Şimdi Ara

AMD RX Vega [ANA KONU] (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.591
Cevap
10
Favori
66.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu da Shadow of The Tomb Raider testi,eski postlarımda yatay pozisyonda değerler var isteyen bakabilir.
    Hatta eski sürücülerden biriyle 1600 mhz üstü Gpu hızı resmide bu konuda mevcuttur.
    AMD RX Vega [ANA KONU]
  • Orodruin kullanıcısına yanıt
    2 ayrı kabloyu denedim kartı yine sınıra alıp 10mhz arttırdım ve önceki gibi wattman ayarları sıfırladı benim için bir fark oluşmadı 2 ayrı güç kablosuyla.
  • Sorunun kaynağını buldum.
    Olay ne güç kablosu ile ilgili ne de vertical holder'ın kablosu ile.
    Söküp denedim sonuç yine aynıydı.
    Kartın çökmesine neden olan şey ben power limiti +%50 yaptıktan sonra P6 ve P7 voltajını düşürüyordum.
    Ama frekansa dokunmuyordum. P6 1537Mhz, P7 1632 Mhz olarak normal kalıyordu.
    Frekans yüksek olduğu için kart o voltajla kaldıramayıp çöküyor. Aynı sorunu Reddit'te baska biri de yaşamış.
    Kartın P7,P6 Frekanslarını aşağı çekip kademe kademe 10mhz arttırarak yukarı doğru en son çökmeden önceki frekansta
    stabil olan değerde bırakmak gerekiyormuş.
    Yani kısaca düşürülen voltaj o frekansta kartı besleyemiyor yük altında.
    Bende bu sabah evden cıkmadan P6 1000Mv, P7 1100Mv olarak ayarladım. P7 Frekansını 1550Mhz yaptım. P6 ise 1450 olarak ayarladım. Hiç bir sıkıntı olmadı. Sıcaklık 60 dereceyi geçmedi.

Bu akşam yine deneyeceğim. P6 1000Mv iken P7 1100Mv ile başlayarak testi başa alacağım yeniden.
    Frekansı çıkabildiğim noktaya kadar yükselteceğim. Daha sonra da Power Limiti azaltacağım kademeli olarak.
    Oyunlarda ortalama 1500-1550 Mhz arasında bir hızla değer alırsam bana yeter de artar.

Evet hocam diyordum ben frekanslarıda manuel yapın.
  • Aynen. P6yi 1450, p7yi 1500 olarak ayarlayıp kademe kademe yükselteceğim. Artık silikon ne kadar izin verirse. 180-220 watt arası stabil çalışsın yeterli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Şimdi nasıl çalışıyor? Tasarruf için yaptığınızı biliyorum, gpu-z ya da hwinfo64 sensör sayfalarından sıcaklık, güç ve pervane çark hızını söylemenizle daha fazla yardımcı olabiliriz çökme nedenini bulmanızda. Eğer dik çizgiler gördüyseniz bellek kontrolcüden, siyah ekran belleklerden, noktalarsa gpu çekirdeklerinden kaynaklanır. İşte, tam oluş anını bilmemiz gerek.
    Bu Vegalarda vrmler L şeklinde gpuyu sardığından, her noktasının güç planı sabit eşikte değil. Vega II ile bunu biraz daha çeperlerine taşıdılar.
    Bir diğer husus, eğer kaldığınız yerleri hatırlıyorsanız tekrardan +voltaj, +güç eşiği vererek denemenizi öneririm. Voltajın kart akımını güç eşiğiyle ters orantıda etkilediğini biliyoruz. İkisini beraber arttırırsak, hızı değiştirmeden, fazla güç çekip voltaj düşmesine karşı güven payınız artacaktır.

• Turrikan kullanıcısına yanıt
    Yeni testi yaptım.

P6 Değerini 1450Mhz ve 1000Mv olarak ayarladım.
    P7 Değerini 1550Mhz ve 1050Mv olarak ayarladım.
    HBM Bellek değerine dokunmadım. 945Mhz ve 1000Mv olarak duruyor.

Valley testi gerçekleştirdim.
    GPU Test sırasında tam yük altında 1520-1550 Mhzde çalıştı.
    Sıcaklık 73 Dereceydi maksimum.
    Bellek 945 Mhzde. 81 Derece sıcaklığındaydı.
    Kart 208-221 Watt arasında çalıştı. GPU Güç Limiti %+50 olarak ayarlı.
    VDDC Değeri 1.000 Tam yük altında.

VRM Sıcaklıkları ise tam yükte;
    GPU VRM 94 Derece
    SOC VRM 94 Derece
    HBM VRM 84 Derece.

Fanları kendim optimize ettim. 75 Derece ve üzerinde 2000 devir olacak şekilde %40 güçle çalıştılar.

Şu anda hiç bir çökme olmadı.
    Ne yapmamı önerirsin?

• ASUS Vega kullanan arkadaşlara bir sorum olacak acaba Temp Target ayarını değiştirebiliyor musunuz? Ben ne MSI Afterburner'dan ne de GpuTweak'ten bu ayarı değiştiremiyorum. Wattman'de hiç yok zaten...
    Konu çok karışık. Yazıp yazıp siliyorum izninizle.
  • Turrikan kullanıcısına yanıt

Son sorumu sorayım bari güç limitini %+50 tutmak sıkıntı yaratır mı?
    Güç limiti sadece şalter kesim sınırını belirliyor. Kartın elektrik sigortası diyebiliriz. Toplam TDP ölçümünüz zaten düşük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turrikan -- 15 Mart 2019; 21:19:52 >
  • Crytek vega56 üzerinde gerçek zamanlı ray tracing yansılamarına sahip demo yayınlamış.
    Nvidianın rtx olmayan kartlarındada çalışıyormuş.

RT=Gereksiz bir ışık yansıması için oyun dokularında çözünürlük düşürme çünkü mevcut kartlar hem yüksek çözünürlüklü dokuların hemde ray tracingin altından kalkamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 16 Mart 2019; 15:22:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elessar Eredhian

ASUS Vega kullanan arkadaşlara bir sorum olacak acaba Temp Target ayarını değiştirebiliyor musunuz? Ben ne MSI Afterburner'dan ne de GpuTweak'ten bu ayarı değiştiremiyorum. Wattman'de hiç yok zaten...
    Wattman üzerinden kendi fan eğrini oluşturunca o devreye girer.
    Gpu Tweak içinden de sabit fan hızı ya da fan eğrisi yaparsan o şekilde çalışır.
    Temprature Target artık senin belirlediğin fan profili olur.
  • Biraz konu dışı olacak ama sizlere sormak faydalı olur diye düşündüm. Forumda 1400 tl ye ikinci el mining de kullanılmış garantisi devam eden msi vega 56 yı almalı mıyım? F/P olarak bu fiyata bir daha yakalayamam gibi geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: AngelDust!

Biraz konu dışı olacak ama sizlere sormak faydalı olur diye düşündüm. Forumda 1400 tl ye ikinci el mining de kullanılmış garantisi devam eden msi vega 56 yı almalı mıyım? F/P olarak bu fiyata bir daha yakalayamam gibi geliyor.
    Vega 56 sıfır en ucuz 1950 civarına satıldığını gördüm, nvidianın orta segment kartları sebebiyle fiyatların biraz daha düşme olasılığı var acele değilse bekleyin derim.
  • Hocam merhaba bu undervolt işlemleri için size önemli soruları olacak arkadaşımın. Rica etsem e posta ya da telefon numaranızı verir misiniz? Arkadaşımın bu kadar ısrar etmesi zannediyorum konuyu önemli kılıyor. Olumlu ya da olumsuz cevap yazarsanız sevinirim iyi akşamlar. :)

• Stabil ve sorunsuz undervoltage değerini buldum sonunda.
    Vertical Holder'ı çıkardım. Takınca da sorun olmadı ama kullanmamaya karar verdim.

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

Bu değerler ile sorunsuz kullanıyorum. P7'yi daha da düşürmem için frekansı aşağı çekmem gerekiyordu ama
    yapmadım. Zaten kart 148 ile 215 waatt arasında güç çekiyor. Ekranım 75hz freesync olduğu için 75FPS sınırı
    koydum karta. Valley Benchmark 1.0, Heaven Benchmark 4.0, Superposition Benchmark, testlerinden sıfır sorun
    ile çıktı kart. Yardımcı olan fikir veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orodruin -- 19 Mart 2019; 23:12:24 >

• Asus Strix Vega 64 kartıma bakım uygulamaya karar verdim. Kartın VRM'lerini kaplayan Termal Ped ne yazık ki kaliteli değil ve sıkıntı yaratıyor.

Şu an için sorun olmasa da uzun vadede hem kartın ömrünü uzatmak, hem de yazın sıcak havada daha etkili bir çözüm olabilmesi amacıyla termal pedi, Thermal Grizzly Minus Pad 3mm ile değiştirecek, termal macunu Xigmatek PTI G3606 ile yenileyeceğim.

Hatta termal padden iki tane aldım biri yedek olsun diye. Bulunmuyor çünkü ne yazık ki.
    Mevcut VRM sıcaklığı tam yükte 100 derecelere çıkarken Minus Pad 8 ile 75 derece civarına düşüyor.
    İnternette bununla ilgili videolar var. Bakalım paylaşırım sonuçları buradan.

Aynı zamanda yağsız kontak sprey ile macunu temizleyeceğim. Onu da hepsi buradadan yeni aldım :)

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

Termal macunun termal iletkenliği düşük geldi 5W benim işlemcide kullandığım gelid gc extreme 8.5w idi biraz daha iyi bir macun kullanın derim garanti etiketini hafif ısıtıp altına çok ince esnek bir cisim sokarsanız parçalanmadan kalkar.
    Ek olarak bolca sürün macunu hbm ile çekirdek arasında yükseklik farkı olan çipler vardı bilmiyorum asusunki nasıl.
    Eğer hbm ler ve çekirdek arası boşluk ise bu boşluğa hiçbir şekilde müdahele etmeyin macun kalsın yalnız sonradan etrafı dolu çiplerde çıktı onlardansa temizleyebilirsiniz.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 22 Mart 2019; 14:58:25 >

• Söylediğiniz gibi öyle yapacağım. Aslında GPU ısınmasında sorunum yok. Çok ısınmıyor.
    Ama VRM'ler düşsün yeterli. Güzelce bi de tozunu alıp temizleyeceğim. :)
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.