Şimdi Ara

Amazon Olayı Hakkında Açıklama ve Tartışma Ana Konusu (30. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
762
Cevap
15
Favori
65.783
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Olayı yanlış biliyorsun kardeş. Üyeler para kazanalım demedi, bizden habersiz üzerimizden para kazanamazsın dedi. Olayın aslı bu!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farfar63 -- 5 Ağustos 2017; 13:20:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • muhalif13 kullanıcısına yanıt
    Konunun hukuki bir yanı var mı yoksa ahlaki mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • unfortunately kullanıcısına yanıt
    Hukuki yanı Amazon refli link verecekse bunu açıkça belirtmek gerekir demiş. Yönetim bunu belirtmeden yaptı en azından kimsenin haberi yok.

• farfar63 F kullanıcısına yanıt
    Yönetimin hatası üye linklerine kendi referansini zorla eklemesi. Bunun yerine ilk sayfaya kendi refini ekleyip üye linki den ref silmesi yeterli olurdu.

Sağda solda bu konudan kaçan tüm kişiler kendi refli linkini ekliyor hemde pahalı ucuz demeden. En azından ilk mesajda ucuz ürünler vardı. Açıklama vardı yardım vardı bunlarda oda yok.

• Eminim olaydan sonra ref gelirleri %5'in altına inmiştir. Müh. Murat'ın maaşı bile çıkmaz. Artık yöneticilerin gerçekçi adamlar atma vakti geldi. Üyelerin isteklerine kulak verin. Gece gündüz forumda takılan, ürün paylaşan ve burada insanlara KARŞILIKSIZ yardımcı olmaya çalışan yüzlerce üye var. Konuda forumun %5 Murat'ın %15 emeği varsa üyelerin %80 emeği vardı. Konuyu üyeler çekip çeviriyordu. Böyle olduğunun ispatı da ref olayından sonra paylaşılan fırsat neredeyse yok gibi. Yapılması gerekenler

1. Üyelerden özür.
    2. Küfür ve hakaret dışında banlanan üyeler varsa banların kaldırılması.
    3. REF sistemi tüm şeffaflığıyla en ince ayrıntısına kadar açıklanmalı.
    4. Ref sistemine devam edilip edilemeyeceğine karar verme.
    5. Sadece forum yöneticilerinin ve konuyla ilgilenen kişinin bulduğu ürünlere ref konması.
    *** 6. Aklımda farklı bir sistem var ama uygulanabilir mi bilmiyorum.
    -Şuan ki mevcut sistem devam edecek.
    -Ürünü ilk bulan kişinin(buraya dikkat) ismiyle birlikte linki ilk sayfaya taşınacak.
    -Tüm ref gelirleri DH'de toplanacak.
    -Tüm masraflar ( vergi, komisyon, konu yetkilisinin maaşı) düştükten sonra kalan paranın belli bir yüzdesi ürünü ilk paylaşana verilecek.( en az %50 olmalı)
    - İsteyen refsiz alışveriş yapabilir. Ben böyle seffaf bir sistem oluşturulursa refli linkten alırım.
    *** Böyle bir sistem getirilirse konu eski günlerine dönebilir. Hatta daha aktif olacağını düşünüyorum.
    *** İnsanlar sıcak fırsat bulabilmek için amazonun altını üstüne getirir.
    *** Tabi bu paylaşımı yapacak kişilerde en az 2 yıllık üye veya mesaj sayısı 2k + gibi özellikler aranmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet.

Tamamen dayanaksız bir iddia. Partner programı Amazon'un resmi bir programı. Türkiye'ye kapatacak olsa neden böyle bir programa girsin ki? Zaten direkt programı kapatır. Bence burada kızacaksanız ucuz diye yüklü alım yapıp sonra "pazar yeri" sitelerinden satış yapanlara kızın. Murat bunlarla mücadele ediyor diye kötü adam ilan edildi.

Durduk yere murat i bu kadar savunmanın mantığı nedir ?

Bı de mücadele ediyor diyip niye algı operasyonu yapılıyor. Neden aklama gereksinimi duyuluyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: 3qzotix

Eminim olaydan sonra ref gelirleri %5'in altına inmiştir. Müh. Murat'ın maaşı bile çıkmaz. Artık yöneticilerin gerçekçi adamlar atma vakti geldi. Üyelerin isteklerine kulak verin. Gece gündüz forumda takılan, ürün paylaşan ve burada insanlara KARŞILIKSIZ yardımcı olmaya çalışan yüzlerce üye var. Konuda forumun %5 Murat'ın %15 emeği varsa üyelerin %80 emeği vardı. Konuyu üyeler çekip çeviriyordu. Böyle olduğunun ispatı da ref olayından sonra paylaşılan fırsat neredeyse yok gibi. Yapılması gerekenler

1. Üyelerden özür.
    2. Küfür ve hakaret dışında banlanan üyeler varsa banların kaldırılması.
    3. REF sistemi tüm şeffaflığıyla en ince ayrıntısına kadar açıklanmalı.
    4. Ref sistemine devam edilip edilemeyeceğine karar verme.
    5. Sadece forum yöneticilerinin ve konuyla ilgilenen kişinin bulduğu ürünlere ref konması.
    *** 6. Aklımda farklı bir sistem var ama uygulanabilir mi bilmiyorum.
    -Şuan ki mevcut sistem devam edecek.
    -Ürünü ilk bulan kişinin(buraya dikkat) ismiyle birlikte linki ilk sayfaya taşınacak.
    -Tüm ref gelirleri DH'de toplanacak.
    -Tüm masraflar ( vergi, komisyon, konu yetkilisinin maaşı) düştükten sonra kalan paranın belli bir yüzdesi ürünü ilk paylaşana verilecek.( en az %50 olmalı)
    - İsteyen refsiz alışveriş yapabilir. Ben böyle seffaf bir sistem oluşturulursa refli linkten alırım.
    *** Böyle bir sistem getirilirse konu eski günlerine dönebilir. Hatta daha aktif olacağını düşünüyorum.
    *** İnsanlar sıcak fırsat bulabilmek için amazonun altını üstüne getirir.
    *** Tabi bu paylaşımı yapacak kişilerde en az 2 yıllık üye veya mesaj sayısı 2k + gibi özellikler aranmalı.

özür ama samimi bir özür, üzülerek görüyorum ki atılan ilk mesajda bile hala bir üstten bakma, hata bizde değil havası var, olmaz.

• Sadece tek bir sorum var : Bizim ya da herhangi birinin mesajına sistemsel müdahaleyle link ekleyebiliyorsanız ve bu sizin açınızdan doğruysa bu sitede yazılan her şeyin size ait olduğunu gösterir, eğer böyle düşünüyorsanız bu olayda tamamen siz haklısınız ama bu durumda tüm mesaj içeriklerinden siz sorumlu olduğunuz anlamına gelir ama siz bunu red ediyorsunuz.

Anlaşılır örnekle: eğer bu mesajda bir suç işlersem bana ait ama mesaj size ait. Böyle bir şey direkt ceza hukukuna aykırı eğer mesaj üzerinde tasarruf yetkiniz varsa bu mesajdan dolayı üyeniz değil siz ceza alırsınız çünkü sahibi sizsiniz. Ama suç işlendiğinde ben suçlu oluyorsam bu durumda mesaj sahibi biz oluyoruz o halde mesajımıza müdahale edemezsiniz

iş paraya gelince niye bu kadar hassassınız?

Öte yandan hukuki boyuta gelince amazon'a göre gizli ref atamazsınız, ayrıca amazon.de türkiye'ye reklam geliri ödemesinde de vergi veremez çünkü türkiyede faal bir şirket değil dolayısıyla "reklam" vergisi mükellefi değil bu durumda bu parayı kayıt dışı olarak vermek zorunda ki bu suç, avukatınıza bunu sormadınız mı?

Günün birinde bu olay patlarsa ve devlet "ref" paylaşılan mesaj sahiplerine ceza verirse bu durumda mesajlar tekrar bize ait olacak ve cezayı biz parayı siz mi yiyeceksiniz?

Kusura bakmayın ama kaybettiğiniz güveni bir daha toplayamazsınız, bundan sonra tüm paylaşımlarımı "özel metodlar kullanarak" asla ref atamayacağınız şekilde paylaşacağım ki bu yüzden banlanır mıyım?

Ve niye site kurallarını olaydan sonra değiştirdiniz?

Yasal olarak eğer kişinin haberi olmadan para kazanma durumu varsa bu bir aylık sürede "henüz" sözleşme metni değiştirilmediği için yine suç işlemiş sayılırsınız ki eğer bu suç değil ve buna zaten hakkınız varsa niye sözleşmeye eklediniz ki, gerek var mıydı?

• Callofkinq C kullanıcısına yanıt
    Yöneticilerde fake hesap açıyormuş demek ki

• KAZANILAN 1 kuruşun bile vergisini vermek zorundalar.

ayrıca kazanç elde edildiğini de üyelere bildirmek zorundalar.

avukat üyelerden haber bekliyoruz.

• ''Kurallar sonradan mı değiştirildi?
    Forumda kurallar zaman zaman zaten değişiklik gösterebilir ve forumu daha işlevsel hale getirmek adına kuralların değiştirilebileceği bilgisi de forum kurallarında yer almaktadır. Türkiye şartlarında bir zorunluluk olmasa da son yaşanan olaylardan sonra kural değişikliklerini üyelere sunup onaylatma alt yapısını hazırlamayı planlarımız arasına aldık. Dileyen herkes kolaylıkla kurallar sayfasına zaman zaman göz atabilir. Burası gizli bir sayfa değildir.''

Her şey(kuralların alelacele değiştirildiği) delilleriyle apaçıkken güldürdü. Neresinden tutsan elinde kalacak bir açıklama.

Not: Şimdi sırf eleştirdim diye beni de uzaklaştırırlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1984

harika kaleme almissin tebrikler

Alıntıladığınız mesajı okuyayım dedim. Ne mi oldu? Yerinde yok :) Şaşırdım mı? amazon.de :)
  • 11 yıldır üyeyim boyle komedi ilk defa gördüm..

Referans çöplüğüne dönüşecekti yerine düzgünce deseydiniz bu adam o kadar yardım ediyor kazancını da o alsın diye..

• asıl amazon konusunu da kilitlemişler. yazıklar olsun, insanda biraz "utanma" duygusu olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreamline®

Yöneticilerde fake hesap açıyormuş demek ki

Troll hesap tespit edildi :D. Azcık profilimde gezen kişi pekala yönetici olmadığımı anlayabilir. Ne kadar komiksiniz ya :D. Kaç liraya anlaştınız acaba ? Çok merak ediyorum iyi iş fırsatları varsa açıkçası bende katılabilirim bu aralar biraz nakit lazımda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mnb2016

ben bu sonuna kadar hem sizin hemde murat arkadaşın yanındayım. bu türlü forumların ve hizmetlerin desteklenmesi taraftarıyım.
    tüm emekleriniz için teşekkürler sevgili DH ailesi
    Not : Şahsi fikirlerimdir. hiç bir emek ödülsüz kalmamalı...

Uyelik tarihi 03 Temmuz 2017. Baska sozum yok. Sen desteklesen nolur desteklemesen nolur.

• Herkes öğrendiğine göre şu tag ref vs uzantıları görünür hale getirseniz daha iyi olmaz mı?

• hala skandal üstüne skandal, yazılan mesajlar neden siliniyor?! gayet düzel derlenmiş toparlanmış saygısızlık içermeyen gayet düzgün mesajlar bile rahatsız ediyor sanırım. yukarıda alıntıladığım mesaj şuan ulaşılamaz durumda, hatta alıntı kısmımı bile silmişsiniz

saygınlığınızı yitirmeye başladınız yönetim... umarım farkediyorsunuzdur
  • ekrem54 E kullanıcısına yanıt
    Gizlilikle alakası yok ki linklerin her zaman değiştirebiliriz birde utm ve referal linkler her zaman gerçek Link olmadığı için sona eklenenler karmaşıklık yaratmasın diye konmaz. Bir sürü utm var onlarda konmuyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Forumun bu işden para kazanması gayet normal, muratında o kadar emek verdiği şeyden para kazanması gayet normal. Burada tek sıkıntı bunun zamanında üyelerle paylaşılmaması ve olayın geldiği boyut ortada.

Ben açık söyleyeyim muratın konularını ilk gördüğümde, bir insanın bu kadar konuyu kendi işinden gücünden vakit bulup hangi ara takip edebildiği konusu kafama hiç yatmadı. Helali hoş olsun. Adam işede girmiş bu kadar gayreti sonunda. İletişimsel bazı sıkıntılar olmuş o kadar da olur. Bizim şirketlerimizin çoğunda maalesef profesyonel acil durum planı yok. DonanımHaber de bu nedenle biraz tökezlemiş muhtemelen ileride daha dikkatli olurlar.

Yıllardır bu forumdan faydalanıyoruz adamlar da bizim sayemizde ekmek yiyecek bu gayet normal. Bedavaya ne var bu dünyada Allah aşkına.

İleride belki yabancı bir yatırımcının DonanımHaber'e ortak olduğunu göreceğiz ülkemize yatırım getirecek bir firma olacak. Rakip sitelerin çekememezliği ve gazlaması ile bu kadar üzerine gidilmesi bence haksızlık.

Allah kolaylık versin DonanımHaber'e ve çalışanlarına.

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.