Şimdi Ara

ALES | Mantıksal akıl yürütme soruları nasıl çözülür?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
52.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar önümüzdeki dönem ALES'e gireceğim. Mantıksal akıl yürütme sorularını bir türlü çözemiyorum ya da çok fazla vaktimi alıyorlar. Bunların çözme yöntemi olmalı, tablo çizerek çözen arkadaşlar görmüştüm. Çözme mantığını ve varsa kolay yolunu gösterebilecek var mı acaba?

Örnek soru;

Bir terzi Ayşe, Burcu, Ceyda, Demet ve Esin’e toplam 8 parça giysi dikmiştir. Pantolon, etek ve gömlekten oluşan bu giysileri diktirenlerle ilgili aşağıdaki bilgiler verilmiştir:
    • Her müşteri en az 1, en fazla 2 parça giysi diktirmiştir.
    • Etek diktirenlerin hepsi gömlek diktirmiş, gömlek diktirenlerin hepsi etek diktirmiştir.
    • Ceyda ve Demet’in diktirdikleri giysilerin tü-mü aynıdır.
    • 2 müşteri pantolon diktirmiştir.
    • Esin sadece pantolon diktirmiştir.
    Aşağıdakilerden hangisi kesinlikle yanlıştır?

a) Ayşe gömlek diktirmiştir.
    b) Ceyda etek diktirmiştir.
    c) Demet’in diktirdiği giysiler arasında pantolon yoktur.
    d) Ayşe ve Burcu’nun diktirdikleri giysilerin tümü aynıdır.
    e) Demet ve Esin’in diktirdikleri giysiler farklıdır.

• bende 10 mayıstakine giriyorum

Fakat ales çalışma kitabım öylece duruyor.Hiç çalışamadım.Alesin en çok zaman kaybettiren soruları ,bu senin yazdığın sorulardır.Herkes bunlarıda yapabilse( zaman yetse) 100 çekerler sınavdan.Bırakta herkes 100 alamasın yaw

Bu bahsettiğin sorular ise tablo kullanarak çözülür.Şıklardaki isimleri tabloya yazıp , ortak olan kısımları karalarsın.Biraz zekanı konuşturman lazım açıkcası.Bu sorular 3 dk falan götürür zannımca.
  • 100 alamayacağım zaten (: Ben dilciyim, sayısaldan zaten kaçıracağım bari sözeli tam yapmaya çalışayım diye dedim. Çözme yöntemini detaylı olarak anlatabilecek birini bulabilecek miyim acaba? :D
  • Yok mu?
  • Benimde sayısaldan 85 almam lazım ve söylediğin gibi böyle sorular çok vakit alıyor. Bunun gibi sorular üzerine çok pratik yapmak lazım, tablolama dışında herhangi bir kısa yolunun olduğunu pek düşünmüyorum açıkçası
  • Soru 10sn mi aldı.

Etek diktiren gömlek diktiriyor, gömlek diktiren etek diktiriyor.

Cevap: B

Ceyda Etek diktirmiş olsa yanında gömlekte diktirmesi gerekir ama soruda ceydanın giysilerinin tümünün aynı olduğu söyleniyor.
  • Hocam bence en kolay yonetimi seninde ilk mesajinda yazdigin gibi tablo cizerek cozmek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: roroasker

Soru 10sn mi aldı.

Etek diktiren gömlek diktiriyor, gömlek diktiren etek diktiriyor.

Cevap: B

Ceyda Etek diktirmiş olsa yanında gömlekte diktirmesi gerekir ama soruda ceydanın giysilerinin tümünün aynı olduğu söyleniyor.

eğer ALES e hazırlanıyorsan türkçeden başla çalışmaya
  • şu şekilde bir tablo çizilir.

ayşe burcu ceyda demet esin
    birinci olasılık pantolon etek-gömlek gömlek-etek gömlek-etek pantolon
    ikinci olasılık etek-gömlek pantolon etek-gömlek etek-gömlek pantolon

bu tabloda kesin olan sadece esinin pantolon diktirmesidir. diğerleri kesin değildir. A-B-C ve E şıklarını tabloya uyarlarsak doğrudur. D şıkkında ise Ayşe ve burcu her defasında farklı elbise diktirmiştir. Doğru cevap D.
  • Kesin bilgi olarak; Esin sadece pantolon diktirmiş, kaldı 7 parça ve 4 kişi.

2 kişi pantolon diktirmişse son 1 pantolon kalır ve diğer 7 parça şu şekilde bölüşür: pantolon, gömlek-etek, gömlek-etek, gömlek-etek

quote:

� Ceyda ve Demet�in diktirdikleri giysilerin tü-mü aynıdır.

demiş, pantolon 1 tane kaldığı için her ikisinin de aynı parçayı diktirmeleri mümkün değil yani ceyda ve demet gömlek-etek diktirmiştir. dolayısıyla bu bilgi ile B,C ve E kesin doğrudur.

b) Ceyda etek diktirmiştir.
    c) Demet�in diktirdiği giysiler arasında pantolon yoktur.
    e) Demet ve Esin�in diktirdikleri giysiler farklıdır.

kaldımı geriye 3 parça (pantolon ve gömlek-etek)

quote:

a) Ayşe gömlek diktirmiştir.

şıkkına gelirsek ayşenini gömlek, etek ya da pantolon diktirmesi KESİN değil ama olasıdır fakat;

quote:

d) Ayşe ve Burcu�nun diktirdikleri giysilerin tümü aynıdır.

olması mümkün değildir. çünkü geriye 3 parça kalıyor ve bu parçaların hepsi birbirinden farklı.

saygılarımla
  • mantık hangi bölümde var söz1 mi söz2 de mi yoksa 2 sinde de mi var bigisi olan var mı
    (not:ales sistemi degişti sayısal ve eşit agırlık 100 mstematik 50 türkçe
    söze 50 mat 100 türkce çözecek)
  • Ales için ankara da tavsiye edebileceğiniz kurs var mı
  • Sözel mantık soru çözme taktikleri için çok güzel ve detaylı bir şekilde hazırlanmış yazı buyrun okumayahttps://www.osymli.com/dgs/ales-dgs-kpss-sozel-mantik-soru-cozme-taktikleri.html
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.