Şimdi Ara

ALFA ROMEO 156 ÜSTADLAR BİR BAKAR MISINIZ?? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
14.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Alfa 156 nın öntakımından sabahları gelen daha sonra kaybolan mesşhur :) gıcırtı acaba araç muayenesinde sıkıntı çıkarırmı.sorunu çıkaraçak olan ses degil tabiki ses kayboluyor ,ama ses çıkmasına neden olan ön takımda hangi parçaysa artık bir boşluk veya arızadan yapıyorsa gitmeden degiştireyim tşkler.
  • özel servise götürün yağlasınlar 20-30 liranızı alırlar hiçbir ses gelmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceyarr

özel servise götürün yağlasınlar 20-30 liranızı alırlar hiçbir ses gelmez

basit çözüm tşkler.:)
  • öyle ön takımı komple değiştirmeye gerek yok. Ben debrijyaj balatasını değiştirirken hazır sökülmüş diye alt salıncakları yeniledim, üst burçlar zaten demir bir parça o deforme olmuyor, o burçların ağzında lastikli başları var, yalnızca onu değiştirttim, bir de onun özel yağından sürdüler gayet iyi durumda, Eğer alt salıncaklarınız iyi durumdaysa gayet uygun bir maliyetle probleminizi çözebilirsiniz..
  • bugün serviste gösterdim sadece bir parcada biraz boşluk oldugunu söylediler birde ses gelen yerleri yagladılar şimdilik sorun yok gibi tşkler..
  • aracın yaptıgı toplam km yi gösteren gögüsteki ekran ışıgı gitti.diger kadran ışıkları yanıyor birtek kücük diktörtgen ekran gitti acaba bunu degiştirmesi basitmi..yoksa tüm paneli sökmelerimi lazım.burayı yaptırayım derken başka yeri bozdurmayım zorsa böyle devam ederim bilgisi olan arkadaşlar nedersiniz...
  • arkadaşlar 2001 model 2.0 ts 16 v bir alfa alıcam station vagon bu araçla ilgili bilgi verirmisiniz lpg li 160 binde agır bakımı yapılmıs nelere dikkat etmem lazım
  • merhaba arkadaşlar. bende aranıza katılalı 1 hafta oldu. 99 model alfa 156 2.0 excutıve 96000km.
    genel olarak arçtan cok memnunum. ancak ön takımdan gıcırtı sesi geliyor. tamırcı viraj demirlerinden dedi.arabayı yaylandırınca cıkıyor ses oda tam bilmiyor sokmeden soyledi. acaba gresletsem duzelmezmı?
    birde araç lpg li 5000 deviri geçtiğimde araç lpg deyken anlık kesılır gibi olup tekrar devir artmaya baslıyor. bu neden oluyor acaba? benzine mi gecip sonra devir düsünce tekrar lpgye gecıyor.??
    son olarak hava filtresini değişimi
    ve buji değişi ne kadar maliyet olur? değiştiren maliyetini bilen varmıdır ?
    tesekurler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: camkolonyasi

merhaba arkadaşlar. bende aranıza katılalı 1 hafta oldu. 99 model alfa 156 2.0 excutıve 96000km.
    genel olarak arçtan cok memnunum. ancak ön takımdan gıcırtı sesi geliyor. tamırcı viraj demirlerinden dedi.arabayı yaylandırınca cıkıyor ses oda tam bilmiyor sokmeden soyledi. acaba gresletsem duzelmezmı?
    birde araç lpg li 5000 deviri geçtiğimde araç lpg deyken anlık kesılır gibi olup tekrar devir artmaya baslıyor. bu neden oluyor acaba? benzine mi gecip sonra devir düsünce tekrar lpgye gecıyor.??
    son olarak hava filtresini değişimi
    ve buji değişi ne kadar maliyet olur? değiştiren maliyetini bilen varmıdır ?
    tesekurler..

Her ikisi ortalama işçilik dahil 550 tl civarına(200 tl ngk bujiler,380 tl komple hava filtresi) malolur.Buji bitmişse ihmal etmeyin,keza hava filtresi de,bu iki etmen randıman vermiyorsa hem çok yakar hem çekişten düşersiniz.

• Arkadşlar 2005 model 156 sahibiyim.. xenon far takmak istiyorum lakin hangisi önerirsiniz? xenonmu beyaz ampul mü? plaka lambasını değiştirdiğimde dahi arıza lambasını yaktı sıkıntı yaşarmıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: musey26

Arkadşlar 2005 model 156 sahibiyim.. xenon far takmak istiyorum lakin hangisi önerirsiniz? xenonmu beyaz ampul mü? plaka lambasını değiştirdiğimde dahi arıza lambasını yaktı sıkıntı yaşarmıyım ?

mercekli xenon yaptırmaya hem para hem zaman harcamayacaksanız Osram Nightbreaker Plus modelinden alın (Halojen ampul). Işığı beyaza yakındır ve normal ampulden belirgin derecede kuvvetlidir. Tatmin eder. Fiyatı 40-60 tl arasında bişi olması lazım çifti. Mercekli xenon'u 200-400 arası bir şeye yaptırırsınız. Merceksiz xenon hem yasak, hem de aydınlatmanız daha da kötüleşir. Ayrıca yolda karşıdan gelenlerin görüşünü sıfıra indirirsiniz, yani trafik güvenliği için de riskli.

Yani A şıkkı, kaliteli halojen ampul alın. Osram yerine Philips'in muadil ürününü de alabilirsiniz ama piyasada genelde Nightbreaker Plus tutuluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: scudetto

quote:

Arkadşlar 2005 model 156 sahibiyim.. xenon far takmak istiyorum lakin hangisi önerirsiniz? xenonmu beyaz ampul mü? plaka lambasını değiştirdiğimde dahi arıza lambasını yaktı sıkıntı yaşarmıyım ?

mercekli xenon yaptırmaya hem para hem zaman harcamayacaksanız Osram Nightbreaker Plus modelinden alın (Halojen ampul). Işığı beyaza yakındır ve normal ampulden belirgin derecede kuvvetlidir. Tatmin eder. Fiyatı 40-60 tl arasında bişi olması lazım çifti. Mercekli xenon'u 200-400 arası bir şeye yaptırırsınız. Merceksiz xenon hem yasak, hem de aydınlatmanız daha da kötüleşir. Ayrıca yolda karşıdan gelenlerin görüşünü sıfıra indirirsiniz, yani trafik güvenliği için de riskli.

Yani A şıkkı, kaliteli halojen ampul alın. Osram yerine Philips'in muadil ürününü de alabilirsiniz ama piyasada genelde Nightbreaker Plus tutuluyor.

peki bu osram ı takarsam arıza lambası yakarmı sizce?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: scudetto

quote:

peki bu osram ı takarsam arıza lambası yakarmı sizce?

Standart bir halojen lamba o da. Sizin çıkaracağınızla aynı yani tip olarak. Yakmaması lazım.

• benimde 2004 156 ımın dış sıcaklığı yanlış gösteriyor.bazen doğru gösteriyor fakat çoğunlukla yanlış neden yapar yardım lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: by29102005

benimde 2004 156 ımın dış sıcaklığı yanlış gösteriyor.bazen doğru gösteriyor fakat çoğunlukla yanlış neden yapar yardım lütfen

dikiz aynası altında küçük plastik bir çıkıntı olacak dış ısıyı algılayan sensör vardır içinde büyük ihtimal o sensör bozulmuş olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: camkolonyasi

99 model alfa 156 2.0 excutıve 96000km

alfa turşusunu da ilk defa görüyorum.
  • Merhabalar konuyu hortlatmak gibi olacak ama burada sıkça bahsedildiği için buraya yazmak istedim.

Nasip olursa önümüzdeki bir kaç gün içinde 2002 model cosmo blue mk1 kasa 2000 motor executive 127.bin km de bir Alfa Romeo 156 almak üzereyim.Lpg takılı olduğu fakat hangi marka olduğunu bilmediğini söyledi telefonda aracın sahibi bayan.Aracın malum sitedeki ilanındaki fotolar 3 tane ve araç yıkanmadan özensizce çekilmiş.Bayan aracın büyük olduğunu eşinin kendisi için aldığını fakat kullanamadığını söyledi.Lpg performansı nasıldır sorun yaşıyor musunuz diye sorduğumda daha çok benzinde kullanıyorum çok seri oluyor araba daha zevkli diyerek konuyu geçiştirdi.

Tramer sorgulamasının sıkıntısız çıkmasının ardından yeniden aradım ve almaya niyetimin olduğunu belirttim bir miktar pazarlıktan sonra bu araç için makul olduğunu düşündüğüm bir fiyatta anlaştık.Yalnız araç sahibi bayan rölanti motorunda 3-4 gün önce oluşan bir arızadan bahsetti.Nasıl bir arıza rolanti değeri sabit kalmıyor mu geziyor mu devir saati dediğimde evet dedi.Sizce bu rolanti motorunun değiştirmesini gerektirecek bir arıza mıdır.Biliyorum görmeden kesin bişi söylemek zordur ama en azından kullanım tecrübeleriniz ve araçları tanımasnız hasebiyle karşılaşmış olanlarınız ya da fikri olanların yardımlarına başvurmak istedim.

Bu model bir araçda en çok hangi aksamlara dikkat etmeliyim.Varyatör sorunu var mı nasıl anlayabiliriz ? Ve ön takımdan gelen sesleri dikkatli dinlemek gerektiğini biliyorum forumu okuduğum kadarıyla.Lpg takılı olduğundan ve muhtemelen en az 2-3 senedir de kullanılıyor olabileceğnden hareketle motor kompresyon testi yaptırmam icap eder mi.Ve İstanbul Anadolu yakası öncelikli olmak üzere gerçekten işinin ehli diyebileceğimiz gerekirse pahalı olabilir ama ustalığına güvenip aracınızı her seferinde güvenle teslim ettiğiniz yetkili/özel servis önerilerinizi almak istiyorum.

Bir de bu araçların piyasası 18-20 bin bandında mıdır şu anda buralara yakın rakamlara almak pahalı alınmış olur mu ?Satmak için değil bezdirecek kadar sorun yaşatmazsa sıkılana kadar binmek için almak niyetindeyim.Zaten ille de alfa alıcam diye tutturmamdan ötürü 2 aydır araçsız kalmış bulunuyorum.Yorumlarınızdan ve alfaya olan tutkunuzun rengini kelimelerinizden anladıkça da beklediğime değeceğini hissediyorum.Şu anda arabayı görmediğim içine binip motor sesini dinlemediğim halde başka hiçbir araba aklımda ve fikrimde yok,kalmadı.Sedan olarak bir tek mitsubishi lancer ların tasarımını beğeniyordum.Ta ki bu 156 larla bir arkadaşım vesilesiyle tanışana kadar.159 da bundan sonraki aracım olması için hayal listeme dahil edildi daha şimdiden.Daha önce 2.0 motor bandında yalnızca 2000 model Mercedes long kasa kullanmış biri olarak bakalım araç bana nasıl gelicek.Hem heyecanla hem de bir takım endişelerle hafta içini beklemekteyim.Umarım aydınlatıcı yorumlar gelir de bende bilinçli bir şekilde aracı alabilir ve nihayet kadim bir alfist olarak aranıza katılır ve deneyimlerimi ve tecrübelerimi paylaşırım.

Şimdiden teşekkürler herkese.Donanım sınıflandırması olarak da bu Ts,distinctive,executive,ayrımlarını anlatacak biri çıkarsa çok müteşekkir kalırım.Aracın içi hardal sarısı deri döşeme,kadrandaki ışıkları da fosforlu yeşil.Lacivert diye yazmışlar ama sanırım bu cosmo blue ya da ben yanlış ayrımlara gidiyorum.Bu araçlardarenkli yol bilgisayarı ekranı ve dijital klima yok değil mi ? Özellikle olmamasını istediğim için soruyorum yani o eskinin amerikan muscle araçlardaki gibi(mustang,shelby,corvette) analog havasını yansıtsın niyetindeyim.Yalnızca hız sabitleyici takılabilir diye umut ediyorum bu konuda parçayı alma taktırma konusunda tüm önerilerinize açığım.
    Sabırsızlıkla cevaplarınızı bekliyorum

• fethiparisa F kullanıcısına yanıt
    Seni gaza da getirmek istemem ama soğutmak da istemem. neticede 2002 model bir araba alacaksın. Almadan önce motoruna ve kaportaya bir baktır. büyük bir sorun yoksa almanda bir sakınca yok. Ufak tefek şeyler illa ki çıkacaktır. Parçalar ucuz da değil, pahalı da değil.
    Tabi tofaş parçalarıyla kıyaslarsan pahalı. Ama muadili Avrupa arabalarla kıyasladığında parça fiyatları hemen hemen aynıdır. Arabayı yalnızca Alfa ustalarına götürmelisin bu da önemli. Sürekli gittiğin aynı bir usta olması iyi olur. Alfa' nın en çok tercih edilen modeli olduğundan herhangi bir parça sıkıntısı yaşamazsın.
    Ancak başka bir araba aldığında karşına çıkmayacak ufak tefek kıl-tüy sorunlar çıkabilir. Ancak sana çok pahalıya mal olacağını zannetmiyorum. Bindiğini söylediğin Mercedes'ten daha büyük keyif alacağını garanti ederim. Ama sahibi benzinde daha iyi gidiyor demiş. Eğer üzerinde ucuz ve kalitesiz bir LPG dönüşüm kiti kullanıldıysa bu durum söz konusu olabilir.
    Ben piyasadaki en iyi kit olan prins marka kit taktırdığım (Atiker,BRC gibi kitlerin tam olarak 2 katı gibi bir fiyatı var) ve gazı da sürekli Aygaz' dan aldığım için benzin ve LPG arasında bir performans farkı yok.
    Ayrıca dijital klima ve yol bilgisayarı konusunda da sana katılmıyorum. Tabi zevk meselesi.. Benim aracım mk2 yol bilgisayarı ve dijital klima var ve olmasa çok üzülürdüm. Öncelikle yol bilgisayarı renkli ekran değil. Aracın bütün ışıkları kadran vs.. kırmızı ve yol bilgisayarı da orta kısımdaki havalandırmanın ortasında yalnızca kırmızı ışıklı ve çok hoş. Ayrıca dijital klima da diğer arabalardaki gibi düğmeli değil.
    Tıpkı manuel gibi 3 tane çevirmeli düğme var ve düğmelerin ortasında kırmızı dijital ekranı var. bu da araç ışıklarıyla çok uyumlu ve tıpkı manuellerdeki gibi çevirerek ayarlıyorsun. Manuelden farkı; çift iklimli olması ve daha ince ayar yapabilmen. Ayrıca mk2 kasalarda hız sabitleyicisi de mevcut.. Ayrıca mk1 istiyorsan da 2003 modellerde içi mk2 şeklindedir, dış kasa mk1 zevkine göre bunlara da bakabilirsin. 2003 model çok temiz SS ler var içi mk2 olanlardan
     ALFA ROMEO 156 ÜSTADLAR BİR BAKAR MISINIZ?? ALFA ROMEO 156 ÜSTADLAR BİR BAKAR MISINIZ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyarr -- 30 Haziran 2014; 1:28:13 >

• Teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiğin için.Zaten benimde aklıma lpg sisteminin atiker veya muadili ucuz bir sistem ve belkide kötü bir işçilikle takıldığı aklıma geldi.Ayrıdığım bütçenin altında bir rakama alacağım için gerekirse ki bu zahmetli bir yol ama yeniden lpg taktırmayı prins önceliğiyle düşünüyorum.(yağlama sistemli olanlardan)

Araç için harcayacağım ya da bana çıkartacağı ufak tefek sorunları bana verdiği performans ve aracı sürerken hissettirdikleri örteceğimi düşünerek çok fazla takılmıyorum parça vb sorunlara.Yalnızca aklıma takılan çok fazla elektronik sorunları veriyor mu fransız araçlar gibi (peugeot,renault vb ).Çünkü elektronk arızaların öyle çetrefilli,girift birbirini tetikleyen,etkileyen sorunları oluyor ki çoğunlukla yetkii servisler bulamadığı gibi siz usta bir özel servis bulana kadar asıl sorun için harcayacağınız rakamı çoktan 2 kere harcamış olabiliyorsunuz.Söylediğin gibi iyi bir usta bulmak önemli ve ben daha aracı almadan Bursada usta aramaya başladım bile 1-2 tasviye aldım ama bilgileri olan arkadaşların önerilerini almak isterim.

Model konusuna gelince selespeed kesinlikle düşünmüyorum.Hem otomatik sevmediğim manuel vitesle aracı hissetmeyi sevdiğim için hem de selespeed'İn müzmin sorunları var ve vites geçişleri kesinlikle yeni nesil otomatiklerdeki gibi sarsıntısız olmadığı gibi f1 vites konforundan çok uzak bana göre tabi bunlar çok seven hastası olan hatta harika bulan olabilir saygı duyuyorum.Üstelik arızaları halinde müthiş rakamlarla tamir olduğunu duydum ve 1-2 tanıdığımda var böyle sorunlar yaşamış olan.Aslında gönlüm elbette ki mk2 kasadan yana ancak manuel bir mk2 2.0 bulmak imkansıza yakın gibi.Üstelik bütçemde öyle 20 bine çıkacak gibi değil maksimum 156 ların 2002 modellerinin temizlerine yetiyor bütçem diye düşünüyorum ama güzel bir araç varsa önerebileceğin neden olmasın.Selespeed olmamak kaydıyla tabi :)

Araçta yalnızca çamurluk ve ön sol far değişeni var onun dışında orijinal olduğu söylendi.Elbetteki temizlik boyaları filan illa ki vardır zannetmiyorum ki hiç bir yerine boya değmemiş olsun böyle bir beklentimde yok açıkçası.Aracı etkileyen bir kazası yoksa ve elektronik,şanzıman ve motor aksamında bir sorun yoksa ki inşallah yoktur zira çok büyük bir istekle bu aracı almaya niyetlendim.Fiyatlar hakkında bir fikrin varmı 2002 2.0 motorlar 1.6 lardan genelde daha ucuz ikinci elde az tutulduğu için sanırım.Bir de mk1 ler 2002 de makyajlandı mı kaporta ya da iç tasarım,donanım olarak bilgin var mı ?.Bu executive olması 2.0 ts ile bir farkı varmı aralarında executive dolu ts boş mu yoksa yıllara göre isimleri mi değişti kafam biraz karışık da bu konuda.

2004 mk2 2.0 manuel uygun fiyatlı bulabilsem onları da düşünmekteyim açıkçası ille de mk1 ya da mk2 ayrımım yok.Alfa Romeo 156 manuel 2.0 motor öncelikli ama distinctive siyah lacivert ya da gri 1.6 sunrooflu ,siyah ya da hardal sarısı deri döşemeli olursa tadından yenmez ama.Hem ikinci eli ağır hemde temizini bulmak sahiden çok zor.Temiz binenler sahiden satmıyor ve satanlarda hep sanırım sorun yaşayanlar. :(

• Açıkçası ben de son 10 15 gündür 156larla epey haşır neşir oldum, hatta düzgününü bulamadım, 145 146 da baktım, tam elimi 166'lara atacaktım ki temiz bir bmw buldum onu aldım. Yani bildiğim ve araştırdığım kadraıyla özellikle anadolu yakasında güzel mk1 yok. 1 tanesine bakacaktım, 2002 model içi mk2 dışı mk1 olanlardan, ilanlarda dikkatinizi çekmiştir, bir tek ilgimi çekenlerden ona bakmadım. Bir ona bakın bence, anlamışsınızdır ilanı.. Yoksa iyi bir araç düşene kadar bekleyin.

Usta olarak da Carium Zeki usta'dan başkasına HİÇ BİR ALFA ROMEO'YU GÖTÜRMEYİN. Maalesef alfa söz konusu olunca piyasada güvenilmeyecek çok fazla insan var. Hatta şu anki arabamı da sırf bu tiplerden uzak durmak için aldığımı söyleyebilirim. Normalde artık bu tip konulara da cevap yazmıyorum ama kimi onların elinden kurtarsak sevaptır.. Zeki ustaya gidin, kırmızı spider'lı tuncay önerdi deyin, yardımcı olur, alınır-alınmaz der.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.