Şimdi Ara

AMD Phenom X6 1055T Overclock problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sistemimde ASUS m4a89gtd pro/USB3 model anakart , AMD Phenom X6 1055T işlemcim , GSkill Ripjaws 2 GB CLS 8 8 8 24 ram ve Pc Cooler W120 işlemci fanı mevcut. Anakart ve üzerine takılı donanımları kasa dışında bırakıp bios üzerinden gerekli ayarları yaptıktan sonra AMD Overdrive uygulaması ile yaptığım stability testlerinde herhangi bir sorun çıkmadan sabit 45 - 50 C sıcaklıkta işlemciyi 3.8 Ghz'ye sabitleyebiliyorum.Fakat ne zamanki anakart ve diğer donanımları kasa içine taşıdığımda kitlenme ve mavi ekran ile karşı karşıya kalıyorum.Sıcaklık değerleride normal kasa içinde iken. Bir türlü sorunu tespit edemedim. Ne yapmam gerektiği hususunda fikri olan varmı ?

• işlemci be değil o yuzden fsb den yapıcaksınız o.c işini.
    240 vede 250 fsb yeterli olur görüşündeyim.

kuzey koprusude voltaj ısteyebılır bu durumda.
    ramlerde voltaj ısteyebılır.

o yuzden mavı ekran alıyorsunuz dıye dusunuyorum.

stabiliteyi deneyerek ve test ederek yakalıyabılırsınız.
  • Selamlar,

Aynı CPU bende de var. ve 4ghz de günlük kullanıyorum.

Salvatore'nin dediği gibi işlemci BE değil. Bu yüzden çarpan kilidini aşamazsınız. Max. 6çekirdek 14x veya 3çekirdek 16.5x çalıştırma şansınız var.

Ayrıca bence sisteminizin sıcaklık değeri epey yüksek. Benimki OC 4ghz idle da 18 derece yükte max 43 derece göstermekte (6 saat prime 95 torture test sonunda).
    Önce sıcaklığı düşürün sonra;

a. OC işini BIOS tan yapın.
    b. TurboMode , PCI spectrum gibi özellikler kapalı olmalı.
    c. Voltaj ayarlamasında - CPU * RAM * Northbridge gibi faktörlerin ayarlarını koordine etmeniz gerekebilir.
    d. RAM timingleri daha yavaşa ayarlanmalı (deneme yanılma).
    e. FSB artırarak OC yapılmalı. FSB BİRANDA ARTIRILMAMALI. 5er 5er artırarak denenmeli. Sabrın sonu SELAMET =D . Sakın bu öneriyi pas geçmeyin. Zaruriyet olarak addedin hatta.
    f. FSB yi artırdığınızda HTlink speed ve Northbridge frekansları 2ghz civarında yapılandırılmalı. NB herzaman HTlinke eşit veya ondan büyük olmalıdır MHZ olarak! NB 3.5ghz üzerine asla çıkarılmamalı.
    g. FSB yi artırdığınızda RAM mhz değerleri Ram değerlerinin üzerine çıkmamalı (stabilite için-herşey yolunda giderse onlara gereken OC yi yaparsınız)

Bu arada forumda bu işlemcilerin konusu var oradan çok yararlı bilgiler alabilirsiniz.

Sorunuz olursa buradayım =) iyi forumlar
    Deniz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.