Şimdi Ara

ACL (Ön Çapraz Bağ) Sakatlıkları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sezon özellikle bu sakatlık çok fazla futbolcunun başına geldi. Özellikle u20'de yıldızlaşan bruma, jese, cristoforo üçlüsünün başına bu sakatlığın gelmesi acı bir tesadüf oldu.

Bu sakatlık hiç başıma gelmedi, gelmesinden pek çekinirim. Biraz araştırdıktan sonra hastalığın iyileşme süreci 6 ila 12 ay arası bir süreyi buluyorken hastanın iyileştikten sonra özgüven problemi çekmesinin ön plana çıktığını gördüm. Eğer hasta tedaviden erken döndüyse Ersan Gülüm örneğindeki gibi tekrar koparabiliyor.

Umarım Bruma dizini ve bağlarını güçlendirip rüzgarın çocuğu olarak geri döner.

Dünyada bu sakatlığın bu kadar kurban vermesini neye bağlıyorsunuz ? Son olarak herkese tavsiyem halı sahalarda dahi müdahalede bulunurken yere sağlam basmadan müdahalede bulunmamanız.

Bu sezon ACL sakatlığı yaşayan bazı futbolcular;

Diego - Eskişehir
    Jese - Madrid
    Cristoforo - Sevilla
    Bruma - Galatasaray
    Nzogbia - Ast
    Benteke Ast (Özellikle gündemimizdeydi)
    Orhan Şam - Kasımpaşa
    Aogo - Schalke
    Subotic - Bvb
    Blaszczykowski - Bvb
    Badstuber - Bayern (1.5 senedir iyileşemedi adam)
    Kruse - Leverkusen
    Strootman - Roma
    Rossi - Fiorentina
    Khedira - Madrid
    Valdes - Barcelona

• Dizler vücutta üstüne en cok yüklenilen eklem. Kuvvetli olduğu kadar kırılgan da. Bir dönmeye burkulmaya bakar. Koptu mu da aklından çıkmaz o an. Çok kötü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  ACL (Ön Çapraz Bağ) Sakatlıkları

• Ekim ayinda deplasmandaki juve macinin olduğu gün sabah basketbol oynarken kopardığım bağ ve hala operasyon gecirmedim ne basket ne futbol oyanayamiyorum

• Baglar kirilmadan daha beter tam olarak gecmiyor bazilarinda. 1 sene oldu baglar kopmadi esneme olustu bende. 4ay degnekle sonra ayaga bisey takiolar onla yurudum.

• Hayatınızda duyup okuyacagınız en saçma , yaşadığım kazayı anlatayım sizlere

Lise 1 ilk donemleriydi , okulumuzun önünde demir ızgaralar ile gecen dogalgaz hattının usti kapaliydi . Normalde araliklar o kadar geniş ki ayagin giriyor normalde .

Birgun okul cikisi liselier gibi takila takila cikiyorduk , arkadasa saka yapip sirtina atlayayim derken bu bahsettigim demir izgaraya dustum , metal iki parcadan oluuyordu ve bir kismi ayrilip diger tarafa kaymiştı . Ayagim zink diye oraya girdi , dizime kadar oraya gomuldum , tum bacagim kanlar icinde kalmisti .

Hayatimda o kadar aci cektigimi hatirlamiyorum . Cocuklar koluma girip tasimisti .

Suan diz kapagimin altında , katilaşmış hamur gibi bir madde var ( ayni gun doktora gitmistim ) Bastirdiginda bir kac santim ice gomulup , bılk diye atiyor yine 😄

Doktor bilmem ne iltahapli odemi oluşmuş gecmezse ameliyat etmemiz gerekecek , enjektorlerle orayi bosaltmaliyiz filan demisti .

Not ; Hala o kitleyle yasiyorum , suan 20 yasindayim ve universite ogrencisiyim -6 yil gecmis resmen 😄

• sebebi dengesiz hareketler.ben de kayak yaparken yirtmistim 4sene once.
    diz ekleminin yapabileceginden fazla torsiyon(donme) hareketi yaparsaniz butun bir vucudun donme momenti bu bagi kolayca kopariyor.
    tabi etrafindaki kaslarin guclendirme egzersozlerini tam olarak yaparsan geri donebiliyor.

spor hekimi hoca derste baglari kopup ameliyat olmayan ve sadece kaslarini guclendirerek futbola donen bir hastasindan bahsetmisti.

• Erken dönmesşne gerek yok tamamen sağlam olduğunda uygun antremanlara başlar.
  • Aman dikkat edin çok kötüdür iyileşmesi. Sporcu olmayanlarda daha da zorlu olur iyileşmesi.iki yıl önce art arda menüsküs ve öçb ameliyatı olmuş biri olarak söylüyorum, dizinizde hafif ağrı,kütürdeme,merdiven inip çıkarken de sesler çıkarıyorsa ve ağrıyorsa menüsküs olma ihtimali yüksek hemen ortapediye gidip mr çektirin. menüsküs'te ameliyat şart değil ama benim gibi dizinde menüsküs olduğunu bile bile 1 sene köpek gibi futbol oynarsanız eninde sonunda o diz öçb'yi de yırtıp kitlenip kalıyor.
  • neler varmış arkadaş ben en az 200-300 arası maç etmişimdir tırnak batması oldu sadece ama geçmiş olsun

şimdi şöyle düşündüm bir ip var sağlam, bunu kopartıp yapıştırdığınızda ilk zamanki kadar sağlam olmaz sanırım bu bağ sakatlıklarıda böyle birşey..

• Ben de 5 sene önce kayak yaparken yırttım. Benden ağır bir arkadaş kayak takımını tavsiye etmişti. Ağırlık ayarını yapamayınca kayak ayaktan çıkmadı ve dizimi sakatladım.
    Ameliyata bir türlü fırsatım olmadı.
    Düzenli ağırlık çalışıyorum ve vücut ağırlığımın 2.5-3 katı kadar ağır squat yapıyorum, daha da ağır leg press giriyorum. Sıkıntı çıkarmıyor. Ancak futbol-kayak gibi sakatlık çıkarabilecek sporlardan kaçınıyorum. Sakatlandığımdan beri hiç top oynamadım.
    Kasları ne kadar güçlendirirsen o kadar az etkiliyor. İlaveten kaslar ne kadar güçlüyse ameliyat ve sonrasındaki gelişim daha hızlı oluyor. Dizi sakatlandı diye spor yapmayanlar büyük hata ederler. Belki gelecek kış ameliyat olabilirim. Hayırlısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheMarjinaLs

Hayatınızda duyup okuyacagınız en saçma , yaşadığım kazayı anlatayım sizlere

Lise 1 ilk donemleriydi , okulumuzun önünde demir ızgaralar ile gecen dogalgaz hattının usti kapaliydi . Normalde araliklar o kadar geniş ki ayagin giriyor normalde .

Birgun okul cikisi liselier gibi takila takila cikiyorduk , arkadasa saka yapip sirtina atlayayim derken bu bahsettigim demir izgaraya dustum , metal iki parcadan oluuyordu ve bir kismi ayrilip diger tarafa kaymiştı . Ayagim zink diye oraya girdi , dizime kadar oraya gomuldum , tum bacagim kanlar icinde kalmisti .

Hayatimda o kadar aci cektigimi hatirlamiyorum . Cocuklar koluma girip tasimisti .

Suan diz kapagimin altında , katilaşmış hamur gibi bir madde var ( ayni gun doktora gitmistim ) Bastirdiginda bir kac santim ice gomulup , bılk diye atiyor yine 😄

Doktor bilmem ne iltahapli odemi oluşmuş gecmezse ameliyat etmemiz gerekecek , enjektorlerle orayi bosaltmaliyiz filan demisti .

Not ; Hala o kitleyle yasiyorum , suan 20 yasindayim ve universite ogrencisiyim -6 yil gecmis resmen 😄

7 ay evvel halısaha da 10 cm topa yükselip, yere düşünce bende çarpraz bağları koparmıştım. Daha ameliyat olmadım. Buda böyle bi anımdır işte.
  • Futbolu bırakmama neden olan sakatlık... Bununla birlikte menüsküste parçalanmıştı iki ameliyat oldum. Gerçekten zorlu ve sabır isteyen bi iyileşme süreci var tedavi sürecinden sonra artık spor yapmak bi kenara yürürken bile yeniden olacak mı diye korkuyorsunuz özgüven eksikliği ortaya çıkıyor...yani psikolojik olarak da büyük etkisi oluyor,Allah kimsenin başına vermesin

• O zaman küçük bir bilgi de ben vereyim. İç dış fark etmeden yan bağların kopması güçlü futbolcularda (sporcularda) görülüyor. Bunun sebebi ise o futbolcuların (sporcuların) yere herkesten daha sağlam basıp yan bağlara daha fazla baskı uygulamasından dolayı.

Spor akademisi okuyorum. Futbolcuların ameliyatlarına epey giren ve anatomi hocam olan Prof.Dr. KUT SARPYENER'e tekrardan teşekkürler.

Ayrıca özgüven ve korkaklık olayı bütün sakatlıklarda oluyor. Kişilik olarak duygusal kişilerde oluyor bu durum. 2006 yılında transfer olmadan 4-5 gün önce, maç sırasında kavalımı ve bileğimi aynı anda kırdım. 2.5-3 sene psikolojik olarak müdahale edemiyordum toplara.
  • Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama Nba'de forma giyen Dejuan Blair'in her iki dizinde de çapraz bağları yok. Quadriceps ve Hamstring kaslarını güçlendirerek o seviyede basketbol oynuyor

Bu arada bağlarını koparanlarda o anda dizden çok yüksek bir ses çıkıyormuş.
  •  ACL (Ön Çapraz Bağ) Sakatlıkları
  • hocam 4 ay değnek nedir ya ben 2. ayda düz koşu bisiklete başladım sanırım verilen egzersizleri yapmadınız
  • Benim başima 2 3 sefer geldi 1 i çok agır oldu 2 yıl geçmesine rağmen bazen acır
    En son ve en agıri 3 yıl önce başıma geldi mr falan çekildik sonuç cidden çok agirdi
    -Kaval kemiği catlamis
    -lifler kopmuş
    -kas dokusu zorlanmis ( yırtılmista olabilir )
    -ve en önemlisi capraz bağ sakatlığı

Cidden çok kötü bir duygu allah kimseye göstermesin

• Rose görünce insan üzülüyor tam kariyer çıkışı yapmışsın bu nalet sakatlık.
  • Bundan 5 sene önce halı sahada sağ bacak ön çapraz bağları kopardım.Bu arada da menisküsü zedeledim.

İşin ilginci 1 hafta yürüyemedikten sonra herhangi bir tedavi olmaksızın yürümeye,bacağa fazla yük vermeden koşmaya(tamamen parmak ucunda) devam edebiliyordum.
    Hatta kopuk bağlarla halı sahada oynamaya da devam ettim.Daha sonra aynı olay bir kez daha gerçekleşince yürüyemez oldum.Çocukluk dönemi cahilliği işte şimdi olsa oynar mısın ? İmkanı yok.

Bacaktan 2 tüp kan çektiler anca açıldı vs.
    Sonra uzmana gittim.Adam dedi ameliyat olmazsan 30'undan sonra kireçlenme başlar.Söylediğine göre doktorlar aralarında buna halı saha sakatlığı diyormuş.Ne kadar yerseniz artık.

3 sene önce ameliyatı oldum.1 ay iki değnekle,2 hafta tek değnekle,sonraki 1 ayda da bacağa fazla yük vermeden yürüyerek atlattık.

Bugün hala halı sahalardayım.
    Bu sakatlık olmasaydı bugün hala futbolcu olmaya çalışıyor olabilirdim.İyi ki de olmuş.
    Gerçekten bir kapı kapanıyor,bir başka kapı açılıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.