Şimdi Ara

AMD FX-9590 işlemcisinin test sonuçları çıktı; Intel Core i7-4770K'yı yakalıyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
416
Cevap
2
Favori
16.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ocean-x

Birileri prestij için çıkardı bu işlemciyi demiş ama Hiç çıkarmasa daha fazla prestij kazanırdı. Tanıtımı okuyan adam bu intel neymiş böyle der

İmzamı atarım bu mesaja

• quote:

Orijinalden alıntı: paradisecircus

quote:

Orijinalden alıntı: PsychicPower
    quote:

Orijinalden alıntı: H34RTL3SS FX-9590 bu şartlar altında i7-4770Kin muadili olmak bi yana rakibi bile olmazözellikle bu fiyat ve bu TDP ile299 dolardan bile piyasaya sürülmüş olsa ( 4770k 335$ yırt dışı ) FX-9590 ı en kötü 3 sene kullanma niyeti ile alıdığında bize çıkacağı elektirik faturası farkı ... düşünmemek elde değilneyse fiyatı ve performansı okuyunca çok şey geçti aklımdan ama eminim yalnız değilimdir... biz AMD taraftarı olalım yeni sistemde AMD mi alsak diye düşünelim AMD bize hallensin...ooldu oldu biz kalkalım o zaman. deyesim geldi birden :)
    Bıktım bu elektrik faturası bilmemne saçmalıklarından, sırf siz ve sizin gibiler için gidip bir sürü araştırma yaptım, bu işlemci kullanıldığında 2-3 sene için bile çıkan tutarlar o kadar düşük, o kadar gereksiz ki sizin gibilerin realiteden bu derece soyut olan yorumunuza tekrardan defalarca sövmeme neden oluyorlar.
    bende sizin gibi bu kartın 3 senede ele gelir bir fatura farkı yaratacağını düşünmüyorum. ancak durum bireysel değil de küresel düşünülürse ve her bilgisayar kullanıcısının 80w yerine 220w kullandıgı düşünülürse dünyadaki enerji için sıkıntı yaratabilir. kısaca küfür edilecek elektrik faturası getirmez diye düşünüyorum

az önce baktımda benim cpu AİDA64 de 70 ila 90 watt arası elektirik harcıyor görünüyo sterss testte. benim gibi tv yerine PC den film izleyip oyun oynayan ve birçok işi pc den halleden kısaca pc başında benim gibi çok zaman geçiren biri kabaca hesaplarsak ayda sadece işlemcinin harcadığı elektirik 7-12TL :) diğer bileşenler konu dışı tabi şuan
    çok birşey değil fakat ucuz diye aldığımız işlemci "günün sonunda ucuz deilmiş" oluyor küreseli zaten saymıyorum :) demek istediğim F/P hesaplarken o kısımlar hep gözden kaçıyor tabi elektirik tüketimi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi değilim
    neyse çok ayrıntılara girmeye gerek yok sonuç olarak dahada zahmetli olabiliyor sebep olduğu ek külfetler yüzünden.

• yakaliyoru yaliyor olarak okudum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: H34RTL3SS

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: H34RTL3SS FX-9590 bu şartlar altında i7-4770Kin muadili olmak bi yana rakibi bile olmazözellikle bu fiyat ve bu TDP ile299 dolardan bile piyasaya sürülmüş olsa ( 4770k 335$ yırt dışı ) FX-9590 ı en kötü 3 sene kullanma niyeti ile alıdığında bize çıkacağı elektirik faturası farkı ... düşünmemek elde değilneyse fiyatı ve performansı okuyunca çok şey geçti aklımdan ama eminim yalnız değilimdir... biz AMD taraftarı olalım yeni sistemde AMD mi alsak diye düşünelim AMD bize hallensin...ooldu oldu biz kalkalım o zaman. deyesim geldi birden :)
    Bıktım bu elektrik faturası bilmemne saçmalıklarından, sırf siz ve sizin gibiler için gidip bir sürü araştırma yaptım, bu işlemci kullanıldığında 2-3 sene için bile çıkan tutarlar o kadar düşük, o kadar gereksiz ki sizin gibilerin realiteden bu derece soyut olan yorumunuza tekrardan defalarca sövmeme neden oluyorlar.
    bende sizin gibi bu kartın 3 senede ele gelir bir fatura farkı yaratacağını düşünmüyorum. ancak durum bireysel değil de küresel düşünülürse ve her bilgisayar kullanıcısının 80w yerine 220w kullandıgı düşünülürse dünyadaki enerji için sıkıntı yaratabilir. kısaca küfür edilecek elektrik faturası getirmez diye düşünüyorum

az önce baktımda benim cpu AİDA64 de 70 ila 90 watt arası elektirik harcıyor görünüyo sterss testte. benim gibi tv yerine PC den film izleyip oyun oynayan ve birçok işi pc den halleden kısaca pc başında benim gibi çok zaman geçiren biri kabaca hesaplarsak ayda sadece işlemcinin harcadığı elektirik 7-12TL :) diğer bileşenler konu dışı tabi şuan
    çok birşey değil fakat ucuz diye aldığımız işlemci "günün sonunda ucuz deilmiş" oluyor küreseli zaten saymıyorum :) demek istediğim F/P hesaplarken o kısımlar hep gözden kaçıyor tabi elektirik tüketimi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi değilim
    neyse çok ayrıntılara girmeye gerek yok sonuç olarak dahada zahmetli olabiliyor sebep olduğu ek külfetler yüzünden.

Bende bir örnek vermek istiyorum GTX 690 aldıktan sonra sistemimin güç tüketimi yük altında 200 watt civarı arttı, 690 sahibi olmama rağmen sanılanın aksine çok fazla oyun oynamıyorum yani sistemi tam yük altında kullanmıyorum fakat masaüstü kullanımda bilgisayarım günde ort 8-10 saat açık kalıyor ve şunu söyleyebilirim elektrik faturam ortalama 20-25 tl arttı

Basit bir hesapla şuan son zamla birlikte toptan fiyatı kW/h başına 20 kuruş oldu dağıtıcı firmaların kar ve giderleri eklenince 35-40 kuruş diyelim tam hesaplamadım neyse

En düşük kullanımı hesaplıyorum, günde 8 saat varsayıyorum her zaman yük altında olmadığı için 100 watt fazladan kullandım diyelim buda günlük 800 watt ayda 24.000 watt eder yani 24 kW bunuda 40 kuruşla çarparsak yaklaşık 10 lira ediyor

ki benim kullanımım daha yoğun olabilir ve kW/h fiyatıda fazla olabilir bilemem ama işlemciyede oc yapmıyorum artık oda olduğunda zaten 25 liranın çok rahat üstüne çıkıyorum aylık

Şimdi birde 9590 işlemci aldığımızı düşünürsek yani işlemciye 1000 dolar ayıran bir kullanıcı gtx 690 alır yada titan alır hatta amd sevdiği için 7990 alır ve düşünelim gtx 690 ile 7990 arasında 75 watt tdp farkı var 9590 ile 4770k ile arasında da 110 watt fark var yani yük altında 185 watt fazladan güç demek buda benim gibi yoğun denebilecek bir kullanımda aylık 20 lira gibi bir fatura artışı eder yılda 240 lira işlemci garantisi bitene kadar 2 yılda 480 lira birde işlemci alırken verdiğimiz fazladan 700 dolar yani 1400 lirayı düşünürsek üstüne 7990 ile 690 arasındaki 300 liralık farkı koyarsak amd ucuzdur amd candır diye giriştiğimiz bu sevdadan 2 yıldaki zararımız 2180 lira olur

• Abi benim aklim bu olayı almıyor. herhangi bi mimari guncelleme veya tdp duzenlemesi mevcut degil. 5ghz 220 watt bildigimiz piledriver ? Su dediklerimden birine yanliş diyin öyle değil diyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: laroz

quote:

Orijinalden alıntı: H34RTL3SS

quote:

quote:

quote:

Bende bir örnek vermek istiyorum GTX 690 aldıktan sonra sistemimin güç tüketimi yük altında 200 watt civarı arttı, 690 sahibi olmama rağmen sanılanın aksine çok fazla oyun oynamıyorum yani sistemi tam yük altında kullanmıyorum fakat masaüstü kullanımda bilgisayarım günde ort 8-10 saat açık kalıyor ve şunu söyleyebilirim elektrik faturam ortalama 20-25 tl arttı

Basit bir hesapla şuan son zamla birlikte toptan fiyatı kW/h başına 20 kuruş oldu dağıtıcı firmaların kar ve giderleri eklenince 35-40 kuruş diyelim tam hesaplamadım neyse

En düşük kullanımı hesaplıyorum, günde 8 saat varsayıyorum her zaman yük altında olmadığı için 100 watt fazladan kullandım diyelim buda günlük 800 watt ayda 24.000 watt eder yani 24 kW bunuda 40 kuruşla çarparsak yaklaşık 10 lira ediyor

ki benim kullanımım daha yoğun olabilir ve kW/h fiyatıda fazla olabilir bilemem ama işlemciyede oc yapmıyorum artık oda olduğunda zaten 25 liranın çok rahat üstüne çıkıyorum aylık

Şimdi birde 9590 işlemci aldığımızı düşünürsek yani işlemciye 1000 dolar ayıran bir kullanıcı gtx 690 alır yada titan alır hatta amd sevdiği için 7990 alır ve düşünelim gtx 690 ile 7990 arasında 75 watt tdp farkı var 9590 ile 4770k ile arasında da 110 watt fark var yani yük altında 185 watt fazladan güç demek buda benim gibi yoğun denebilecek bir kullanımda aylık 20 lira gibi bir fatura artışı eder yılda 240 lira işlemci garantisi bitene kadar 2 yılda 480 lira birde işlemci alırken verdiğimiz fazladan 700 dolar yani 1400 lirayı düşünürsek üstüne 7990 ile 690 arasındaki 300 liralık farkı koyarsak amd ucuzdur amd candır diye giriştiğimiz bu sevdadan 2 yıldaki zararımız 2180 lira olur

benim aklımdakileri benden iyi açıklamışsın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: KANUNI61

sevindirici bir haber telefon reklamlarından bıkmışdım şahsen hergün 5/10 telefon sayfa tel doldu

aynen ya +1, zaman ilerledikçe mobil tarafın eli güçleniyor.

• Bana 220w versen hüseyin bolt'u bile geçerim

• Vayyy beeee.

AMD nin hayvan gibi güç tüketen, 5000 MHz de çalışan 2120 Liralık işlemcisi, Intel'in, 3500 MHz de çalışan ve ondan 2.6 kat daha az güç tüketen 920 Liralık işlemcisini yakalıyormuş...

Yahu gidip 4770K alıp 4.5GHz yapsam her halde bunu geçer ve çok daha az güç tüketir...

AMD. Var ya.
    Hem güç tüketiminde, hem performansta, hem fiyatta...
    Rezil oldun rezil.
    Looser...

• Bu arada AMD nin geleceği hakkında sadece tek bir ümidim kaldı.
    O da GPU lar. AMD nin entegre GPU ları gerçekten Intel'den daha güçlü.
    Eğer Intel, GPU sunu çok kısa sürede hızlandırıp AMD yi geçmeden önce AMD bu GPU yu işlemciye tüm uygulamalarda yardımcı olacak şekilde atayabilirse o zaman bir fark yaratabilir. Tabi bahsettiğim Chrome veya Winrar daki gibi bir GPU hızlandırma değil. Tamamen 2. bir işlemci gibi atanmasından bahsediyorum.
    Veya PS4 teki gibi ekran kartı belleğini sistem belleği olarak kullanma veya sistem belleğine ekleme...

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Vayyy beeee.AMD nin hayvan gibi güç tüketen, 5000 MHz de çalışan 2120 Liralık işlemcisi, Intelin, 3500 MHz de çalışan ve ondan 2.6 kat daha az güç tüketen 920 Liralık işlemcisini yakalıyormuş...Yahu gidip 4770K alıp 4.5GHz yapsam her halde bunu geçer ve çok daha az güç tüketir...AMD. Var ya.Hem güç tüketiminde, hem performansta, hem fiyatta...Rezil oldun rezil.Looser...

rezil oldu da laf mı adamlar bitik olduklarını kanıtladı. 7 ghz olsa dahi cpu hiç bir anlam ifade etmiyor. intelin 4. nesil İ7 cpuları normal kullanımda 10 watt tüketirken bu cpu 150 wattan aşağı çekmiyor ömür törpüsü oldu amd cpular artık.

• Bu garip gelişmeleri okudukça acaba AMD birşey üzerinde mi çalışıyor diye aklımdan geçirmiyor değilim. Tabi bu iyi niyetli bir yaklaşım.

Öte yandan sinirlenerek -gelde intele geçme- diyorum...

Ey AMD, işlemci piyasasından çekil bari de biz de rahatlayalım; yıllardır AMD kullanan biri olarak ciddi bir atak yapmanı beklemekten inan yoruldum!

• AMD ve teknoloji açısından kara bir haber, AMD'yi kim nasıl yönetiyor akıl alır gibi değil.
  • AMD işlemcilerini herzaman intel işlemcilerden daha çok seviyorum :D her ne kadar İntel şuanda amd'den daha üstün ve daha kaliteli ürünler çıkartıyor olsada intel kötü bir firma hissi kalmış AMD o yüzden daha sıcak geliyor.

AMD'nin uzun zamandır güzel bir atılım yapmasını bekliyenler arasındayım ama bekleneni bir türlü veremedi

• Orucun sadece müslümanları etkilediğini düşünüyordum, acaba AMD de mi tutuyor lan? Bu ne böyle?!

• Valla ne bileyim Vestel Beko vs. işlemci yapsa bundan iyi be.Kapatın AMD ismini de silin Radeon yapın yine.Sonra da sadece ekran kartı satın gözünüzü seveyim.

• 22nm olmadıktan sonra hiçbir şekilde intelle boy ölçüşemez hemde üst segmentte hiçmi hiç boy ölçüşemez amdyi insanların alma sebebi düşük fiyata tatminkar performans mimari güncellenmeden böyle şeylerin işe yaramayacağını yakında anlar

• Benim Phenom II X4 945 3.0 GHz 95W'lık işlemcim AMD'nin yaptığı son harikasıydı sanırım. Durumuna üzülüyorum ama yapacak bir şey yok.
  • AMD'nin hıza değil daha verimli çalışan bir mimariye ihtiyacı var.
  • İşlemci fiyat olarak 1000$ ve üst seviye intel işlemcinin rakibi ama performans olarak intelin orta segment rakibi.İşlemcinin karakteristik özellikleri aynı demişsiniz ama dediğiniz buldozer işlemciler sekiz çekirdek dört izlekti.Burada yazılan çekirdek başına bir izlek toplamda sekiz izlek.Yani burada tasarım farkı var.Yoksa benmi yanlış anladım.Sonuç olarak ben bu işlemciye 1000$ verecem intelin orta segment işlemcisi kadar performans alacam ve daha fazla eletrik harcayacam.AMD kafayı yemiş.Bence haswell leri beklemek lazım.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.