Şimdi Ara

AMD Ryzen Mobil 6000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
21
Favori
22.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet, CES 2022'deymiş hepsi 6 ay önce . Eylül de gelir mi acaba böyle bir Ryzen 3 7300g, pek sanmıyorum  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HighDynamicRange -- 14 Haziran 2022; 17:30:59 >
  • HighDynamicRange kullanıcısına yanıt
    Çip krizi çözülmeden işler biraz zor hocam. Kendi dökümhanelerine sahip Intel piyasaya bol şekilde ve aynı performansı AMD'den çok daha ucuza sunan işlemciler sürüyor. Intel fiyat/performans mı olacaktı? 2 yıl önce bunu söylese biri engeli basardım ama işte geldiğimiz durum bu :) AMD'nin amacı yılın sonuna doğru DDR5 ramler de iyice ucuzlayınca (en azından dolar bazında) piyasaya güçlü bir şekilde Ryzen 7000'leri sürmek. Çünkü yeni platformda DDR4'e yer vermedi. Intel 12. Nesil işlemciler anakarta bağlı olarak ister DDR4, ister DDR5 ile çalışıyor. AMD o yolu baştan kapattı, bu yüzden DDR5 ramlerin ucuzlaması gerekiyor ki AMD de bunu öngörüyor. Dünyada da bu hareket başladı, DDR5 ramler 3 ay öncesinin yarısından aşağı indi. Türkiye'de stoklar erimediği, DDR5 ramler doğru düzgün gelmediği ve kurlar sürekli yükseldiği için bunu şimdilik hissedemedik orası ayrı. Eylül zor ama yıl sonuna doğru 7000 işlemciler gelir büyük ihtimalle. Daha işlemci isimleri ve tam özellikleri belli değil maalesef, çip krizi aşılamazsa Ryzen 3'ler çok geç çıkabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 14 Haziran 2022; 17:57:52 >

• Her ne kadar ismi 6000 olmasa da 2022 yılının ilk AMD U serisi dizüstü cihazı gelmiş sonunda. 5825U geçen yılın en güçlüsü olan 5800U'nun ufakça hız aşırtılmış modeli. Bu da işlem gücünde 6800U hariç en güçlü U serisi işlemci olmasını sağlıyor.

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-hp-laptop-15s-eq3000nt-68n32ea-amd-ryzen7-5825u-8gb-ram-512-ssd-15-6-w11-gumus-notebook-fiyati,1924268124.html

DC Dimming özellikli 15.6 inç 250 Nit IPS ekran
    Wifi 5, BT 5.0
    1.7 kg
    41 wh batarya
    Aydınlatmasız klavye

Kasa olarak giriş seviyesi bir cihaz, güçlü işlemcisi ve hızlı PCIe 512 gb SSD'si ile öne çıkıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 17 Haziran 2022; 13:18:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilmiyorun ama gpu su 5 serisi ile aynı olduktan sonra kendi açımdan 5800u ile aynı. Biraz bekler 6 serisi alırım. ddr5 ram daha iyi gpu .... fiyatı 5800u ile aynı. O tarafı güzel.

• Dandalyus D kullanıcısına yanıt

Bu konuda haklısınız, bunu daha çok Zen 3 seçenekleri çoğalıyor olarak görebiliriz. Geçen yıl 5600U ve 5800U işlemciler, yani Zen 3 çekirdekli işlemciler yaygın değildi, genellikle 5500U ve 5700U gibi Zen 2 çekirdekli işlemciler vardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu takipte kalalım, yakın zamanda laptop alacağım. @Bloodin hocama Ryzen 4 ve 5 nesillerinde de olan yardımlarından dolayı tekrardan teşekkürlerimizi sunalım...  

• 5625U işlemcili Dell 3 serisi cihaz da gelmiş...
    https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-dell-inspiron-15-3525-ryzen5-5625u-8gb-512ssd-uma-15-6-fhd-win11-fiyati,1905413876.html

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • AMD söylentilere göre Ryzen 7000 Mobil serisinde H ve HS işlemcileri tamamen ayıracak.

-H ve HX takısına sahip 45 Watt+ tüketimli 7000 serisi Dragon Range 16 adede kadar Zen 4 çekirdekleri ile çok yüksek işlem gücü ve şu anki 6000H serisinde bulunan RDNA2'yi birleştirecek

-HS takısına sahip 35 Watt tüketimli 7000 serisi Phoenix ise daha az çekirdekli dolayısıyla düşük işlem gücüne sahip Zen 4 işlemci ile... sıkı durun... RTX 3060 performansı gösterecek RDNA3 dahili ekran kartlarını birleştirecek.

Görünüşe göre artık "oyuncu sınıfı dahili ekran kartları" iyice gerçek olacak. Bu sayede ince, hafif, hayvan gibi güç harcamayan ve uygun fiyatlı oyuncu sınıfı dizüstüler görebileceğiz.

Bence AMD bu konuda yavaş bile davranıyor, yapabileceği en güçlü dahili ekran kartları ile f/p konusunda eline su dökülemez hale gelip olabildiğince saldırgan davranmalı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 29 Haziran 2022; 23:20:49 >

• Ağa iyi diyorsun, güzel diyorsun ve hoş diyorsun ama bu AMD daha 6 serisi notebookları piyasaya süremeden 7 serisi notebook işlemcilerini tanıttı ve yanlış hatırlamıyorsam bu sene piyasaya süreceğini söyledi. Seninde dediğin gibi bu HS takıntılı Zen4 işlemcili 3060 Performanso gösterebilecek bir notebook ne zaman piyasaya sürülecek? Veya Türkiye ye ne zaman gelecek. Kafam allak bullak. Uzun süre gidecek bir notebook alamak istiyorum. Biraz oyun biraz kodlama. Şimdiki bilgisayarım HP i7 3612QM 8GB ramli 256gb ssd li bir makina. Yaklaşık 10 yıl olmuş. Değişim zamanı geldi.

Yardımların ve konu açtığın için çok teşekürşer.  

• Dandalyus D kullanıcısına yanıt

Hocam, tanıtılan 7000 serisi işlemciler SADECE masaüstü için. AMD'nin masaüstü ve dizüstü platformları tamamen farklı. AMD masaüstünde 6000 isimlendirmesini atladı çünkü dizüstündeki gibi 6000 ismini kullansa aynı nesil işlemci gibi görülebilirdi, oysa ki yeni tanıttığı 7000 serisi masaüstü işlemciler artık 5nm Zen 4 platformunda AM5 soketinde, LGA (anakart üstünde pinler) sistemine sahip, PCIe 5.0 SSD ve ekran kartları ile DDR5 ram destekleyen bambaşka bir seri. Önceki mesajda bahsettiğim ise bu Zen 4 platformundaki bu 7000 serisi işlemcilerin dizüstüne gelecek hali ve daha tanıtılmadı. Yani önceki mesajdaki RTX3060 gücünde 7000HS serisi şimdilik sadece erken sızıntılardan ibaret. En erken 2023 başında anca tanıtılır dizüstü 7000H ve HS serisi. Ancak 2023 ortalarına doğru piyasaya çıkabilir.

6800U cihazlar çıksa veya harici ekran kartı olmayan uygun fiyatlı 6800H/6800 HS işlemcili bir cihaz çıksa sizin için tam biçilmiş kaftan olur. Zaten şu andaki 6800U ile 6800H ve daha üstünde olan H serisi işlemcilerdeki dahili ekran kartı olan Radeon 680M neredeyse GTX 1650 Max-Q performansı veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 29 Haziran 2022; 23:24:30 >

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Çok pahalı ya. Hiç dikkatimi çekmiyor. O paraya ne gpu ya sahip cihazlar alınır. gerçi en fazla 3050-3050ti alınır da... :)

Hocam sizi aslında bu işlemci temelli konulardan ziyade gpu temelli konularda görmek isterim. Öyle bir başlık açsanız nasıl olur ? Ama o alanda da böyle sürekli bir hareket yok :)

• torquehp kullanıcısına yanıt
    Maalesef, onları o kadar yakından takip etmiyorum. Aslında amacım Ryzen Mobil ana konusu açmak da değildi başlarda, Ryzen 3000 zamanında V155-15API cihaz için konu açmıştım, başlık değişmese de Ryzen 3000 mobil konusuna evrildi, sonrasında 4000 5000 6000 diye gitti

Çok da iyi olmuş aslında. Bu konulara ilgi duyan kişiler için terapi gibi, okuması zevkli. Herhangi bir teknoloji içerikli siteye girip bir makale okumak istesek; birbirinin aynısı ilk üç paragraf, cevapları olmayan clickbait sorular, yabancı sitelerden alındığı için bazen eskimiş ve yanlış bilgilere maruz kalıyoruz. Aslında global çip krizi, ülkede ekonomik kriz olmayacaktı buralar nasıl şenlenirdi de, 5000-6000 konusu biraz sessiz kaldı

Bu arada hayırlı olsun hocam. Yeni sistem toplamışsınız. Biraz daha detay verebilir misiniz ? Gpu ne aldınız ? Memnuniyetiniz nasıl ?

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153197291

Gpu ile pek ilgilenmiyorum diyorsunuz ama passmark skoruna bakarak f-p olup olmadığını ölçmesi ben sizden öğrendim hocam. Epey de skorlara bakıp , fiyata bakıp , yurt dışı dışı fiyatına bakıp kıyaslıyorum : )

Bana da mx 150 gpu yeterli gelmiyor artık. ne yapsam bilemiyorum. Hala daha öğrenciyim yerleşik hayata geçmedim :) Pc - gaming laptop - elimdeki m1 airi satıp satmamak , rtx 4050-4060 tsmc üretimi beklemek , ddr5 in ucuzlamasını beklemek , gibi gibi türlü türlü karışıklıklar var kafamda. Davul oldu kafam.

İşte o GPU ile ilgilenmeyen halim :)

Benim sorunum işlemci ve ram yetersizliği idi, i5-4570 ve 2*4 GB 1600 ram vardı, bu yüzden (aslında durumum el vermediğinden) GPU'ya dokunmadan onları yeniledim.

Aldığım parçalar tam olarak;
    -MSI B560 Tomahawk Wifi anakart
    -i5-11400F işlemci
    -Kingston Fury Beast 2*8 GB 3200 Ram
    -Silicon Power US70 PCIe 4.0 1 TB SSD

Önceki 8 yıllık sistemimden kullandıklarım ise;
    -MSI R9 270 Gaming 2GB ekran kartı (şu anda Afterburner Overclock ile voltaj oynamadan 1050 Ti gücü veriyor)
    -Cooler Master Hyper 212 İşlemci Soğutucu
    -WD Black 1 TB HDD
    -Dark Sub Zero Kasa
    -High Power 750W 80+ PSU

Ekran kartı ve kasa kaldı değişecek, ekran kartı ile birkaç ay toparlanana kadar idare etmek durumundayım. Sonrasında RX 6700 XT düşünüyorum, uygunluk durumuna göre MSI Gaming, Asus ROG Strix veya XFX MERC olur.

Anakartımdan müthiş memnunum, özellikle wifi ve ses sistemi harika, 250 TL'lık QCY T13 bluetooth kulaklığım resmen çağ atladı, böyle bir sesi en son Beats Studio kulaklıkta almıştım :)

İşlemci her yerde kendini belli ediyor, gönül isterdi ki 12. Nesil olsun ama 11. Nesil de beni en az 6 yıl götürür.

SSD'yi 1500 TL'ya aldım 4 gün önce, başka Silicon Power ürünlerim de var, hepsinden memnunum, bence tam bir f/p markası, bu anakart üzerinde bu SSD çok uçuk puanlar alıyor testlerde.

Ram zaten Kingston Fury Beast, 3200 Mhz CL16'da stabil çalışıyor. 3600 OC denedim çalışmadı, ihtimalle ya ben beceremedim, ya da 11. Nesil işlemcilerin doğal desteği 3200'e kadar olduğu için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 1 Temmuz 2022; 18:4:55 >

• Halacoglu kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, sizin gibi katkı sunan ve memnuniyetini belirten değerli arkadaşlarımız sayesinde hem konular ilerliyor, hem de bizde konuyu takip etme ve devam konuları açma isteği oluşuyor. İnşAllah şu çip krizi ve ekonomik krizden kurtuluruz en kısa sürede de dediğiniz gibi buralar şenlenir :)

Amd gpu ben de istiyorum , ham güçte f-p çok iyi ancak , nvidia nın yan hizmetleri , övgü ve popülerliği etkiliyor. Ayrıca insanın içinde " süprize gerek yok.al geç" hissi oluşuyor.

Alırken seriye dikkat ediyorsunuz. Bunu neye göre seçiyorsunuz ? atıyorum mesela asus dual gpu olsa ne tür dezavantajı olur ? tomahawk da sağlam seri bir anakart sanırım. anakartta ben olabildiğince en en ucuza kaçmayı isterdim mesela. Size bunu aldıran ne oldu ? 11400f için fazla değil mi ?

Hazır-youtuber sistemleri malesef toplayarak ulaşamayacağımız kadar ucuz oluyor. O şekilde almayı neden istemediniz ?

ssdnizin hızı çok iyimiş baktım şmdi. Bencer porta sahip pcie 4.0 3 binlerden başlıyor. çok çok iyi fiyat.

Kasa için f-p olarak görüdğünüz marka-modelleri söyler misiniz ?

Bana kalsa kendime 0-2.el karışık uzay sistem toplarım , tüm maliyeti/parayı gpu ya yatıracak şekilde ucuz bir gaming karton kutu desktop toplarım. Böyle cimri şeyler hoşuma gidiyor :)

Çok sordum kusura bakmayın :)

Bu arada ben de t13 aldım 2 hafta önce. Sizinle pişti olmak mutluluk veriyor :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torquehp -- 2 Temmuz 2022; 11:12:59 >

Bol bol zor soru gelmiş, cevaplamaya çalışalım :)

8 yıl önce işe atanıp da ilk bilgisayarımı toplarken oyun FPS'leri GTX 750 Ti ile benzer olmasına rağmen benchmarklarda çok daha iyi olması hasebiyle R9 270 almaya karar vermiştim, fiyatı da 750 Ti ile benzerdi. O zamanlar Battlefield 4 hediyesi ile MSI R9 270 Gaming 2G BF Edition modelini aldım. Yıllar geçtikçe yazılım düzeltmeleriyle benchmarklardaki gibi 750 Ti'a FPS'de de fark atmaya başladı, sonunda bugün GTX 1050 Ti performansı veren bir karta sahibim :) Bu yüzden AMD'ye daha çok ısındım. Bugün bilgisayar toplama konusunda çok daha geniş bilgiye sahibim, çok daha tecrübeliyim. İngilizcemi de C1 seviyesine kadar yükselttim. Artık ekran kartını seçerken yabancı birçok siteden her yönü ile değerlendiriyorum. Ekran kartının sadece modeli değil, hangi üreticinin hangi serisi olduğu da önemli. Örneğin şu anki nesilde ben en düşük ısıyı istiyorum, sesi önemli değil dersen Asus ROG Strix'ler neredeyse her modelde birkaç desibel fazla ses karşılığında bariz derecede en düşük ısıyı vaat ediyor, birçok modelde ROG Strix rakiplerinden %20 daha az ısınıyor. Ucuza çok kaliteli ekran kartı istiyorum dersen XFX MERC serileri muhteşemler. O dönemler az araştırmama rağmen biraz da şans eseri R9 270'lerin en az ısınan, en iyi OC olan kartını, MSI Gaming serisini almışım. Kısacası an itibariyle yine daha ucuza daha yüksek performans sergilediği için AMD, tabi ki performansı nerede sergilediği de önemli, 4K oyun ve Ray Tracing için Nvidia tercih edilmeli. Benim şu anki monitörüm 1080p ilerde de alsam en fazla 1440p tercih ederim, Ray Tracing hariç performansta 1440p'de RX 6700 XT bana daha pahalı 3060 Ti'dan gözler görülür biçimde daha yüksek performans verecek, çok daha pahalı RTX3070 ile arasında %3-5 performans farkı olacak, neden gidip 3070'e neredeyse 2 katı para vereyim?

Gelelim anakarta, "Casper neden bu kadar kötü bir şöhrete sahip?" sorusunun cevabı aslında bu. Düşün ki 12. Nesil i7 + RTX 3070 aldın, bunları en ucuz LGA1700 anakarta taktın. Ne yaptın biliyor musun? Ferrari satın aldın, bozuk toprak yola koydun. Aynı şey :) Anakart bilgisayarın hem iç iskeleti, hem de damar ve sinir sistemidir. Tüm parçalar arasında veri akışını anakart sağlar. Kötü bir anakarta dediğim parçaları takıp benchmark yaptığın zaman rakiplerinden düşük performans verdiğini görürsün. Sebebi anakartın veri yollarının kalitesizliği ve MOSFET problemidir. Kaliteli anakartlarda kaliteli MOSFET'lerin yanı sıra MOSFET ve çipset gibi alanların üzerinde geniş, kaliteli soğutucular vardır. Veriyolları en kaliteli malzemelerle donatılmıştır. Ses sistemi çok daha üstündür. Wifi ve en son PCIe desteği gibi ekstra destekler vardır. Kaliteli parçalar alıp bunları çok ucuz bir anakarta bunları yerleştiren bir çok arkadaş forumlarda fellik fellik dolaşıyor "neden FPS düşüşleri yaşıyorum" diye, anakart modelini de yazmıyorlar bir önemi yok diye düşündüklerinden, bu yüzden cevap da bulamıyorlar :)

Belki B560 Tomahawk Wifi 11400F için biraz kaliteli bir anakart, fakat bu anakartı yurtdışından bile çok daha ucuza, aldığım an itibariyle 122 dolara bulmuş olmak bir yana, ileride K olmayan i9 11. Nesil işlemci ile güncellenebilecek, çok güçlü ekran kartlarının tam performansını verebilecek, uzun süreli oyun seanslarında yorulmayacak, tv'ye yansıtma için wifi, kulaklığı bağlama için bluetooth'a ve ayrıca kaliteli ses çiplerine sahip olduğu için aldım, iyi ki de aldım.

Hazır youtuber sistemlerde;
    1-Ekran kartı oluyor, ben bir süre ekran kartı değişmeyeceğim için o kadar fiyat veremezdim
    2- En dandik anakartlar kullanılıyor, genellikle düzgün yükseltme seçeneği bulunmuyor.
    3- Ram ve SSD seçenekleri çok dandik oluyor.

Müsait olduğumda devam edeyim :)

Edit: Ekran kartı bölümünün sonuna ek bilgiler ekledim, SSD bölümünden devam ediyorum.

Evet SP US70 tam bir f/p SSD, 1500 de çok ii fırsattı değerlendirdim. Mesela SSD performansını örnek verelim, Userbenchmark'dan geçirdiğimde aynı SSD'lerin %80'inden daha yüksek performans aldığımı gördüm, işte bunu da kaliteli anakartın veriyollarına borçluyum.

Kasa konusunda MSI veya Corsair'in ön tarafta Type-C çıkışı olan kasalarından birini tercih edeceğim. Sade ama çok kaliteli bir kasa istiyorsan mesela Corsair 4000D, benim gözüm onda, hem çok geniş, hem sade, hem de Type C dahil her özelliği var. Yok fiyatı uygun ama bol özellikli güzel kasa arıyorum dersen Dark V20, gerçi onun da fiyatı çok arttı son dönemde, 900'e düşerse geri f/p kasası olur tekrar. PSU dahil f/p kasa şu anda Corsair 650W Carbide Spec-Delta.

Şahsen karton kutuya öyle bir sistemi asla koymam :) Ben bilgisayar toplarken pek önem verilmeyen ya da ucuza kaçılan termal macun, kasa, anakart, psu gibi elemanlara da önem gösteriyorum.

Son olarak T13'den memnunsundur umarım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 2 Temmuz 2022; 17:30:40 >

Maşallah. Daha da iyileri nasip olsun size hocam. Daha birçok soru soracaktım ama öyle detaylı yazmışsınız ki , sizi yormaktan endişe ediyorum :)

Qick ile merc serisi arasında ne gibi fark var ? 6650xt yi referans aldığıda merc 200 tl civarı daha pahalı.

Sizin için şuan f-p ekran kartları nelerdir ? Nvidia nın alınabilir fiyatta olduğunu düşündüğünüz ürünü var mı ? Yani şuanli ck004 nt laptobumun mx 150 gpusuan bakıyorum da tflop olarak çok çok düşük geliyor. olabildiğince ölü fiyata 6500 xt- 6600 - rtx 3050 gpulardan biri ile sisten toplasam çok çok hoşuma gider açıkcası(insanoğlu işte , doymuyor).

rx 6400-6500 serisi içinde video hızlandırma donanımı barındırmadığı için çok eleştirilmişti. Anlamadığım bir nokta var. Donanım olarak bir bölüm video render ını hızlı kılıyorsa gpu içindeki binlerce çekirdek ne işe yarıyor ? O çekirdeklerin paralel işlem yaparak her işi kaba güçle hızlandırması gerekmez miydi ?

Anakar konusunda donanım arşivinin şöyle bir videosu vardı. ucuzbir anakart alma hevesini bende bu video daha da artırdı. bir de tabii frekans tv nin aşırı ölü fiyata topladığı 2.el-0 karışık sistem videoları beni heveslendiriyordu. Ayrıca söyledikleriniz bir anakart için kulağa mantıklı gele şeyler ancak lga 1700 ün desteklenmeyecek olması bunu bozmuyor mu ? am4 gibi değil ki 5 yıl boyunca gelecek olan en yeni nesil işlemcileri de kullanabilesin.

https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DGXIRk6JBahE%26feature%3Dyoutu.be&q=EgQuLZpEGMb3gZYGIhBHG2HzS7nG3x3IWr3YUdc1MgFy

Bilemiyorum bir bilgisayarda gpu beni en çok heyecanlandıran donanım. Diğerlerini zaruretten alıyorum gibi hissediyorum :)

teraflop da teraflop diye ağlıyorum :) Yukarıda genel halimi anlattığım kısmı tekrar alıntılayayım. o konu da fikrinizi öğrenmek , benim yerimde olsanız ne yaparsınız bilmek isterim :)

"Bana da mx 150 gpu yeterli gelmiyor artık. ne yapsam bilemiyorum. Hala daha öğrenciyim yerleşik hayata geçmedim :)

mx150-8250u lu hp pavilion ck-004nt laptobum ve 8-256 baz model m1 air laptobum var.Bilgisayar mühendisliğinden yeni mezun oldum. İşte ve yazılımda m1 air kullanır (telefonum se2020 ile de ekosistem olur) , mx150 laptobumu satıp da çalışan olduğumda ve yerleşik hayata geçtiğimde de masaüstü sistem alırım diye hayal ediyordum(giriş-orta seviye gaming pc). Ancak şöyle ki şuanda staj yaptığım ve muhtemelen ileride elemanı olacağım işyerinde windows laptobumu kullaıyorum. macte de işi görebilrim sanırım ama kimsenin mac tecrübesi yok ve çok sık takıldığım için mac te takılırsam kimse pek yardımcı olamaz."

Pc - gaming laptop - elimdeki m1 airi satıp satmamak , rtx 4050-4060 tsmc üretimi beklemek , ddr5 in ucuzlamasını beklemek , gibi türlü türlü karışıklıklar var kafamda. [Muhtemelen en son çıldırıp iphone-mac -hp laptobumu satıcam bir süre sonra ve f-p bir rtx 4000 serisi + ddr5 gaming laptop ve f-p bir samsung android telefon alıcam :) , masaüstüne filan da 10 yıldır olduğu gibi yine değmemiş olucam :( ] Davul oldu kafam.

"

Başlayalım o zaman yazmaya

XFX'in 3 farklı modeli var, en kötüden en iyiye SWFT, QICK ve MERC

SWFT'yi referans tasarım gibi düşünün, QICK Overclock edilmiş, soğutması daha iyi model, MERC ise sade ama çok parlak LED'lere sahip, en üstün soğutmaya sahip, bu sayede Overclock potansiyeli en iyi ürün. Arada çok büyük fark yoksa her zaman MERC almaya değer. Fakat MERC ile benzer fiyata Asus ROG veya MSI Gaming X ya da Gaming Z varsa onlar alınmalı.

En f/p ekran kartları şu anda haliyle 6500 XT, 6600, 6600 XT, 3050 ve 3060, tabi AMD'lerin f/p oranı daha yüksek. 6500 XT en yüksek f/p oranına sahip kart ama 4 GB 1 yıl sonra yetersiz hale gelecek. Tabi MX150 ile kıyasladığımızda katlarca performans farkı görürsün :) Yine de mümkünse en kötü 6600 alınmalı.

Video hızlandırıcı sadece video editleme, encode vs işleri için lazım. Bunlarla uğraşmıyorsan 4K videoları oynatma gibi şeylerde 6500 XT asla can sıkmaz, yetersiz gelmez.

Anakart konusunda bahsettiğim şey yıllar sonraki işlemciler değil ki, yıllar sonra 11. Nesil i7-11700F alsam ucuz bir anakart bana performans vermeyecekti. Fakat B560 Tomahawk 11. Neslin en güçlü i9'larını bile destekler. LGA1700'e gelince çıkacak olan 13. Nesil en güçlü işlemciyi bile taktığında performans problemi olmamalı anakartın, LGA1700 13. Nesli de destekleyeceği için söylediklerim LGA1700 bir kart için benim LGA1200 kartımdan daha da geçerli. Anakart konusuna geri dönmüşken, anakart seçimi konusunda bir basit formül var, anakartın fiyatı işlemcinin fiyatının yarısı olmalı, artık Intel işlemciler çok ucuz olduğundan bunu şimdilik Intel'de %75'i olmalı diye güncelleyelim :)

Bulunduğun iş geleceği olan bir meslek, sürekli kendini geliştirmen, sürekli güncel kalman gerek, bu işte en iyi yerlerde çalışmak istiyorsan da Mac'de çalışmayı öğrenmen gerek, neden yarın Apple Campus'de çalışmayasın ki? Mümkünse en kısa sürede muhteşem bir İngilizce seviyesine sahip olup yurtdışı şirketlere çalış. Hayata bir kez geliyorsun, en iyi yerlerde çalışıp en iyi maaşı almak, en iyi hayatı yaşamak senin hakkın ama bunun için çok çaba gerek...

Şu an f/p olarak RTX 3060'lı, %100 sRGB 165 Hz muhteşem bir ekrana sahip olan Ideapad Gaming 3'ü alabilirsin

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-lenovo-82k200jytx-idepad-gaming-3-ryzen-5-5600h-8gb-ram-512gb-ssd-6gb-rtx3060-15-6-win-11-laptop-siyah-fiyati,1732146100.html

Ram'i 16'ya çıkarır, keyfine bakarsın, tabi kasa kalitesi giriş seviye ama özellikle ekran kalitesi ve RTX 3060 ekran kartı ile bu fiyata çok iyi...

Türkiye'de yarının ne olacağı belli değil, hatta dünya bile karışıyor, 3. Dünya savaşını biz göreceğiz diye düşünüyorum. Bu yüzden RTX4000, DDR5, PCIe 5.0 vs beklersek fiyatlar çok uçuk olabilir. PC dünyası yine bir nesil atlıyor, yeni nesil ilk yıl çok pahalı kalacaktır. Ama yeni neslin çikması ile Ryzen 5000 ve 12. Nesil Intel çok uygun hale de gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 2 Temmuz 2022; 22:7:36 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.