Şimdi Ara

AMD'nin FX-8120 işlemcisi de 8GHz'in üzerine hız aşırtıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
6.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

AMD'nin Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemci ailesi hız aşırtma yetenekleriyle gündeme gelmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde 8.5GHz'in üzerine çıkartılan serinin en hızlı modeli FX-8150'den sonra alt model olan FX-8120 de "8GHz Kulübü" ne adını yazdırmayı başardı.

32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve çift çekirdekli dört modül ile toplamda 8 çekirdekli bir yapı sunan FX-8120, standart olarak 3.1GHz'de görev yapıyor ve Turbo Core 2.0 teknolojisi ile çekirdek çalışma frekansını otomatik olarak 4GHz'e yükseltebiliyor.

Biostar'ın 990FX çipsetli TA990FXE anakart modeli ile gerçekleştirilen testlerde,  vCore yani çekirdek gerilimi 2.052v seviyesine yükseltilen ve Sıvı Azot kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada işlemci* 30x çarpan ve 267.99 veri yolu hızı ile 8039.6MHz gibi çıkartıldı.

* İki çekirdek aktif.

• welcome to the jungle
    we have fun and games
  • peki ne işe yarıyor?
    saat hızı artınca performansa etkisi olabiliyor mu?
    oluyordur tabi ama oyunlarda filan bunun etkisini görebileceksek
    intele geçmekten vazgeçeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 10 Kasım 2011; 20:32:27 >
  • Sponsor bulunursa DonanımHaber kadrosu da yakında bir 8.5 görür. Darısı bizim başımıza.
  • hava soğutma ile hız aşırtıldığında i7-2600k @4Ghz hız aşırtılmış işlemciye yakın performans sunuyorsa ilk fırsatta alırım.
  • AMD'nin FX-8120 işlemcisi de 8GHz'in üzerine hız aşırtıldı

sanki çok bi halta yarıyorda bize ghz deil performans lazım performanssboşuna fuzuli yere 8 çekirdek koydu sırf göz boyamak için 8 çekirdekle 2600k yı yakalayamıyor yahu amd çok fena battı busefer bnm gibi 8 yıldır amd kullanan adamı bile intel almaya teşvik ettiler saolsunlar...
  • habere bak yaaa. bize bi faydasımı var yani? azotmu alacaz bu hıza gelmek için. saçmalığın daniskası. amd kullanıyordum eskiden ama bu yüzden intele aldım notebook seçimimde. çünkü böle saçma sapan haberleri okuyunca. akşam eve giderken. ay dur azot alacam bu akşamda 8 ghz hız yapacam mı diyecez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: D.A.R.B.E.C.i

AMD'nin FX-8120 işlemcisi de 8GHz'in üzerine hız aşırtıldı

sanki çok bi halta yarıyorda bize ghz deil performans lazım performanssboşuna fuzuli yere 8 çekirdek koydu sırf göz boyamak için 8 çekirdekle 2600k yı yakalayamıyor yahu amd çok fena battı busefer bnm gibi 8 yıldır amd kullanan adamı bile intel almaya teşvik ettiler saolsunlar...

AMD de sen almadın diye battıydı zaten.

Yurtdışındaki sitelerdeki kullanıcı yorumlarına bakarsan hep 5 yıldız vermişler 8120 ve 8150'ye. Çünkü 2600K'dan alta kalır yana pek yok. Yani bir oyunda 140 yerine 90 fps veriyorsa bunu zaten kullanıcılar farketmediği için alıyorlar. Ben de eğer 25(6)00K mı 8150 mi deseler 8150 alırım çünkü

1- Millet ekran kartına 2GB derken ben işlemcime 8 çekirdek diyeceğim. Casperda bile yok bu özellik.

Windows 8 geldiğinde performans artışı varmış ki 2600'de düşüş var. Az yada çok. Bunun verdiği umut tadılmaya değer.

Ayrıca AMD'deki Overclock deneyimi hiç bir intelde yok onu da belirtiyim. Arada bir Phenom 2'min çekirdeklerini kapatıp 4.5 GHz'e çıkarıyorum 2 çekirdek varken

Aslında burada insanların böyle düşünmesinin nedeni, maalesef ki
    1- AMD'nin beklenti yaratması
    2- İnsanlardaki "8 çekirdek olum bu düşünsene ezmesi lazımdı :C" düşüncesi
    3- Donanımhaber ve diğer sitelerin AMD'yi yerden yere vurması.

Ayrıca haberi kötüleyenler için,

Eğer akşam eve giderken azot alıp 8 GHz hız yapabilseydiniz, ASIL o zaman haber olmazdı.

• benim anlamadığım olay şu çekirdeği kapattıktan sonra bende o.c yapabilirm diye düşünüyorum ne arkadaş bu 8 çekirdeğin 6 sını kapat ver sıvı azotu vur kırbacı
  • birisi beni intel i5 2500k ya geçmemem için adam akıllı bir sebep söylesin de
    beni masrafa girmekten kurtarsın çünkü bf3 oynayamıyorum amd ile

edit: @Sajuuk yeni gördüm sebepleri ama tam ikna olmadım
    2500k 2600k acayip oc oluyor hani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 10 Kasım 2011; 21:51:36 >
  • 2500K ile 2600K arasında uçurum farkı yok 2500k alabilirsin güvenle kullanabilirsin
  • AMD tribünlere oynuyor ama maç biteli çok oldu.
  • 8 cekirdek islemci mutlaka multimedia,decode-encode,internet de faydaları gorulecektir.Ayrıca duzgun bir fanla 4.5GHZ gorecegi kesin gibi duruyor ustune AMD de en kral board 500TL iken Intelde 1000-1200TL simdi 8100 95W ya da 8120 alıp ustune de butcene gore 760-780-880-890-990 istedigin boarddan birini alıp hem OC hem de uygun sekilde kullanırsın.İslemci kafadan 100TL ucuz,2600K dan daha da ucuz ustune anakart olarak da 100TL ucuz olsa en az 200TL cebinde kalır.
    Ben sıfır alacak olsam 8100-8120 alıp denemek isterim.
  • Kaç watt tüketiyor cidden merak ediyorum?
  • amd istediği kadar hız aşırtsın sen evde bunları yapamıycagına için bu haberler hiç işimize yaramaz bize saf performansı lazım. işlmeci alanlarıda zaten %10 yada %20 sı oc yapar yani bu kadar abartmaya gerek yok iyi bir işlemci alcaksan amd almıycan artık.
  • Şimdi kimseni hakkını da yemiyelim.

1-AMD çıkıp dedi ki "biz İntel'i geçiyoruz çok rahat". Bunu siteler biryerlerinden uydurmadı. Sonradan performansı istenilen seviyeye getiremeyince kalkıp fiyat/performansa döndü AMD.

2-Karşılaştırmayı en güçlü işlemciler arasında yapmak çok saçma kanımca. Çünkü intelin en güçlü işlemcisini alacak babayiğit çok az. Kanımca karşılaştırma verilen para karşılığı alınan performans olmalı. Yani saniyede yapılan işlem/100dolar. Bu oarnda da AMD önde kimse itiraz etmesin.

3-Sıvı azotla yapılan OC bana saçma geliyor. Rekorlar kitabına girmekten başka bir özelliği yok tüketiciler için diye düşünüyorum.

4-Win 8 gelince AMD daha optimize olacak doğrudur ama bu Job amcamızın Flash koymamasına benzer. Onda da tamam flash kalkacak ama yarın değil. 4-5 yıl sonra. Yani flash destekli telefon bir adım öne geçiyor bu konuda. Yani win 7 de daha kötü performanslı demek biraz topu taca atma.

5-Intel tekel olsa işlemcileri bu kadar ucuz ve iyi olmaz unutmayalım.

Sonuç olarak 3-4 yıldır Buldozeri bekliyordum. Beklentimi tam karşılamasa da Vatanın %25 indirimini ve daha doğrusu gelmesini bekliyorum. :)
    Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: svstrgmr

birisi beni intel i5 2500k ya geçmemem için adam akıllı bir sebep söylesin de
    beni masrafa girmekten kurtarsın çünkü bf3 oynayamıyorum amd ile

edit: @Sajuuk yeni gördüm sebepleri ama tam ikna olmadım
    2500k 2600k acayip oc oluyor hani

bf 3 şakamı ??

ben phenom II x2 555 (2 çekirdek açık 4 değil) + hd 6870 ile herşey full ayarda oynuyorum. Sizinki sürücü problemidir büyük ihtimalle
  • bf3 o sistemle full ayarlarda derken ultrada 4xaa 16af ve 1080p mi oynuyorsunuz
    eğer öyleyse inanmam
  • anlayamıyorum bu haberin amacını ben...nedir olay yani
    o hıza çıkabilmişse önemli olan o hızda uzunca bir süre çalışabilmesi bunu yapabilirmi?
    sunduğunuz habere bakın....
  • ne kadar çok boş muhabbet var çoluk çocuk gibi sanki size azot alın overclock yapın diolar bir işlemcinin hız aşırtma potansiyelini göstermektir bu yapılan baya bi süredir intel de idi şimdi amd de.. amd bu yönde kendini aşmış. overclock bi sanat tır :D herkezin harcı değildir..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.