Şimdi Ara

ACİL!!!Kaza geçirdim, suç kimde. ACİL

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. 10.05.2019 cuma günü saat 22:00da bilecik hastane kavşağında bir kaza geçirdim ve eşim yaralandı. Tutanak ve fotoğraflara göre sizce kim kusurlu. Polis ikimizdede kusur buldu ama gelen aracın ana yol olduğunu bildiren bir işaret olmadığı için öncelik sağda ki aracın yani benim aracımın olması gerekiyor. Karşı sürücü çok süratli ve alkollü ehliyeti de yok. Bana 57/1a karşı tarafa 52/1a dan kural ihlali bulundu. Tutanakta etrafta bulunan tek levha hastahane levhası. Son olarak daha evraklar bugün elime geçti ve servise vermedim yani dosya açtırmadım. Ne yapmalıyım tutanak itirazı mı yoksa direk dosyayı açtırayım mı tramer tekrar değerlendirip sorunu çözer mi?
    ACİL!!!Kaza geçirdim, suç kimde. ACİLACİL!!!Kaza geçirdim, suç kimde. ACİL

• araçların plakalarını anlamadım lakin tutanakta kuzeyden güneye Bozöyük istikametine doğru giden araçta yol hakkı.

size geçiş önceliği, karşı tarafa hız kuralını ihlalden kusur vermişler.

sizin %75, karşı tarafın %25 kusur taksimi yapılmış.
  • damneed D kullanıcısına yanıt
    aksi belirtilmedikçe kavşakta yol hakkı sağdakinin değil midir?
  • Öncelikle geçmiş olsun,
    alkollü ve ehliyetsiz bir sürücü varken polisler nasıl bu şekilde işlem yapmış akıl uydurmak mümkün değil.

Önerim bu tutanağı mahkemeye vermeniz olur. Alkol ve ehliyetsizlik durumu nedeniyle büyük ihtimalle bilir kişi kusuru karşı tarafa verir.
    Bununla birlikte görselden nasıl bir kavşak olduğu anlaşılmamakta. Google maps uzantısını iletebilirseniz değerlendirme yapayım.
  • spacewolf kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler.

https://mapstreetview.com/#nwb1z_hukf2_7z.0_-2f05

Kaç gündür bu sorunu çözmeye çalışıyorum ama polis olayı ört bas edip kapatmaya çalışıyor. Aracın geldiği yolun ana yol benim çıktığım yolun tali yol olduğunu söylüyor polisler. Ama etrafta ana yol tabelası yok ki buda tutanakta yazıyor sadece hastane tabelası var diye. Anayol tabelası olmayan yerlerde herzaman geçiş üstünlüğü sağdakinde değil midir? çelişkili bir tutanak değil mi bu? itiraz etmeli miyim yoksa dosyayı böyle açtırmalı mıyım bilmiyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Besdort54 -- 15 Mayıs 2019; 13:5:48 >
  • Besdort54 B kullanıcısına yanıt
    Orta refüj ile bölünmüş kara yolu olarak geçiyor çevre yolu büyük ihtimalle, polisin çizimlerine göre söylüyorum. Aksi belirtilmedikçe değil her ikisi de aynı eşit yollar olduğu sürece sağdan gelenin geçiş üstünlüğü vardır. Dur/uyarı tabelası yok ise o mıntıkaya kim bakıyorsa tabela konusunda onlara dava açabilirsiniz sonucu ne çıkar onu avukat arkadaşlar bilir.

Ehliyetsiz yada alkollü olması kusur sonucunu değiştirmez, sadece rütin denetimde yakalanmış gibi işlem yapılır trafik cezası uygulanır, kusur dağılımı için ise olaya bakılır nasıl olduğuna dair. Diyelim ki alkollü birisi hız kuralları dahilinde şeridinde ilerlerken arkadan dikkatsiz ve hız sınırını aşıp gelen bir araç arkadan çarptığı zaman sırf önde ki alkollü diye arkadan vuran araç haklı durumu çıkmaz.

Olay yerini görmedim, maps linki olay yerini göstermiyor, polislerin çizimine göre söylüyorum eğer çizimde bir sıkıntı yok ise, adliye içerisinde yeniden kusur dağılımı tanzimi için başvursanız da sonucun değişeceğini zannetmiyorum boşuna süre ve maddi masraf yapmış olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Besdort54

çok teşekkürler.

https://mapstreetview.com/#nwb1z_hukf2_7z.0_-2f05

Kaç gündür bu sorunu çözmeye çalışıyorum ama polis olayı ört bas edip kapatmaya çalışıyor. Aracın geldiği yolun ana yol benim çıktığım yolun tali yol olduğunu söylüyor polisler. Ama etrafta ana yol tabelası yok ki buda tutanakta yazıyor sadece hastane tabelası var diye. Anayol tabelası olmayan yerlerde herzaman geçiş üstünlüğü sağdakinde değil midir? çelişkili bir tutanak değil mi bu? itiraz etmeli miyim yoksa dosyayı böyle açtırmalı mıyım bilmiyorum?
    Hocam ilettiğiniz uzantı açılmıyor. Ancak tabela olması gerekemektedir. Sokaktan , caddeye çıkarken tabela olmasa bile ana yol cadde olarak kabul edilir.
    Hem alkollü hem ehliyetsiz şekilde trafik içerisinde bulunmak yasaktır. Ankara ,Denizli ve Hatay illerinde konuyla ilgili emsal kararlar var. Dava açabilir , emsal kararları göstererek kusurun karşı tarafa verilmesini sağlayabilirsiniz. Alkol üzerinden olmasa bile ,ehliyetsiz araç kullanımı olamayacağı için sizin lehinize karar verilecektir.

• Benzer bir kaza geçirdim, %100 kusurlu sayıldım.
    Tali yoldan, refüjle ayrılmış 4 şeritli anayola sola doğru çıkarken gelen giden araç yoktu, refüjü geçtim, sol şeritten hızla gelen araca c sütunu hizasında dokundum.
    Yola girmişim zaten, geri gidemem, kavşaklarda öncelik, kavşağa girmiş olanındır ama benzer şartları taşıyan tali yol çıkışlarında bu kural es geçilmiş.
    Bizdeki bu kuralların bazıları, çok sıkıntılı, o kurallara dayanarak, hata %100 karşıda sayılacak şekilde istediğim her trafik kazasını yaratabilirim; mesela yolda yan şeritteki arabayı tam geçmeden üstüne kırarsanız, onun burnu, sizin arabanın ortası olan b sütununun arkasına denk gelir, ceza kanunu dahil her şeye göre bariz suçlu olmanıza rağmen tramer onu suçlu sayar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.