Şimdi Ara

Adana'da 4 Metre Çanak İle Astra

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
25.452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • - ASTRA 19,2 DOĞU
    - Çanak evin çatı katında ve yere 20 cm'lik 7 adet çelik dübelle sabitleştirildi.
    - En ağır fırtınada bile birşey olmadı.
    - 12 kişi 3 halatla yukarıya taşıdık.
    - Ayak sağlam ve çeliktir.
    - 18 sabitleme ve ayar civatası var.
    - 1 Adet PHILIPS YEDEK LNB'si hazır
    - DALGA KILAVUZU 20 CM hazır ve monteli.
    - Tek parça ve sağlam vaziyettedir.
    - FIBERGLAS, ALÜMİNYUM YANSITICI TABAKA ve BEYAZA BOYALIDIR.

Ben Ekim 1994'te $700'a Uydu yayınları Profesörü MEHMET DEDEBAŞ'tan aldım (BALIKESİR) ve Kasım 1994'te Adana'ya taşıttırdım. ASTRA'yı kusursuz çekmektedir. Bunu yapan usta 5 adet yapmış ve sonra kendi işi olan kaportacılığa dönmüştür. Emsalsiz ve eşsiz bir çanaktır. Diğer 4 kardeşi halen Balıkesir'de ve başarıyla görev yapmaktadır. Kalkış çubuğunu sanayide ben yaptırdım ve 0,01 derece bile ayarlanabilmektedir.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• MAYIS 1997 TELE-Satellite Dergisi

Ben ve evdeki 4 metre tek parça Parabol Çanak. ASTRA 19.2 E
    ALMANCA / İNGİLİZCE

• hocam harikasın bende amatörce digital uydu sistemleri ile ilgileniyorum

siz zamanında efsaneymişsiniz
  • yeşilevlerdemi oturuyorsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ertugrulgazi

yeşilevlerdemi oturuyorsun.

WOW...!!! Bu kadarını beklemiyordum! "Yakın" diyelim. Gerçi 4 Metrelik Çanak GOOGLE EARTH'tan bile görülüyor.

Çanağı kurduğum günlerde eve insanlar gelip babama "Radyoya reklam vermek istiyoruz." dediler. Çanağı kamyondan indirirken "CINE5" ve "RADAR" diyenler oldu. Görenler kafalarını çevirip elleri ile şaşırma hareketi yapıyor. Ama Çanak bana dünyaya açılan kapı oldu. Çanak olmasaydı mesleğimi de geliştiremezdim (Yeminli Tercüman).

En önemlisi "Bizler Ne Diyoruz?" ve "Başkaları Bizler İçin Ne Diyor?" sorularına cevap bulabiliyorum.

Taner Göde
  • Hakkaten WOW yani Uydu istasyonu gibi mübarek
  • Helal olsun hocam vallahi çılgın gözüküyor
  • Saygı duydum
    5.000 kanal alırmı
  • hacı sen napmışsın öle yahu uydu istasyonu mu kuruyorsun
    ben de küçük çanak meraklısıyım... 45 cmlik antenle turksatı alıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: ishtare

hacı sen napmışsın öle yahu uydu istasyonu mu kuruyorsun. ben de küçük çanak meraklısıyım... 45 cmlik antenle turksatı alıyorum

Bu soruyu bana zamanında emniyet müdürü de sormuştu. 90'lı yıllarda herşey ANALOG'tu, sadece CD ve VCD DIGITAL'di, analog yayının bant genişliği daha geniş olduğu için -36 MHz- tek transponder tek bir TV istasyonu ile 4/6 radyo istasyonuna yetiyordu. Şimdi 54 MHz'lik tek transponder ile 10'a kadar kaliteli TV yayını ve 20'nin üzerinde radyo yayını için yetmektedir.

Çanağın büyük olmasının sebebi ışınlama açısını dar tutmak (yandaki uydulardan gelen enterferanstan korumak için), 30-32 dBW civarındaki sinyalden izlenebilir yayın elde etmek ve kötü hava koşullarına karşı sinyal rezervi bulundurmak.

Aşağıda 3 adet 1,50 cm'lik çanaklarımdan bir resim, fakat bunları sattım.

Taner Göde

• hocam şu an 4 mt anteni hangi uydu için kullanıyorsunuz
    hala Astra mı ayarlı
  • quote:

Orjinalden alıntı: mevsim78

Hocam, şu an 4 mt anteni hangi uydu için kullanıyorsunuz? hala Astra'ya mı ayarlı?

Merhaba. Evet, uydu 19,2 ASTRA ana filosuna ayarlı

Astra 1F | Astra 1G | Astra 1H | Astra 1KR | Astra 1L

http://www.lyngsat.com/astra19.html
  • TÜRKSAT 1A uydumuzun Fransız Guyanasından fırlatıldıktan kısa bir süre sonra havada infilak etmesi ve denize düşmesi üzerine hiç de üzülmemiş gibi davranan Fransız yetkililerden hesap sormam üzerine gönderilen mektup.

T.G.

• ASTRA 1KR (R=Replacement, çünkü 1K denize düştü, bunu yerine yaptılar) ve ASTRA 1L uydu footprint. Adana, Antalya, Ankara, İzmir ve İstanbul'un alış gücüne dikkat. Ankara ve Adana dikey çizgisinin doğusunda sinyal aniden düşmektedir.

ASTRA 1G ve ASTRA 1H uydu footprint. Bunlar 4 metre ile sorunsuz.

• quote:

Orjinalden alıntı: tanergode

quote:

Orjinalden alıntı: ertugrulgazi

yeşilevlerdemi oturuyorsun.

WOW...!!! Bu kadarını beklemiyordum! "Yakın" diyelim. Gerçi 4 Metrelik Çanak GOOGLE EARTH'tan bile görülüyor.

Çanağı kurduğum günlerde eve insanlar gelip babama "Radyoya reklam vermek istiyoruz." dediler. Çanağı kamyondan indirirken "CINE5" ve "RADAR" diyenler oldu. Görenler kafalarını çevirip elleri ile şaşırma hareketi yapıyor. Ama Çanak bana dünyaya açılan kapı oldu. Çanak olmasaydı mesleğimi de geliştiremezdim (Yeminli Tercüman).

En önemlisi "Bizler Ne Diyoruz?" ve "Başkaları Bizler İçin Ne Diyor?" sorularına cevap bulabiliyorum.

Taner Göde

sizin orda bir markete ugramıştım çanak büyük oldugu için rahat görünüyordu bu dedigim 3 sene oldu..

• Konuyu hortlataraktan bişey sormak istiyorum,bulunduğunuz yerin tam koordinatlarını verebilir misiniz,Google Earth'ten şu sanat eserinizi görmek istiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elbruz

Konuyu hortlataraktan bişey sormak istiyorum,bulunduğunuz yerin tam koordinatlarını verebilir misiniz,Google Earth'ten şu sanat eserinizi görmek istiyorum.

Koordinatları verebilirim ama istiyorsanız tam adres de vereyim, Adana'ya geldiğinizde gelip görebilirsiniz. Google Earth'tan çanağın gölgesi görünüyor, çok iyi bakınca kendisi de belli oluyor çünkü kuşbakışı (uydubakışı) çanağın bej rengi ile çatı zemin rengi birbirine giriyor.
  • hocam kullandığın lnb yi değiştirerek (daha iyi sinyal alan ve düşün db oranına sahip) çanak anten boyutunu küçültmen mümkün değil mi?
  • :) güzel çanak maşallah
  • Arkadaşlar bu siteyi yeni görmüş bulunuyorum. Taner Göde adındaki muhteremin çanağını gördüm.Taner arkadaşımıza düzülen övgüleride gördüm.Kendisini amatör bir ruhla bu işle meşgul ettiği için tebrik ederim.Bende bir amatör DX çi olup,ASTRA doğu 19.2 uydu avcısıyım.Arkadaşın antenine yapılan övgüleri görünce kendime hakaret olarak adlettim..(Bu bir şakadır).Zira ben 1992 yılından beri Lazer marka 5.20 monoblok(tek parça) alüminyum çanak anten sahibiyim.Hatta satellitte dergisinde çıkan amatör çanak antencileri gördükten sonra,bende bu derginin genel yayın yönetmeni olan Alexander Wise'a bir baş vuruda bulunmuştum.Kendisinden gelen e.mailde, gerçekten bu anteni çok merak ettiğini yazmış ve en kısa sürede eldeki bilgi ve resimleri göndermemi istemişti.Kendisine ilk müracaatım ekim 2007de olmuştu.Ben ne yaptım ?Bu sıfır antenin nakliyesinden montajına kadar o tarihteki 1992 yılına ait resimlerin renkli fotokopilerini posta yolu ile gönderdim.Kendisi bu resimleri aldığını ancak dergide basılması için yeterli netlik ve tekniğe sahip olmadığını yazdı.Buraya kadar herşey güzeldi.Ancak bundan sonraki kelimeleri yenilir yutulur gibi değildi.Ukalalaşan yazısının devamı şöyleydi:Zamanımızda internet denilen bir olay var.Siz halen bu tekniktek istifade etmeyip,baba annenizin tekniği olan posta yolunumu kullanıyorsunuz deyince,bende işin kopma noktasına geldiğini anladım ve iyi niyeti bir yana bırakıp,Almanların anlıyacağı teknikle! konuştum.Nede olsa serde Türklük var ,elin gavuruna kendimizi ezdirecek değildik ya!.Buna rağmen yinede eldeki her türlü resim ve yeni digital resimleride tarayıcıdan geçirmek suretiyle kendisine gönderirken şu iki kelimeyide kendisine söylemeyi ihmal etmedim.."Bu gün bizler olmazsak postacılar ne iş yapacaklar ohalde?Unutulmamalıdırki:The Postman Always Rings Twice!" dedim.Ve iş bitti.Bu iş neye benzedi biliyormusunuz arkadaşlar?Ne şamın şekerini isterim ,ne arabın yüzünü görmek.Neyse o iş 2007'de kapanmıştı.Şimdi ben 5.20 m.Antenimden bahsedeyim.Çok hassaz ve titiz birisi olduğum için 1992 yılında bu anteni sipariş etmeden önce hiç kimsenin erişemeyeceği şekilde,anteni yerleştireceğim yere 4 metre boyunda ve 70x70 cm.ebadında ayrıca zeminden aşağıyada 1 metre derinlikte pabuç ayaktaklı temelden oluşan bir direk yaptırdım.Bu tek beton direk inşaatında tahmini 6-7 ton civarında harç kullanıldı.Ee bu seferde yerden 4 metre yükseklikte bir antenin ayarlanabilmesi için komple etrafında ve yine yerden 4 metre yükseklikte üzerinde yürünebilir demir konstrüksiyonlu platform yaptırmıştım.Bu kerede 500 kilo(yarım ton) ağırlığındaki anteni direğe dikebilmek için bumlu vinç getirttmiştim..1992 de sadece RTL televizyonunun yüzüsuyu hürmetine! ve diğer 5 adet analog yayını alabilmek için bunca masraf ve külfet altına girmiştim.O tarihte sonradan çıkan daha hassas LNB lerden Gardiner Communications un noise figür'ü 0.5 dB olan bir LNB sini 100 dolara almıştım.Bu arada ilk kullandığım receiver DRAKE manuel receiver iken,sonradan ECHOSTAR AD3600 ID viaccess ,modüllü,positioner'lı hem analog hem digital receiver'i dışarıdan getirttim.Bir kaç sene sonra Şehir şebekesindeki bir arıza yüzünden bu mükemmel cihaz arızalandı. Bunu üzerine aynı cihazı dışarıdan getirtmek istediysemde üretiminin durdurulduğunu imalatçı firmadan öğrendim.Bu cihaz çok komplike ve kullanımı zor olan bir cihaz olmasına rağmen özellikle seste müthiş netice veriyordu.Bu kere yaptığım inceleme neticesinde o zamanlar kore malı olan TOPFIELD'te karar kıldım ve onun "made in kore"olanını getirttim.Bu arada ayyıldız firması goldmaster markasını çıkarırken benim getirtmiş olduğum Topfield'inde imalat hakkını almış olduğunu gördüm.Aynı tip receiveri çıkarınca bir adette ondan aldım ve ikisi arasında mukayeseye giriştim.Ses ve görüntüde kimsenin fark edemeyeceği kadar az bir farklılık olduğunu tesbit ettim.Zira ben uyduların seslerini 7.1 dolby digital anfiye ilave olarak stereo anfilerden bir odada 11 adet hoperlorlardan dinlemekteyimdir.En büyük zevkim stereo ve dollby digital gelen sesleri DVD kalitesinde seyretmek ve duymaktır.Bizim yerli topfield'e yeni yazılımlar atılabiliyorken,made in kore olan topfield'e hiçbir surette yazılım atılamamaktadır.Zaten her iki ikiz receiverda uydudan direk güncelleme özelliğine sahiptir.Bu arada söylemeyi unuttum.Son 6-7 senedirde kullandığım LNB INVACOM un NF 0.3 dB lik LNB sidir.Şimdiye kadar ASTRA 1c uydusundan gelen sinyalleri %100 gain ile alabilirken, son bir kaç aydır 5 frekans gündüzleri hiç gelmemekte yada geceleri kısmen gelmektedir.Astradan 700 ü aşkın test ve tv programları gelmektedir. Şayet sayın Taner Göde ile burada tanışma imkanımız olur ise bu frekansların kendisi tarafındanda yada başka yorumcular tarafındanda alınıp alınmadığı hakkında fikir teatisinde bulunmayı arzularım.Bazen ASTRA nın merkezden bazı ayarlamalar yaptıklarını biliyorum.Bazen transponderlerinin ayarları ile oynamaktadırlar. footpoint in tamamen uzaklaştırılması neticesi çok düşük seviyede gelen yayınları toplamakta dahi 5.2o m. anten yetersiz kalabilmektedir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.