Şimdi Ara

Acer Swift 3(SF314-41) Uzun Dönem İnceleme (3500U-8GB DDR4-256GB M.2. SSD-FHD IPS)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
3
Favori
1.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, birkaç ay önce Teknosa indiriminden 2999 TL’ye satın aldığım 3500U+FHD IPS(LG üretimi)+8GB DDR4(Çift Kanal)+256GB M.2. SSD ile gelen 1,5 KG’lik Acer Swift 3 Ultrabook’un uzun dönem incelemesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle cihazı satın aldıysanız bir BIOS güncellemesi yapmanızı tavsiye ederim. Ürünle birlikte gelen BIOS biraz eski ve sorunlu olduğundan problemler yaşanabiliyor.

Fiziksel özellikler, Portlar ve Genel Kullanım;
    Cihaz 1,5 kilogramın biraz altındaki ağırlığı ile herkesin rahatlıkla sürekli olarak yanında taşıyabileceği bir cihaz. Kasası alüminyumdan yapılmış, hafif ve kompakt bir cihaz. Fiziksel olarak önemli gördüğüm özelliklerinden biri ekran menteşesinin en arkaya kadar yatabiliyor oluşu. Belki HP Spectre cihazlar gibi ters katlayamıyorsunuz ancak yatarken kullanımda bu kadar fazla geriye katlayabileceğiniz bir ekran birçok konuda işinizi kolaylaştırıyor. Portlar kısmına geçtiğimizde cihazın sağ tarafında hırsızlığa karşı kullanılmak üzere Kensington kilidi yeri var, yine ona bitişik batarya durumu ve bildirim ledleri mevcut, bildirim ledlerinin hemen bitişiğinde bir adet normal Tip-A USB girişi bulunuyor, USB girişinin bitişiğinde ise bir adet SD Kart okuyucu mevcut. Sol tarafa baktığımızda ise sırasıyla şarj girişi, HDMI girişi, 2 adet Tip-A normal USB girişi 1 adet Tip C USB girişi(uyumlu şarj aletiniz var ise Tip-C adaptörle de şarj edebilirsiniz, 65W’a kadar güç sunabilen bir adaptör olmalı), 1 adet de 3,5mm’lik kulaklık girişi bulunuyor. Laptopta parmak izi okuyucu mevcut, Windows 10 Home Single Language(Türkçe) ile lisanslı bir şekilde kurulu geliyor. Windows Hello özelliğiyle parmak iziyle kolaylıkla bilgisayarınızı açabiliyorsunuz. Parmak izi okuyucunun mükemmel olduğunu söyleyemem, aynı parmağın farklı yerlerini birkaç kez tanıtırsanız belki istenmeyen okumama durumlarının önüne geçebilirsiniz. Ama tek taratmada da %90 oranında başarıyla açtığımı belirtebilirim, yani güzel bir parmak izi okuyucusu var, kesinlikle segmentinin üzerinde. Arkadan aydınlatmalı klavyesinin ışığı gayet yerinde, klavye yazı yazmaya son derece elverişli. Ben bu cihazdan önce 2014 model bir Macbook Pro Retina 13 inç kullanıyor olmama rağmen klavye konusunda olumsuz değil olumlu bir fark hissettim iki model arasında. Yine hoparlör olarak Stereo hoparlör ile geliyor ancak çok yüksek bir sese sahip olduğunu söyleyemem. Ses net, güzel bir hoparlör ancak ses seviyesinin çok da tatmin edici olmadığını söyleyebilirim. Tabi ki yine de segmentinin üzerinde bir ses kalitesi ve ses seviyesinden bahsediyoruz; Örneğin 2017 yılında anneme takriben 500 USD’ye aldığım 7200U’lu HP bir laptopa göre ses seviyesi de kalitesi de çok daha iyi ancak, Macbook, Dell XPS gibi en üst seviye laptoplara göre ses seviyesi yetersiz kalıyor. Dokunmatik alan yani trackpad ise tam bir yıldız. Alanı oldukça büyük, hassasiyeti idare eder seviyede olmasına karşın kullanım hissiyatı harika. Macbook Pro’yu özlediğim tek alan trackpad olmasına karşın çok da fazla aratmadığını söyleyebilirim, Windows bir cihazda kullandığım en iyi trackpadlerden biri, rahatlıkla kullanabiliyorsunuz, oyun vs. oynamadığınız müddetçe asla Mouse ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Web kamerasında da kaliteden kaçılmamış, eski Macbook Pro’mun webcaminden daha iyi bir internet kamerası bulunduğunu belirtebilirim, webcamin kalitesi hiç yoksa 2014 Macbook Pro’m ile aynı seviyede. Dahili mikrofon da ekranın üst kısmına entegre edilmiş durumda ve konuşmalar çok rahat bir biçimde yapılabiliyor. Cihazın elde tutuş hissiyatı, malzeme kalitesi gerçekten üst seviyede, beni üzen tek tasarımsal nokta ekran çerçevelerinin plastik ve çıkıntılı yapıda olması, ekranın tamamı cam olsaydı gerçek anlamda en üst segment cihazlardan belki de hiçbir eksiği olmayan bir cihazdan bahsediyor olabilirdik.

Pil Ömrü ve Batarya
    Pil ömrü konusunda Acer, 10 saate kadar kullanım ömrü sunulduğu iddiasında olmasına karşın bu senaryonun gerçek olmadığını söyleyebilirim. Kullanım senaryosuna göre 7-8 saat arası bir kullanım sunan bir laptop olduğunu belirtmek gerek. Yaptığım testlerden bahsedecek olursam %10 parlaklık ve uçak moduyla, şarjı bitip kapanana kadar 1080P’lik bir videoyu lokal olarak 8 saat 5 dakika boyunca oynatmayı başardı. Ortalama ekran parlaklığıyla günlük kullanım, internette gezmek vs. gibi kullanım senaryolarında ise 6 saatin biraz üzerinde bir batarya ömrü sunduğunu belirtmek gerek. Biraz da bataryasının teknik özelliklerinden bahsedelim, normalde 48.004 mWh bir batarya kullanılması gerekirken Acer elini korkak alıştırmamış ve bataryanın kullanıma bağlı olarak aşınacak olduğunu da hesaba katarak 50.000 mWh’lık bir batarya yollamış. Oldukça güzel bir ayrıntı. Şarj sürelerinden de bahsetmek istiyorum. Şarj cihazı oldukça küçük ve kolay taşınabilir nitelikte, şarj girişi ufak ince iğne uçlu, ince uçlu Nokia şarjını andırıyor 😊 . Batarya bittikten sonra 30 dakika içerisinde %40’ın üzerinde şarja ulaşabildiğini görünce gerçekten şaşırdım, 80 dakikalık bir süre içerisinde de yine %85’lik bir şarj oranına ulaştığını ölçtüm. 0’dan tamamen şarj olması için gereken sürenin ise 110 dakika civarı olduğunu söyleyebiliriz, son %15’in doldurulması hususunda bataryaya zarar vermemek için tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi frene basılıyor. Batarya ömrünün de bu segmentteki cihazlara göre gayet iyi seviyede olduğunu söyleyebilirim, şarjı yanınızda taşımasanız dahi öğle araları ve molalarda kullanmadığınız takdirde bir iş gününü rahatça çıkartabiliyorsunuz. Ancak şarj ömrü birkaç saat daha uzun olsaydı yine en üst segmentteki cihazlarla mukayyese edilecek seviyede bir cihaz olabilirmiş. Bu haliyle de gayet yeterli olduğu düşüncesindeyim.

SSD Depolama
    SSD olarak içerisinde Acer’ın sıklıkla laptoplarında kullandığı orta şeker bir Hynix M.2. depolama birimi olduğunu söyleyebilirim (İlginizi çekecek olursa benim cihazımda SSD’nin kodu HFM256GDJTNG-8310A). Açılış hızları vs. gayet yerinde. Kapalı durumdayken açılması kesinlikle 10 saniyeyi bulmuyor. SSD’nin ısındığını da gözlemlemedim. Yoğun dosya transferleri sırasında dahi sıcaklığı 55 dereceyi geçmiyor. Takribi olarak 1700 Mb/sn’yi bulan okuma ve 700 Mb/sn’yi bulan yazma hızları var. Detaylı CrystalDiskMark sonuç tablosunu aşağıda bulabilirsiniz. Sıradan bir SATA SSD’den oldukça hızlı, hatta Samsung Evo 860 gibi en üst seviye bir SATA SSD’den dahi her açıdan daha iyi. QLC falan olmaması gayet güzel, TLC (Triple-Level Cell) kullanıyor olduğu için ömrü uzun, QLC’ler gibi spesifik yoğun yazım senaryolarında hızlarda büyük kayıplar yaşatmıyor.

Acer Swift 3(SF314-41) Uzun Dönem İnceleme (3500U-8GB DDR4-256GB M.2. SSD-FHD IPS)

CPU ve Soğutma
    Sıcaklık konusunda ufak tefek oyunlar oynarken herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz; uzun süreli render gibi iş yüklerinde ise önce turbo frekansını çok yukarılarda tutup (3,3 Ghz tüm çekirdekler) 90 dereceleri gördükten sonra 2,9 Ghz gibi bir hıza sabitlenerek 70-75 derece aralığında geziniyor diyebilirim. AMD’nin 3500U modeliyle masaüstü bilgisayarlarda kullanılan Ryzen 1400’e çok yakın bir performansı 15W’lık bir TDP’ye sıkıştırdığını söylersek yanılmış olmayız. Tek çekirdek performansını ölçen testlerde ise yine sürekli olarak maksimum işlemcinin maksimum turbo hızı olan 3,7 Ghz’de sabit olarak kalabiliyor. Örnek vermek gerekirse yarım saat süreyle yapılan Cinebench R20 süresince her bir R20 bitişinde kaç puan aldığı aşağıdaki grafikte verilmiştir. Yine soğuk bir durumdayken Cinebench R20 yaptığınızda 1400’ün üzerinde bir puan alırken, Cinebench R15’te ise 649 puan almakta. Bu rakamların iki yıl öncesinin masaüstü i5 işlemcisi i5 7400 ile benzer seviyede olması AMD adına gerçekten hayret edilecek bir başarı. Tek çekirdek performansı söz konusu olduğunda Cinebench R20’de tek çekirdek puanı 340 puan olarak gerçekleşirken, Cinebench R15’te tek çekirdek puanının 145 olduğunu görüyoruz. Passmark’ın CPU kısmında 8283 puan aldığını görüyoruz. Bu rakam 7700HQ gibi üst seviye 45W Intel 4 çekirdek 8 çekirdek işlemcilerle neredeyse aynı. Passmark sonucunu da aşağıda görebilirsiniz.

Bellek Bilgileri
    Cihazda 2*4 GB’lık bir Ram konfigürasyonu mevcut. Maalesef 4GB’lık RAM anakarta lehimli olduğundan çift kanal olarak maksimum 8 GB DDR4 Ram kullanabiliyorsunuz. Çift kanaldan ve dolayısıyla GPU performansından feragat etmeyi göze alırsanız bellek yuvasına 16 GB’lik bir DDR4 taktığınız takdirde sorunsuz çalışacak ve size 20GB DDR4 Ram sunacaktır. 2400 Mhz’lik çift kanallı bellek kullanılmasından ötürü oyun anlamında gerçek anlamda Vega 8 GPU’sundan alabileceğiniz en yüksek verimi alıyorsunuz diyebilirim. 2400 Mhz’lik Hynix belleklerin günlük kullanımda da oldukça seri olduğunu belirtmekte fayda var. Saniyede 32 GB dolaylarında bir okuma ve yazma hızı sunuyor. AIDA64 Bellek test sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

GPU
    Vega 8 GPU’sunun, bu cihazda olduğu gibi çift kanal bellekle kullanıldığında Geforce MX130 ile Geforce MX150’nin tam ortasına belki de MX150’ye bir tık daha yakın bir noktaya konumlanan bir dahili GPU’su olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda oyun testlerinde bunu göreceksiniz zaten, şu haliyle laptopun basit oyunları (LOL, CS-GO, Dota 2) 1080P orta ayarlarda 60 FPS üzerinde, İleri seviye oyunları ise (PUBG, Witcher 3, Battlefield 1-5) 720P en düşük ayarlarda 40-50 FPS aralığında, 1080P En düşük ayarlarda ise 30 FPS’nin biraz altında oynattığını söyleyebiliriz. 2400 Mhz bellekler sayesinde oyun performansı 3500U’lu cihazlara göre bir tık önde kalıyor. Oyun oynarken ısınma gibi bir sorunu yok. 70-75 derecelerde gezindiği söylenebilir.

Ekran
    Ekran tarafında gerçekten güzel bir IPS ekran kullanılmış. Kullanılan IPS ekranın kalitesi piyasada benzer fiyat bandındaki ürünlerin çok üzerinde, Panel tercihi AUOptronics gibi düşük seviye IPS ekranlar üreten markalardan biri yerine IPS ekran dendiğinde ürün kalite standartlarıyla nam salmış LG markasından yana yapılmış (Meraklısına ürün kodu; LGD05F6, 2018 yılında üretilmiş bir panel). Gerçek anlamda laptoplarda yapılan bu pintiliği anlamak mümkün değil, sonunda Acer kullanıcıya hakkını veren bir işin altına girmiş, tebrik etmek lazım. Çünkü fiyatlar konusunda dünya piyasasından takip ettiğim kadarıyla örnek vermem gerekirse; En dandik 1366*768 TN ekranlar 20 USD, 1920*1080 TN ekranlar 25 USD, 1920*1080 düşük kalite IPS ekranlar 30 USD, 1920*1080 orta-üst kalite IPS ekranlar 33-35 USD. 1366*768 TN panel bir ekranlar bu cihazın ekranı arasında maliyet olarak sadece 13-15 USD(100 Lira bile değil, vergiler ve kar marjını da eklediğinizde nihai ürün fiyatında 120-130 TL’lik bir fark). Hal böyleyken i5 ya da Ryzen 5 ve 8GB RAM ile gelen 450 USD+KDV bandının üzerinde kalan notebooklarda bu 100-120 TL’lik fiyat artışından kaçınarak berbat bir kullanıcı deneyimi sunmaları Türkiye’de laptop pazarını yönetenlerin ayıbıdır.

Sonuç

Cihaz bu fiyat bandı için gerçekten inanılmaz. Hatta bu fiyat bandını geçtim 4000 TL'ye kadar her türlü fiyat bu cihaz için gerçekten uygundur. Gerçek anlamda herhangi ciddi bir eksiği yok. 3000 TL'ye yaptığım en iyi satın alımdı. Bu fiyat bandına bir şey alıyorsanız daha fazla içinize sinmesi mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 23 Şubat 2020; 23:12:9 >

• Tek kanal değil de flex modunda çalışır. Yani 4+4'lük kısım dual olur, kalan kısım ise single.

4+4 yerine 4+8 yapınca büyük performans kaybı olmuyor çünkü toplam ram miktarının %66'sı dual, kalan %33 ise single olarak çalışıyor.

Şu anda elimde 4+8 ve 8+8 şeklinde 2 adet laptop var. Aida64'de 4+8'li bilgisayarın skorları 30000 , 31000 ve 27500 şeklinde. 8+8'li bilgisayarın skorları ise 35000, 36000 ve 32000. Yani skor olarak 8+8'lik laptopun %85'ine eşit. Perofmans farkı 100/85 olarak bakarsak sadece %17.

4+16 yapınca ise %40'ı dual, %60'ı single olarak çalışıyor. %33'lük single ram %17 gibi bir kayıp yaşatıyorsa %60 single olunca da %30 gibi bir kayıp olacak diyebiliriz herhalde düz mantıkla. O yüzden 4+16 ram takan arkadaş muhtemelen testten 23000, 24000, 21000 gibi skorlar alacaktır.

Kısacası aynı ram boyutuyla kullanınca (4+4, 8+8, 16+16 gibi) maksimum verim alınır ama farklı boyutlar da birleştirilince aşırı bir fark oluşmuyor. 4+8 veya 4+16 yapılabilir rahatlıkla.
  • İnceleme için teşekkürler video incelemede yapsaydınız keşke. Bende acer swift 3 ryzen 4700u versiyon çıkınca almayı planlıyorum. Fan sesi ne düzeyde ve aluminyum kasa premium hissiyatı veriyor mu?
  • selmand kullanıcısına yanıt
    Hocam kasa bu fiyat için gerçekten oldukça premium bir hissiyata sahip ancak Dell XPS, Macbook, LG Gram, Asus Zenbook serilerine göre bir tık altta bir malzeme kalitesi olduğunu anlayabiliyorsunuz. Fan sesi %100 yük altında render alıyorken dahi neredeyse duyulmuyor. Video inceleme konusunda haklısınız ama videoyu çekmekle uğraşamadım. Bir de kurgu falan işleri çok bana göre değil, kotaramıyorum o işleri. Çok öğrenme niyetim de yok :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 24 Şubat 2020; 0:8:10 >
  • Bu laptopu canlı canlı nerede görebiliriz mağazalarda var mı? Mart ayı gibi yeni versiyonu çıkacakmış heyecanla bekliyoruz. Sanıyorum 2 tane kötü yanı var 1. si ramin anakarta lehimli olması, diğeride tek fan olması.
    Kasası macbook'a göre daha kalın görünüyor ve yuvarlak hatlar pek şık durmamış sanki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selmand -- 24 Şubat 2020; 13:17:51 >
    Hocam cihazı Teknosa şubelerinde görebilirsiniz fiziksel olarak. 16 GB RAM yapmak gibi bir niyetiniz varsa evet ama günlük kullanımda 8 GB kolay kolay ölmez gibi geliyor. Tek fan olmasında da çok sorun yok, 15W işlemci neticede. Baz frekansının çok üzerinde (%15-20 civarı) render alırken dahi 75 derece civarında çalışıyor hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Hocam cihazı Teknosa şubelerinde görebilirsiniz fiziksel olarak. 16 GB RAM yapmak gibi bir niyetiniz varsa evet ama günlük kullanımda 8 GB kolay kolay ölmez gibi geliyor. Tek fan olmasında da çok sorun yok, 15W işlemci neticede. Baz frekansının çok üzerinde (%15-20 civarı) render alırken dahi 75 derece civarında çalışıyor hocam.
    Hocam benim almak istediğim cihaz. Hackintosh uyumuda var sanıyorum. 2020 versiyonu geldiğinde alacağım inş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ryzen mobil İşlemcinin yanında amd bir harici GPU yoksa hackintosh kurulamıyor hocam. Birkaç sene sonra ryzenli macbook olursa o zaman olabilir.

• eline emeğine sağlık hocam
  • Teşekkürler inceleme için, benim bir sorum var:

"Çift kanaldan ve dolayısıyla GPU performansından feragat etmeyi göze alırsanız bellek yuvasına 16 GB’lik bir DDR4 taktığınız takdirde sorunsuz çalışacak ve size 20GB DDR4 Ram sunacaktır." GPU performasından feragat etme kısmını biraz daha açabilir misiniz? Elimdeki cihaz SF314-41G bu arada ve 16 GB RAM takviyesi yaptım boş slota..
  • Zapiekankarz kullanıcısına yanıt
    Elinizdeki cihaz 4gb ramli olan versiyon ise 16 GB ram takviyesi yaptığınızda bellek tek kanal olarak çalışacaktır. Bellek tek kanal olarak çalışınca İşlemcinin dahili ekran kartının bellek bant genişliği de düşmüş olacağından cihazdan tam GPU performansı almak mümkün olmayacaktır. Optimum ekran kartı performansı için 4gb Ram daha takip 8 GB ram ile kullanmalısınız. Yalnız bir modelde de Radeon 540x harici ekran kartı vardı. O modelden ise elinizdeki cihaz, bellek bant genişliği sizin için pek önemli olmaz çünkü harici GPU olunca zaten İşlemcinin içindeki dahili ekran kartı kullanılmıyor.

• Evet 540x olan cihaz. O halde şuan harici ekran kartını kullanıyor cihaz öyle mi?
    Bu arada başka bir arkadaş 8 GB eklediğini ve 16GB almadığına pişman olduğunu, büyük kısmını ekran kartının somurdugunden vs. yakiniyordu...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Zapiekankarz kullanıcısına yanıt
    Hocam ekran kartı 2gb kullanıyor. Ama 20-30 tane chrome tabı açıkken dahi bir yavaşlama hissetmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Elinizdeki cihaz 4gb ramli olan versiyon ise 16 GB ram takviyesi yaptığınızda bellek tek kanal olarak çalışacaktır. Bellek tek kanal olarak çalışınca İşlemcinin dahili ekran kartının bellek bant genişliği de düşmüş olacağından cihazdan tam GPU performansı almak mümkün olmayacaktır. Optimum ekran kartı performansı için 4gb Ram daha takip 8 GB ram ile kullanmalısınız. Yalnız bir modelde de Radeon 540x harici ekran kartı vardı. O modelden ise elinizdeki cihaz, bellek bant genişliği sizin için pek önemli olmaz çünkü harici GPU olunca zaten İşlemcinin içindeki dahili ekran kartı kullanılmıyor.
    Merhaba, incelemeniz ve değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Ben de aynı cihazı kullanmaktayım. Fiyat / Performans olarak sanırım üzerine cihaz yoktur şu an. Bir bilgi paylaşmak istiyorum. Ben 16gb ram yükseltmesi yaptım ve cpu-z'den baktığımda dual channel çalıştığını gözlemliyorum. Bunu da burada paylaşmak istedim sizin bilgilerinize ek olarak.

• hederahelix kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.. bende de tam olarak aynı cihaz var ve 16 GB. Aynı şekilde dual çalışiyor onceki yazışmalarda eklemeyi unutmuşum.
    Bir de size danışayım, GPU konusunda ne düşünüyorsunuz, cihaz bende hep dahiliyi kullanıyor ve kullanılan bellek 9 GB olarak görünüyor her iki ekran kartında da..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hederahelix kullanıcısına yanıt
    Hocam f/p konusunda sizinle hemfikirim. Ama CPU-Z'nin yanlışlığı o herhalde.

Farklı kapasitelerde iki farklı RAM'ın dual channel çalışması mümkün değildir. AIDA64 ile bant genişliği testi yaparsanız tek kanal olarak çalıştığını görürsünüz.

CPU-Z dediğimiz şey Kadir-i mutlak değil. Örneğin 4*2 GB olan RAM'ı da 933(1866) Mhz olarak gösteriyor ama aslında RAM 1200(2400) Mhz. AIDA64'ün verdiği veriler bir nebze daha güvenilirdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 15 Mart 2020; 14:14:18 >
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Tek kanal değil de flex modunda çalışır. Yani 4+4'lük kısım dual olur, kalan kısım ise single.

4+4 yerine 4+8 yapınca büyük performans kaybı olmuyor çünkü toplam ram miktarının %66'sı dual, kalan %33 ise single olarak çalışıyor.

Şu anda elimde 4+8 ve 8+8 şeklinde 2 adet laptop var. Aida64'de 4+8'li bilgisayarın skorları 30000 , 31000 ve 27500 şeklinde. 8+8'li bilgisayarın skorları ise 35000, 36000 ve 32000. Yani skor olarak 8+8'lik laptopun %85'ine eşit. Perofmans farkı 100/85 olarak bakarsak sadece %17.

4+16 yapınca ise %40'ı dual, %60'ı single olarak çalışıyor. %33'lük single ram %17 gibi bir kayıp yaşatıyorsa %60 single olunca da %30 gibi bir kayıp olacak diyebiliriz herhalde düz mantıkla. O yüzden 4+16 ram takan arkadaş muhtemelen testten 23000, 24000, 21000 gibi skorlar alacaktır.

Kısacası aynı ram boyutuyla kullanınca (4+4, 8+8, 16+16 gibi) maksimum verim alınır ama farklı boyutlar da birleştirilince aşırı bir fark oluşmuyor. 4+8 veya 4+16 yapılabilir rahatlıkla.

• VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    Test ettiyseniz ne ala hocam. Sağolun var olun bilgilendirme için. 4+16 yine pek mantıklı değil. Bu durumda belki 4+8 kullanmak fena bir seçenek olmayabilir. Bu arada dümdüz single channel zaten dual channel'ın %65'i kadar falan bant genişliği sunuyor herhalde. 4+16 herhalde dual channel'ın max %72-75i kadar performans verir. Ben tek kanal çalışıyor diye hatırladım düzeltme için teşekkürler.

• Herkese Merhaba,

Bir gaming notebook ihtiyacım doğduğu için bilgisayarımı satmak durumunda kalıyorum maalesef.

16gb crucial 2666mhz ram ilave edilmiş haliyle toplamda 20gb ram'e sahip Swift 3 SF314-41G modelidir.

24 Ocak 2020 Teknosa'dan alınma 2 yıl garantili üründür. İkinci el başlığına da ilan açıyorum. İlgilenenler pm yoluyla ulaşırsa sevinirim.
  • Hocam bilgilendirme için tesekkürler iki sorum olacaktı,

1) bluetoothu acınca wifi de yavaslama oluyor full ceksede. Zannediyorum frekans cakısmasıyla lakalı, bunu nasıl engelleyebilirim, frekansları degistirme vesaire gibi bir ayar var mı?

2) 65W’a kadar güç sunabilen bir adaptör olmalı yazmıssınız deneme imkanınız oldu mu, bazı arkadaslar calısmadıgını belirtmis.
    Tesekkür ederim.
  • hftblgc kullanıcısına yanıt
    Vallahi Huawei Matebook D'nin şarjı ile denedim şarj olmadı hocam. Bluetooth ile alakalı öyle bir sorun yaşamadım. Bluetooth kulaklık takılıyken çok kez video, dizi, film izledim ve telekonferans yaptım hiçbirinde sorun yaşamadım...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.