Şimdi Ara

ALO 153 Ankara Otobüs, Dolmuş Şikayetleri ve Sonuçları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
48
Cevap
2
Favori
71.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben Ankara'da yaşıyorum ve hergün trafiğe çıkıyorum. Hepimiz, trafikte kural ihlali yapıp bizi ya da başkalarını seyir halindeyken tehlikeye atan Otobüs ve Dolmuş şoförleri görmüşüzdür.Bu konuyu açmamın sebebi de böyle durumlarda Alo 153 e yaptığımız şikayetleri ve sonrasındaki gelişmeleri paylaşmamız ve duyarsız kalanları da şikayete teşfik etmektir. Sonuçta bunlardan biz şikayetçi olmazsak ve düzeltmeye çalışmazsak, bizim adımıza kimse şikayetçi olmayacaktır.

153 ü arayarak yaptığınız şikayetlerinizden sonra size sonuçla ilgili bilgi almak istiyor musunuz diye soruluyor ve istiyorsanız mail adresinizi veriyorsunuz. İşte burada da hem şikayetlerimizi hem de şikayetlerimizin sonucu maillerimizi paylaşabiliriz diye düşündüm. (Sonuçta o an ki sinirimizle inip otobüs ya da dolmuş şoförüne yapamadıklarımızı buradaki cezaları görerek de dindirebiliriz bu da diğer bir artısı diye düşünüyorum)

Asıl amacımız bu şikayetler bir işe yarıyorsa ve birşeyler kaderimiz değil de biz düzeltebilirsek bunu görmek ve elimizden geldiğince düzeltmek.

Şuna da dikkat çekmek istiyorum; her semtteki toplu taşım araçlarının şoförlerinin yolculara ve yayalara davranış şekilleri aynı değil. Bence bunun sebebi de o semtteki insanların bilinç ve duyarlılık farkı..

• İlk şikayeti ben yazıyım o zaman sonuç mailini de paylaşırım.

Bugün 06 J 1637 plakalı dolmuş beni sollarken yolcuyu görür görmez önüme kırdı ve kornaya bastığımda da elini camdan sallayarak küfür etti. O an ne yapmam gerektiğini ve doğru olanın ne olacağını düşündüğümde kendimi burada buldum. Yani yolda hiçbirşey yapmadım. Daha sonra diğer araçların da sağından geçerek kırmızı ışığı da yok sayarak yoluna devam etti.

Tek yaptığım plakasını almak ve "beni sıkıştırdığını, küfür ettiğini, diğer araçları tehlikeye attığını ve kırmızı ışıkta geçtiğini" söylemek ve sonucunu öğrenmek için mail adresimi vermek oldu.

Eğer ona ceza geldiğini öğrenirsem, o an inip ağzına iki tane vurmaktan daha da mutlu olacağım.
  • Güzel birşey izmirde de varmıdır acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: oranj001

Güzel birşey izmirde de varmıdır acaba

Buraya bir göz at derim;
    http://www.sikayetvar.com/sikayetoku/k/410/f/1157/g/Izmir+Buyuksehir+Belediyesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

Birçok kez şikayet ettim hiiiç bir sonuçta alamadım.
    Bundan 1 ay önce bunun ile ilgili büyükşehir den bir yetkili ile görüştüm.
    Uzun zamandır tanıdığım samimi biriydi,konu 153'den açıldı.
    Anlattım uzun uzun birçok şikayet yaptığımı fakat bir cevap,bir gelişme alamadığımı.Bana verdiği cevap şuydu;
    -153 sadece Ankara halkının gözünü boyamak için halkı uyuşturmak için açılmış bir hattır.Yoksa sen oradan şikayet ettiğin bir şöföre işlem yapıldığını mı sanıyorsun?(gülerek)
    Mesela bir şöför ile kavga yaşadın o sinirle aradın 153'ü verdin ihbarını,içindekileri döktün ve belkide birdaha görmeyeceğin bir şöförün ceza alacağını umdun.
    Fakat böyle birşey yok onlar sadece sizin şikayetlerinizi bilgisayara geçirir,ve bu şikayetlere uygun tamamen asılsız cevaplar vererek sizi susturur.
    Örneğin bir şöför'ü şikayet ettin.1 hafta sonra şikayetin sonucu ne oldu diye aradın.
    Sana verecekleri klasik cevap şudur ''ilgili şöför hakkında gerekli yasal işlemler yapılmıştır'' halbuki o şöförün ne şikayetten nede işlemden haberi vardır.

Aynen bu şekilde bir konuşma geçti aramızda ben biraz daha üsteleyince ''yahu öyle şey olurmu,bu nasıl terbiyesizlik!'' gibi cümleler kuruncada son notayı koyan bir cümle sarfetti;
    -Kimi kime şikayet ediyorsun ki?
    Ve bu son cümlede aslında hepsinin çok güzel bir özeti!

Benim de içimde bunun tedirginliği vardı, keşke söylediklerinin her zaman böyle olmadığını gösteren örnekler paylaşılsa da burada içimizdeki umutu yitirmesek.

• Malesef...

yok öyle bir dünya...

Deliller olmadan hiçkimse hiçkimseye bişey yapamaz yaptıramaz.

yani sen adamı binbir türlü olaydan ötürü şikayet etsen de havada kalır.şikayetlerin senin şikayetinden öte delillere dayandırılması ve ispatlanması gerekir ki

işlem yapılmaya yol açılabilsin..

bazen gerçekten işin suyunu çıkartıyorlar ama yapabilecegimiz pek birşey yok.

bu ışık olayını bende anlamıyorum.burda 4 yolda kırmızıda duran minibüs görmedim.

EDS var göya..

Sadece şundan eminim hiçkimsenin yaptıgı yanına kar kalmıyor.inanın çıkıyor.
  • bende belediye otobüsünü mail yoluyla büyükşehire bildirdim şöför uyarılmıştır gibi matbu bir cevap
    geldi başka bişeyde beklenemez zaten...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evolution313

Malesef...

yok öyle bir dünya...

Deliller olmadan hiçkimse hiçkimseye bişey yapamaz yaptıramaz.

yani sen adamı binbir türlü olaydan ötürü şikayet etsen de havada kalır.şikayetlerin senin şikayetinden öte delillere dayandırılması ve ispatlanması gerekir ki

işlem yapılmaya yol açılabilsin..

bazen gerçekten işin suyunu çıkartıyorlar ama yapabilecegimiz pek birşey yok.

bu ışık olayını bende anlamıyorum.burda 4 yolda kırmızıda duran minibüs görmedim.

EDS var göya..

Sadece şundan eminim hiçkimsenin yaptıgı yanına kar kalmıyor.inanın çıkıyor.

Delil olması gerek demiyorlar telefonda, isteseler şahitlerim de var. İşlem yapıyorum dedi, kendi aracımın plakasını vereyim dedim ona bile gerek yok dedi kadın.

• quote:

Orijinalden alıntı: yirthan

bende belediye otobüsünü mail yoluyla büyükşehire bildirdim şöför uyarılmıştır gibi matbu bir cevap

Hiç düzgün şeyler anlamadım ben bu "şoför uyarılmıştır" cümlesinden!
  • quote:

Orijinalden alıntı: hopelephant

quote:

Orijinalden alıntı: yirthan

bende belediye otobüsünü mail yoluyla büyükşehire bildirdim şöför uyarılmıştır gibi matbu bir cevap

Hiç düzgün şeyler anlamadım ben bu "şoför uyarılmıştır" cümlesinden!

Allah bilir şöförün uyarıldığından haberi bile yoktur
  • quote:

Orijinalden alıntı: hopelephant

İlk şikayeti ben yazıyım o zaman sonuç mailini de paylaşırım.

Bugün 06 J 1637 plakalı dolmuş beni sollarken yolcuyu görür görmez önüme kırdı ve kornaya bastığımda da elini camdan sallayarak küfür etti. O an ne yapmam gerektiğini ve doğru olanın ne olacağını düşündüğümde kendimi burada buldum. Yani yolda hiçbirşey yapmadım. Daha sonra diğer araçların da sağından geçerek kırmızı ışığı da yok sayarak yoluna devam etti.

Tek yaptığım plakasını almak ve "beni sıkıştırdığını, küfür ettiğini, diğer araçları tehlikeye attığını ve kırmızı ışıkta geçtiğini" söylemek ve sonucunu öğrenmek için mail adresimi vermek oldu.

Eğer ona ceza geldiğini öğrenirsem, o an inip ağzına iki tane vurmaktan daha da mutlu olacağım.

şikayetten bir hafta sonra gelen mail:

Sayın: isim soyisim

İlgi: 15.08.2010 Tarihli ve 999999 Numaralı Başvurunuz

İlgi Başvurunuz konusu nedeniyle ZABITA ULAŞIM Birimine iletilmiş olup, söz konusu birimin gerekli incelemesi sonucunda vermiş olduğu cevap aşağıda belirtilmiştir.

ŞİKAYETE İSTİNADEN PLAKASI BELİRTİLEN ARAÇ ŞOFÖRÜ İLE YAPILAN GÖRÜŞMEDE, TRAFİK KURALLARINA RİAYET ETMESİ, SEYİR HALİNDEKİ DİĞER ARAÇLARI MAĞDUR ETMEDEN ÇALIŞMASI HUSUSLARINDA MEVZUAT HÜKÜMLERİNCE İHTARDA BULUNULMUŞTUR.ANCAK TRAFİK İHLALİ VE ADLİ İÇERİKLİ ŞİKAYETLERİN POLİSE BİLDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

Bilgi edinmenizi ve gereğini rica ederim.

Saygılarımızla,

Ankara Büyükşehir Belediyesi
    ALO 153 Mavi Masa Birimi

• malesef boş işler bunlar,

göz boyamaktan öte gitmez,

çevre yolunda yüklü kamyon ben 100 le giderken beni sollayarak gidiyor hızı rahat 110-120 arası, üstelik hemen ilerde kırmızı yanıyor durmuyor basıyor,

yolda trafiği aradım plakasını verdim, tamam beyfendi dediler, kamyonun arkasından epey takip ilerde trafik bölge denetlemenin önünden geçti kimse durdurmadı bile, kamyonu takip ederken acaba radar olurda bende ceza yermi diye 90 a düştüm kamyon aynı hızda devam etti gitti,

Türkiye'de yaşamak tamamen şans işi olmuş bence,

Almanya'da adamın polisi arayıp şu plakalı araç hakkında şikayetçiyim demesi yeterli iken bizde delilleri polisin gözüne soksanız istemediği sürece ceza kesmez,

almanya'da otobanda önünüzdeki kişiye yol vermesi için sellektör yapmak bile suç, neden derseniz, sürücü heyecanlanıp hata yapıp kaza yapabilir mantığı ile bakıyorlar, ve eğer bir sürücünün arkasından sellektör yaparsanız en fazla 10 km sonra sizi durdurup hakkınızda şikayet var diye cezayı basıyor polis,

Almana sordum herkes herkesi şikayet eder, gıcık kaptığın adamı hergün şikayet et o zaman,

verdiği cavap

o zaman sistem bozulur işlemez hale gelir ilerde daha büyük sorunlara yol açar o yüzden biz almanlar hiç bir zaman kişisel sorunlarımız için devletin sistemi ile oynamayız,

mutlaka vardır içlerinde ip...lik yapan gibi geliyor

• Ben de yakın zamanda otobusünü yolun ortasına atıp başka sürücüyle münakaşa yaşayan bir belediye otobüsü şöförünü şikayet ettim EGO Genel Müdürlüğüne. Gelen cevabı kopyalıyorum. Arkadaşların dediği gibi bana da göz boyama gibi geldi..

Sn : M..... G.......

İlgi: 16.08.2010 tarihli e-mail

İlgi e-mail Kuruluşumuzca incelenmiş olup; Yapılan incelemede, şikayetinize konu olan araç sürücüsü tespit edilerek hakkında yasal işlem başlatılmıştır.

İlginize teşekkür ederiz.

K......Y......
    1.Bölge Şube Müdür V.

• Trafikle ilgili değilde. Antalyada oturuyorum. Otobüs ve dolmuşların normalde yazın klima çalıştırmaları gerekiyor. Bir gün dolmuşa bindim kliması kapalıydı. Ben kısa mesafe gidiceğim için ses etmedim benden sonra binen beyfendi durumdan rahatsız oldu. Klimayı açarmısınız dedi soföre. Soför açmayınca adam seni şikayet edicem diyip indi. Sürücü ne yaptı dersiniz? Adama bağırdı "Etmezsen şerefsizsin!" .
  • gıdıp mavi masaya şikayette bulundum bırebır ordan bıle cvp gelmedı kaldıkı 153 den iş cıksın hıc samam laf olsun
  • Dün ADANA-CEYHAN TEM Otoyolunda Yumurtalık'a giderken saatte 120-130 km/h hız yapan 3 adet otobüsü POLİS 155'i arayarak şikayet ettim, bir de video kaydı yaptım, bir de radara girdiklerinden emin oldum, bir de gişelerin dışında devriye yapan ve çevirme kuran polisin yanına şahsen giderek şikayetimi yeniledim.

Sonuç: 3 adet otobüs de güle oynaya yoluna devam etti...

Video az sonra!
  • ŞERİT İHLALİ YAPAN OTOBÜSLER
    ŞERİT İHLALİ YAPAN TIRLAR
    YOLUN ORTASINDAKİ PARÇALANMIŞ LASTİKLER
    120 KM/H İLE EN SOL ŞERİTTEN GİDEN OTOBÜSLER

BUYURUN TEM TRAFİĞİ... POLİS HİÇBİRŞEY YAPMADI!!!

• ama şu var,
    suçlu şöför hakkında hiç bir işlem yapılmasada bu şikayetler bilgisayar da kayıt altına alınıyor.
    gerçekten kötü ve suçlu bir şöförü tekrar tekrar defalarca şikayet ettiğimizde,
    bir ilgilinin dikkatini çekip,
    "bu adam hakkında bu kadar çok şikayet varsa bunda haklılık payı olabilir" diyerek şöförü uyarmaazmı yada yakın takibe almazmı acaba?
  • Dün Temde 110 Km Civarı Gidiyorum Arabada 3 Kişi Var.ve ne göriyim 2 tane tır yarışıyorlar en az 130 la makas ata ata gidiyorlar.Şaşkınlıktan Video Çekemedim Ama. O Tırlar Allah Korusun Bi Devrilse.. Çok Büyük Sıkıntı Olucak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: derememo

ama şu var,
    suçlu şöför hakkında hiç bir işlem yapılmasada bu şikayetler bilgisayar da kayıt altına alınıyor.
    gerçekten kötü ve suçlu bir şöförü tekrar tekrar defalarca şikayet ettiğimizde,
    bir ilgilinin dikkatini çekip,
    "bu adam hakkında bu kadar çok şikayet varsa bunda haklılık payı olabilir" diyerek şöförü uyarmaazmı yada yakın takibe almazmı acaba?

mantıken haklısın, umarım dediğinden de ötesi oluyordur ve şoförün haberi olmuştur..

ne olursa olsun ben her gördüğüm kural ihlalini 153 e bildirmeye devam edeceğim, lütfen herkes de duyarlı olmaya devam etsin, elbet birşeyleri değiştirebiliriz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.