Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (264. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.677
Cevap
138
Favori
357.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 262263264265266
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 100 TL n11 bonusum var. Ram 16 GB 350 ye buldum n11 den alinma. Ya da 8 GB bonus ile 120 civarına da alabilirim. MSI anakarti da malum sitelerden alıp Steam kodu alsam diyorum ?

Aklımdaki soru şu: 1700 alınır mı? İkinci elde sıfır 2600 fiyatına var. Anakarti çok abartamam mümkünse 4 ram slotlu en ucuz anakarti alacağım.GPU emektar 970 ile devam. Diğer parçalar mevcut yani.

Ya 2. El 1700 alıp muhtemelen stock ya da hafif OC ile kullanacağım ya da sıfır 2600 alacağım. Bunu 100 MHz daha fazla OC layabilirim. Ya da 12 nm 1600 alacağım 250 300 lira cepte kalacak. Hangisini önerirsiniz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • fatihburak95 kullanıcısına yanıt
    Aslında 2700x bulsan daha güzel olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt
    Öyle diyorsan öyledir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Değer. Güncelledikten sonra jumper jbat1 msi diğerleri clr_cmos ile biosu resetleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 4 Aralık 2019; 20:14:56 >
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 18 Temmuz 2020; 18:17:35 >
  • R5 1600 den selamlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • anticor kullanıcısına yanıt
    bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 18 Temmuz 2020; 18:17:36 >
  • NOCTUA DAN 3000 SERİSİ İŞLEMCİLER İÇİN SICAKLIK AÇIKLAMASI

Ryzen 3000 işlemcim neden bu kadar ısınıyor? Neden Ryzen 3000 CPU'lar aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha sıcak çalışıyor? Soğutucumda bir sorun mu var?

En yeni Ryzen 3000 işlemciler (APU modelleri hariç) önceki Ryzen nesillerinden farklıdır, çünkü artık tek, büyük bir yongalara dayanmazlar, bunun yerine daha küçük yongalara sahip çok çipli bir yaklaşım kullanırlar. Kesin modele bağlı olarak, pakette bir (6 ve 8 çekirdekli model) veya iki (12 ve 16 çekirdekli model) gerçek CPU-Dies (CCD) olabilir. Her işlemci aynı zamanda bellek denetleyicisi, PCIe denetleyicisi, anakart yonga setine bağlantılar ve diğer işlevler içeren şeyler içeren bir G / Ç Kalıp (IOD) kullanır.

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

Bu tasarım değişikliği ve daha küçük 7nm üretim sürecine geçiş nedeniyle, genel işlemcinin ısı dağılımı, benzer güç çekişine sahip eski 14nm ve 12nm tabanlı tek çipli Ryzen işlemcilerden çok farklıdır.Tam CPU modeline, belirtilen TDP değerine ve muhtemelen uzatılmış güç sınırlarına (hassas hız artırma aşırı hızlanma) bağlı olarak, tek bir CPU kalıbı kolayca 130W'a kadar bir ısı yükü oluşturabilir, oysa I / O-kalıp genellikle yaklaşık bir ısı yükü oluşturur. 10W. CPU kalıbının küçük boyutundan dolayı, bu yonganın ısı yoğunluğu (W / mm²) çok yüksektir. Örneğin, 74 mm² yonga boyutundaki 120W'lık bir ısı yükü, 1.62W / mm²'lik bir ısı yoğunluğuyla sonuçlanırken, 212 mm² yonga boyutuna sahip daha eski bir Ryzen işlemcideki aynı ısı yükü sadece 0.57W ısı yoğunluğunu veriyor / mm.Isı yoğunluğundaki bu büyük fark, yeni Ryzen 3000 işlemcilerinin benzer ısı yüklerinde öncekilerden daha fazla ısınmasının nedenidir.Dahası, Ryzen 3000 CPU'lar yüksek hızda çalışma saatlerine ulaşmak için anma sıcaklık tavan boşluğunu (95 ° C'ye kadar) oldukça agresif bir şekilde kullanıyor. Sonuç olarak, işlemcinin bu sıcaklık sınırına girmesi durumunda kesinlikle sorun olmaz ve endişe verici olmaz. Saat hızı ve besleme voltajı, AMD'nin özelliklerine uymak ve aşırı ısınmayı önlemek için işlemci tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır.Daha yüksek ısı yoğunluğu, daha yüksek termal sınırlar ve daha agresif artırma saati kullanımı nedeniyle, Ryzen 3000 CPU'ların aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha yüksek sıcaklıklara ulaşması tamamen normaldir. Daha yüksek CPU sıcaklıkları Ryzen 3000 işlemciler için normaldir ve CPU soğutucusunda bir sorun olduğuna dair bir işaret yoktur. KAYNAK

• fatihburak95 kullanıcısına yanıt
    1-Sıfır 12 nm 1600
    2-Yada 2.el 2700X.

3-Ondan sonra oyun 1. öncelikse 2600, Oyun yanı iş yüküde varsa 1700 olabilir.
  • Yürü be 3800x dosta güven düşmana korku sal..

• Asrock B450M anakart ile sorunsuz XMP ram kullanan var mı?
    anakart sanki XMP profillerini pek takmıyor gibi?!
  • Şöyle bir sorunum var ki 3 nesildir şaşmıyor, ram ayarlarımı bir türlü stabil yapamıyorum 4 slot kullanmamdan mı kaynaklı bilmiyorum ama 3600 16-16-6-32 kullanıyorum bunda bile coldboot yaşıyorum 3733 ve 3800 de hiç açılmıyor bile sistem. Anakart crosshair viii hero ve ramler 4133 19-19-19-39 Single rank ve b die. (intel sistemde direk xmp de çalışıyordu) Birde anakartta ram boot voltage seçeneği yok sanırım yasa ben bulamadım ram calculator değerleri deniyorum ama fayda yok

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Bunu geçenlerde us amazon 3700x in 9$ üstüne sattı, almak lazımdı aslında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: s1Lv3r

Şöyle bir sorunum var ki 3 nesildir şaşmıyor, ram ayarlarımı bir türlü stabil yapamıyorum 4 slot kullanmamdan mı kaynaklı bilmiyorum ama 3600 16-16-6-32 kullanıyorum bunda bile coldboot yaşıyorum 3733 ve 3800 de hiç açılmıyor bile sistem. Anakart crosshair viii hero ve ramler 4133 19-19-19-39 Single rank ve b die. (intel sistemde direk xmp de çalışıyordu) Birde anakartta ram boot voltage seçeneği yok sanırım yasa ben bulamadım ram calculator değerleri deniyorum ama fayda yok
    572 TL'e alınan anakart, 393 TL'e alınan ram ile;

1. XMP profil 3000/CL16 77.9ns

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)https://store.donanimhaber.com/d7/a9/eb/d7a9eb6c5ebfb7e26015fb18fcf04363.png

2.Benim kullandığım OC/Tweak 64.5ns

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)https://store.donanimhaber.com/2c/c8/a8/2cc8a86b6003ccd0eed5fa4a80a5f320.png

"Şöyle bir sorunum var ki 3 nesildir şaşmıyor"

3000 serisiyle ryzen ram problemi kalmadı, ryzen 3000 ile ram sorunu yaşıyorsanız kendinizden kaynaklıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 5 Aralık 2019; 15:25:45 >

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    O ramlerde mi almalıyım yani fiyat olarak yazmanda ki anlamı çözemedim. Sorun benden kaynaklı zaten yardım istedim 3600 den yukarı çıkamadım ayrıcıa bu kadar boş bir mesaj atmanın bir sebebi olmalı? Intel sistemde herhangi bir ayarla uğraşmadım xmp aktif devam ettim varsa amd de bir önerin dinlerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s1Lv3r -- 5 Aralık 2019; 16:36:48 >
  • s1Lv3r S kullanıcısına yanıt
    "Şöyle bir sorunum var ki 3 nesildir şaşmıyor"

Sebebi kendi hatalarınızdan kaynaklanan sorunları ürünlere bağlamanız. Sonra sizden kaynaklanan bu sorunları görüp millet "amdde ram sorunu varmış almayın" vs. diyorlar, halbuki sorun filan yok.

" 3733 ve 3800 de hiç açılmıyor bile sistem."

Gösterdiğim gibi 393 TL'lik ramler ile bile 3733mhz'de çalışabiliyor kaldı ki 2500 TL'lik anakart ile 4133 19 samsun b die ram çalışmasın. He zaten 4133'de 1:2 modda çalışacağı için bırak çalışmasda olur.

Başka açıklama ister misin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 5 Aralık 2019; 17:1:13 >
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Tamam özür dilerim dostum sen haklısın, sonuç olarak 393tl lik ram mi almayalım. Ramleri yüksek hızda çalıştırmanın yolunu arıyorum zaten ilk, iki nesil problemleydi bu seride düzeldi ama yine de ayarsız olmuyor haksızmıyım? Önerin varsa dinlerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s1Lv3r -- 5 Aralık 2019; 16:43:58 >
  • Arkadaşlar Merhaba öncelikle, sistemimle ilgili yaşamış olduğum bazı problemler var, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemim şu şekilde;

İşlemci : Amd Ryzen 9 3900x
    Anakart : Gigabyte x570 aorus master
    Ram : Kingston HyperX 32GB 3200MHz DDR4 Ram HX432C16PB3AK2/32 x 2 adet
    Disk : Gigabyte Aorus 1TB 5000MB-4400MB/s M.2 2280 SSD x 2 adet
    Ekran K.: Nvidia RTX 8000
    PSU : CORSAIR RMx SERİSİ 80PLUS GOLD 1000W
    Kasa : CORSAIR CARBİDE SERİSİ 400C

Kısaca yaşadığım sorunlar şu şekilde;

Windows bazen normal çalışıyor, bazen açıldığı gibi mavi ekran veriyor.
    Ram'leri aldıktan sonra XMP profili 1 olarak 3200 Mhz'de kullanmayı denedim ama bilgisayar boot etmiyor, nadir olarak boot ettiği zamanda mavi ekran veriyor,
    Yine ram'leri XMP profili 2 olarak 3000 Mhz'de kullanmayı denedim fakat bu seferde açılıyor,bazen herhangi bir problem olmadan çalışıyor, bazende mavi ekran veriyor.

Şuana kadar yaptıklarım, farklı windows'lar kurup sistemi test ettim. 1803, 1809, 1909 kurduğum versiyonlar, herhangi birinde stabiliteyi yakalayamadım.
    Ram'lerden şüphelenip memtest ile test yaptım, herhangi bir sorun çıkmadı. Sıcaklıkları kontrol ediyorum sürekli işlemci yoğun kullanımda fazla ısınıyor gibi geldi. Zaman zaman sıcaklıklar 85 90 dereceleri buluyor.

Kullandığım Windows lisanlı. Aynı zamanda bilgisayarda çalıştırdığım yazılımlar da orjinal ve lisanlı.

Bios'u anakartı aldığımda f4 versiyonuydu, her yeni çıkan update'i yaptım, şuanda f10 versiyonu var.

Sanırım bios'tan bazı ayarlamalar yapmam gerekiyor ama neleri ayarlamalıyım bilemiyorum, yada donanımsal bir sorun da olabilir, henüz bulabilmiş değilim.

Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanKarakulak -- 5 Aralık 2019; 17:37:43 >

• Merhaba dostlar, vatanbilgisayar dan ryzen 5 3600 işlemci aldım, oyun hediyesini nasıl alacağımı bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim

• s1Lv3r S kullanıcısına yanıt
    4 ram iyi oc olmaz deniyor ryzende önceki sayfada yazdım sebebini a2 b2 slotlarda 2 ram dene birde. yada autoya alıp dene ilerde mutlak bios ile hallolur. benim 4 ram xmp de kendi hızı olan 3200 mhz c14 sorun yok daha yukarı çıkar diyorlarda ben uğraşmıyorum artı anakartında ram vboot voltajı ayarı var olmaz mı hiç birde biosun son değilse onu güncelle artı bazıları aksini söylesede ryzende hala bazı ramlerde uyumsuzluk sorunu devam ediyor bunu yalanlamaya gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 5 Aralık 2019; 19:11:51 >

• 
Sayfa: önceki 262263264265266
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.