine baktığımda neredeyse tümleşik GPU ile aynı performanstaydı. Ne oyun olarak bir artısı var, ne Hackintosh kuruluyor diye bir hayli üzülmüştüm öğrencilik yıllarımda   Ama taş gibi makineydi. Şimdiki plastik kasalar lastik gibi esniyor, alüminyum olanlar en ufak darbede çiziliyor, boya atıyor.

• PSREF sitesinde Lenovo Thinkpad E14 Gen 4 ve E15 Gen 4'ler duyurulmuş. Bu cihazlar yeni Ryzen 5000 serisi Zen 3 işlemcilerle, yani 5425U, 5625U ve 5825U ile gelecek. Geçen yıl Zen 3 işlemciler olan 5400U, 5600U ve 5800U'yu Thinkpad E serisinde göremediğimiz için bu bir gelişme sayılır. Asıl üzücü haber cihazların işlemci ve ram desteği hariç hiçbir değişim geçirmemiş olmaları. Geçen yıl resmi ram desteği için 8 GB dahili ram'in yanındaki slota en fazla 8 GB takılabilir diyordu. Tabi aslında 16 GB da destekliyordu. Bu yıl resmi destek olarak 8+32= en fazla 40 GB ram denilmiş.

Başka bir kötü haber daha var. PSREF sitesinde E15 Gen 4 için Türkiye modelleri görünmüyor. Maalesef geçtiğimiz yıllardaki tecrübeler gösteriyor ki PSREF'de Türkiye modeli görünmüyorsa Türkiye'ye de gelmiyor ürün. E14 Gen 4 için ise Türkiye'de 5425U'dan 5825U'ya kadar bol bol model seçeneği görünüyor.

https://psref.lenovo.com/Product/ThinkPad/ThinkPad_E14_Gen_4_AMD

Bu arada L13 Gen 3 de Türkiye'ye geliyor. 13.3 inç 1920x1200 yani anlayacağınız gibi 16:10 ekran oranı ile 300 nit IPS seçenekli (maalesef %100 sRGB değil) cihazlar. İşlemci olarak 5425U, Pro 5675U ve Pro 5875U olacak. 46 Wh batarya, metal kapak ve GFRP (Fiberglass ile güçlendirilmiş polietilen) alt kasa olacak. Maalesef tamamen gömülü 8 veya 16 GB DDR4 seçeneği olacak. Aydınlatmalı klavye, sürgü ile kapanabilen kızılötesi destekli 1080p kamera, parmak izi okuyucu gibi ekstraların hepsi var ve bu cihaz sadece 1.25 kg ağırlığında olacak. Her ikisi de PowerDelivery ve DisplayPort destekli 2 tane USB Type-C olacak. 2 tane de USB A var. Güzel cihaz gibi, örnek bir tanesi aşağıda:

https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad/ThinkPad_L13_Gen_3_AMD?M=21B90030TX

Farklı bir cihaz olarak L13 Yoga Gen 3 de var, yukarıdaki özelliklere ek olarak 300 nit anti parlama ve anti kir (anti-reflection, anti-smudge) özellikli %100 sRGB ve 10 nokta dokunmatik bir panel ve dahili kalem sistemi ile geliyor. Bazılarında Omnivision'ın yeni World Facing teknolojili kamerası da olacak.

https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad/ThinkPad_L13_Yoga_Gen_3_AMD?M=21BB002NTX

PSREF'e göre farklı farklı özelliklerde, benzer işlemcilere (2022 model Zen 3 5000 serisi) sahip birkaç model daha var Türkiye'ye gelecek olan diğer modeller;

- Flex 5

- Ideapad 3

- 76 wh bataryalı, tamamen metal kasalı, %100 sRGB 15.6 inç ekranlı fakat maalesef ram'i gömülü Ideapad 5 15

-56.5 wh bataryalı, tamamen metal kasalı ve ram'i gömülü Ideapad 5 14

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 21 Nisan 2022; 18:33:29 >

• Asus Rog Flow 13.4 inç cihaz geldi

6800HS

RTX3050

16 GB DDR5 gömülü ram

512 GB PCIe 4.0 SSD

13.4 inç, 1920x1200, 500 nit, %100 sRGB, Pantone onaylı dokunmatik mat IPS ekran

Wifi 6E, BT 5.2

2 tane PowerDelivery ve DisplayPort özellikli Type-C, HDMI 2.0

2 tane 4.2 Watt gücünde Dolby Atmos ve Smart AMP özellikli süper güçlü hoparlör

360 derece menteşe ile tablet olarak kullanma imkânı

62 Wh batarya

1.3 kg ağırlık

https://www.hepsiburada.com/asus-gv301rc-lj051-amd-ryzen-7-6800hs-16gb-512gb-ssd-rtx3050-freedos-13-4-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV00002220DT

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 25 Nisan 2022; 15:38:23 >

• Hocam merhabalar rahatsız ettim kusura bakmayın

6000 li sei laptoplar gelmiyor bekle bekle artik cihaz almak istiyorumda

2 soru sorucağım size ürün üzerinden

Bu ürün 5800u var ve benim bildiğim kendi ekran kartı yokmu bu cihazinda 3050 ekran kartı eklemişler cihaza

Bir diğer sorum ise linkteki cihaz nasildir 16gb ram ve bu 512 ssd diyor bu ssd m2 midir ve ram artttirimi yapiliyormu

desteklerinizi için teşekkürler

• Oskis kullanıcısına yanıt

Kendi ekran kartı yok mu dediğiniz alıntıladığınız 6800 HS işlemcili ROG Flow 13.4 ise eğer cihazın kendi dahilinde RTX 3050 var, ayrıca yanında içinde RX 6850M XT ekran kartı olan bir harici kutu ile gelmesi lazım fakat satıcı harici kutunun içerikte olmadığını söylüyor. Yurtdışında tüm GV301RC'lerde harici kutu içerikte var, Türkiye sitesinde kutu içeriği yazmıyor. Bu teyit edilmeli fakat ben de olmadığını düşünüyorum. Yine de bu kutu ayrıca alınabilir ve takılabilir, gerekli giriş cihazda var.

Söz konusu Acer'a gelince, çok güzel bir cihaz, 5800U şu anda halen en güçlü U serisi işlemci, birçok H serisine taş çıkarıyor. RTX 3050 ekran kartı var, metal kasalı, IPS ekranlı, çift M.2 SSD slotu var bir tanesi dolu yani diğerine istediğinizi takarsınız. Hepsi ile birlikte sadece 1.5 kg. Tek problemi ram tamamen gömülü, slot yok yani aldığınız gibi kullanacaksınız ama 16 GB olması ram'e yüklenen bir program kullanmayacaksanız uzun yıllar sorun çıkarmayacağı anlamına geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 12 Mayıs 2022; 17:27:8 >

Cok tesekkurler destekleriniz icin

Şunu sorim hocam 16gb cikartim 16x2 alinmazmi peki bos slot olmasi sart degil

Birde bu icindeki ssd hizlari tam nedir bilginiz varmidir

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.