Şimdi Ara

AÇIK LİSEYE GEÇMEK İSTEYENLERİN SORULARINI CEVAPLIYORUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
103.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar bu sene ben ve arkadaş grubum üniversite hazırlığı dolayısıyla açık liseye geçtik ve gayet memnun kalıp artılarını gördük. Aklında soru işareti olan veya bilgilenmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim tabii başka mezun arkadaşlarda yardımcı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sultansari -- 28 Temmuz 2015; 21:49:28 >

• up
  • quote:

Orijinalden alıntı: sultansari

up
    up
  • quote:

Evet arkadaşlar bu sene ben ve arkadaş grubum üniversite hazırlığı dolayısıyla açık liseye geçtik ve gayet memnun kalıp artılarını gördük. Aklında soru işareti olan veya bilgilenmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim tabii başka mezun arkadaşlarda yardımcı olabilir.

artı yönleri hakkında bilgi verir misiniz, teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: YakisikliAdamGibiAdam

quote:

Evet arkadaşlar bu sene ben ve arkadaş grubum üniversite hazırlığı dolayısıyla açık liseye geçtik ve gayet memnun kalıp artılarını gördük. Aklında soru işareti olan veya bilgilenmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim tabii başka mezun arkadaşlarda yardımcı olabilir.

artı yönleri hakkında bilgi verir misiniz, teşekkürler
    Bu sene 12. sınıfa geçtim. Okul üniversiteye hazırlanmaya müsait bir altyapıda değil. Düz lisede okuyorum. Notlarım iyi. Ama okulda ki çevremde idealleri, hedefleri olan insanlar yok bu da okuldaki eğitimi disiplini düşürüyor. 11.sınıfı defter, kitap götürmeden ders görmeden dersane yardımıyla iyi bir puanla bitirdim. Bu sene yazın başından itibaren etüte başladım. Bölümüm sözel. 2 sınıf sözel var okulda ve birleştirmek istiyorlar. 45 kişilik sınıf demek ve gerçekten eğitim almak isteyen insanlar yok. Etütteki grubumla birlikte açık liseyi düşünüyoruz. Açık liseye geçersek etütte okul gibi her gün ders görücez o konuda sıkıntı yok. Ama kafamızda sorular var. Cevaplarsanız sevinirim.

1) Son sene açık liseye geçtiğimizde bir sınava girerek mezun olabiliryormuşuz galiba kredilere bağlı olarak?
    2) Mezun olduktan sonra açık lise diye herhangi bir problem olur mu?
    3) Düz liseden açık liseye geçmek mantıklı ?

Benim aklıma gelmeyenler vardır siz ne biliyorsanız aktarırsanız sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: kankaytsn

Bu sene 12. sınıfa geçtim. Okul üniversiteye hazırlanmaya müsait bir altyapıda değil. Düz lisede okuyorum. Notlarım iyi. Ama okulda ki çevremde idealleri, hedefleri olan insanlar yok bu da okuldaki eğitimi disiplini düşürüyor. 11.sınıfı defter, kitap götürmeden ders görmeden dersane yardımıyla iyi bir puanla bitirdim. Bu sene yazın başından itibaren etüte başladım. Bölümüm sözel. 2 sınıf sözel var okulda ve birleştirmek istiyorlar. 45 kişilik sınıf demek ve gerçekten eğitim almak isteyen insanlar yok. Etütteki grubumla birlikte açık liseyi düşünüyoruz. Açık liseye geçersek etütte okul gibi her gün ders görücez o konuda sıkıntı yok. Ama kafamızda sorular var. Cevaplarsanız sevinirim.

1) Son sene açık liseye geçtiğimizde bir sınava girerek mezun olabiliryormuşuz galiba kredilere bağlı olarak?
    2) Mezun olduktan sonra açık lise diye herhangi bir problem olur mu?
    3) Düz liseden açık liseye geçmek mantıklı ?

Benim aklıma gelmeyenler vardır siz ne biliyorsanız aktarırsanız sevinirim

Alıntıları Göster
    10. sınıfa gidiyordum bu sene 11. sınıfa geçeceğim
    açık liseye geçmeyi lise1den beri istiyorum
    bunun için yapmam gereken işlemleri detaylarıyla bilmek istiyorum
    özellikle de imza atmam gereken yerleri
    ayrıca son gün ne zaman?
    dönem içinde herhangi bir zaman veya 1. dönemin sonunda açık liseye geçiş yapabilir miyim?
    ayrıca ailemi ikna edebilmem için tavsiyelerde bulunabilir misiniz?
    ikna etmek için vazgeçemeyeceğim çok az şey var
    ----
    edit: anadolu lisesine gidiyorum
    düşük sayılmayacak bir puanla en başlarda girdim
    okul evime yürüyerek gidebileceğim kadar yakın
    istemeyerek gittiğim okulda notlarım zaman geçtikçe daha da düşüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Z-SABER -- 13 Ağustos 2015; 13:40:18 >

• sultansari kullanıcısına yanıt
    cevap bekliyorum
  • kankaytsn kullanıcısına yanıt
    öncelikle kardeşim bu yola başlamak yürek ister arkadaşların ve seni kutlarım.

1) son sene açık liseye geçip dersanede devam ettim bir arkadaşım vardı kendisi 10. sınıfta kalmıştı ve bizden bi sene daha fazla lisede okumuştu doğal olarak kredisi bizden çok daha fazlaydı çünkü daha fazla sınava girmişti. bir sınava girerek mezun olma olayı maalesef yok. açık liseye başlarsan iki dönemin kalmış olacak ve iki dönemin zorunlu derslerinden sorumlu tutulacaksın -zorunlu derslere kredin yetmezse seçmeli ders alman gerekecek- zorunlu dersler edebiyat, dil ve anlatım, İngilizce, sağlık ve trafik. ilk dönem 5 ikinci dönem 5 ders olmak üzere bir senede zorunlu olarak girip vermen gereken 10 dersin olacak eğer istersen ilk dönem bütün dersleri seçip ilk sınavda verebilirsin verdikten sonra kredin yeterse mezun olursun yetmezse de seçmeli derslerle takviye yaparsın. benim sana önerim birden bitirmeye çalışmaman yönünde çünkü inan bana sınavlar kolay. bütün sınavlara sınavdan bir önceki gün verdikleri kitapları 1 kere okuyup hazırlandım ve kaldığım ders yoktu. ancak İngilizce durumun ne seviyede onu bilemem ben rahatım o konuda ancak zorluk çeken çok arkadaşım oldu.

2) bu devirde artık lise diploması o kadar önem taşımadığından dolayı bi sorun olmaz ancak harp okulları düşünüyorsan en yakın dönemeçten geri dön derim açık liseye adım attığın an o sınavlar ve astsubay subaylık şansın 0.

3) düz lise olsun Anadolu olsun artık farketmiyor inan bana ankaranın en iyi lisesi Atatürk Anadolu lisesinden arkadaşlarım bile açığa geçti sorsan hazırlık okudu hepsi karşılıklı 3 cümle İngilizce konuşamazsın bile adamlarla. o yüzden iş sende bitiyor en kötü okulda okuyup dershaneye bile gitmeden 10 bin ve altında sıralama gören insanlara da şahit oldum.

sözelciymişsin açığa geçtiğin zaman etüt grubunda yine derslerini alır edersin boş zamanın aşırı derecede fazla olacak. ben ankarada milli kütüphanede çalıştım sürekli sessiz sakin bir ortam senin de ihtiyacın sürekli okuyup not çıkarmak olacak o yüzden geçeceksen bir an önce kendine öyle bir ortam bulman gerekir ama evde rahat çalışıyorsan sakın bu şansından mahrum bırakma kendini evde çalışabilmek gerçekten herkesin harcı değildir. ders kafeleri falan filan da fos hepsi önünden bile geçmeyin derim.

aklına gelen başka soruların olursa cevaplarım

• Z-SABER kullanıcısına yanıt
    11. sınıfta açığa geçmek istiyosun sanırım öyle anladım yanlışsa düzelt lütfen. 11 de açığa geçme derim bu benim şahsi fikrim çünkü 11 de seni sınav falan bağlamayacak 12de o stresi çok yakından hissedeceksin ama 11de okadar güçlü olacağını düşünmüyorum. ama gayretli olduğun belli o yüzden şunu dememde sakınca yok senin gibi biri için 11. sınıfını okulda oku ve bütün konuları eksiksiz hallet. inan bana rahatlığını 12. sınıfta ciddi anlamda hissedeceksin. 11. sınıf konularını bitirerek başlamış olarak demek 4 katlı binanın 1. katı hazır bi şekilde inşaata başlamak gibi.

aileni ikna etmek göründüğü kadar zor değil çünkü onların sana gösterdiği sert duvarın arkasında bi okadar soru işareti ve korku var o duvarı da her şeyi araştırıp açık lise hakkında tam bilgili bi şekilde karşılarına çıkmakla delebilirsin. kredi ortalama konusunda eğer 2 yıldır ortalaman 85 ve üzeri geldiyse kredi konusuna aşırı dikkat kesilebilirsin ama 70 75 falansa her şekilde o ortalaman korunacak zaten bütün derslerden kalsan dahi ağustos sonunda olan muafiyet sınavlarında bütün derslerden muaf sayılıp mezun olursun. ama ortalaman cidden yüksekse seçmelilerle falan destekleyip ek puanını da yükseltebilirisin.
    ailene okulda son sınıflara yapılan muamelelerden bahset benim kendi gördüklerim bütün son sınıfları serbest bırakırlardı hepsi batak pişti film top peşinde koşarlardı okulda çünkü 10 kişiden 9u goygoy peşinde 1 ders peşindeyse o biri de arada kaynar yani 2+2 4tür kaçarı yok. ailene bu ortamdan uzaklaşman gerektiğini kendini tamamıyla derslere odaklaman için bunun olması yönünde yönlendirmelerde bulun sürekli. en sonunda babanı karşına al otur ciddi ciddi konuş bir baba evladını hiç bir zaman ciddiye almamazlık etmez ki böyle hayati bir konuda. gerçekten tamamen araştırıp açığa hazır olduğunu hissettikleri zaman o iş olacak merak etme

benim okula seve seve gitmem mümkün değil
    en kısa zamanda kurtulmak istiyorum
    bunun için her gün derslere çalışmaya da hazırım
    okuldakilerin goygoy peşinde olduğundan açık lisede derslere daha fazla odaklanabileceğimden yıllardır bahsediyorum ama işe yaramıyor
    okul dönemi her gün evde anne ve babama boş geçen zamanı anlatıyorum
    ailemin hayatta en çok istediği şeylerden biri benim okumam
    açığa geçince okumamamdan endişeleniyorlar
    ben okumam demiyorum
    ama okumasam da ailemin abarttığı gibi açlıktan ölmem
    belki geçim sıkıntısı yaşayabilirim ama buna da katlanırım
    açık liseye geçmek için son gün ne zaman
    babamla oturup konuşmayı planlıyorum
    ama bunu en geç ne zaman yapabilirim merak ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Z-SABER

benim okula seve seve gitmem mümkün değil
    en kısa zamanda kurtulmak istiyorum
    bunun için her gün derslere çalışmaya da hazırım
    okuldakilerin goygoy peşinde olduğundan açık lisede derslere daha fazla odaklanabileceğimden yıllardır bahsediyorum ama işe yaramıyor
    okul dönemi her gün evde anne ve babama boş geçen zamanı anlatıyorum
    ailemin hayatta en çok istediği şeylerden biri benim okumam
    açığa geçince okumamamdan endişeleniyorlar
    ben okumam demiyorum
    ama okumasam da ailemin abarttığı gibi açlıktan ölmem
    belki geçim sıkıntısı yaşayabilirim ama buna da katlanırım
    açık liseye geçmek için son gün ne zaman
    babamla oturup konuşmayı planlıyorum
    ama bunu en geç ne zaman yapabilirim merak ediyorum
    Merhaba, İstanbul Kartalda oturuyorum ben..

16 yaşındayım ve 9.sınıfta iki kere üst üste kaldım hâliyle normal okuma hakkımız elimizden alınmış oluyor. Açık öğretim denen bir sistem daha var, ben buna nasıl kayıt yaptırırım? Ne gereklidir bu kayıt için?? Kaç senede bitiririm ve açık öğretimdeki bölümler hangileridir? İnternette araştırdım ancak iç açıcı pek bilgi bulamadım.. Yardımınızı bekliyorum hocam..

• quote:

öncelikle kardeşim bu yola başlamak yürek ister arkadaşların ve seni kutlarım.

1) son sene açık liseye geçip dersanede devam ettim bir arkadaşım vardı kendisi 10. sınıfta kalmıştı ve bizden bi sene daha fazla lisede okumuştu doğal olarak kredisi bizden çok daha fazlaydı çünkü daha fazla sınava girmişti. bir sınava girerek mezun olma olayı maalesef yok. açık liseye başlarsan iki dönemin kalmış olacak ve iki dönemin zorunlu derslerinden sorumlu tutulacaksın -zorunlu derslere kredin yetmezse seçmeli ders alman gerekecek- zorunlu dersler edebiyat, dil ve anlatım, İngilizce, sağlık ve trafik. ilk dönem 5 ikinci dönem 5 ders olmak üzere bir senede zorunlu olarak girip vermen gereken 10 dersin olacak eğer istersen ilk dönem bütün dersleri seçip ilk sınavda verebilirsin verdikten sonra kredin yeterse mezun olursun yetmezse de seçmeli derslerle takviye yaparsın. benim sana önerim birden bitirmeye çalışmaman yönünde çünkü inan bana sınavlar kolay. bütün sınavlara sınavdan bir önceki gün verdikleri kitapları 1 kere okuyup hazırlandım ve kaldığım ders yoktu. ancak İngilizce durumun ne seviyede onu bilemem ben rahatım o konuda ancak zorluk çeken çok arkadaşım oldu.

2) bu devirde artık lise diploması o kadar önem taşımadığından dolayı bi sorun olmaz ancak harp okulları düşünüyorsan en yakın dönemeçten geri dön derim açık liseye adım attığın an o sınavlar ve astsubay subaylık şansın 0.

3) düz lise olsun Anadolu olsun artık farketmiyor inan bana ankaranın en iyi lisesi Atatürk Anadolu lisesinden arkadaşlarım bile açığa geçti sorsan hazırlık okudu hepsi karşılıklı 3 cümle İngilizce konuşamazsın bile adamlarla. o yüzden iş sende bitiyor en kötü okulda okuyup dershaneye bile gitmeden 10 bin ve altında sıralama gören insanlara da şahit oldum.

sözelciymişsin açığa geçtiğin zaman etüt grubunda yine derslerini alır edersin boş zamanın aşırı derecede fazla olacak. ben ankarada milli kütüphanede çalıştım sürekli sessiz sakin bir ortam senin de ihtiyacın sürekli okuyup not çıkarmak olacak o yüzden geçeceksen bir an önce kendine öyle bir ortam bulman gerekir ama evde rahat çalışıyorsan sakın bu şansından mahrum bırakma kendini evde çalışabilmek gerçekten herkesin harcı değildir. ders kafeleri falan filan da fos hepsi önünden bile geçmeyin derim.

aklına gelen başka soruların olursa cevaplarım

Cevaplarınız için teşekkür ederim, bir soru daha sormak istiyorum;

Üniversite sınavı puanında okul puanı ekleniyor ya açık liseye geçtiğimizde bu durumda herhangi bir değişiklik oluyor mu azalma falan?

• hocam şimdi misal ben yeni 9. sınıfa gececem artık hangi lise gelecekse biliyorsunuz ki haftada 5 gün ve günün neredeyse 3/1 i okulda geciyo ben mesela acık liseye geciş yapsam ordan 3. senede sınavları tam bitirirsem mezun olacam dimi mezun olduktan sonra tabi bu acık lise dönemlerinde ygs lys calısırsam full özel hoca felan dershane vaktii fulll bol gecirirsem acık liseden 3 sene sonra mezun olduktan sonra ygs lys ye girip misal 470 li bir puan aldıktan sonra istedigim yere girebilirmiyim ? ( hukuk tıp muhendislik mimaarlık)
  • Z-SABER kullanıcısına yanıt
    kardeşim seve seve gitmem mümkün değil diyorsun ama 1 yıl boyunca durmadan istikrarını bozmadan derslerine çalışman zor en azından okuldayken bazı sorumlulukların olacak 12. sınıfta zaten sınav sorumluluğu yeterli olacak sana.

ailelerin genel kanısı açık liseye geçince okumayı bırakıyormuşuz gibi düşünmeleri halbuki tam tersi daha çok çalışabilmek için geçiyoruz.
    sana tavsiyem açık liseye geçmemiş olsan da geçmiş gibi kendine günlük haftalık program yap ve ailene sun de ki açığa geçince bunları yapmayı düşünüyorum falan onlarda çalışmama durumu olmadığını çalışmak için girdiğini düşünebilirler.

tarihler hakkında net bir bilgim yok onu googleda aol diye aratarak ana sitesinden öğrenebilirsin.
  • Peczwol kullanıcısına yanıt
    en yakınınızda bulunan halk eğitim merkezine tasdiknamenle gidip başvuracaksın dostum. kredinin çok fazla olduğunu düşünmüyorum, eğer her dönem alabildiğin kadar seçmeli ders alıp hepsini verirsen 3 senede de bitirebilirsin okulu. açıköğretimde bölüm bulunmamakta 5 adet zorunlu ders vardır sadece onları her şekilde girip vermek zorundasın. kaydını yaptırdıktan sonra kredi miktarını öğren. her dönem belli sayıda ders seçebiliyorsun kendince hesabını yap diyelim en fazla 35 kredilik ders seçebiliyorsun ilk dönem 35 ikinci dönem 35 toplam 1 yılda 70 kredi yapar. senin kredini eklemeden hesap yapıyorum. 1 yılda 70 kredi dedik 2 yıl 140 kredi yaptı artık zorunlu dersleri alırsın sadece bide 192 krediye tamamlamak için ne lazımsa onları sçersin.
  • hiç bir değişiklik olmaz tam tersi artış olur
    seve seve gitmem diyorum
    derslere çalışmanın zor geldiğini mi düşündün?
    oturup 2 test çözmenin bana o kadar da zorluğu yok
    hatta biraz çabalarsam bunu keyifli hale bile getirebilirim
    birkaç sayfa ders kitabı okumak da zor gelmez
    okumayı zaten severim
    okuldayken nasıl bir sorumluluğum oluyor?
    okul dönemi hem ailem hem de öğretmenlerin hepsi benden evde konu tekrarı yapmamı bekliyorlar
    konu tekrarı yapmadığım sürece zaten birşey başaramıyorum
    okula gidiyor olsam da evde çalışmayınca bir anlamı kalmıyor
    açığa geçtim diye sorumluluk kaybı yaşamam
    ----
    aileme bu programları tekrar tekrar sundum
    uygulamaya çalıştığımda hep okulda yaşadığım şeyler beni bunlardan caydırdı
    yine de bir süre uyguladığım oldu
    bu sene okula yine başladığımda geriye yaşama sevincim kalacağını sanmıyorum
    yani kendime program yapıp derslerime çalışacak kadar olumlu halde olamam
    hatta şöyle söyleyeyim
    şuanda bu hayata katlanmamın tek sebebi ahiret korkusu ve allah korkusu
    okulların açılacağı gün kendimi öldürmek istiyorum
    bunu yapmama engel olmaya yeten başka bir sebep yok
    dişimi sıkarak yaşamaya devam ediyorum
    bu halde derslerime odaklanamam

ayrıca benim açık liseye geçerken yapacağım işlemleri de bilmem gerek
    özellikle de imza atacağım belgeleri
  • Hocam bende bu seneye yeni 9 a geçicem 4 sene de açıktan okumak istiyorum siz ve sizin gibi bilgili arkadaşlarınI hakkında aydınlatır mısınız beni,şimdiden tşk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zynlcn3

Hocam bende bu seneye yeni 9 a geçicem 4 sene de açıktan okumak istiyorum siz ve sizin gibi bilgili arkadaşlarınI hakkında aydınlatır mısınız beni,şimdiden tşk.
    Ben de açık liseden mezun oldum bu ay son sınavla 210 krediyle.Üstelik hiç çalışmadan 3 yıl içinde mezun oldumSistem çok kolay açık lisede
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.