Şimdi Ara

Allaha inanmak ne kaybettirir? (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
2
Favori
3.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zirve011

günahkar müslümanlar sonsuza kadar yancak zaten.

http://www.kuranmeali.org/23/muminun_suresi/103.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Eğer öyle düşünüyorsanız o halde sizin için problemde yok. Hepimiz yanacağız işte. O değilde, meal üzerinden din değerlendirildiğinde sonuç böyle oluyor. O ayet niye indi kimden bahsediyor falan hiç bakmadan direkt mealinden sonuca varmak, işte sizi böyle saptırıyor hocam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: zirve011

günahkar müslümanlar sonsuza kadar yancak zaten.

http://www.kuranmeali.org/23/muminun_suresi/103.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

O ayet inanmayanlar için inmiş bir ayettir.Ayrıca zaten inanmayan bir insanın günahının ne kadar büyük olduğunu anlatmak gerekir.İnanmayan biri ne kadar iyilik işlemiş olursa olsun Allah'ın varlığını kabul etmeyerek çok büyük bir kötülük eder.Mesela ben 60 yaşında biriyim.Namazlarımı 7 yaşından beri kılmışım ve hep Allah,Allah diyerek yaşamışım.Allah'a inanmayan o insan Allah'ı inkar ederek benim 53 yıl boyunca yaptığım ibadetlerimin boşa olduğuna inanıyor ve benim hakkıma giriyor.Ben ondan hakkımı almalıyım ki adalet tecelli etsin ve 53 yıllık bir namazın hakkı ne kadar olur siz hesap edin.Bundan yola çıkarsak bütün gelmiş geçmiş tüm müslümanların hakları o adamdan alınır ve cezası belirlenir.Ha bitti mi bitmedi tabi ki kainattaki her zerre Allah'ı zikredip Allah'ı göstermektedir ve her birinde Allah'ın tecellisi vardır.Şimdi o insan Allah'ı inkar ederek kainattaki zerrelerin de hakkına girmiş oluyor ve biliyoruz ki kainattaki zerrelerin sayısı bilinmiyor ve sonsuzdur belki de.Bunların da hakkı alınır ve cezası belirlenir.Ha bitti mi dediniz evet bitti geriye bir sonsuz olan Allah kaldı O da sonsuz olan hakkını alırsa o insandan alın size sonsuz cehennem.

• Lokomatif Portakal kullanıcısına yanıt
    Bence bu şekilde konuşmak doğru değil. Sadece nefreti arttırır.
  • mirzZza kullanıcısına yanıt
    ben düşünmüyorum ayet açıkca belirtmiş öncesine sonrasına baktım ayetin. islami sitelerinden açıklamalara baktım hepsi açıkca ayeti saptırmak için kırk takla atmış aslında burda şu anlam var diye bir şeyler uydurmuş.
  • ResulMert kullanıcısına yanıt
    Hac Suresi 46 "Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? "
    Muminun 63 suresi "Fakat onların kalpleri bu konuda bir dalgınlık içindedir ve onların bundan başka bir takım işleri vardır...

Muhammed Suresi 24
    Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?

düşünen kalp ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

iyi insan sadece etrfina zararsız olan kişi tanımlaması çok yanlış bir düşünce burada ki eksik olan tamlamanizi dinde bulmanız yada eklemeniz kesinlik le gerçeği yansıtmadığı gibi yanlış bir dusence yapısı... iyi insan tanımlamasını bir kez daha gözden gecirmenizi tavsiye ederim

Peki, tavsiyenize uyacağım ve gözden geçireceğim

Lütfen şunu unutmayın, her insan saf, temiz ve müslüman olarak doğar, aynı zamanda iyi biri olarak.
    Fakat daha sonra bilinçlendikçe kendi istekleri ve çevre koşulları ile değişimler gerçekleşir.

Din bu noktada doğru yönelimler yapmasını, yanlışlara düşmesini engeller.
    Örneğin iyi bir insanın cinsel isteklerini yerine getirmek dinde evlenmesi tavsiye edilir.
    Kişi kendince iyi olduğunu düşünür ama her gece evlilik olmaksızın hayat kadınları ile birlikte olursa dönüp ben iyi bir insanım diyemez.
    İyilik bir bütün halindedir. Kalp temizliğine tüm organların ayak uydurması gerekir.
    Not: Bilgi seviyenizin yüksek olduğunu düşündüğüm için yanlış anlamayacağınız, demek istediğimi anlayacağınız örnekleri veriyorum çekinmeden(lütfen üzerinize alınmayın).

• Arkadaşlarım,
    şüphe eden varsa, Kıyamet Suresini okusun, anlasın. O anı bir anlıkda olsa zihninde yaşasın. Apaçık insanın acizliği ve çaresizliği anlatılıyor gösteriliyor.
  • HUCURAT-14

Bedevîler "İman ettik" dediler. De ki: "İman etmediniz. (Öyle ise, "iman ettik" demeyin.) "Fakat boyun eğdik" deyin. Henüz iman kalplerinize girmedi. Eğer Allah'a ve Peygamberine itaat ederseniz, yaptıklarınızdan hiçbir şeyi eksiltmez. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir."

dil ile söylemek var,kalp ile tasdik etmek var.

"Lâ İlâhe İllallah Muhammedun Resulullah" diyen herkes Müslümandır

Müslümanım diyen herkes Müslümandır fakat sadece kurallara uyanlar Mümindir

Müslüman; "Allah’a teslim olmaya söz veren” demektir.

Mümin; sözünde duran demektir.

Allah'ın bütün şartlarını yerine getirmeye söz veren kişi, hayatının sonuna dek, sözünde durur ise, mümin sayılır.

İman eden kişiye Müslüman denir…

İmana eren kişiye ise Mümin denir…

Müslümanın imanı dilindedir, imanına söz ile şahitlik eder…

Müminin imanı Yüreğindedir, imanına hali ile şahitlik eder…

Müslüman dil ile iddia eder…

Mümin Hal ile ispat eder…

Müslümana İman bir yük…

Mümine iman bir lutuftur…

Tıpkı namazın müslümana bir yük…

Mümine ise bir ayrıcalıklı lutuf olması gibi…

..ve işte bu yüzden, ey iman edenler iman edin..demiştir yüce Allah kuranda…

Müslüman ile Mümin arasındaki fark, bilmek ile ermek arasındaki fark kadardır…

(Her mümin Müslümandır, fakat her Müslüman mümin değildir)

MÜMİNLERİN NİTELİKLERİ (FURKÂN 63-77)

Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.

Onlar, Rabblerine secde ederek ve kıyamda durarak geceleyenlerdir.

Onlar, şöyle diyenlerdir: “Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helaktır!”

“Şüphesiz, ne kötü bir durak ve ne kötü bir konaktır orası.”

Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.

Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar.

Kıyamet günü onun azabı kat kat artırılır ve horlanmış olarak orada ebedi kalır.

Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Kim de tövbe eder ve salih amel işlerse işte o, Allah’a, tövbesi kabul edilmiş olarak döner.

Onlar, yalana şahitlik etmeyen, faydasız boş bir şeyle karşılaştıkları zaman, vakar ve hoşgörü ile geçip gidenlerdir.

Onlar, kendilerine Rabblerinin âyetleri hatırlatıldığı zaman, onlara kör ve sağır kesilmezler.

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.

İşte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin yüksek makamlarıyla mükafatlandırılacaklar ve orada esenlik dileği ve selamla karşılanacaklardır.

Orada ebedi kalırlar. Orası ne güzel bir durak ve ne güzel bir konaktır!

Ve sûre şu ayetle son bulur:

(Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.”

FURKÂN 63-77

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ResulMert -- 14 Haziran 2016; 10:34:55 >

• İnanç duygusu kişiyi manevi olarak güçlendirir ayrıca metafiziksel özellikleri olduğunu da düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük zekalarınızla ne güzel yorumlar yapmışsınız öyle bunları düşünmeyin arkadaşlar çok pişman olacaksınız

• TYR kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle yanlış anlamıyorum bu tarz konularda malesef bilinçli bozan dağıtan karıştıran bir çok kişi oluyor millet bir birine giriyor admin de kapatıyor konuyu haliyle onun için sizin gibi nazik kibar seviyeli tartışma ortamı yapan kişiler daha fazla olsa ortaya kaliteli seviyeli doğru bilgiler çıkar çıkabilir...

Şimdi her insan müslüman olarak doğar bu da genele uymaz bizim dışımızda gelmiş geçmiş şu an hali hazırda bir dünya başka inanışlar din ve meshepler var... ancak müslümanlıktan kastınızhttp://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.575fb3ba579f88.57571166 3. maddesi gibi ise ok sanırım sizde bunu düşünerek ifade ettiniz... insanlık tarihinde evlilik o bam başka bir konu hiç girmeyim ancak kısaca deyinmek gerekir ise hayat kadınları ile birlikte olan birisi kötü olduğu kötü bir iş yaptığı söylenemez iki tarafında rızası olduğu sürece elbette... evlilik bu işin toplum ve devlet nazarında resmiyet kazanması tanımlanması demektir resmi olarak evlenirsen aynı yaptığın cinsel işi devlet te tanır toplum da... evli değil iken yaparsan devlet tanımaz karışmaz veya başka çoğrafyalarda suç sayılır sayılabilir toplumda yerine konumuna göre hoş görür veya görmez... burada önemli kilit nokta insanlık her geçen gün nüfusu arttıkça sınırlar daha da belirgin olukça devletler arasında her ülke kendi nüfusunu ırkını halkını milletini kayıt altına almak ister bu gayet te doğaldır olabilecek çocukların anası babası belli olsun diye evlilik olayı sadece bir gerekli unsurdur ancak unutulmamalıdır ki dünyada bir çok çocuk daha doğmadan alınıyor doğuyor çöpe atılıyor satılıyor veya dışarıya bırakılıyor demek ki evlilik bir önlem olamıyor işte bunları yapanlara iyi insan denilmez hayat kadınları ile birlikte olanlara değil... elbette tasvip etmiyor desteklemiyorum kişinin kendi yaşam biçimidir bir şey diyemem veya hayat bir şekilde o yola sürüklemiştir vs vs...

Bakın dikkat ederseniz iyi insan konusu bile başlı başına bir tartışma konusu olabiliyor ki bana göre çok basit ve evrenseldir... konuya ilişkin olarak şunu söyleyim insalık tarihinde bir çok şeyin değiştiği kayboluğunu çok rahat görürüz medeniyetler kültürler alışkanlıklar teknoloji vs vs aklınıza ne geliyor ise ancak bazı evrensel kavramlar vardır ki asla değişmez adeta insanlığın geninde vardır işte bu bozulduğu an toplum dağılır orası adeta bir cehenneme döner bknz orta doğu bir zamanlar dünya savaşları ortaçağ avrupası vs vs... işte burada iyiliğin kaybolduğun da nelerin olacağını görebiliyoruz... diğer bir unsurda entropi yasasıdır hiç bir kuvvet veya anlam + olurken - olmaktan kurtulamaz veya tam tersi bu sistem bu şekilde işliyor en azından bizim galaksimiz de... Dolayısıyla Tanrıya inanmak bir insana birşeyler kazandıracağı gibi bir şeyler de kaybettirebilir burada kaybedilen şeyler olumsuz veya olumlu olabilir... çok değişken ucu açık etkenlerinin çok olduğu bir durumdur onun için belli bir genelleme bence yapılamaz...

Ben düşünce olarak agnostik düşünceye sahibim onun için ölüm sonrasında yargılama ceza ve ödül kıstasının ne olacağından veya ne olmayacağından hatta bu konuda teist ve ateist gibi kesin düşüncelere sahip değilim bilmiyorum çünkü... bildiğim tek şey var ise şu ana kadar konuştuğumuz çerçevede ve ilerisinde bir insan yapısı olması gerektiğidir insana ve doğaya zararı olmayan katma değer sağlayan her türlü inanç ve davranışa saygım sonsuzdur gerisi benim için sadee teferruat kültür natüralizmdir...

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    bana zaten yazdığım şeylerle cevap vermeyin.
  • quote:

Bakın dikkat ederseniz iyi insan konusu bile başlı başına bir tartışma konusu olabiliyor ki bana göre çok basit ve evrenseldir... konuya ilişkin olarak şunu söyleyim insalık tarihinde bir çok şeyin değiştiği kayboluğunu çok rahat görürüz medeniyetler kültürler alışkanlıklar teknoloji vs vs aklınıza ne geliyor ise ancak bazı evrensel kavramlar vardır ki asla değişmez adeta insanlığın geninde vardır işte bu bozulduğu an toplum dağılır orası adeta bir cehenneme döner bknz orta doğu bir zamanlar dünya savaşları ortaçağ avrupası vs vs... işte burada iyiliğin kaybolduğun da nelerin olacağını görebiliyoruz... diğer bir unsurda entropi yasasıdır hiç bir kuvvet veya anlam + olurken - olmaktan kurtulamaz veya tam tersi bu sistem bu şekilde işliyor en azından bizim galaksimiz de... Dolayısıyla Tanrıya inanmak bir insana birşeyler kazandıracağı gibi bir şeyler de kaybettirebilir burada kaybedilen şeyler olumsuz veya olumlu olabilir... çok değişken ucu açık etkenlerinin çok olduğu bir durumdur onun için belli bir genelleme bence yapılamaz...

Ben konunun özünde şunu anlatmak istedim, Allah'a inanmak insanın konforunu bozabilir.
    Daha dikkatli yaşam, bazı keyif ve zevklerinden feragat etmesini vb. gerektirebilir. Örneğin zekat vermesi gerekir. Bu da bazı insanlara ağır gelebilir ve bu sebeple
    inanmama yoluna gidebilirler.

• Dünyada çok büyük başarılara imza atmış insanlar var. Akıl almaz zenginlikte insanlar var. Gizli ve güçlü yapılanmaların yaptırımlarını iyi görmek lazım.

İnsanlar birtakım yollarla manipüle edilmektedir. Fikir yönlendirmesi yapılmaktadır. İnsanların düşüncelerine yön verip sınırlayan bu yapılanmaların yaptırımlarını iyi görmek lazım.

Dünyayı yeterince geniş gözlemleyen biri için her şey apaçık meydandadır.
    Paylaşımcı insan zaten islam daki zekat ayını gününü yok kırta şu kadar bu kadar gibi yaptırımları beklemez hayatı boyunca imkanı doğrultusun da paylaşımcı olur zaten bu karekteri olmayan adam yani ihtiyaç fazlasını verme paylaşmak gibi refleksleri olmayan kişi ister inansın ister inanmasın cimridir zaten konu başlığı ile alakası yoktur yani...
  • Allah razı olsun kardeşlerim çok guzel yazılar var okudukça mutlu oluyorum. 😃 Allah ilmimizi arttirsin.

• Hocada yapistirmis cevabi "ya tutarsa"

• quote:

Paylaşımcı insan zaten islam daki zekat ayını gününü yok kırta şu kadar bu kadar gibi yaptırımları beklemez hayatı boyunca imkanı doğrultusun da paylaşımcı olur zaten bu karekteri olmayan adam yani ihtiyaç fazlasını verme paylaşmak gibi refleksleri olmayan kişi ister inansın ister inanmasın cimridir zaten konu başlığı ile alakası yoktur yani...

Konu zekat değil esasen ama "Hayatı boyunca ve imkanı doğrultusunda"nın sınırı nedir peki? bunu kendi gönül zenginliğine göre mi belirleyecek?(kaçta kaçı olduğunu).
    Aynen öyle vicdan çok özel bir aynadır bence ayrıca bir insan herkesi kandırabilir bir tek kendini kandıramaz.... illaki kendisine bir formul bulmasına da gerek yoktur gerçek paylaşımcı yardımcı olmak isteteyen bir insan elinde imkanı var ise ve zaten sınırsızca yardım edecek kişide bulur imkanda bulur merak etmeyin yeterksi istesin ve samimi olsun hayat doğru yolu gösterecektir zaten açlık sınırı altında yaşan kişi sayısı tersinin o kadar üstünde ki dünyada kör olsan bulursun yani o kadar zor değil...
  • quote:

Aynen öyle vicdan çok özel bir aynadır bence ayrıca bir insan herkesi kandırabilir bir tek kendini kandıramaz.... illaki kendisine bir formul bulmasına da gerek yoktur gerçek paylaşımcı yardımcı olmak isteteyen bir insan elinde imkanı var ise ve zaten sınırsızca yardım edecek kişide bulur imkanda bulur merak etmeyin yeterksi istesin ve samimi olsun hayat doğru yolu gösterecektir zaten açlık sınırı altında yaşan kişi sayısı tersinin o kadar üstünde ki dünyada kör olsan bulursun yani o kadar zor değil...

Öyle de,
    iki tane 100 lirası olan kişiden biri 50 lira verip, diğeri 10 lira veriyorsa burada bir adaletsizlik söz konusu olur.
    Siz onu insanoğlunun kendi ayarlar/yapar derseniz, vicdandan önce nefis gelir ve bir şekilde ona engel olur.
    İslamda 40'da bir diyor ama siz daha fazla da verebilirsiniz.

Bu bir örnek ti sadece, işte bunun gibi herşey insana yardımcı olması içindir.

Kendi arayıp bulacağı şeyler yok mu tabiki var...

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.