Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (383. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.677
Cevap
138
Favori
357.116
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 380381382383384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Woody WP -- 6 Ocak 2023; 16:26:52 >
  • 5600G işlemci için ne kadar güö kaynağı yeterli olur 350W iyi olur gibi ekran kartı olmayacak.

• Ryzen 5 5600 için b450 mi b550 mi anakart tavsiye edersiniz ? Ayrıca model önerebilirseniz sevinirim.

• erdm6 kullanıcısına yanıt

b450 tomahawk max al geç

• Glorfindel1907 kullanıcısına yanıt

Geç olacak ama, ben 500w kasa ile kullanıyorum 5600g'yi. Kasa da 10 yıllık var.

• puandorg kullanıcısına yanıt

Bende 500W psu olan Frisby FC-8865G 500W model bir kasa aldım hocam tek tek alınca düzgün ne kasa nede psu vardı, Bu kasa üstüne kurdum sistemi.

• Arkadaşlar merhaba, Şöyle bir sorunum var harici bir ssd aldım Samsung T7 modeli, Buna mesela 150gb boyutunda bir dosya atmak istediğim zaman hız ortalama olarak 20 MB/sn civarlarında geziyor anakart üzerindeki type C üzerinden bağlantı yaptığımda sorun ne olabilir bunda çok daha fazlası olması gerekmiyormu? Ne usb 2.0 nede 3.0 üzerinden istediğim seviyelerde değilim hep böyle geneldeAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

150GB dosyayı eğer fragmentation olmuş SSD sürücüsüne koyarsanız atıyorum 1 milyon parçaya ayrılmışsa her bir parça için bir atlama yapması gerekeceğinden 1 milyon kez atlama yapacaktır. Eger bu atlama işlemi windows tarafından yapılıyorsa, o zaman yanlış yere takılmış ssd için her atlama işlemi şu sırayla gider:

Cpu --> çipset --> köprü

Eger çipset latency değeri 500 mikrosaniyeyse, 500mikrosaniye x 1 milyon = 500 saniye. Yani 150GB dosya kopyalama işlemi saniyede 300MB gibi gözükecektir. Tabi bunun OS tarafındaki ve CPU tarafındaki gecikmeleri de eklersek daha da düşecektir. Bir de üstüne usb ile kısıtlanan bandwidth eklenince iyice düşer.

En hızlısı pcie uzerine takmak ve o köprünün doğrudan cpu baglantısı olması. Latency azalınca küçük parçaların kopyalanması da hızlanır.

Çipsetten gelen data eğer gpu ile paylaşımlı hattan geliyorsa, o zaman oyun oynarken dosya kopyalamayın, hem oyun fps düşer hem dosya kopyalama yavaşlar. Eğer tek gpu kullanıyorsanız, sadece cpu ile baglantılı olan pcie köprüsüne takılı oldugundan emin olun.

Ayrıca aynı paylaşımlı hattı kullanan diğer hdd/ssd varsa yine yavaşlayabilir. Dosyayı kopyalarken nereden nereye yapıyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 7 Mayıs 2023; 11:36:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt

Hocam ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) kullanıyorum anakart olarak, 1 x Type-A + 1 x USB Type-C çıkışları var ve arkadaki Type-C portundan bağlıyorum.

Şuanda bir kopyalama işlemi yapıyorum genel olarak en düşük 40MB/Sn en yüksek ise 85-86MB/Sn gibi hızları görüyorum, Genel olarak 45-60 arası geziniyor, Tabiki sabit olarak belli bir hızda kalamaz ama sunduğu özellikler bakımından daha hızlı olması gerekmiyormu bunun diye düşünüyorum?

Yorumlarına baktığımda sunduğu hızlar olmasa bile benden kat kat iyi hızlar alıyorlar bazıları Mac kullanıyormuş ne kadar fark eder bilmiyorum tabi ama.

Ekleme: Ayrıca bu bahsettiğin bağlantıyı nasıl yapabilirim hangi kablo ile pcie çıkışına bağlarım? Şuan işlemci bağlantısı olan tek çıkışta Gpu var.

Ve şimdi aklıma geldi kopyalama yaptığım HDD Seagate BARRACUDA ST4000DM004 Modeli, 5400Rpm acaba bu kısıtlıyor olabilirmi AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Glorfindel1907 -- 7 Mayıs 2023; 11:55:55 >

Orada demek istedigim sey external olmayan ssd. Tabiki kopyalamanin bir tarafinda eski bir hdd varsa 100MB/s normaldir. Yine de 256GB RAM olsaydı belki işletim sistemi dosyayı RAM üzerinde biriktirip arka planda yavaşça hdd'ye atarak ssd'yi erkenden serbest bırakabilirdi. Denemedim ama bu mümkün olabilir. Mesela ubuntu okunan dosyaları keşliyor ama windowsu bilmiyorum.

Kopyalama işlemini 2 parça halinde yaparsaniz belki hizlanabilir. 2 ye bolup 2 kere ctrl c ctrl v gibi.

Ramdisk + 256GB RAM = hızlı ssd çıkarabilme yetenegi.

SSD->RAMDISK 1GB/s

SSD çıkarılır

RAMDISK->HDD 190 MB/s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 7 Mayıs 2023; 12:6:33 >
  • Methaba, R7 3700x ile 6800xt kullanan var mı? 2k da bu ikili nasıl olur? Sistemimde r7 3700x ile 5700xt var şu an. İşlemci kalacak, sadece ekran kartını 6800xt ile değiştirmek istiyorum.

fanboylukla alakası yok aslında arkadaş doğru demiş.

ben de ryzen kullanıcısıyım hatta başlıkta ismim de var ve

kesinlikle arkadaş "ryzen'a boşa para vermeyin paranız kadar intel alın" derken sonuna kadar hak verdim.

bir önceki mesajımdan kopyala yapıştır yapıyorum.

"am4 çıkartırken 4 nesil destekleyecek dendi ama o nasıl desteklemek!

ilk çıktığında x370 aldım ryzen 1. nesille, ryzen 2. nesil çıktı bios update geldi,

3. nesil çıktı ama gelen beta bios, sağlam sürüm bios gelmedi 5000 serisi çıktı ama hiç bios gelmedi betası bile yok, hani destekleyecekti?

birisi gayet de x370 karta 5800X3D takmış, birisi x370 karta 5600x takmış çalıştırmış.

ama sağlam sürüm bios vermediler sırf anakart satabilmek için.

inanmıyorsanız MSI X370 GAMING PLUS cpu support liste bakabilirsiniz, 7A33v5J.zip bios ile ryzen 3000 çalışır diyor ama öyle bir bios yok ortada yani komple yalan dolan.

• jac0B0 kullanıcısına yanıt

Hocam sen sucu AMD de degil Anakart ureticisinde arayacaksın.

GB AB350N Wifi F51 bios ile tum CPU lar destekleniyor.Ustelik bu bios cıkarlı 1 seneyi gecmistir.

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

Senin Boarda kim Bios vermediyse Anakart Ureticisine sucu atacaksın.

İntel in eline su dokemez AMD 9900K-10700K aynı islemci hadi calıstır bakayım 10700K yı LGA 1151-V2 Board da ,V1-V2 zaten ayrı bir hikaye...Z170 ile 9900K 5.2GHZ calıstırıldı ama ne zaman Z370 alındıktan sonra...

Calıstır bakayım 1851 Soketi 1700 Board da versin Intel bir tane donusturucu , en uzun giden soket 2 yıl gidiyor.

Benim 6 yıllık Boarduma gidip 5700X takarım.5800X3D de takarım da o biraz zorlayabilir ITX Anakart VRM yapısı Faz falan...

Sen sucluyu yanlıs yerde arıyorsun.

F51g10.74 MB2022/07/27

1. Update AMD AGESA V2 1.2.0.7 for adding Vermeer and Cezanne processors support
    2. Supports Ryzen 7 5800X3D processor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huso -- 8 Mayıs 2023; 2:8:57 >

• Sistemin uzun süreler 70-75 derece civarında çalışmasında bir sorun olur mu?

anakart asus b450 pro gaming, işlemci de 5600.

Termal kısıtlama olmadığında performans çok artıyor diye soruyorum.

• halogonga kullanıcısına yanıt

Sorun olmaz hocam bu sıcaklıklar.

Eskisi kadar yoksun buralarda sanki :) nerelere kayboldun hocam

• Arkadaşlar selamlar; bir sorun hakkında fikrinizi almak istiyorum. Vanguard forumu hiç aktif olmadığından buradan şansımı deneyeyim dedim. Hatta WarZone de aynı şekilde oyundan atıyor.

Yaklaşık 1 hafta önce teknobiyotik üzerinden kapalı kutu şeklinde Ryzen 5600 aldım. Hemen sisteme takıp Battle.net üzerinden COD Vanguardı mini itx kasama kurmak istedim. Fakat oyun açılırken sistem direk reset atıyor. Daha önce Ryzen 1600 ile sorunsuz oynuyordum fakat en son yaklaşık 1.5 ay önce format attım ve kasayı iş yerinde kullandığım için hiç bir oyun yüklemedim. İşlemciyi Ryzen 5600 ile değiştirdikten sonra bu olay başıma geldi. Ryzen 1600 ile herhangi bir problem yaşamıyordum.

COD Vangurard ve Warzone'de masaüstünden oyuna geçer geçmez (oyun ekranını göremiyorum bile) reset atıyor. Valorant'ta herhangi bir sorun olmadan akıcı bir şekilde oynayabiliyorum.

Sistem hem ekran kartı için furmark hem de işlemci için olan prime95 ve cinebench r23 testlerinden sorunsuz geçiyor. Hatta prime95'deki "blend" testinde işlemci 120w'lara kadar çıkıyor ama herhangi bir reset atma, donma, kapanma olmuyor.

Kaçırdığım bir nokta var mıdır diye fikirlerinizi almak istiyorum.

Sistem özellikleri

Ryzen 5600 (Silverstone pf120 sıvı soğutma)

MSİ B450i (bios sürümü son sürüm)

2x8 Cruical 3000 mhz CL15 (memtest86 ile hata yok)

1 tb WD sn850x

8gb xfx 6600 (driver son sürüm)

Corsair SF600 Plat.

• Orodruin kullanıcısına yanıt

Konu eskisi kadar aktif olmayınca bende çok fazla gelmiyorum hocam, Eskiden çok fazla takılırdım Forumda bölüm bölüm ama artık zamanla azalıyor bu süre AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

Daha çok film dizi izleme ile geçiyor zaman, Donanım araştırması yok artık AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

Belli zaten ben 1800x de kalmışımAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)  yazmıştım 5700x aldım diye yanılmıyorsam ama o işlemciyi bile eklememişsin neyse sağlık olsunAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

• mito1172 kullanıcısına yanıt

Değişti bile hocamAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)  AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

• 
Sayfa: önceki 380381382383384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.