Şimdi Ara

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

6 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 7 Misafir (4 Mobil) - 7 Masaüstü6 Mobil2 Android
5 sn
8.864
Cevap
129
Favori
210.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 12 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 564
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 412
  • Ortalama Mesaj Aralığı 27 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 7
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 223
  • Favoriye Eklediklerim 129
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Timeguard (698 mesaj) Muten Baba (457 mesaj) REDSTONE (412 mesaj) Manyaqçocuk (409 mesaj) -erna- (276 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (6073 mesaj) Mobil (2173 mesaj) Mini (240 mesaj) Uygulama (377 mesaj)
  • @
46 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
17. Sırada  bugün en iyi #1
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    11103 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 28 Ekim 2020; 20:59:37 >
    |
    |

• Yarbay
    14255 Mesaj

Sunumu ingilizce olarak takip ettim ama söylenenlere tam olarak dikkat etmedim, biri cpu'nun ekran kartının belleğine erişmesinden bahsetmiş, ne gibi bir avantaj yaratacak orasını anlayamadım. Kontrolcünün sistem belleğine erişimi kadar hızlı olmadıktan sonra ne işe yarayacak, Intel optaine bile ram'in düşük gecikmeli hız avantajına sahip değil, ekran kartının bellek kapasitesi sadece gpu'yu ilgilendiren bir konudur. 6000 Serisindeki en büyük gelişmelerden birincisi, fazla CU birimlerine rağmen yüksek boost hızlarına sahip olması, ikincisi infinity cache denilen 128 mb'lık cache'in düşük bellek bant genişliği ile yüksek veriyoluna gerek duymamasıdır bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scutaro -- 28 Ekim 2020; 21:8:37 >
    |
    |
  • Yarbay
    5113 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: OssiiE

Driver konusunda size katılıyorum fakat gözden kaçırdınız herhalde yeni kartlarında Ray Tracing var.

DLSS ye karşı yazılım üzerinde çalıştıklarını belirtti. Süper Solutions yazılımın adı.

Hocam AMD teknoloji olarak sürekli Nvidia dan kopyalıyor, hiç bir şekilde öncü bir firma değil. NVidia ne yapmış 1-2 yıl sonra hemen AMD de benzer bir teknoloji uyarlamaya çalışıyor fakat yemiyor maalesef Nvidia kadar kaliteli uygulayamıyor.

2015 den beri freesync üzerine çalışıyor halen daha %100 stabil bir şekilde oturtamadı. 5000 serisinde freesync yüzünden siyah ekranları, oyundan atmaları geçen ay çözebildiler düşün kaç yıl olmuş freesync çıkalı adamlar son çıkardıkları seride sorunlarını çözemiyorlar. Tabi meşhur kabullenmedikleri boşta yüksek bellek hızı sorunu da cabası

Velhasıl ben AMD ye GPU konusunda hiç bir şekilde güvenmiyorum, güvenilecek firma da değil zaten. RTX ve DLSS çakmalarını çıkarınca da ne gibi sorunlarla karşılaşacağımızı görürüz artık. Ben diyorum ki bu teknolojileri çıkaracak ve sorunlarını çözmesi en az bir sonra ki nesile 1-1,5 yıla yaklaşacak diyorum, var mı arttıran?  

• Yarbay
    11986 Mesaj
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/7b/0b/d5/7b0bd5903745cc8f6a2f7128dfc543c4.png&t=0&width=480&text=1
    |
    |
  • Binbaşı
    1509 Mesaj

Belki 6800xt'de bu özellikler sunulmayacağı için yazmadılar. Rage mod vs. %100 emin değilim hala.

3090 ile karşılaştırırken bunları açıp neden 3080 ile yaparken açmıyorsun vs. kafamda bir sürü soru var bu konu ile ilgili.

|
    |
    WmGMD kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2909 Mesaj

Ya biz bunu nasıl kaçırdık ? Bunun ana sunumla beraber olması gerekirdi.

|
    |
    Timeguard kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    11986 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

Ya biz bunu nasıl kaçırdık ? Bunun ana sunumla beraber olması gerekirdi.

Bu videoda var sonradan yayınladı amd.

|
    |

• Binbaşı
    1424 Mesaj

Haftalardır RTX 3080 almayı çalışıyordum malum stok yok hiç bir yerde.

Türkiye sitelerinde yok, yurtdışı Amazon'dan getirmeye kalksasam orada hiç çıt yok.

Galiba AMD kartı almak bize nasip olmuş. Tamamen kırmızı takımdan oluşan bir bilgisayarım olacak hiç hayal etmezdim helal olsun AMD :)

|
    |
  • Yüzbaşı
    855 Mesaj

RTX Nvidiaya özel bi teknoloji yada nvidianın bulduğu bir teknoloji değil zaten hocam yanlışınız var. Keza DLSS 1080p render + keskinleştirme yapıp 4kya upscale ediyor bu da keza çetrefilli bi teknoloji değil. Yani RTX DLSS çakması demek bana saçma geliyor. AMD rtx'i son kullanıcı için optimize hale geldiğinde sunuyor Nvidia ise olgunlaşmadan kötü performans verirken sunup teknolojiyi ben buldum havası estirmeye çalışıyor olay bu tamamen. Ayrıca nvidia 8gb ve 10gb gibi 1 sene sonra 4kda darboğaza sokacak vram miktarıyla son kullanıcıyı mağdur etmeyi planlarken AMD direkt 16gb geliyor. AMD'ye güvenmeyebilirsiniz ama Nvidia sütten çıkmış ak kaşık değil.

|
    |
    Arisaka kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    14255 Mesaj

@Arisaka

AMD'nin neyine güveneceğiz, 5700XT kullanırken gördük ne olduğunu. Her sunumdan sonra olağan şeyler, AMD süper yapmış denir, sonra forum AMD sorun konularıyla dolar. RT açık iken black screen vermesin de. Milleti 16 gb vram'le tavlayacaklar, 6900XT'yi anlarım da 3 modelin de 16 gb olması gereksiz. Ryzen'daki çekirdek sayısı yeni nesil konsollarla avantaj yaratacak konusuna benzemesin yine (5000 serisini ayrı tutuyorum). Forum 1440p'de bile 10 gb 3080'in 4-5 yıl içinde çöp olacağını sananlarla dolu, 3080 çöp olduğunda 16 gb vram 6900XT'yi kurtaracaktır belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scutaro -- 28 Ekim 2020; 21:35:55 >
    |
    |
  • Yarbay
    7327 Mesaj

Rt mi yoksa konsollarda kullanılacak olan cpu + gpu ortak çalışması mı ya da infinity cache mi dersen ben son ikiliyi tercih ederim.

Sonuçta amd konsol tarafına yön veren firma o sebeple orada kullanılacak olan bir teknoloji rt'ye göre her türlü çok daha geniş bir oyun yelpazesine sahip olacaktır.

|
    |
  • Yarbay
    3706 Mesaj

Bence o özellikler kapalı iken yetişemiyordu 3090 a. 6800XT ise 3080 e yetişiyorsa kapalı şekilde, böyle sunmaları mantıklı. Öteki türlü 3080 in çok gerisinde ama ancak bu teknolojiler ile mi yakayabiliyor diye düşünülebilirdi. Bilinmezlik çok hakikaten.

|
    |
    Manyaqçocuk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    789 Mesaj
    Abow nvidia fanboyları basmış konuyu dikkat edin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yarbay
    7327 Mesaj

Benim anlamadığım infinity cache e rağmen 16gb vram koymuşlar kartlara. Bu da ileride vram kullanımlarının artacağına mı bir işaret demek uygun olur bilemedim.

|
    |
  • Binbaşı
    1509 Mesaj

timeguard'ın video'da bu ek özellikle 5000 serisi ve x5xx serisi anakart ile gelecek diyor. Anında çalışacak ama yapımcılar optimize ettikçe performans artacak diyor.

Ben bir gidip x570 anakart bakayım kendime  

O değilde anakart alsak yeni işlemciyi tanımayacak. Bir sürü iş ve dert yine. x670 filan kesin çıkmayacak değil mi? Bilen var mı.

|
    |
    WmGMD kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3706 Mesaj

Ben x370 imle ağlıyorum şuan başbaşa :D . Arada ekran kartıyla bakışıyoruz sonra sahneye cüzdan dahil oluyor ... Ahahahahaha

|
    |
    Manyaqçocuk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1015 Mesaj
    2k 144hz kullaniyorum ve ekran kartim 5700xt. Pc de 4k kullanmayi düşünmüyorum yakin zamanda çünkü ayrica yeni nesil konsolda kullanacağım 4k tv de.

O sebeple 6800xt almama gerek olurum sizce 2k için ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    7327 Mesaj

x570 alarak iyi mi yapmışım ne  

Bakalım bu sefer de amd deniyeyim neler olacak görürüz.

gtx1080 i aldığımda en iyi p/w kartlar onlardı. Şimdi bu durum amd tarafına kaymış gözüküyor. Hem kartlar daha ufak hem de güç tüketimleri daha düşük.

6800xt ile 37db de oyun performansı varmış 3 lü fanın. Aib ler sanki daha iyi olur gibi. Bakalım onlara da pek güvenemiyorum ama.

Sunumda da zaten hep nvidia ya göndermede bulunmuşlar. Güç girişleri uçta kartlarımız 2.5slot kadar büyük ve 650-750w ile sorunsuz kullanabilirsin gibi söylemler mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -erna- -- 28 Ekim 2020; 21:25:16 >
    |
    |
  • Yarbay
    16888 Mesaj

6800 ve 6800 xt fiyatına göre çok iyi performans çıktı.6900xt ise çıkmadan ölü doğan bir kart fiyatıyla.649 dolara 6800xt varken kim gider 999 dolara 6900xt alır.Bellek miktarı veri yolu vb herşeyi 1-1 aynılar.Tek fark ham performans olarak kabaca %10 a yakın fark gözüküyor.Bari insan fark olsun diye 6900xt yi 16 yerine 20 gb yapar.Yine değmezde.

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Masal Oku
Pubg mobile uc
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.