Şimdi Ara

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
15.207
Cevap
166
Favori
506.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
72 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

(En Son Oy Tarihi: 24.4.2024)
Giriş
  • AMD sonunda şu saatten sonra Nvidia'ya gerçekten rakip oldu :) Helal olsun adamlara AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] 

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark matter

Bu mesaj silindi.

Aynen öyle ya da 6800 XT / 6800 12GB olabilirdi ve fiyatları bir miktar daha aşağı çekilirdi ama rakibin gelecek hamlelerine karşılık olarak yapıldığı da açık. 6900 XT ise tamamen 3090'a gönderme bir model olsa da kardeşi ile oldukça yakın ve fiyat farkı alakasız...

Diyorum ya; önümüzdeki süreç daha çok şeye gebe...

*12GB VRAM kullanımı esnasında kart yapısının revizeye uğraması gerektiğini de unutmamak elzem. Neyse ki zaten kartlar 16GB olarak lanse edilmiş durumdalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 28 Ekim 2020; 21:58:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Aynen öyle ya da 6800 XT / 6800 12GB olabilirdi ve fiyatları bir miktar daha aşağı çekilirdi ama rakibin gelecek hamlelerine karşılık olarak yapıldığı da açık. 6900 XT ise tamamen 3090'a gönderme bir model olsa da kardeşi ile oldukça yakın ve fiyat farkı alakasız...

Diyorum ya; önümüzdeki süreç daha çok şeye gebe...

*12GB VRAM kullanımı esnasında kart yapısının revizeye uğraması gerektiğini de unutmamak elzem. Neyse ki zaten kartlar 16GB olarak lanse edilmiş durumdalar.

Alıntıları Göster

Keşke dediğin gibi 12 gb olsaydı fiyatları daha düşük olsaydı.16 gb da gereksiz fazla.12 gb olsaydı güç tüketimize bir nebze düşerdi ayrıca.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 28 Ekim 2020; 21:46:9 >

• Next-gen 12gb yetmezdi arkadaşlar. 16 ideal olmuş. Zaten gddr6 çok ucuz olduğu için maliyeti çok arttırmaz. Amd bu bellekten yüzlerce milyon sipariş ediyor konsollar için 3-4gb'nin lafı bile olmaz modül başına fiyatta.

• Amd aştı kendini beni şaşırtan rx 6900 oldu

• REDSTONE kullanıcısına yanıt

12 gb kart yapabilmen için bellek bant genişliğin de 192bit veya 384bit olması gerekiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

128 mb Infinity cache 256 bit ile 3.25x kadar bant genişliği farkı sağlayabiliyorsa, gpu mimarisi anlamında gerçekten güzel bir gelişmedir. İleride NVIDIA da bunu örnek alıp benzerini gpu'larında uygulayabilir, böylelikle 320-384 bit veriyoluna veya GDDR6X'e gerek kalmaz, inanması çok zor bir şeyi başarmışlar. Donanımsal RT cores'a sahipmiş demek, NVIDIA benzeri tensor cores yer almadıysa, DLSS teknolojisi sunması zor gözüküyor çünkü ai hesaplamasını bu Tensor cores yapıyor, ayrıca RT performansı konusunda Ampere kadar iyi olur mu belli değil, zaten sunumda da buna yer vermediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 28 Ekim 2020; 22:5:4 >
    AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

Xbox gpu ile aynı sistem cu başına rt core ( ray accel) shader çekirdekleri ile paralel çalışabiliyor , xbox metrikte vermişti .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: relling

RTX Nvidiaya özel bi teknoloji yada nvidianın bulduğu bir teknoloji değil zaten hocam yanlışınız var. Keza DLSS 1080p render + keskinleştirme yapıp 4kya upscale ediyor bu da keza çetrefilli bi teknoloji değil. Yani RTX DLSS çakması demek bana saçma geliyor. AMD rtx'i son kullanıcı için optimize hale geldiğinde sunuyor Nvidia ise olgunlaşmadan kötü performans verirken sunup teknolojiyi ben buldum havası estirmeye çalışıyor olay bu tamamen. Ayrıca nvidia 8gb ve 10gb gibi 1 sene sonra 4kda darboğaza sokacak vram miktarıyla son kullanıcıyı mağdur etmeyi planlarken AMD direkt 16gb geliyor. AMD'ye güvenmeyebilirsiniz ama Nvidia sütten çıkmış ak kaşık değil.

Nvidia'da Tensor ve RT çekirdekleri var fakat AMD'de de yok. Doğru düzgün performans verse sunumda bir şeyler gösterirlerdi. Nvidia bu konularda daha iyi. Nvidia kartla beraber bir çok teknoloji de veriyor. İhtiyacı olana ilaç gibi gelecek şeyler. Daha fazla VRAM iyi hoş da önemli bir performans farkı olmadığını görüyoruz sunumlarda. İki sene sonra hızlanacak kartı almak da biraz garip geliyor bana.

Umarım AMD muadil teknolojileri benzer kalitede yapar diyorum da rekabet eder seviyeye gelir gelmez fiyatlarını artırmada hiç de çekingen olmadığını görüyoruz.

• Fiyatlar iyi 16gb hakkı 6800 pro nun 579 dolar 2080ti yi baya geçmiş gözüküyor.

• AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]
  • Bu kartlarla ilgili benim genel fikrim 6800 ve 6900XT'nin çok anlamsız, alması mantıksız kartlar olduğu yönündedir. Sanki tek kart (6800XT) tanıtmışlar da altını üstünü boş bırakmayalım demişler. 6800 10/12GB VRAM ile 450/500 dolar olsa çok mantıklı olurdu ama bu haliyle 6800XT dururken almak çok saçma olur. 6900XT de 24/32GB vram ile belki cazip olurdu ama %5-10 performans farkı için ekstra $350 istemesi de tuhaf olmuş.

• simbolmina kullanıcısına yanıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

12 gb kart yapabilmen için bellek bant genişliğin de 192bit veya 384bit olması gerekiyor

Bunu bilmeden yazmış olma ihtimalim nedir?

12GB yapılırdı, yapı da ona göre revize edilirdi tabii. Her şeyde bir şey aramayın arkadaşlar, rica ediyorum.

*Her neyse anlam karmaşalarına göre mesajı revize edeyim.

• Bence gaza gelmeden biraz soluklanıp test sonuçlarını beklemek lazım şu an.

Kartın rt performansı belli değil, yeni ek özellikler olmadan performansı belli değil (en azından 6900xt için), oc potansiyeli belli değil, dlss'ye karşı ne yaptığı belli değil.

10gb 3080 zaten bitti ama gpu bazında 3080 hala bir 3080'dir. 20gb 3080 16gb 6800xt aynı fiyata hangisini alırsınız? Ben kesin 6800xt alırım diyemiyorum şu an.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaan0101

Xbox gpu ile aynı sistem cu başına rt core ( ray accel) shader çekirdekleri ile paralel çalışabiliyor , xbox metrikte vermişti .

Konsol yapısıyla paralel gibi görünüyor ki zaten öyle olması bekleniyordu. Umarım sürücü vs. ile de SK'yı üzmez ve en azından rakibi karşısında yeri geldiğinde direkt tercih edilebilir konumda olabilir. AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] 

*Bi an tanıyamadım seni reyiz, o profil fotosunu acilen değiştirmen lazım. AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] 

• 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.