Şimdi Ara

AKTİF SUBWOOFERLAR (181. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.848
Cevap
60
Favori
224.038
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 179180181182183
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Rusvet ver

Büyük odayı al.

:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    24m2 de şüpheli

• quote:

Orijinalden alıntı: joven

Oda boy 5m2 En 3m2 tavan yükseklik tam

ölçmedim tahminimce yüksek tavan diye tabir

edilen tavanlardan zaten bina yaşı 20 şimdiki

yeni binalar gibi alçak tavan değil

tavanı da ölçerseniz odanın modal frekanslarını teorik olarak hesaplayabiliriz.
  • Subwoofer = Litre yani kullanılacak oda alan yapısı şimdi daha doğru sonuçlar çıkar odaya göre sonra da eldeki cihazların ses karakteristiğine bağlı cihaz seçimi yapmak daha objektif olur. Size şiddet (spl)'ten ziyade alt frekansları müzikal okuyan yani tonlu çalan bir cihaz lazım genellikle rel hep bu yapıda öncüdür.

• kdundar kullanıcısına yanıt
    Acayip bir tablo çıkacak gibi uğraş dur.

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Acayip bir tablo çıkacak gibi uğraş dur.

Altuğ bey sizi bulmuşken sorayım istedim, arkadaşımda focal 936 önlerle birlikte 900 serisinden oluşan bir 7.1 sistemi var. Amfiden ayar yaparken frekans aralıklarını tam olarak nasıl ayarlaması lazım ki basslarda uzama olmasın uğultu olmasın her cihaz kendi işini yapsın? mesela önleri centerı frekans olarak kaçta tutmak lazım subwooferı kaçta tutmak lazım bunun için?
  • joven kullanıcısına yanıt
    Odanız sadece kuleler ile bas konusunda sizi tatmin ediyor olabilir,fakat işin içerisine bir de safkan sw girince işin rengi tamamen değişebillir.O zaman istediğiniz sinema sound unu alamıyor olmanız çok da şaşırtıcı olmayabilir.

Sonuçta 15 m2 ve max 45 m3 bir odadan bahsediyoruz.

Bence burada ki sorun sw nin performansından ziyade ön hoparlörlerin yanlış seçimi diye düşünüyorum.
    Bana sorarsanız elinizde ki 85f yi dizginlemek yerine odanıza göre bookshelf hoparlör çok daha mantıklı olabilirdi.

Halihazırda kuleleri verip yerine bookshelf almayacağınıza göre:
    Elinizde ki sub 12 nin tahminimce ses seviyesini %25 lerde kullanıın.(+/- %5 gibi düşünün)
    Benim önerim kuleleri tower olarak kullanmaktan ziyade kalibrasyon yaparken bookshelf olarak seçmeniz.
    En azından önler full range olarak çalıştırmazdım ve yine mca power amp ile sürmeye devam ederdim.
    ALt frekanları sw üzerinden almaya gayret ederdim.

Bu şekilde bir kalibrasyon yapmanız daha iyi sonuç verecektir diye tahmin ediyorum.

Ancak ve ancak elinizde ki sistemi dizginleyemedikten sonra yeni bir sw arayışına girin derim ben.

• Di Renovatio kullanıcısına yanıt
    Amfi nedir? En doğrusu Amfi nin oto kalibrasyonu dur. Onun neticelerini paylaşın.

• Subwooferlar hakkında yorum yapıyoruz ve genellikle de firmaların pazarlama yaparken kullandıkları argümanları baz alarak konuşuyor hatta satın alma yapıyoruz. Ancak test ortamında bu rakamlar çoğunlukla şaşıyor . Ben HOMETHEATERREVIEW.com sitesinde CEA2010 standartlarında yapılan testlere göre farklı tiplerde ve fiyatlarda Subwooferların Desibel değerlerini paylaşmak istiyoum.Burada rakamlar kadar,gerçek dinleme ve oda ortamının subwoofer dizaynı ve kalitesine bağlı olarak değişik sonuçlar doğurabileceğini de göz ardı etmeden değerlendirmek gerekliliği ortaya çıkıyor.
     AKTİF SUBWOOFERLAR

Tabi ki senin odada ölçüm yapmak lazım ama benim daha önceki tecrübelerime göre BASS çevirimi için birkaç frekansın o odada sorun çıkaracağı aşikar. 30-35hz civarında ve özellikle kulelerle örtüştüğü yerde sönümlenmesi zor olacak 75-80hz civarında sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.Ancak asıl problemli alan 240hz seviyesinde kulelerin kabusu olacak odanın frekans cevabı,burada hoparlörlerin yerleşimi ile oynamak gerekecek fazla yer de olmadığından ya elektronik dengeleme(EQ) ya da akustik düzenleme veya her ikisi de şart olacaktır. @kdundar Korhan arkadaşımız yazılımında çalıştırıp en doğru bilgiyi verebilir. Anthem kalibrasyonu yaptıktan sonra çıkan tabloların ekran görüntüsünü paylaşır mısın?
  • quote:

4.000$ Paradigm 900$ Klipsch arasında

16hz farkı dışında öyle aman aman bir

fark olmadığımı ortaya konmuş oluyor

Tabi sizinde belirttiğiniz üzere gerekli ortam

sağlandığı vakit.

İşte her şey rakamlardan ibaret değil bu değerler kaliteyi yansıtamıyor. Öyle bir ortam olur ki Sumiko hepsinden daha fazla zevk verir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Subwooferlar hakkında yorum yapıyoruz ve genellikle de firmaların pazarlama yaparken kullandıkları argümanları baz alarak konuşuyor hatta satın alma yapıyoruz. Ancak test ortamında bu rakamlar çoğunlukla şaşıyor . Ben HOMETHEATERREVIEW.com sitesinde CEA2010 standartlarında yapılan testlere göre farklı tiplerde ve fiyatlarda Subwooferların Desibel değerlerini paylaşmak istiyoum.Burada rakamlar kadar,gerçek dinleme ve oda ortamının subwoofer dizaynı ve kalitesine bağlı olarak değişik sonuçlar doğurabileceğini de göz ardı etmeden değerlendirmek gerekliliği ortaya çıkıyor.
     AKTİF SUBWOOFERLAR

Hocam bu tabloyu nasıl okumak gerekiyor anlamı nedir?

Anlatabilir misiniz ?

• quote:

Zeminden tavan kadar olan yükselik 278 cm

Sn. Joven,

ilettiğiniz ebatlardan teorik olarak odanın modal frekansları aşağıdaki gibi,

34,4 hz
    57,3 hz
    61,1 hz

öncelikle bu frekanslar odanın içinde basınç olarak daha yüksek çıkacak frekanslar olarak düşünebilirsiniz. 57,3 ve 61,1 toplam enerji bakımından üst üste binerek muhtemelen 60 hz civarlarında baya ciddi zirve yapıyor olmalı. eğer ölçme imkanınız varsa bir mikrofon ve spl metre ile sisteme pink noise vererek odanın frekans cevabını görebilirsiniz. önerim bu frekanslara yakın yerlerde ön hoparlör ile sub arasında kesim frekansı vermeyin.

akustik düzenleme bu frekanslar için çok ama çok zor. 100-150 hz in altına indiğinizde çok sıradışı ve yoğun uygulamalara gitmeniz lazım. sıradan malzemeler ile bu frekanslarda gözle görülür emilim elde edemezsiniz, internetten malzemelerin performans grafiklerini inceleyin hangi frekansta nrc değeri nedir bakın. bu frekanslar için kalibrasyon ve dijital filtreler daha etkili oluyor.

• Sadece Frekans (Hz) ve Desibel (dB) değerleri var . Yani aynı frekansta değişik subwooferların ne kadar ses yüksekliğine ulaşabildiğinin testidir.Burada SVS ve Paradigm büyük sürücülü kapalı kutu , Klipsch büyük sürücü ve portlu ,Sunfire ve Sumiko pasif radyatör ,Pioneer alltan atımlı portlu değişik dizaynların nasıl tepki verdiği görülüyor.
    Örneğin büyük sürücülü büyük kabinli ve portlu ancak ucuz malzemelerden üretilmiş KLIPSCH diğer iki rakibi SVS ve PARADIGM a kafa tutuyor. Sunfire neredeyse iki katından büyük subwooferlar ile 40-50 hz seviyelerinde hiç baş edemez iken 20hz seviyesninde dizaynı sayesinde çok yaklaşıyor.Yani SLAM(vuruculuk) yerine DEPTH(Derinlik) tarzı bir subwoofer. Odanız nispeten küçük ise ve kule hoparlörleriniz var 20-40hz arasında ekstra kaliteli bass efekti isteniyor ise bu sub gerçekten çok işe yarayacak sonucunu çıkartıyorum.
    Yok 40-50m2 odam var ama bütçem sınırlı gene de ortalık sallansın kalite yerine yüksek etki istiyorum deniliyor ise KLIPSCH . Yok hem kalite hem de yüksek etki istiyorum deniliyor ise SVS . SVS ile Paradigm aynı anda test edilip aralarındaki 2.000 USDlik fark nasıl oluşuyor bakılıp karar vermek gerekecektir.
    Pioneer ise gerçekte bir SUBWOOFER olmadığını kanıtlar biçimde 30hz altında yok.Küçük uydu sisteminiz var ise oldukça efektif bir uygun fiyatlı Bass üretici olabilir.
    Sumiko ise ses kalitesi ile öne çıkan 20-25m2 lik bir oda için dengeli bir sub çok alt frekanslara inemiyor.

• HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkürler şimdi zihnime oturdu.

Benim yeni sub planım vardı şu an elimde olan r112sw..

Demek ki ucuz yoldan r115 almak mantıkı gibi duruyor.

Lakin en önce farklı bir eve geçip yeni dizilimde şu anki sub ın performansını tekrar test etmem lazım.

Şu anki evimde ki yeni dizilimde çok güzel bir ses alıyorum subdan hem derin hemde vurucu etkisi gayet sağlam.

• ne güzel mutluysan güzel günlerde kullan
  • Grafiğe bakınca JL AUDIO E ve D serileri arasında pek bir fark yokmuş gibi ama 20hz seviyesinde 3-5dB farklar bile çok para ediyor. AKTİF SUBWOOFERLAR
  • quote:

Anthem ARC ile yeni ve eski ayarlama neticesinde her iki ayarda farklar ortaya çıktı
    sub level ayarını %30 ayarladım
    Sub crosevver ayarını 60hz ayarladım

yeni ayarla birinci resimde görüleceği üzere Subwoofer db değeri inanılmaz bir artış
    söz konusu 8db

ikinci resim crosever sub 80hz level %50'lerdeydi

bu artışın sebebi crosevver ayarı sub level ayarından oldu galiba

Sn. kdundar.
    Spl meter ile test esnasında ölçüm yaptım değerler

maksimum 89.8 db
    ortlama 82.4 db

Birinci Resim yeni ayarlama
     AKTİF SUBWOOFERLAR

İkinci Resim eski ayarlama
     AKTİF SUBWOOFERLAR

Merhaba,

benim söylemek istediğim farklı mı anlaşıldı acaba. 60 hz bu oda için sorunlu bir frekans bu civarlarda sub/front geçişi yapmamayı öneririm.

aslında ölçüm için spl metreden oda da oluşan toplam basınçtan ziyade, sistemde pink noise çalarak frekans bandındaki enerjiyi görebilmek. yani odada hangi frekans referans frekansa göre nerede. rta tipi yazılımlar ile yapılabilir.

eklediğiniz ölçümlerdeki gibi yani. oradan da görebilirsiniz 60-70 hz gibi k, 70 hz 34.4 hz olarak yazdığımın katına tekabül ediyor en sorunlu alan. ilk deneme yapılması gereken şey hoparlörler daha sonra oturma yerini ile oynama yaparak ölçümler yapmak. en optimum noktayı bulana kadar deneme yapmanızda fayda var.

bu arada front ve sub toplam ölçümü yapılırsa daha aydınlatıcı olur zira birlikte çalışacaklar.

• quote:

Anthem ARC ile yeni ve eski ayarlama neticesinde her iki ayarda farklar ortaya çıktı
    sub level ayarını %30 ayarladım
    Sub crosevver ayarını 60hz ayarladım

yeni ayarla birinci resimde görüleceği üzere Subwoofer db değeri inanılmaz bir artış
    söz konusu 8db

ikinci resim crosever sub 80hz level %50'lerdeydi

bu artışın sebebi crosevver ayarı sub level ayarından oldu galiba

Sn. kdundar.
    Spl meter ile test esnasında ölçüm yaptım değerler

maksimum 89.8 db
    ortlama 82.4 db

Birinci Resim yeni ayarlama
     AKTİF SUBWOOFERLAR

İkinci Resim eski ayarlama
     AKTİF SUBWOOFERLAR

Yahu bu Anthem ultra performanslı ve detaylı kalibrasyon yapmıyor muydu? Hani Zeki Müren mikrofonu gibi mikrofonu da vardı. Ne oldu şimdi? Derin hesaplar içine girilmiş.

Sanki sağ ve sol frontlar birbirinden farklı konumlandırılmışlar gibi?
    Veya farklı çalmalarını gerektirecek durum söz konusu mevcut odada.
  • 
Sayfa: önceki 179180181182183
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.