Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (189. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.677
Cevap
138
Favori
357.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 187188189190191
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Yoizhik

Kasayı değiştirirken Kraken X62 bozuldu, onu garantiye gönderdim para iadesi çıktı, stok soğutucuyla çalışıyor işlemci. Yeğenime NH-D15 sipariş ettim, ay sonuna gelirse OC denerim yoksa stok soğutucuyla olacak iş değil. Bende merak ediyorum silikon lotosu tutmuşmu diye ama hiç sanmıyorum.
    quote:

-erna- @ 21 Ağustos 2019 14:32:23

3800x kullanıp da inceleyen yok galiba. Şöyle güzel manual oc değerleri görseydik de gözümüz gönlümüz açılsaydı. Tabii bu çok çok ufak bir olasılıkla sahip olunabilecek bir durum onu da belirteyim

Soğutucu geldi kurdum, ancak benim bilgisayar neredeyse komple değişmiş olmasına rağmen 3-4 senedir format yemedi. Bunda en büyük etken Asus Crosshair VI'dan VII'ye geçmem. Başka bir anakarta geçseydim formatlamak zorunda kalırdım büyük ihtimal.

Bu yüzden olsa gerek ki Cinebench R20 skorlarım düşük çıkıyor (4700-4800 civarı). İşlemci yada ram frekansını arttırmak pek etki etmiyor. Belki başka sebebi vardır bilmiyorum.

Soğutucu gelince (Noctua NH-D15) 4 deneme yaptım. Stabilite testi için Cinebench R20'yi kullandım. Normal şartlar altında tüm çekirdeklere %100 yük bindirecek bir oyun yada uygulama kullanmıyorum. O yüzden bu programı referans alıyorum. PBO kapalı, all core manual OC.

İlk denemede 4.4GHz 1.325V denedim. Cinebench testini geçemedi. (Belki 1.33-1.34V versem geçerdi denemedim)
    İkinci denemede 4.3GHz 1.25V denedim. Cinebench testini geçti.
    Üçüncü denemede bu frekansta daha düşük voltajla çalıştırmak istedim. 1.225V denedim ve testi geçemedi.
    Dördüncü denemede 4.25GHz 1.2V denedim ve testi geçti. Şimdilik bu şekilde kullanıyorum. Çekirdek başına 50MHz için 1.20'den 1.25'e geçmeye gerek yok gibi. İleride voltajı biraz daha düşürmeye bakarım. Aslına bakarsan 4.3GHz 1.2V ayarlasam bile çalışırken bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Bu stress testleri gibi işlemciye %100 yüklenip kararsızlığa yol açacak başka oyun/uygulama kullanmıyorum daha önce dediğim gibi. Oynadığım çoğu oyun işlemcinin %50'sini bile kullanmıyor.

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

• justGlocia J kullanıcısına yanıt
    bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 18 Temmuz 2020; 17:53:38 >
  • 3600x şuanda neredeyse 3600 fiyatlarından satılıyor.Alsam mı almasam mı bilemedim ya kara cuma da sizce daha ucuza düşer mi?
    Bu Boost problemleri de zaten aklımı kurcaladı?
    https://www.hepsiburada.com/amd-ryzen-5-3600x-3-8ghz-35mb-cache-soket-am4-islemci-p-HBV00000LLTW8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Steelo -- 6 Eylül 2019; 12:52:30 >
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Kurulu windows 10 ise intel anakarta geçseniz bile sistem açılır: sysprep olayını w10 otomatik yapıyor artık eskisi gibi değil ama : temiz format her zaman iyidir.
  • Steelo S kullanıcısına yanıt
    Neredeyse 3600 fiyatı mı, stok btimeden önce 25 TL çekle 3600 1218 TL'e satılıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Neredeyse 3600 fiyatı mı, stok btimeden önce 25 TL çekle 3600 1218 TL'e satılıyordu.
    Evet ama normalde 1300 liradan aşağıya yok bu da 1540 lira yani normalde 1700 liraya satılıyor.Ben almadım zaten gerçi yine kara cumayı bir göreyim istiyorum.

şunun için gösteriyorum bu ta temmuzdaki beta bios.üzerine kaç tane offical bios geldi.10 eylülde düzgün bir bios yayınlasalar bari.

4.4 cine20 1.4 1.43 falan 3700x'te hadi 3800x'te biraz daha düşük olsun 1.38 bence değmez.
  • Bence de değmez, voltajı düşüreceğim demiştim. 1.175 denedim olmadı, 1.181'de çalışıyor şuan 4.25GHz'de. AC ODyssey'in son dlc'sini oynamamıştım onu oynuyorum 3-4 saattir bir sıkıntı çıkmadı henüz. 4.3-4.4 yapacağım diye voltajı köklemenin anlamı yok bencede. Golden chipte değil benimki 4.5GHz 1.325'de çalışsın bu kadarı kâfi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yoizhik -- 6 Eylül 2019; 23:36:13 >
  • 3.nesil daha yeni çıktı ama merak ettim 4. nesil ne zaman çıkacak beyler? 4. nesil çıkınca 2600'ü değiştiririm büyük ihtimalle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SturmpioneeR -- 7 Eylül 2019; 0:15:58 >
  • Merhabalar arkadaşlar. Şuan i7 7700k kullanıcısıyım uzun süredir ryzen platformuna geçmeyi düşünüyordum. x570 Meg Ace almayı düşünüyordum stok sorunundan dolayı Hepsiburadanın %20 indiriminde Msi x570 godlike anakartı aldım. Belki anakarta biraz gereksiz fazla para vermiş olabilirim ama rbg görseli hoşuma gidiyor. Yayın ve oyunda iyi performans alacağım işlemci sizce hangisidir r3900x almayı düşünüyorum. Ondada stok sorunu var ve gereksiz pahalı şuanda. 3700x 3800x 3900x yada biraz daha bekleyip 3950x mı alınmalı. Kullanıp performanslarından bahsedebilecek yada tavsiye verebilecek arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi irfanica -- 7 Eylül 2019; 9:55:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: irfanica

Merhabalar arkadaşlar. Şuan i7 7700k kullanıcısıyım uzun süredir ryzen platformuna geçmeyi düşünüyordum. x570 Meg Ace almayı düşünüyordum stok sorunundan dolayı Hepsiburadanın %20 indiriminde Msi x570 godlike anakartı aldım. Belki anakarta biraz gereksiz fazla para vermiş olabilirim ama rbg görseli hoşuma gidiyor. Yayın ve oyunda iyi performans alacağım işlemci sizce hangisidir r3900x almayı düşünüyorum. Ondada stok sorunu var ve gereksiz pahalı şuanda. 3700x 3800x 3900x yada biraz daha bekleyip 3950x mı alınmalı. Kullanıp performanslarından bahsedebilecek yada tavsiye verebilecek arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum.
    Amacin oyunsa 3700x yeterli. Render vs icinde suan sinerjide 3900x satiliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

Amacin oyunsa 3700x yeterli. Render vs icinde suan sinerjide 3900x satiliyor

Alıntıları Göster
    Amaç yayın ve oyun belki youtube için video editlenebilir. Trde var bir kaç yerde KK ile alacağım 3900 + vade 4200 4500 sularına cıkıyor taksitle :) Anakartın üst modelini aldığımdan buna buna fazladan 700 - 1000 tl vermek istemiyorum. 500 dolar piyasa fiyatı trde 3500 bandında olması lazım ama malum stok sorunu ucuk fiyatlar.
  • Ryzen 2600 4.2 1.385V olur mu yaptım sıcaklıklar 75-80 oldu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: justGlocia

Ryzen 2600 4.2 1.385V olur mu yaptım sıcaklıklar 75-80 oldu
    Voltaj yuksek

• quote:

Orijinalden alıntı: irfanica

Amaç yayın ve oyun belki youtube için video editlenebilir. Trde var bir kaç yerde KK ile alacağım 3900 + vade 4200 4500 sularına cıkıyor taksitle :) Anakartın üst modelini aldığımdan buna buna fazladan 700 - 1000 tl vermek istemiyorum. 500 dolar piyasa fiyatı trde 3500 bandında olması lazım ama malum stok sorunu ucuk fiyatlar.

Alıntıları Göster
    Aceleniz yoksa bekleyin

• Dostlar Merhaba
    Dün Akşam İtibari ile RYzen 5 3600 + MSI gaming Plus Max ile aranıza katıldım. EKLEYEBİLİRSİNİZ !!!
    Baya İyi ve güçlü bir işlemci ilk izlenimim

Yaptıklarım;
    -Format atıldı - windows 1607 sürüm
    -Chipset Driver yüklendi
    -Ekran Kartı Sürücü yüklendi
    -Windows Defender ve güncellemeler kapatıldı
    -Bios En son sürümüne güncellendi.(H21)

FAKAT !!!
    Öncelikle boşta iken 55-60 derece işlemci sıcaklığı ve en ufak harekette 70 derecelere çıkabiliyor (video izleme v.s oyun açılırkenki durumlar)
    Kingdom Come yüklemiştim elimde o vardı hemen test edeyim diye
    oyun içindeyken Ryzen Master'da işlemci sıcaklığı 95 derece (95 sabitlendiği için)
    Ayrıca Cpu-z Benchmark çalıştırdıgımdada 95 dereceye dayanıyor.
    Voltaj 1.402 - 1.4100 lere kadar çıkıyor çokda inceleyemedim çalıştıgım için.
    voltajı 1.325 yaptığımda 95 dereceyi de geçti.Bıos'ada tam hakim değilim Ryzen için (Eski Sistemlerim İntel'di)

Bilen arkadaşlar Bıos Ayarlarını ve İşlemci Clocklarını paylaşabilirlerse çok memnun olurum. Belki Konu ortalarında bahsedildi ama inceleyemediğimden Kusura bakmayın. Eğer var ise link paylaşırsanız yine çok memnun olurum.

KISACA SICAKLIKLA BAŞIM DERTTE - AYRICA STOK SOĞUTUCU KULLANIYORUM bütçem yetmedi desem suan için daha doğrudur.
    STOK SOĞUTUCU İLE BU İŞLEMCİYİ oyun için Kullanmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum

quote:

1.181'de çalışıyor şuan 4.25GHz

bence çok iyi çünkü 1.3'te falan anca olur 4.25 3700x'te.3800x almanızın bir anlamı olmuş golden ya da nikel orası önemli değil budur çünkü düşük voltajda ne yaptığı.1.325v'te 4.5 fanteziye kaçıyor biraz.herkeste olacak iş değil işte biri yapmış göstermiştir kullanan herkes nasıl ya olur mu hani bende falan demiştir ama falan testi yaparken çakılıyordur.bu yüzden nette gördüğünüz şeylere çok itibar etmeyin bilmediğiniz insanlarsa.sizde oluruna bakın ve bence gayet iyi oluru.
  • Jimmy_Conway kullanıcısına yanıt
    amd 3000 serisini 1903 sürümde kullanmayı şiddetle tavsiye ediyor neden 1607 kurduğunuzu sorabilir miyim?
  • tam 1607'den beri bi oturtamadı ve sürekli güncellenip duruyor. Oyunlardadaki micro stutterlar'dan gına gelmişti ve gereksiz bir sürü hizmet ve arka plan işlemlerinde ziyade geçmiştim. Suan tekrarda sıfır kurulum yapmak istemiyorum daha dün format attım çünkü tekrar en başa dönmek bıktırıyor. windows 1903 sürümündede bu sıcaklığın pek düzeleceğini zannetmiyorum cahilliğim varsa bağışlayın. BIOS konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  • Arkadaşlar selamlar. Şu anda 1500x kullanıyorum. 3600e geçmeye değecek kadar bir fark varmı arada? Sistemi genelde oyun için kullanıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 187188189190191
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.