Şimdi Ara

AMD APM Master Mode Ayarını Bulamıyorum [GA-990XA-UD3.rev3.0]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
1.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Gigabyte 990XA-UD3 anakart sahibiyim 3.revizyon ve UEFI bios var. Daha önceden de bildiğiniz gibi O.C konusunda sıkıntı yaşıyorum ve forumdaki bir konuda bu sorunun APM Mode'un açık olmasından kaynaklandığını tespit ettik.

Bu ayarı kapatanlar sorunu çözdü fakat ben olması gereken yerde ayarı bulamıyorum. Bios'dan SS'ler vereyim.

APM ile ilgili herhangi bir ayar bulunmuyor. İnternette yaptığım araştırmada ayarın alttaki SS'de kırmızı işaretli okun gösterdiği yerde olması gerektiğini öğrendim.

Yine yeniden bir sorun daha, ama ben çözüme yaklaştığımıza inanıyorum inşAllah bunu da çözeceğiz.

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

• BIOS versiyonuyla alakalı bir durum olabilir. Orada gösterilen versyion ile sizinki tutmuyor olabilir. Oradaki BIOS resmine ait model ile sizin anakartın modeli birebir aynıysa durum vahim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

BIOS versiyonuyla alakalı bir durum olabilir. Orada gösterilen versyion ile sizinki tutmuyor olabilir. Oradaki BIOS resmine ait model ile sizin anakartın modeli birebir aynıysa durum vahim.

Oradaki anakart farklı bir anakart Bütün bios sürümlerini denedim şu an FD var ama ayar hiçbir sürümde yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  •  AMD APM Master Mode Ayarını Bulamıyorum [GA-990XA-UD3.rev3.0]

Senin oc için yapman gereken güç tüketimini düşürmeye yarayan ayarları kapatmak. Senin yapman gereken yukarıdaki SS'te CoolnQuiet'ı ve C1E supportu kapatmak. Daha sonra OC denemesi yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 7 Kasım 2013; 1:04:58 >
  • Arkadaşım hpc mode u enable yapıp bir deneyiver.
  • quote:

Orijinalden alıntı: white_predator

Arkadaşım hpc mode u enable yapıp bir deneyiver.

Evet Hocam geçen bir Arkadaş da aynısını söylemişti aslına bakarsanız Ben frekans stabilitesini yakalamakta sıkıntı çekiyorum ama bir yandan da Benim anakarta Özel sorunlar mevcut. Bu ayar sayesinde stabiliteyi yakaladım fakat eski konudaki sorunlar devam ediyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: CVenturas

quote:

Evet Hocam geçen bir Arkadaş da aynısını söylemişti aslına bakarsanız Ben frekans stabilitesini yakalamakta sıkıntı çekiyorum ama bir yandan da Benim anakarta Özel sorunlar mevcut. Bu ayar sayesinde stabiliteyi yakaladım fakat eski konudaki sorunlar devam ediyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

biosundan dedigin ayari kapatabilen model ud5 rev3 FCb bios olmasin?ud3'un rev4'u cikmis tr'de var midir bilmem.tr'ye geldiginde salla istersen garantiye degisim filan olursa rev4 verebilirler.su da bir gercek am3+ anakartlarla oc sorunu yasayanlar hep fx kullanicilari ama phenomII olursa sorun yok nasil istir anlamadim.

• quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

quote:

quote:

biosundan dedigin ayari kapatabilen model ud5 rev3 FCb bios olmasin?ud3'un rev4'u cikmis tr'de var midir bilmem.tr'ye geldiginde salla istersen garantiye degisim filan olursa rev4 verebilirler.su da bir gercek am3+ anakartlarla oc sorunu yasayanlar hep fx kullanicilari ama phenomII olursa sorun yok nasil istir anlamadim.

Hpc mode benim anakartda da var hocam. Ben de sırf sorun yaşamamak için rev3.0 beklemiştim illaki çözmüşlerdir diye ama hiç beklediğim gibi olmadı. Bir dahaki anakartım asus olacak kesinlikle.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hpc mode benim anakartda da var hocam. Ben de sırf sorun yaşamamak için rev3.0 beklemiştim illaki çözmüşlerdir diye ama hiç beklediğim gibi olmadı. Bir dahaki anakartım asus olacak kesinlikle.

ben sana bisi diyim mi saber 99 pro hatta formula deli arastirdim ben ucunde de cpu led error ve ramle ilgili bir ton sorun var.islemci hizini mi begenmiyor oc'yi mi begenmiyor durup duruken mi veriyor nedir kirmizi bir led yaniyormus xbox'un 3k erroruna benzetiyorlar.sorun markalarda degil bu 900 serisinde bir nane var apm hpc yoktu boyle seyler 800 serisinde ve 890 ile 1.4v 4 ghz gunluk kullandi forumda bir arkadas 1090'i.900 serisinde butun sorun oc yapinca cikiyor ve buyuk cogunluk am3+ soket oldugu icin haliyle fx islemci kullanlarda sorun.phenomII ile oc yaptim olmadi diyen bir kisi gormedim 990fxa ud5 rev3'te ama bakalim bir de ben deneyecem 1090'la.elimdeki asus 790fx'i bir gun tuttum elimde 955'i 3.7 yapamadi dedi bir arkadas hani ben de 3.6 uzerine cikaramayinca bu kadar tesaduf olmaz dedim 8+2 faz guya vdroop filan yok aksine 1.375v ve 1.4v altina dusurmuyor ama 3.6'yi deli voltajla gecsen bile hem tam stabil olmuyor hem de 3.6'dan daha kotu sonuc bile aliyor.eger boyle oluyorsa bunu da 7970 oc'den ogrendim TDP ile alakali mesela 7900 ve 7800'lerde surucudeki guc ayarini acmazsan kartin TDP yukselmiyor oc yapsan da para etmiyor.bu asus 790fx deluxe isimli emmi ilk 140w destekli icat mi bilmem sorun orada bence bi salaklik yapmislar cunku 104 liraya aldigim foxconn 770 cipset anakart bile gayet iyi oc yapiyordu tr'de yapilan oc yarismasina bile girmistim makarasina sempron 3000 1.6@2.8 mi 2.9 mu ne yaptim.rakibim de sempron 3000 ama onda nvidia anakart ve bendeki sempron tr'de bulunmayan 35w modeliydi iyi oc yapmaz.bu yuzden 9370 9570 default 4.7 5 yapiyor salmislar gazi.dusuk tdp olursa iyi oc olur gibi yanlis bir inanis var forumda.cektigi guc baska bisi aleti max tdp diye 125w'a kisitlayip oc yapmaya calismak baska bisi yoksa 200w uzerinde cekiyor 8350'ler iyi oc yaparsan.nereden nereye geldik demek istedigim nerede eski amd anakartlar tabi bu olay islemcilerin degismesi normalde server islemcisi olarak dusunulup masaustune cikarilan fx serisi yuzunden.ben duzgun oc yaparsam yanlis parcaya sovdugunu anla diye anlattim yoksa rubisco'ya ozenmiyorum yapmam herkese.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ben sana bisi diyim mi saber 99 pro hatta formula deli arastirdim ben ucunde de cpu led error ve ramle ilgili bir ton sorun var.islemci hizini mi begenmiyor oc'yi mi begenmiyor durup duruken mi veriyor nedir kirmizi bir led yaniyormus xbox'un 3k erroruna benzetiyorlar.sorun markalarda degil bu 900 serisinde bir nane var apm hpc yoktu boyle seyler 800 serisinde ve 890 ile 1.4v 4 ghz gunluk kullandi forumda bir arkadas 1090'i.900 serisinde butun sorun oc yapinca cikiyor ve buyuk cogunluk am3+ soket oldugu icin haliyle fx islemci kullanlarda sorun.phenomII ile oc yaptim olmadi diyen bir kisi gormedim 990fxa ud5 rev3'te ama bakalim bir de ben deneyecem 1090'la.elimdeki asus 790fx'i bir gun tuttum elimde 955'i 3.7 yapamadi dedi bir arkadas hani ben de 3.6 uzerine cikaramayinca bu kadar tesaduf olmaz dedim 8+2 faz guya vdroop filan yok aksine 1.375v ve 1.4v altina dusurmuyor ama 3.6'yi deli voltajla gecsen bile hem tam stabil olmuyor hem de 3.6'dan daha kotu sonuc bile aliyor.eger boyle oluyorsa bunu da 7970 oc'den ogrendim TDP ile alakali mesela 7900 ve 7800'lerde surucudeki guc ayarini acmazsan kartin TDP yukselmiyor oc yapsan da para etmiyor.bu asus 790fx deluxe isimli emmi ilk 140w destekli icat mi bilmem sorun orada bence bi salaklik yapmislar cunku 104 liraya aldigim foxconn 770 cipset anakart bile gayet iyi oc yapiyordu tr'de yapilan oc yarismasina bile girmistim makarasina sempron 3000 1.6@2.8 mi 2.9 mu ne yaptim.rakibim de sempron 3000 ama onda nvidia anakart ve bendeki sempron tr'de bulunmayan 35w modeliydi iyi oc yapmaz.bu yuzden 9370 9570 default 4.7 5 yapiyor salmislar gazi.dusuk tdp olursa iyi oc olur gibi yanlis bir inanis var forumda.cektigi guc baska bisi aleti max tdp diye 125w'a kisitlayip oc yapmaya calismak baska bisi yoksa 200w uzerinde cekiyor 8350'ler iyi oc yaparsan.nereden nereye geldik demek istedigim nerede eski amd anakartlar tabi bu olay islemcilerin degismesi normalde server islemcisi olarak dusunulup masaustune cikarilan fx serisi yuzunden.ben duzgun oc yaparsam yanlis parcaya sovdugunu anla diye anlattim yoksa rubisco'ya ozenmiyorum yapmam herkese.

Abi yok dediklerinde kesinlikle haklısın özellikle bu TDP konusunda. Dediğin gibi geriye dönük uyumluluk sunmaya çalışırken FX işlemciler uyumsuzluk çıkarıyor da olabilir çünkü Phenom/Athlon işlemcilerle FX işlemcilerin yapısı çok farklı. AMD yaptığı işlemciler de anakart aldıracak kadar performans farkı sunmuyordu ondan zorlamış olabilirler. AMD işlemci kısmında yeniliğe gitmesi lazım gerek cipset gerek soket gerekse de cpulara. Yazdıklarına aynen katılıyorum belki suç anakartta da değildir. Uzun muhabbet etmek için rubisco olmaya gerek yok herkes kendi çapında mantıklı konuşuyor Sağolasın Abi

• Ctrl+f1 tus kombinasyonu ile gigabyte kartlarda en azindan bugune kadar kullandiklarimda ekstra ayarlari aktif ediyorsunuz.denediniz mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spirit_Rises

Ctrl+f1 tus kombinasyonu ile gigabyte kartlarda en azindan bugune kadar kullandiklarimda ekstra ayarlari aktif ediyorsunuz.denediniz mi?

Denediğimi hatırlıyorum hocam

• Sorunu cozdunuzmu ne durumda su anda anakart ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wolftired

Sorunu cozdunuzmu ne durumda su anda anakart ?

Merhaba hocam şu an anakart çalışıyor onun üzerinden yazıyorum sorun bir bios problemiymiş turbo çarpanı ile baz frekans çarpanını aynı yapınca düzeliyor. Ecnebi arkadaşlar da aynı şeyi yaşamışlar forumda da benim gibi sorun yaşayan bir sürü kişi var. Çözümü bir arkadaş sağolsun söyledi. O da yabancı forumların birinde rastlamış. Bios update bekliyoruz ama geleceği yok gibi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.