Şimdi Ara

AMD RX Vega [ANA KONU] (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.591
Cevap
10
Favori
66.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yanıt için teşekkürler :) sorun yok takılmadım.

3 yıl blower soğutuculu RX480 kullandım ne ısınma ne ses sorunu yaşamadım, burada blower Vega kullanan arkadaşlar da sorun yaşamıyor.

inanın blower soğutucular düşünüldüğü kadar kötü değiller

paylaştığınız ürün çok iyi fp oranına sahip.

Vega 64 her ne kadar 1070ti' dan daha performanslı olsa da fiyat ve güç kullanımı avantajı nedeni ile 1070ti da iyi bir seçenek.

kart alacak olsam iki kart arasında takılır kalır, karar vermekte zorlanırdım.

inanın benim derdim o marka bu marka değil, fp oranı hangi üründe yüksek ise tercihim önünde olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anlamakta mı zorluk çekiyolar,yoksa ciddi problemler mi var?
    1000mv Undervolting Asus Strix Vega 64 O.c Edition, sadece bellekler 945mhz hızından 1100 mhz yapıldı.Kartın Gpu voltajı olan 1200mv değer 1000mv olarak çalıştırıldı.
    Hbm bellek ise 1100mv değerinden 1000 mv değerine indirildi.
    Shadow Of The Tomb Raider Trial versiyon yani ilk 3 bölüm indirilip oynanabilir,16 gb boyutunda.
    Oyunun bitiş anının sonunda alınan ekran görüntüsü,1 saat kadar aralıksız oynama 1000 mv test için.
    Özellikle 200 watt üzerini anlık olarak vurması anında görüntüyü aldım.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi woundedknee -- 16 Aralık 2018; 21:8:22 >

• MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt
    Anladım. Teşekkürler
  • Shadow of The Tomb Raider oyunu 2k çözünürlükte oynandı.
    Exclusive screen 144 hz olarak seçili ve AA en üst ayarın 1 altında seçildi,Highest ayarlar.
    Aa en üst seviye 4x olarak seçilince fps anlamında büyük kayıp veriyor ve 2x ile arasında görsel anlamda aman aman bir fark yok.
    Kitguru testinde stok Vega 64(muhtemelen power limit %50) 310 watt tüketirken 67 fps AA kapalı alıyor.87 derece ısınan kart ile oluyor bu.
    Kullandıkları işlemci 4.8ghz hızında 8700k bu arada.
    Bende ise 4.1 ile 4.25 hızları arasında gidip gelen (Precision Boost) Ryzen 2600x.İşlemci stok halinde kendi O.c oluyor.
    İşlemci farkında dolayı %7 ekstra kazanım gelir ki o da minimum hesabım,70 fps Benchmark 2600x skoru, 8700k ile skor 75 fps olur.
    310 watt güç tüketimi,87 derece gpu ısısı ve 67 fps SoTR skoru...
    210 watt güç tüketimi,55 derece gpu ısısı ve 75 fPS SoTR skoru...
    210 watt ise 1000mv U.v edilmiş Asus Vega Strix 64 O.c Edition kartın bu oyundan aldığı anlık en yüksek güç tüketimi.
    Sadece 1 sefer Benchmark testinde 210 watt vurdu ve genelde 200 watt altında seyrediyor.
    Power limitim %20 olarak ayarlı durumda....
    55 derecede ekran kartı çalıştıran Nvidia 1070Ti ve 1080,2070,2080 ve 2080Ti sahipleri varsa fan hızı,gpu ısısı ve güç tüketimlerini resmini koysunlar,bir önceki yazımda aldığım ekran görüntüsü gibi...

• Az önce gözümden kaçırdığım koca bir detayla karşı karşıya kaldım.

Elimde psu FSP HEXA+ 12V kanalında 432W veriyor, total güç tüketimimi aşağıya çektiğime göre problem olmaz diye düşünüyordum, lakin geçen hafta gpu test programında(sadece gpu ya yük bindiriyorken) psu yine reset attı. O an aklıma gelmemişti ama şimdi durduk yere aklıma takıldı ve baktım ki meğerse psuda 12V kanalı çiftmiş, yani bir kanal totalde maks. 216w güç sağlıyor, bildiğimiz gibi bu kartlar tek kanallı psuları seviyor ve çift kanalda yüksek wattlı psu da olsa sapıtabiliyor.

Şu durumda ekran kartımı mevcut psu ile kullanmak istersem 190w sınırından uzaklaştırmadan kullanmam gerekiyor, bu da UV yaparak ve hız aşırtma yapmayarak elde edebileceğim bir değer. BF1 i biraz oynayacağım eğer gene bir problem yaşarsam 4930k yı bir nebze boşa sipariş vermiş gibi olacak, zaten ram de sapıttı yeni işlemci ile bozuk olduğunu farkettim başka bir pc ile, bu durumda işlemci + ram + psu masrafı doğuyor gibi.

Bakalım ben psu alacağım gibi duruyor şu saatten sonra artık.

• Suppordle kullanıcısına yanıt
    ben de aynı durumu yaşadım, psu çift 12v kanallı idi ve ne kadar UV yaparsam yapayım reset çare olmadı, mecbur psu aldım.
    yüksek performanslı ekran kartı kullanılıyorsa toplam gücün tek 12v kanalından verilmesi elzem duruma geldi.
    1000mv in altına inerek güç UV denedim, bir iki test açıp güç tüketimlerini kontrol ettim, 165-170w arası tüketim gösterdi, bu değerlerde kalınırsa hiç sıkıntı olmadan kullanabileceğim gibi görünüyor.
    inşallah çalışır hocam.
    güç limitini kaç yaptınız bir de 1000mv alt gpu kaç mhz çalışıyor yük altında?
    1520mhz civarında takılıyor. %50 power limit + p7 995mv aslında 1000 in altına indirdim biraz daha düşsün tüketim diye. 170w a kadar indi görünüyor. BF deki tepkisi ne olur bilmiyorum umarım bu değerleri aşmaz.
    güç limitini artınca elektrik tüketimi artmıyor muydu? 1.520 mhz de 170w oldukça iyi.

voltajı 1.050mv ayarlayınca güç limiti 0 iken 155w düşüyor lakin gpu hızı 1.350 mhz civarında kalıyor, sanırım normal bir durum.
    ben güç tüketimi fazla olacak diye güç limitini hiç arttırmadım hata ettim acaba?
  • mrtbyrkc M kullanıcısına yanıt
    Suppordle kullanıcısına yanıt
    ikinci el bölümünde kullandığım kullanıcı ile cevap yazmışım:)
    Enteresan tek hesapla yürütmek daha mantıklı değil mi bu işleri?

Güç tüketimi tabii ki artıyor ama bu Rx serisinden bu yana gpu nun saat hızının düşmesinin önüne geçmenizi sağlıyor. Öbür türlü sadece voltajı düşürürseniz saat hızları 1400 leri bile zor görür, performans kaybı belirginleşir, o yüzden power limiti yüksek tutma taraftarıyım.
    hocam asıl hesabım olan MuratBayrakçı ile ne PM ne ikinci el mesaj atamıyorum.
    sebebi de telefon numarası doğrulaması yapamıyor olmam, yoksa dediğiniz gibi sıkıntılı bir durum aslında.

güç limitini arttırıp ben de deneyeceğim, bilgi için teşekkürler.
    %10 power limit 30watt civarı fazla tüketim demek.

Power limit sıfır iken saat hızının düşmesini önlemek için p6 ile p7 arasındaki dengeyi bulmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 17 Aralık 2018; 15:02:10 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yok hocam power limit olmadan o seviyelerde tutmak mümkün değil.

Bu arada rami takınca BF1 de deneme yaptım, 1080p de darboğaz yaşadım 4k ya aldım gpu tam yük altına girdiğinde ölçtüğüm maks tüketim 190w tı, genelde 170w lerde takılıyordu(1000mv olarak kaydettiğimde bu şekilde 995 yapınca 180 i aşmıyor).

Velhasıl kelam mevcut monitörüm bu oyuna yetmediği gibi elimde halen duran gtx 1060 a oranla performans artışı da yaşamayacağım netleşmiş oldu. 1060 dan hallice fpsler alıyorum, çözünürlük artırsam bu sefer de yüksek fpsyi törpülemiş oluyoruz bir esprisi olmadı bu sisteme Vega 56 almak. Yakında 4930k + Asus x79 + 16 gb rami satışa koyup yeni Zenleri bekleyeceğim gibi görünüyor.
  • Evet, uzun denemeler sonucunda Strix Vega 64 kartı nispeten ideal değerlere getirdim. Fena bir kart değil, ısınma sorunu aslında sanıldığı kadar değil, fakat kasa içindeki fanların devrini ve hava akışını çok iyi optimize etmek gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Evet, uzun denemeler sonucunda Strix Vega 64 kartı nispeten ideal değerlere getirdim. Fena bir kart değil, ısınma sorunu aslında sanıldığı kadar değil, fakat kasa içindeki fanların devrini ve hava akışını çok iyi optimize etmek gerekiyor.
    İdeal değerleri nedir bir görelim,özellikle egzos fanlar önem arzediyor bu kartta.
    Üste ve arkada 2 adet 140 mm Aer rgb fan güzel iş görüyor.
  • kasa fanlarının nerede durduğu önemli gerçekten, ben yan kapakta bulunan fanı kasanın tavanına aldım, kasa içi sıcaklık 3 derece azaldı.
    biri arka da, ikisi üstte 3 fan çalışıyor, tabi kasa üstü fan için kasanın tavanında hava kanalı ve fan yuvaları olması gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.