Şimdi Ara

AMD Radeon 7670M Overclock

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
5
Favori
13.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Elimde bu ekran kartına sahip HP Pavilion G6 laptop var. Nasıl tepki vereceğini ölçmek için ara ara overclock denemesi yapıyorum. Kartın stok hızları, core clock/mem. clock - 600/900. Bu değerleri 750/1050 yaptığımda kart stabil çalışıyor. Bu şekilde 7690M XT'i geçiyor. Son seviye 780/1170 ama bu kadar zorlamak istemedim. 750/1100 yaptığımda 3DMark 11 son test esnasında çöküp masaüstüne attı.

750/1050 değerlerinde 3DMark 11, Passmark testlerini sorunsuz bitirdi, iki üç oyunu da yarım saati geçmeyecek şekilde oynadım sorun olmadı. Sıcaklık problem değil laptopun altında soğutucu var, ekran kartı boşta 32-33, yükte (oc ile) en fazla 62-63 derece oluyor. En yüksek voltaj değeri 1.000 V oldu.

Sormak istediğim sıcaklıklar kontrol altındayken uzun süre bu değerlerde oynamanın ekran kartına ne derece etkisi olur? Genelde laptoplarda overclock işine aşırı sıcaklıklar nedeniyle karşı çıkılıyor. Benim şu an o yönden bir sıkıntım yok. Performansa getirisi iyi oluyor ama ömrünü çok kısaltacaksa stok hızlarında kullanacağım. Bir arkadaşın "ekran kartı overclock değerlerinde bir yerden sonra daha fazla voltaj isteyebilir" yazdığını hatırlıyorum. Ne derece doğru bilemiyorum ama mümkün olduğunca voltaj vermeden kullanmak istiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum iyi günler.

quote:

750/1050 değerlerde kart 7690M XT'den daha iyi performans sergilemekte:

7670M - 750/1050

http://www.3dmark.com/3dm11/8331482

7690M XT - Stok hızlarda

Overclock yapılışı:

quote:

ÖNEMLİ:

GÜVENLİK İÇİN KESİNLİKLE CORE CLOCK DA 780, MEMORY CLOCK DA 1170 DEĞERLERİNİN ÜSTÜNE ÇIKMAYINIZ.

--

1- Çalıştır'a regedit yazın ve enterlayın.

2- F3'e basın ve şunu aratın: enableulps

3- enableulps yazan girdilerin değerlerini 1'den 0'a getirin. Tekrar taratıp ne kadar enableulps girdisi varsa hepsinin değerini 1'den 0'a getirin. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

--

MSI Afterburner indirip kurun

http://www.mediafire.com/download/lcyeu85zsrsv4bt/MSIAfterburnerSetup230.exe

MSI Afterburner programının ana klasöründe MSIAfterburner.cfg dosyası yer alıyor. Bu dosyayı Not Defteri uygulamasıyla açıyoruz. Buradan

UnofficialOverclockingEULA =

satırını buluyorsunuz. Daha sonra bu satırın yanına şu yazıyı ekliyorsunuz:

I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it.

Satır tam haliyle şu şekilde olmalı (tırnaklar hariç):

"UnofficialOverclockingEULA = I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it."

Daha sonra şu satırı bulun:

UnofficialOverclockingMode = 0

ve bu değeri 1 yapın.

UnofficialOverclockingMode = 1

Daha sonra programı açarak core ve memory clock değerlerini belirleyip apply'e basın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zenyxia -- 28 Temmuz 2014; 15:52:32 >

• En fazla 62-63 derece oluyor demişsin burada sıkıntı yok ocli şekilde kullanabilirsin.

Belli bir yerden sonra voltaj ister doğru ama laptopta istesen de voltaj veremezsin. Voltajsız gelebileceğin en yüksek değeri bulup kullan fazla ısındığı da yok. Bendeki gt650m ocli ortalama 75 C de çalışıyor benim için sıkıntı olmuyor. (Edit : gpu nun sıcaklık limiti 100 - 105 C dir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cos37 -- 29 Ekim 2013; 1:04:19 >
  • Sıcaklıkları hwm monitör ile takip ediniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cos37

En fazla 62-63 derece oluyor demişsin burada sıkıntı yok ocli şekilde kullanabilirsin.

Belli bir yerden sonra voltaj ister doğru ama laptopta istesen de voltaj veremezsin. Voltajsız gelebileceğin en yüksek değeri bulup kullan fazla ısındığı da yok. Bendeki gt650m ocli ortalama 75 C de çalışıyor benim için sıkıntı olmuyor. (Edit : gpu nun sıcaklık limiti 100 - 105 C dir)

Şu an 750/1050 de voltaj istemiyor ama ileride kullanıma bağlı olarak isteyebilir, doğru mu anlamışım? Öyleyse ileride azar azar düşürmek gerekebilir. 750/1100 de hata vermesi sanırım voltaj kaynaklıydı.

Siz ne kadardır ocli değerlerde kullanıyorsunuz, değerlerini düşürmek zorunda kaldığınız oldu mu?

quote:

Orijinalden alıntı: 06_EMRE

Sıcaklıkları hwm monitör ile takip ediniz.

Hem o programla, hemde Afterburner ve HWInfo64 programlarıyla takip ediyorum. Bir iki derece oynuyor programlar arasında ben maksimum çıkan değerleri verdim.

Sıcaklıklara ek olarak, VRAM sıcaklığına da dikkat edin diye bir şey okumuştum forumda bunu nereden takip edebilirim? Yukarıdaki üç program da vermiyor bu değeri. İncelediğim en ayrıntılısı HWInfo64 ama orada bile yazmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zenyxia

quote:

En fazla 62-63 derece oluyor demişsin burada sıkıntı yok ocli şekilde kullanabilirsin.

Şu an 750/1050 de voltaj istemiyor ama ileride kullanıma bağlı olarak isteyebilir, doğru mu anlamışım? Öyleyse ileride azar azar düşürmek gerekebilir. 750/1100 de hata vermesi sanırım voltaj kaynaklıydı.

Siz ne kadardır ocli değerlerde kullanıyorsunuz, değerlerini düşürmek zorunda kaldığınız oldu mu?

quote:

Orijinalden alıntı: 06_EMRE

Sıcaklıkları hwm monitör ile takip ediniz.

Hem o programla, hemde Afterburner ve HWInfo64 programlarıyla takip ediyorum. Bir iki derece oynuyor programlar arasında ben maksimum çıkan değerleri verdim.

Sıcaklıklara ek olarak, VRAM sıcaklığına da dikkat edin diye bir şey okumuştum forumda bunu nereden takip edebilirim? Yukarıdaki üç program da vermiyor bu değeri. İncelediğim en ayrıntılısı HWInfo64 ama orada bile yazmıyor.

750'de stabil çalışıyorsa sorun yok ileride felan istemez. Mesela 760 yaparsınız stabilite bozulur o zaman voltaj vermeniz gerekir işte o zaman voltaj verirsiniz.

Ben 10 ay kadar bu şekilde kullanıyorum özellikle belleklere %50 oc yaptım (1000 den 1500'e) sıkıntı yok. Yaptığım oc sonrası oyunlarda ortalama 10fps artış oldu. Gpu nuz ne kadar güçlüyse oc de o kadar etkili olur. Nadiren mavi ekran da yiyorum aslında voltaj vermem gerekiyor ama dediğim gibi laptopta voltaj verilmiyor.

Vram sıcaklığını gpuz programı ile takip edebilırsin.

• quote:

750'de stabil çalışıyorsa sorun yok ileride felan istemez. Mesela 760 yaparsınız stabilite bozulur o zaman voltaj vermeniz gerekir işte o zaman voltaj verirsiniz.

Ben 10 ay kadar bu şekilde kullanıyorum özellikle belleklere %50 oc yaptım (1000 den 1500'e) sıkıntı yok. Yaptığım oc sonrası oyunlarda ortalama 10fps artış oldu. Gpu nuz ne kadar güçlüyse oc de o kadar etkili olur. Nadiren mavi ekran da yiyorum aslında voltaj vermem gerekiyor ama dediğim gibi laptopta voltaj verilmiyor.

Çok yardımcı oldunuz teşekkürler. :)

7670M için overclock yapmayı düşünen arkadaşlar varsa konu altından yardımcı olmaya çalışırım. Herkese iyi günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zenyxia

quote:

Çok yardımcı oldunuz teşekkürler. :)

7670M için overclock yapmayı düşünen arkadaşlar varsa konu altından yardımcı olmaya çalışırım. Herkese iyi günler.

Elimde DELL Inspiron 5520 S21F45 laptop var 7670m ve intel hd4000 ekran kartı var MSIafterburner,AMD overDrive ve AMD PS Check programlarını kullandım ama amd algılanamadı hatası alıyorum sanırım hd4000 ekran kartını görüyor..
    Soruma gelecek olursak 7670m ekran kartını MSIafterburner programıyla nasıl overlock yapabilirim..
    Cevap için tşkler

• quote:

Orijinalden alıntı: FerreT
    Elimde DELL Inspiron 5520 S21F45 laptop var 7670m ve intel hd4000 ekran kartı var MSIafterburner,AMD overDrive ve AMD PS Check programlarını kullandım ama amd algılanamadı hatası alıyorum sanırım hd4000 ekran kartını görüyor..
    Soruma gelecek olursak 7670m ekran kartını MSIafterburner programıyla nasıl overlock yapabilirim..
    Cevap için tşkler

Merhabalar. Yardımcı olmaya çalışayım. :)

Öncelikle ekran kartınıza overclock yapmadan önce AMD System Monitor programını indirmeniz gerekli.

http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-system-monitor/Pages/overview.aspx

Overclock yapmak için MSI Afterburner kullanmanızı tavsiye ederim.

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

Sıcaklıkları takip etmek için de CPUID Hardware Monitor programını öneririm.

ftp://ftp.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.24-setup.exe

Ekran kartınıza overclock yapabilmek için öncelikle AMD System Monitor programını çalıştırın. Bu programı açmazsanız MSI Afterburner programında Core ve Memory Clock değerlerini 0'a 0 olarak görürsünüz.

MSI Afterburner da bir ayar yapmak gerekiyor. Çünkü MSI laptoplarda overclock olayını resmi olarak desteklemiyor (masaüstü modellerinde de desteklemiyor olabilir bilgim yok). Bu ayar ile MSI tarafından kapatılmış olan kartın overclock potansiyelini açıyoruz.

Bunun için:

MSI Afterburner programının ana klasöründe MSIAfterburner.cfg dosyası yer alıyor. Bu dosyayı Not Defteri uygulamasıyla açıyoruz. Buradan

UnofficialOverclockingEULA =

satırını buluyorsunuz. Daha sonra bu satırın yanına şu yazıyı ekliyorsunuz:

I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it.

Satır tam haliyle şu şekilde olmalı (tırnaklar hariç):

"UnofficialOverclockingEULA = I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it."

Daha sonra şu satırı bulun:

UnofficialOverclockingMode = 0

ve bu değeri 1 yapın.

UnofficialOverclockingMode = 1

Yaptığınız ayarın geçerli olması için bilgisayarınızı mutlaka yeniden başlatın.

AMD System Monitor programını başlatın. Daha sonra MSI Afterburner programını çalıştırın. Artık Core ve Memory Clock değerlerini arttırabiliyor/oynama yapabiliyor olmanız lazım.

Değerleri yavaş yavaş arttırıp kartınızın uygulamalarda ve benchmarklardaki stabilitesini kontrol edin (çökme var mı veya artifact oluşuyor mu) ve size en uygun olan değeri kullanın. Ben 750/1050 değerlerinde kullanıyorum, daha üstü değerlerde artifact denilen görüntü bozulmaları ve çökmeler meydana geliyor.

Overclock işlemini geri almak için tekrar AMD System Monitoru çalıştırın, daha sonra MSI Afterburner programından core ve memory clock değerlerini sırasıyla 600/900 yapın. Kartın varsayılan değerleri bunlardır.

Umarım yazdıklarım yardımcı olur, takıldığınız yer olursa tekrardan yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin, iyi günler. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zenyxia -- 2 Aralık 2013; 22:43:49 >

• Selam ustad öncelikle geniş ve anlaşılır cevabınız için tşk ederim.Söylediklerinizi harfiyen uyguladım fakat herhangi bir sonuç alamadım.

Öncelikle işletim sistemim windows 8.1 pro
    Ekran kartı olarak (ati 7670m) aşağıdaki linktekini indirip kurdum..Amd bu son çıkan ekran kartı sürücüleriyle çift ekran kartına sahip laptoplara destek sunmuş

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-catalyst-windows-beta.aspx

ayrıca intel hd4000 ekran kartı içinde aşağıdaki driverı kurdum

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=23323&keyword=Intel+HD+Graphics+1&lang=eng

Sizin önerdiğiniz sürücüler varsa onları kurup bi deneme daha yapmak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: FerreT

Selam ustad öncelikle geniş ve anlaşılır cevabınız için tşk ederim.Söylediklerinizi harfiyen uyguladım fakat herhangi bir sonuç alamadım.

Öncelikle işletim sistemim windows 8.1 pro
    Ekran kartı olarak (ati 7670m) aşağıdaki linktekini indirip kurdum..Amd bu son çıkan ekran kartı sürücüleriyle çift ekran kartına sahip laptoplara destek sunmuş

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-catalyst-windows-beta.aspx

ayrıca intel hd4000 ekran kartı içinde aşağıdaki driverı kurdum

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=23323&keyword=Intel+HD+Graphics+1&lang=eng

Sizin önerdiğiniz sürücüler varsa onları kurup bi deneme daha yapmak isterim.

İsterseniz bir de şu yöntemi deneyin:

1- Çalıştır'a regedit yazın ve enterlayın.

2- F3'e basın ve şunu aratın: enableulps

3- enableulps yazan girdilerin değerlerini 1'den 0'a getirin. Tekrar taratıp ne kadar enableulps girdisi varsa hepsinin değerini 1'den 0'a getirin. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu ayarı yaptıktan sonra MSI Afterburner programını açanlar (.cfg dosyasını değiştirmek şartıyla) ekran kartının overclock'a hazır olduğunu belirtmişler.

Bu arada Windows 7 Ultimate 64 bit kullanıyorum, Intel ekran kartı sürücüsü sonu 3165 ile biten, Catalyst ise Mobility 13.8 Beta sürümü. Uzun zamandır hem stabil hem de performanslı çalışan Intel ve AMD sürücüsü olarak bu ikisini gözlemledim. Ağustos'tan beri bu ikiliyi kullanıyorum bir tek sorun harici sıkıntı çıkarmadı. O da, harici ekran kartı güç seçeneklerinde seçiliyse ve o güç planı bilgisayarda aktifse, yani şöyle:

Bu durumda bazen bilgisayarı uyku moduna almak istediğimde uykuya girmiyor sadece siyah bir ekran karşımda kalıyor ve güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum.

Bu hatayı AMD Catalyst 13.10 BETA2 de çözdüklerini söylemişler:

-Resolves intermittent black screen when resuming from a S3/S4 sleep-state if the display is unplugged during the sleep-state on systems supporting AMD Enduroâ„¢ technology.

Bu sürücüyü denemedim, hatayı çözdüğü söyleniyor ama ben başka bir güç planına grafikleri "Güç tasarruflu grafikleri zorla" olarak ayarladığımda sorun çıkartmadığı için yükseltmedim. Bir de Intel + AMD sürücülerinde geçişler sancılı olabiliyor, zamanında maalesef yaşadım, stabil sürümleri bulmuşken riske etmek istemedim. Siz isterseniz 13.10 Beta 2 Mobility ve 3165 ile biten Intel ikilisini kullanmayı deneyebilirsiniz, sorun yaşamazsanız bende yükseltmeyi düşünüyorum.

Ancak hiç bir yerde ne 13.8 Beta ne de 13.10 Beta 2 Mobility sürücülerinin linkini bulamadım. Linkler AMD'nin yeni site ve link düzeninden dolayı kırılmış. 13.8 Beta'yı yedek aldığım için isterseniz bir yere yükleyebilirim ancak 13.10 Beta 2 elimde olmadığı için bir şey yapamıyorum.

En başta anlattığım yöntem olmazsa Windows 7 64 bit yükleyip en güncel Intel ve AMD sürücülerini yüklemeyi deneyebilirsiniz. Stabil çalışmazlarsa benim kullanmakta olduğum sürümleri denersiniz.

Sonucu merakla bekliyorum, geç cevabım için kusura bakmayınız.

• Öncelikle cevap için tşkler..Windows 8.1 64 bitte son söylediklerinizi denedim ve son olarak msi programına girdim sonuç olumlu..fakat pcye reset atınca değerler eski haline geldi..Son olarak Windows 7 64 bit yükledim son söylediklerinizi eklemeden (sadece msi config satırlarını değiştirerek) sonuç yine olumluydu fakat pcye reset atınca yine aynı değerlere dönüyor..üstelik bu ayarların uygulandığınıda anlamadım..Benchmark testi yapmam gerekiyor..Kısacası söylediklerinizi uygulayınca overclock yapabiliyorum fakat reset atınca değerler eski haline dönüyor..
  • çok faydalı hocam kayıtlı olması için afterburnerden kaydetmekmi gerekiyor
  • FerreT kullanıcısına yanıt
    değerleri değiştirdikten sonra aktif olması için apply demen lazım..aksi halde hem ayarların aktif olmayacaktır hemde reset sonrası eski değerlere düşecektir..(ilk başlarda bende aynı sıkıntıyı çekmiştim) :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: SdRYmZ

değerleri değiştirdikten sonra aktif olması için apply demen lazım..aksi halde hem ayarların aktif olmayacaktır hemde reset sonrası eski değerlere düşecektir..(ilk başlarda bende aynı sıkıntıyı çekmiştim) :)

o ayarı zaten yapıyorum hatta windows açılışla beraber overclock etkili olsun (apply overclocking at system startup) kutucuğuda seçili ama malesef değişen bir şey yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FerreT -- 25 Aralık 2013; 12:48:37 >
    benim sistemimde 8.1 ve aynı ekran kartı sorunsuz çalışıyor..gözden kaçırdığın birşey olmalı mutlaka..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MindWalker -- 25 Aralık 2013; 13:10:28 >
  • Overclock yapmada sorun yokta Pc'yi resetleyince overclock baştan yapmak gerekiyor..
    sorunun bundan kaynaklandığını pek sanmıyorum ama birde profil olarak kaydetmeyi dene istersen..
    benim ayarlarımada bakabilirsin, belki çözüm olabilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MindWalker -- 25 Aralık 2013; 13:49:25 >
  • MSI Afterburner'ın 2.3.1 sürümü overclock kısıtlaması getirmiş gibi. Yazılanları yaptıktan sonra hala overclock yapamadığını söyleyen arkadaşlar vardı. Onlar için tavsiyem 2.3.0 sürümünü indirmeleri. Bir arkadaş 2.3.1 de kaldıramadığı overclock kilidini bu sürümde kaldırarak overclock yapabildi.

MSI Afterburner 2.3.0

http://www.mediafire.com/download/lcyeu85zsrsv4bt/MSIAfterburnerSetup230.exe
  • Meraklısı için, uzun bir kullanımdan sonra kartın 750 core clock/1050 memory clock değerlerinde stabil çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası yoğun kullanımdan sonra değerleri kademeli olarak düşürürüm diyordum, ancak hiç bir sorun yok. Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte kart 65 derece sınırını nadir olsa da geçiyor, yine de bir laptop için gayet iyi bir değer. Çok memnun kaldım.
  • Bende 7670m e oc yaptım 750/1050 ancak bazı oyunlarda amd görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan başarıyla kurturdu diyor stabil mi değil anlamadım yardımcı olur musun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.