Şimdi Ara

AMD Ryzen 7000 Zen 4 [ANA KONU] 5nm, DDR5, PCIe 5.0 (327. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.616
Cevap
126
Favori
259.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 325326327328329
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    tweaktown
    AMD's next-gen Zen 5 to get 15-25% average IPC uplift, 'will NOT be close to 40%' rumors
    https://www.tweaktown.com/news/97348/amds-next-gen-zen-5-to-get-15-25-average-ipc-uplift-will-not-be-close-40-rumors/index.html
  • merhaba arkadaşlar,

AM5 Platformu çıkalı neredeyse 2 yıl olmak üzere. Hala DDR5 ramlerle ilgili sorun devam ediyor sanırım araştırdığıma göre. Ayrıca şu BOOT meselesi neden hala çözemediler BIOS update ile gerçekten aklım almıyor.

Memory Context Restore ayarını Enable yapınca sanırım düzeliyor ama oda sistemin stabilitesini bozuyor diyenler var yabancı forumlarda.

AMD yada Anakart üreticileri bu sorunu neden önemsemiyor, çözmek istemiyor anlamış değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aydindril

merhaba arkadaşlar,

AM5 Platformu çıkalı neredeyse 2 yıl olmak üzere. Hala DDR5 ramlerle ilgili sorun devam ediyor sanırım araştırdığıma göre. Ayrıca şu BOOT meselesi neden hala çözemediler BIOS update ile gerçekten aklım almıyor.

Memory Context Restore ayarını Enable yapınca sanırım düzeliyor ama oda sistemin stabilitesini bozuyor diyenler var yabancı forumlarda.

AMD yada Anakart üreticileri bu sorunu neden önemsemiyor, çözmek istemiyor anlamış değilim.

Merhabalar,

AM5'in DDR5 ile ilgili bir sorunu yok sadece bellek kontrolcüsü Intel kadar başarılı değil.

Doğru ramleri ve ayarları yaptığınız zaman 8 saniyede açılan sorunsuz bir sisteminiz oluyor.

*4 slot ram kullanılmayacak ki Intel de bile 4 slot ram sorun çıkartabiliyor,

*Expo kullanılmayacak (Değerler manuel girilcek),

*Memory contex restore açınca,Power Down mode açılacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Digital Reaction -- 8 Nisan 2024; 8:50:9 >

• Dreadfrost kullanıcısına yanıt

%15 düz Zen5'den gelse,%5-10'da X3D Zen5'den gelse,%20-25 güzel upgrade.

• Digital Reaction kullanıcısına yanıt

EXPO destekli ramlerim var, EXPO açmayayım mı sizce ? Değerleri elle girerken hangi değerleri girmem gerektiğini nereden bileceğim ?

Ram: 2x 16 GB - G.SKILL F5-6000J3038F16G

Anakart: ASUS ROG Strix X670E-E

Şu anda EXPO 1 profilindeyim.

AMD Ryzen 7000 Zen 4 [ANA KONU] 5nm, DDR5, PCIe 5.0
  • Aydindril kullanıcısına yanıt

Sistemde bir sorununuz yoksa ve ram Overclock düşünmüyorsanız buna gerek yok. Sizin Ram'inizin aynısını kullanıyorum. Bu RAM'lerde hynix chip oluyor. Herhangi bir sıkıntı görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdülkerim Satuk Buğra -- 8 Nisan 2024; 16:17:16 >
  • Abdülkerim Satuk Buğra kullanıcısına yanıt

Bir sorunum yok, şu anda EXPO 1 modunda Memory Context Restore ve Power Down enable şekilde kullanıyorum. Sistem 6-7 saniyede açılıyor, windows geliyor  

Maşallah. Zaten bu forumdan gördüğüm kadarıyla Ram'de sorun yasayanların geneli anakart uyumluluk listesine göre ram almamış olanlar.

Bazı anakart ve bioslar da expo tutarsızlık gösteriyor o yüzden dedim elle girilmesi en iyi sonucu verir diye.

evet ben zaten anakarta bakarak ve yabancı/yerel forumlararı araştırarak bu ramleri seçmiştim. sorun çıkarmadılar sağolsunlar

Ramleri yükseltmek istesem 4 slot yerine gene 2 slot kullanmak zorunda olmak biraz kötü oluyor. O sorun ne zaman çözülür acaba ?  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aydindril -- 9 Nisan 2024; 4:40:32 >

Benim b650 tomahawk ve sizin anakartta bu RAM'ler için 4 slot desteği yok ama x670e tomahawk'ta var. Bence bu RAM'leri 4 slot olarak kullanabilirim benim anakart ile. Oyunlar için 32 gb fazlasıyla yeterli olduğu için zaten ihtiyacım yok. Bazı mimarlık uygulamaları RAM'i çok seviyormuş. Onlara lazım olabilir tabi.

Uyumluluk listesinde 4 slot destekleyen RAM var baya. Ama çoğu 5600 MT/S destekliyor. Az sayıda 6000 MT/S destekleyende var.

• Digital Reaction kullanıcısına yanıt

PS: MSI B650-P Pro Wifi ve ilk bioslar   

• Zen 5 bakalım zen 3 deki gibi bir g2g jump gösterecek mi bize merak ediyorum. Clock speed artışı ile beraber %40 gelme ihtimali bence var ama bilindiği üzere bunlar sadece söylenti çıkmaya yakın güzel leak ler gelecektir. Niye gelebilir derseniz zen 4 çıktığından bu yana sadece ipc ve verimlilik odaklı bir çalışma yapacaklar. LGA ddr5 yeni mobo geçişleri tamamlandı üstüne IO da bir değişiklik de olmayacak. Sıcaklıklarda düşüş, p/w da güzel geliştirmeler yapılabilecek bir süre vardı ellerinde.
  • canozturk21 kullanıcısına yanıt

Aynen öyle hocam, var malesef expo destekli ramleri düzgün çalıştıramayan anakartlar ve bios update sonrası sapıtan anakartlar.

• Merhaba.

Ryzen 5 7600 işlemciye sahibim. MSİ V2 soğutucu kurulumunu bugün yaptım. Boşta 42-45 derece. 2K Valorant yüksek ayarlarda 70-75 derecelerde geziyor. Sizce bu dereceler normal mi? bana biraz garip geldi yanlış kurulum yaptığımı düşünmüyorum.

Her şeyi stok haliyle kullanıyorum biosa hiç dokunmadım.

• pisst0n kullanıcısına yanıt

7000 serisi genel olarak ısınıyor fakat kurulumda bir problem yok diyorsanız eğer all core -20 negative yaparak deneyimleyin derim. Silikon kalitesi iyiyse -30'a kadar yolu var ve ciddi olarak performans artışı ve sıcaklık düşüşü sağlar.

Amdnin ddr5 ile ciddi bi problemi yok. Ben de karşılaşmadım pek açıkçası. Sistemi yeni topladım. Biosu güncelledim işlemciyi taktım ramleri taktım expo açtım sorunsuz çalışıyor sistem ve açılıyor.

Bence ram seçerken anakart qvl listesine bakılmalı mutlaka.

Söylediğiniz şekilde çalışıyorsa hiç bozmayın derim ayarları. Benim de sizinki gibi çalışıyor. Sorunsuz ve stabil. Eğer overclock gibi işler yapılacaksa zamanlamaları elle ayarlamak daha mantıklı olur.

7900x3d ile 2x24gb gskill cl32 6400mhz kullanıyorum. Expo 1 profili açık şekilde.

• pisst0n kullanıcısına yanıt

Sıcaklıkları kafaya takmayın çok fazla. Düz modellerde termal sınır 95 derece ve Amd bu sıcaklıklarda sorunsuz olarak çalışacak şekilde işlemcinin tasarladığını daha önce de belirtti pek çok kez. Eskiden boşta 30 derecede yükte 60-65 derecede çalışan işlemcilere alışkındık. Artık yüksek saat hızlarında bu 75-80 dereceler normal.

4 slot kullanilip kullanilmadigini anakartta nasil anliyicaz hocam.?

• 
Sayfa: önceki 325326327328329
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.