Şimdi Ara

ön çapraz bağ ameliyatı oldum:(((

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
2
Favori
84.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arakadaşlar halı sahada tarifsiz acıyla kopan ön çapraz bağım 2 hafta önce başarılıbir opersayonla yeniden oluşturuldu.
    bu konuda korkusu olan veya ne yapması gerektiğini bilmeyen arkadaşlar varsa herkese yardımcı olmaya çalışırım
    selamlar saygılar..

• Arkadaşlar herkese merhaba, 4 ay önce çapraz bağını koparmış ve 6 hafta önce de ameliyatını olmuş birisi olarak sizlere çapraz bağ yaralanmalarıyla ilgili tüm yaşadıklarımı anlatmak istedim. Çünkü ameliyat öncesinde ve sonrasında bu ve diğer forumlardaki yorumlar çok aydınlatıcı ve de yön gösterici olmuştur. Umarım benim tecrübelerimde okuyan arkadaşlara faydası olur diyerek hikayeme başlayayım.
    Olay 4 ay önce klişe bir kelime olacak ama halı saha maçında meydana geldi:) bu arada 32 yaşındayım, her hafta halı saha maçım vardır. Yaş icabı oynadıklarımızda orta yaş ve üzeri olduğundan bizim maçlarımız öyle kıran kırana geçmez maksat ter atmak ve sosyalleşmek bir nevi ama sonuçta spor.
    Tüm arkadaşların yorumlarını okuduğumda ve internette de uzunca araştırmalarım sonucu genel olarak çapraz bağlarımız ‘ani durma’ sonucu kopuyor ya da yaralanıyor. Az olasılıkla da havaya zıplayıp dengesiz düşme ya da darbe sonucu sakatlanıyoruz.
    Benim olayımda geneli bozmadı. Buradaki ani durma olayı koşarken birden durmak değil tabikide bu olayı istesekte yapamayız. Koşarken ayağımızın halıya takılması, şut çekerken yere vurmamız, kafa topuna koşarak zıpladıktan sonra yere düşme anında ya da bir bacak boyu önümüzdeki topa vurmak için ayağımızı son bir hamleyle uzatıp topa burun ile vurduktan sonra ayak tabanının yere yapışık bir vaziyette tüm frenlemeyi dizin yapması sonucu başımıza gelmedik kalmıyor benimde son olayı anlattığım şekilde son golümü attım ve pozisyon sonrası ince bir sızı hissettim dizimde biraz durup ovaladım ve ağrısı geçti.(bu olay sırasında ÖÇB yırtıldı). Olaydan 2 dk sonra rakibe savunma yaparken, savunma pozisyonunda dizlerim hafif kırık sabit dururken sağa doğru hamle yaptım ve dizim birden burkuldu ve ‘PAT-ÇAT-KÜT’ artık adını siz koyun bir ses duydum ve anında yere düştüm. Hemen dizimi tuttum bir yanma hissettim ovalıyorum dizimi bir taraftan, bir taraftan da ne olduğunu anlamaya çalışıyorum ilk etapta ben ayağım kırıldı sandım çünkü daha önce her insan gibi benimde hiç dizim dönmedi nasıl bişeydir hiç tecrübem yok açıkçası, bildiğimiz ayak bileği burkulması gibi bir histi ama anında yerde buluyorsunuz haliyle kendinizi. 1-2 dakika yerde kaldıktan sonra arkadaşların yardımıyla ayağa kalktım, üzerine basıyor ağrı ya da başka bir şey hissetmiyordum. Dizimi büküyorum gerdiriyorum hiçbir sıkıntı yoktu. Kendi sahama kadar hafif tempoda koştum. Biraz hareket yaptırdım hatta hafif 1-2 pas da verdim. Defansa geçtim bu arada ve bi top geldi ve hızlı bir refleksle yönelince baktım diz gidiyor . yani aynı burkulma olacak gibi hissettim kendimi ve hiç beklemeden oyundan çıktım. Hastane yakındı, hemen hastaneye gittim acil bilirsiniz hemen röntgen çekildi, kırık çıkık yok, havada tutup buz uygulayın denildi. O gece tabi diz hafiften şişmeye başladı. Buz ve yüksekte tuttum ve sabahında hemen doktora bile gitmeden MR çektirmeye gittim.(bu arada diziniz şişmişse boşu boşuna para verip MR çektirmeyin MR da bol bol beyaz bölge çıkıyor kesin sonuç alınamıyor yani) Çektirdim MR ımı 2-3 saat sonra sonuçlarını aldım. İlk MR ımda ÖÇB ımda kısmı yırtık yazıyordu. Sonra doktora çıktım. Doktor tabi özel hastaneler bildiğiniz gibi para tuzağı yerler olduğundan, oranın MR ı iyi değil bizimkinde çekinin ben bundan bişey anlamadım dedi:S tamam dedik hemen orada da çektirdik onun da sonucu çıktı hemen Allahtan. Baktı önce doktor sonra aldı bi muayene etti, dedi menisküsün yırtılmış 15 gün sonra tekrar gel ödem indikten sonra bir MR daha çekip emin olalım dedi ve ağrı kesici yazıp gönderdi. 5 gün rapor aldım. Bu sürede dizimdeki durum ise, dizimi 10-15 derece kırık bir vaziyette topallıyarak yürüyebiliyordum, işim devamlı araba kullanmak olduğundan araba kullanabiliyordum. 15 gün dolduktan sonra tekrar doktorun yanına gittim, bu arada MR ın uzman doktor tarafından yazılı raporu da çıkmıştı, onu da alarak gittim yanına. Baktı ve dediği yine aynısıydı menisküsün yırtık istersen burada hemen artroskopiye alalım ve orayı dikelim falan dedi, bu arada bu MR ımın yazılı raporun da ÖÇB nın devamlılığı gözlenemedi yani kopuk yazıyordu. Ben ısrarla onu sordum doktor bey kopuk mu diye ‘ hee dur bi de çapraz bağını muayene edeyim’ dedi:S şaşırdım 3 kez gidiyorum doktora ve yeni aklına geliyor daha kötüsü muayenesini yaptı ve hayır ÖÇB sağlam dedi. ben de teşekkür ettim araştırıp ona göre geleceğimi söyledim kendisine.
    Bu sürede tabi psikolojik olarak bitik durumdaydım, yani daha önce İsmini 1-2 defa duyduğum ÖÇB ım kopmuş olabilir miydi, neden bu başıma geldi, ne olacak, ne zaman olacak, neden ben vsvs kafanızda binlerce soru. Her gün araştırıyorum okuyorum testler yapıyorum kendimce kendime vs. ve olaydan 4 hafta geçtiğinde bir tanıdık vasıtasıyla bir profesör bulduk. Hemen yeni MR çektirdim CD im ve raporumla beraber gittim. Baktı etti, hemen muayenesinde Lachman Testini yaptı. ( 1aydır ÖÇB ile ilgili onlarca video izlemişim, her testi öğrenmişim her şeyi biliyorum kendimce yani o derecedeyim) ve hissediyormusun dizin oynuyor dedi. ben de hayır hocam hissetmiyorum dedim. bana ‘yürürken dizin çıkacak gibi oluyor mu’ dedi ben de ‘hayır’ dedim. çünkü gerçekten de dizim çıkacak gibi olmuyordu veya boşlukta gibi de hissetmiyordum. Evet Lachman Testini yaparken bir boşluk vardı gözle görülüyordu. Sonuç itibariyle hoca ‘Kasların kuvvetli olduğundan, o boşalma hissini hissetmeyebilirsin. MR sonuçlarına ve muayeneye göre bağın kopmuş’ dedi. Tabi o an tam yıkıldım, soru işaretleriyle dolu 4 haftanın bittiğine sevinmeliydim aslında ama sonu kötü bir haberdi sonuçta.. hoca 1 ay sonrasına, ameliyat için randevu verdi. Bu süre zarfında üst bacak kasımı (quadriceps) çalıştırmamı, bunu da Leg Extension aletiyle dizime yük verdirmeden yapmamı söyledi. Tabi ilk doktorun farklı yorumundan ve tam emin olmak için de ben bir uzman doktora daha gittim bu süre zarfında o doktorda aynılarını söyledi ve ilave etti. Operasyon için 1 ay beklemenin bir anlamı yok dedi. evet bacak kasını kuvvetlendirmen iyi bir şey ama operasyon sonrası zaten eriyecek o kasın ve bir anlamının olmadığını söyledi. O doktorun 1 ay sonraya randevu vermesi tamamen onun randevu defterinin dolu olmasındandır dedi… o doktorunda yorumlarını aldıktan sonra ben kasımı kuvvetlendirdim. Bu arada kas kuvvetlendikçe kendimi daha rahat hissettim yürümem düzeldi çok az bir belirti vardı o da dikkatli bakılınca anlaşılıyordu.
    Ameliyattan 3 gün önce doktoruma göründüm. Kendisine tabiki de iyileşme sürecini sordum hemen . bana 6 hafta üzerine basmayacaksın dedi:S dedim çalışıyorum özel sektörde 6 hafta çok uzun bir süre. Araba kullanamaz mıyım 3-4hafta sonra dedim. Belki kullanabilirsin ama çok riskli dedi. bu 6 haftanın sebebini anlattı bana. Alt ve üst kemiklerde açılan deliklerin 6 haftada kapandığını bu sürede de vücutta eriyen vidalarında eridiğini belirtti. Bu süre zarfındaki zorlamaların sakıncalı olabileceğini söyledi.ve ameliyat günüm geldi. Ben genel anestezi olmak istediğimi söyledim ve genel anestezi oldum. Anestezide şu var arkadaşlar genç hastalarda Spinal anestezide, anestezi sonrası omirilik sıvısındaki artıştan dolayı beyinciğe bir basınç oluyor. Bu basınçta tahmin ettiğiniz gibi şiddetli baş ağrılarına sebep oluyor. Bunu önlemek için anestezi sonrası kahve içilmesi tavsiye ediliyor ve boynun dik durması öneriliyor. Ama araştırmalarıma göre spinal olan hastaların %90 ı baş ağrısından şikayetçi. Bende baş ağrısının nasıl bir şey olduğunu migrenden tecrübe ettiğimden dolayı, Ortopedi doktoruma ameliyat sonrası dizim çok ağrır mı dedim o da ağrıyacak tabi dedi. sonuçta bende başım mı ağrısın dizim mi ağrısın dan dizimin ağrımasını seçtim. Bu arada pişman da değilim Ameliyathanede 2 asistanı hatırlıyorum en son geldiler iki asistan da Lachman Testini yaptılar onlarda pozitif dediler ve gittiler. Ve titreyerek uyandığımı hatırlıyorum 1 saat 15 dk sonra. Bir taraftan üşümekten titriyorum bir taraftan dizimde inanılmaz bir ağrı… anlatılmaz yaşanır diyim..ve titredikçe kasılıyorsunuz kasıldıkça daha da ağrıyor böyle bir kısır döngü yani. Hemen kalçadan bir ağrı kesici biraz hafifledi. Ameliyatım sabah 10 da bitmişti. O gece hastanede kaldım gün boyu ağrılarım çok oldu 2-3 saatte bir ağrı kesici aldım biraz da olsa hafifletiyordu ama asla geçmiyordu. Doktorlar akşam vizitine geldiler orada ilk bilgileri aldım. Her şeyi sordum kendilerine. Hamstring tendon kullandıklarını ve operasyonun iyi geçtiğini söylediler. 6 hafta üzerine basmayacağımı ve quadriceps kasımı kullanmayacağımı öğütleyip yarın taburcu olabilirsiniz dediler.
    Ertesi gün evime çıktım. Dizim sargı bezliydi ve 3 hafta sonra dikişlerimin alınacağını söylediler. İlk bir hafta zorluydu. Dizimi hiç bükmedim. 1 haftanın sonunda doktoruma telefonla ulaştım ne yapayım ya da ne yapmayayım diye . yanlış bişey yapmaktan ister istemez korkuyorsunuz. Bana 10 günün sonun da dizimi 90 dereceye kadar bükmemi ,yoksa zorlanacağımı söyledi. 10 günün sonunda zorluk çekmeden 90-100-110 dereceleri bulabiliyordum daha fazlasını sargı bezleri engelliyordu. 3.haftamda dikişler için gittim doktoruma. Dikişlerimi aldırdım muayenemi de oldum. Hocam Lachman Testi yaptı ok dedi. sargı bezlerin yok bük bakalım dedi, epey büktüm dizimi 120 dereceye kadar, güzel dedi bu şekilde devam 6.haftanın sonunda artık sonlara kadar bükülmelisin ve kademeli olarak arttır dedi. ben fizik tedaviyi sordum, başlayalım artık diye. Şuanda gerek yok dedi 6 hafta sonunda başlarız dedi. üzerine basmamaya dikkat et dedi ve gönderdi. Bu süre zarfında kendi başıma yaptığım hareketler; yatakta otururken topuğum yataktan kalkmayacak şekilde dizimi bükmek, diz tam ekstansiyonda iken yukarı kaldırmak ve patella kemiğini sağa sola elimle oynatmaktı.
    Şuanda 6 haftam doldu arkadaşlar 2-3 gün sonra doktorumun yanına gideceğim. Kendimi nasıl hissettiğime gelince 4.haftadan sonra dizimi çok rahat hareket ettirebildim. Hatta o kadar ki kalkıp yürüyebilecek gibi bile hissediyordum kendimi. Şimdi bile koltuk değneklerini almaya üşeniyorum üzerine basıp gidebilecek gibi hissediyorum kendimi.
    Arkadaşlar internette daha önce de belirttiğim gibi çok araştırma yaptım(6 hafta iş yok güç yok ). 2 tane uzmanlık bitirme tezini ÖÇB yaralanmaları üzerine yapan doktorun tezlerini okudum. Yabancı kaynaklardan operasyonları ve teknikleri inceledim. Kişisel vardığım sonuç şu.
    Kimi doktor ameliyattan 4saat sonra üzerine bastırırken, kimileri de benim doktorum gibi 6 hafta gibi uzun bir süre üzerine bastırtmıyor. Kimi doktor ertesi gün agresif fizik tedavilere başlarken kimisi kımıldatmıyor bile vsvs. Anlayacağınız herkesin bir yoğurt yiyiş tarzı var. Tabiki de ameliyatlarda menisküse ve kıkırdak dokuya müdahale yapılıp yapılmadığına göre de iyileşme süreci ve yapmamız gerekenler değişebiliyor.
    Bu süreçte araştırmalarıma ve kendi gözlemlerime göre, buradaki arkadaşlar fleksiyona çok önem veriyorlar. Açılı dizlikler kullanarak 1hafta=90 derece, 3 hafta=120 derece vs vs. bu diz öyle ya da böyle kapanacaktır arkadaşlar. Ama sancılı ama sancısız kafanıza takmayın. Ve 10-20 derece fleksiyon kaybı da sizi normal yaşantınızda etkilemeyecektir bile (profesyonel sporcu değilseniz) kaldıki doktorlarda 10 derece fleksiyon kaybını normal olarak görmektedirler. Burada benim üzerinde çok durduğum ekstansiyon. Bitirme tezinde de belirttiği gibi doktorun ilk 10 günde dizin tam ekstansiyona getirilmesi gerektiğini yazmış. İleride bunun olmasında çok zorlanılacağına değinmiş ve eklemiş Ekstansiyondaki 5 derecelik kaybın üst bacak kaslarında(quadriceps) güç kaybına neden olduğunu gözlemlemişler. Çapraz bağımın kopmasından 1 ay sonra quadriceps kaslarımı kuvvetlendirmek için spor salonuna gittiğimde sakat olan bacağımın çapı ile sağlam olan bacağımın çapı arasında 2 cm fark vardı. Sebebi bu 1 ay içerinde dizimi 5-10 derece fleksiyonda kullanmamdı. (hafif topallama diyelim).
    O sebepten tam ekstansiyona ilk günden çok önem verdim. Şuan da bile hissediyorum 2-3 derece daha pay olduğunu. En güzel referans diğer diziniz oluyor böyle durumlarda tabi. Buna çok dikkat etmenizi öneririm arkadaşlar.
    Yazdıklarımın Çok uzun olduğunu biliyorum ama başına gelen arkadaşlarımın bir çırpıda sıkılmadan okuyacaklarını düşünüyorum. Umarım faydalı olmuştur veya ileride okuyacaklar için faydalı olacaktır.
    Sorularınız olursa yanıtlamaya da çalışırım. Herkese geçmiş olsun…
  • bu ön çapraz bag tam olarak nerede ve nasil bi hareket yaptınız da koptu bu arada geçmis olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük ihtimal antrenmansız olduğunuz halde çıktınız sahaya ve tam ısınamadınız.Ani bir dönüş ya da hareket yaptıysanız bu şekilde meydana gelmiştir.Geçmiş olsun Allah yaşatmasın bir daha.

Bu tür spor yaralanmaları ciddidir arkadaşlar özellikle diz kısmında meydana gelenler.Diziniz de dönebilir,bağınız da yırtılabilir,menisküs de yırtılabilir.O yüzden herhangi bir spora girerken özellikle bacaklarınızı birkaç egzersizle ısıtın ve spora başladıktan hemen sonra yırtıcı olmayın,temponuzu yavaş yavaş yükseltin.Zaten iyi bir streching yapmıyorsunuz bir de spora hızlı girince bu tür sıkıntılar çıkar.
  • arkadaşlar ben 32 yaşındayım bu yaşıma kadar turnuvasıdır, halı sahasıdır, hepsinde bil fiil önde olan bir adamdım.en azından haftada 2 halı saha maçı yapardım. yani vücüdüma güvenim tamdı. taştan sanırdım vücüdümü:(

ama malesef bir sene önce halı sahada top oynarken gene son sürat koşuyordum boş alanda pas alacam güya o hızla koşarken sol ayağımın ucunun halıya takılmasıyla
    ayağımın halıda kaldığını diziminde hiç ona aldırmadan devam ettiğini gördüm:) ve malum olay dizim dan patlama sesimi desem pattt sesimi desem öyle bir ses çıktıkı onunla birlikte yuvarlanmam ve tarifimümkün olmayan bir acı hissettim zaten kopmalarda ilk iki dakika acıdan baygınlık geçirirmiş bünye bende de aynısı oldu. ben ilk önce kırıldı sandım o sese nerden bileyim çapraz bağ kopmasıymış. maçı izleyen arkadaşlar düşününün dizimin sesini duymuşlar zerre abartmıyyorum arkadaşlar. neyse ambulans filan çağıralım derken yavaş yavaş ağrının geçtiğini hisseettim ama kırık olsaydıdedim kesinlikle alçıya kadar ağrısı devam ediyormuş o o yüzden o gün arkadaşların yardımıyla eve gittim eşimde zaten bir güzel haşladı beni:) sabah hastaneye gittik ama ne zorluklarla .neyse hastane doktoru mr çekti 3 gün sonra mr baktı malesef burası türkiye bende sakat haldeyim hala bu arada. küçük bir ilçedeydim ozaman doktor mr baktı melhem verdi sar dedi buz dedi meniskus olabilir dedi arda hemşireye kur yaptı şaçmaladı gönderdi beni ama ben hala ön çapraz bağ yırtık bilmiyorum. neyse halısahaları brakmak zorunda kaldım altı ayda vücütyavaş yavaş kendini topladı artık wc ye filan oturabiliyordum ardından büyükşehire taşındık 1 sene geçmişti ayağımı iyi hissetmeye başlamıştım ağrılar ve ayağın birden boşa gelmesi gibi durumlar oluyordu ama umursamadım. ama genede korkuyordum. bir gün gene halı saha şeytanı beni dürtü eşimin gitme feryatları arasında ve arkadaşların gazıylada bir sene sonra ilk defa hızlı forvet halı sahaya çıktı ve basit bir dizlikle güya yavaştan defansa başladım oyuna biraz ısındımda aslında ama baktım bomba gibiyim gene gaza
    geldim forvete koşarken 3-4 kişi çalımladım derken birde ne olduğunu anlamadan yine aynı ses ve göz kararmasıyla tarimi mümkün olmayan bir acıyla yuvarlandım ve artık herşeyi anlamıştım. aynı hata tekrar vukubuldu vücüdümda. neyse eve gitmemi anlatmıyorum:) büyükşehirde 4 doktora gösterdim mr aralarında birisi futbol külüp doktoruydu üstelik. neyse gene birsalak doktor hariç diğer üçüde ön çapraz bağın koptuğunu ve kesin ameliyat olmamı önerdiler yaşım genç olduğu için toplarsın dediler.
    neyse en sonunda bir çok kişiye sorak devlet üniversitesi araştırma hastanesi bölümünde bir profersöre ameliyat oldum. sağolsun ameliyatımın çok iyi geçtiğini söyledi ve ön çapraz bağlarımın tamamen yok olmuş olduğu ve kaval kemiğinin üst tarfından alınan yedek tendondan yeniden ön çapraz bağoluşturduklarını söyledi.

hikayem böyle işte yani söylemek istediğim bu sakatlıkta kesinlikle 4-5 kaç doktoragösteriyorsNIZ hepsine gösterin hocanızı iyi seçin doktorların bu konudaki geçmişlerini araştırın yoksa salak bir doktor sadece kapalı ameliyat ile 15 dakikakda aaaa meniskusun yırtılmış hemen tamir edelim benim işim sadece 15 dakikadir. diyebilir boşuna dizininizi kevgire döndermeyin benim ameliyat 3,5 saat sürdü bu arada:)

birde son not sakın ha sakınn ısınmadan halı sahaya gitmeyin bir kardeş tavsiyesi.vücüdünüza güvenmeyin benim gibi. selamlar...

•  ön çapraz bağ ameliyatı oldum:(((

occupant arkadaşım ön çapraz bağ ve arka çapraz bağ resimdede gözüktüğü üzere yanyanalardır.herhangi biririnin kopması kaderdir:( dizi tutan ve bizden bağımsız hareket etmemesini sağlayan sadece bu iki sert tendondur.düşünün birisi koparsa tamam hayatınıza devam edersinizsizi öldürmez ama hep dizinizi boşllukta hissedersiniz koşamasıınız ve spor asla yapamazsınız.
  • Ben de 7 yıl amatör 1 yıl profesyonel futbol oynadım hocam.Şuan bölgesel amatörde devam ediyorum.Amatörde oynarken arada halı saha yapardık takım arkadaşlarıyla orda bile ısınmadan girmezdik %100 hazır olduğumuz halde.Hatta ufak tefek çekmeler,lif kopmaları da olurdu.Siz yine haftada 2 defa falan halı saha yapıyormuşsunuz ona rağmen şanssız bi kaza geçirmişsiniz.Bir de sporla alakası olmayan,kilolu vs.arkadaşları halı sahaya davet ediyorlar onlar da kendilerini ezdirmemek için falan biraz dengesiz hareketler yapıyorlar buradan onlara da sesleniyorum hayatınıza kast edersiniz.Vücut yapısı uygun olmayan oynamasın şu oyunu.Vücuda komple zarar çünkü.Tekrar geçmiş olsun.
  • Dogru hocam kilolu larin bir koparsa hayatlari zehir olur. Allah bu ameliyata kimseyi mecbur birakmasin.benim hayatta en zevk aldığı sey hali saha ve futboldu.inanin iki hafta oldu ameliyat. Acidan tvda mac bile izlemedim:) ama benim duamda topu görünce tekrar bozulacak biliyorum:)

Gecmis olsun dilek leriniz icin tekrar tskler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende 8 yillik basketbolcuyum. Gecen sene sinavlar dolayisiyla biraktim ve yaklasik 7 ay spor yapmadim. Gecenlerde seytan durttu ve salak gibi isinmadan cikip basketbol oynamaya basladim. Rakip dondugum yere bacagini soktu ve ters bastim. Tik diye bir ses duydum. Kendimi yere biraktim. Ama dediginiz gibi inanilmaz bir aci olmadi. 2 dk yerde dinlendim ve seke seke eve dondum. O gun acile gittik hafifte olsa yere basabiliyordum, rontgen cektirdi ve bir sey yok dedi. Salak doktor mr falan cekmedi zaten cok kotu bir hastahaneydi. 2 gundur evde ayagimi dikip buz tedavisi yapiyorum. Diz kapaginin ust bolgesi komple sisti. Ayagimi yere hic basmiyorum, riske atmiyorum. Birazdan fatih medikal parka gidecegiz mr cekecekler muhtemelen. Orda bir baktiracagiz. Randevu aldigim doktor yardimci docentti sanirim. Carsamba gunu icinde bezm-i alemden randevu aldim. Ordada unvani olmayan normal bir doktordan anca randevu alabildim uzmanlar doluydu. Baska tavsiyeniz var midir? Ne yapmaliym bu raddeden sonra. Doktor tavsiyesi varmi avrupa yakasinda?

Abimin daha once 2 defa kopmus, tam benim yasimda ayni dizden. Oda deneyimli biraz, lachman testi uyguladi kopmamis gibi dedi ama kesinlikle mr cektirmelisin dedi. Onerilerinizi bekliyorum.

• Brscngz kardesim senin anlattigin olaya gore capraz bagin kopmamis gibi. Çünkü capraz bag kopmalarinda dizin icinden cat pat böyle nasil desemresmen halat kopmasi gibi bir ses le birlikte yaklasik bes alti dakika süren muazzam bir agri olur. Yasayan tum arkadaşlar bilirler bu olayı.

Simdi seen dizini bukup yer sofrasinda oturabiliyorrmusun bu onemli.

Ama sende dedigine gore belki meniskuslerinde yirtik olmuş olabilir onun tedavisi kolay. Sen genede bir mr sonuclarina baktir dediğim gibi iki uc doktora okut. Bizide haberdar et. Tekrardan gecmis olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: stranger02

Brscngz kardesim senin anlattigin olaya gore capraz bagin kopmamis gibi. Çünkü capraz bag kopmalarinda dizin icinden cat pat böyle nasil desemresmen halat kopmasi gibi bir ses le birlikte yaklasik bes alti dakika süren muazzam bir agri olur. Yasayan tum arkadaşlar bilirler bu olayı.

Simdi seen dizini bukup yer sofrasinda oturabiliyorrmusun bu onemli.

Ama sende dedigine gore belki meniskuslerinde yirtik olmuş olabilir onun tedavisi kolay. Sen genede bir mr sonuclarina baktir dediğim gibi iki uc doktora okut. Bizide haberdar et. Tekrardan gecmis olsun

yok hocam o kadar bükemiyorum. zaten fazla hareket ettirmiyorum ama en fazla 90 derece bükebilirim gibi. üzerine basmadan seke seke gidiyorum zaten. umarım kopmamıştır hocam bakalım.
  • Hayirlisi bakalim bir mr cektirde ona gore bak.gerci bu kopmalarda uzman bir doktor el ile bile anlıyor. Beni ameliyat eden profosör du dizimi saga buktu sola buktu yaninda ogrencileri vardi dediki bakin el ile ön capraz bagin koptugu anlasiliyor:) ben dedim hocam mr sonuclarina da getirmistim dedim ama mr a gerek yok dedi:) işin ehli böyle bir sey iste.
    Not:) bu arada mr sonuçlarımi daha önce üç uzmana gösterdim onlar ancak ekrandan koptugunu soyleyebilmislerdi:)

• quote:

Orijinalden alıntı: stranger02

Hayirlisi bakalim bir mr cektirde ona gore bak.gerci bu kopmalarda uzman bir doktor el ile bile anlıyor. Beni ameliyat eden profosör du dizimi saga buktu sola buktu yaninda ogrencileri vardi dediki bakin el ile ön capraz bagin koptugu anlasiliyor:) ben dedim hocam mr sonuclarina da getirmistim dedim ama mr a gerek yok dedi:) işin ehli böyle bir sey iste.
    Not:) bu arada mr sonuçlarımi daha önce üç uzmana gösterdim onlar ancak ekrandan koptugunu soyleyebilmislerdi:)

Istanbuldaysaniz profesorun adini alabilir miyim? Cunku suan hic tanimadigim bir doktora gidiyorum ne oldugu belli degil

• Hocam ben ist degilim. ben elazig üniversite hastanesinde oldum elazig malatya buradaki doktorlara gosterdim

• sarper çetinkayaya gidebilirsin ama acıbademde.özel sağlık sigortan varsa ona görün.öçb ameliyatı 3 şekilde oluyor.kadavradan ,ön kaval kemiğinden ve baldırdan alınan kaslarla yapılıyor.bende baldırdan alınan kasla yapıldı.en iyisi o oluyormuş dr.um öyle söyledi.ön kavaldan alınanların daha çabuk kopma riski varmış.ama tecrübe ile sabittir arka baldırdan alınanda ne yazık ki baldırda güç kaybı oluyor.(yüzde 5-10 civarında.)öçb ameliyatı olanlar asıl herşey ameliyattan sonra iyi bir fizik tedaviyle herşeyin üstesinden gelirsiniz.herkese geçmiş olsun.
  • Dostum senin dedigin türkiyenin en iyi doktorlarından belki bir yada ikide ayrıca galatasaray kulup doktoru futbolcilari bizzat ameliyat eden adam. Ayrica özel hastane o doktorun ki mesela yaklasik 18000 masraf cikartti bana ben cok araştırma yaptim aradim sordum.

yani şunu demek istiyorum herkesin bu kadar parası olmayabilir benim gibi mesela. Ama saaglik bi derseniz paranizda coksa kesin bulun bu adami;)

• Bu arada azaxel arkadaşım ameliyatta n tam kac gun sonra koltuk degneklerini atip rahatca ekmek almaya gidebilecegiz??

• hocam iyi ameliyat ve iyi fizik tedaviyle 6 ay sonra ürkeklikten başka bir sorunun kalmaz.
  • Hocam altı aymi ciddimisiniz?? Ben bir ay sonra yurtdışına cikmam gerek yuruyemem mi o kadar sure sonra?

• karıştırdın hocam herşey eksiksiz dedim sorun olmadan 6 ay sonra herşeyi yapabilirsin.1 ay sonra yürüyebilirsin.ama spor falan yapamazsın.fiizk tedaviyi iyi yapman lazım hem ayağının güçlenmesi lazım hemde sporla uğraşacağım basket halı saha koşmak istiyorsan fizik tedavi gereklidir.
  • azazel_666 A kullanıcısına yanıt
    haa hocam korkuttun beni. ameliyatımın 20.günü ama ben hala tek koltuk değneği ile ancak evde dolaşıyorum ve sitenin bahçesine iniyorum zar zor. bu günden itibaren tam bir ay sonrada yurtdışına çıkmam lazım umarım o zamana kadar normal yürürüm ama bilemiyorum valla 20 günde daha koltukdeğneği kullanıyorsam 30 gün sonra nasıl ayaklanacam diye korkmuyor değilim yani:(((
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.