Şimdi Ara

970 SLI ve PC Restartlama Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 3 senedir kullandığım bilgisayarıma çeşitli güncellemeler yaparak 970 sli, 4790k ve 750w gold psu ile kullanmaktayım. Ancak son birkaç aydır bazı ağır oyunlarda sli aktiftken oyun loading ekranından hemen sonra bilgisayar kendini kapatıyor ve tekrar açıyor. Örneğin DS3, yeni Mass Effect oyunu gibi. Sli ı devre dışı bıraktıktan sonra ise herhangi bir sorun yaşamıyorum tabi kalite ve performansı düşürerek. Acaba güç kaynağı ile ilgili bir sorun olabilir mi? Artık yetersiz gelmesi veya ömrünün kısalması muhabbetleri gibi.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

• Güç kaynağı SLI'ı besleyemiyor olabilir. Ama elindeki PSU da patates değil. Kolay kolay sıkıntı çıkarmaması lazım bence.
  • BeyazZenci01 kullanıcısına yanıt
    İlk fırsatta güç kaynağımı değiştirmeliyim o zaman. Kullanamıyorum Sli ı ve pc için gün geçtikçe daha zararlı gibi.
  • 1 haftadır bu problemle boğuşuyorum. Bir gelişme yaşadınız mı?

https://forum.donanimhaber.com/oyun-veya-gpu-testi-acinca-reset-atiyor--125625686#125625686
  • iki ekrankarti tek tek test edilebilir, problemin ekrankarti kaynakli olmadigini anlamak icin.

farkli bir psu denenebilir, belki de güc kaybindan dolayi yetmiyorda olabilir dediginiz gibi "CM G750M 80PLUS 750W" gold degil bronze, yinede 12V 744watt veriyor size 640watt max max max gerekir. yani her türlü yetmesi lazim buna ragmen psuda da baska bir problem olusmus olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gray Fullbuster

1 haftadır bu problemle boğuşuyorum. Bir gelişme yaşadınız mı?

https://forum.donanimhaber.com/oyun-veya-gpu-testi-acinca-reset-atiyor--125625686#125625686

hocam bunu @tech guru ya soralim.

gtx 980 ti & vs550 -> problem?

öyle ise, ne yapmak gerekir garanti ürün degisim, tamir?

degilse, hocam baska bir psu ile deneyin imkan varsa, mesela ödünc alma yöntemi en begendigim yöntemlerden biridir.

• tech guru kullanıcısına yanıt
    PSU sıkıntılı. Ben de HX850'yi tam 5 sene HD6950 Power Edition TF3 CrossFire ve 4GHz i7 2600K+3HDD+SSD ile kullandım. Sonra GTX 1070 ve 1 tane daha SSD aldım. 2 hafta önce de restart atmaya, deli gibi ötmeye başlamıştı. Dün yapmıyordu, bugün neden yapıyor demek 4-5 yıllık psu'lar için pek geçerli olmuyor.

Corsair Avrupa'ya RMA için (Hollanda'ya) gönderdim. Vektron'daki elemanlar sağ olsun yanlış bilgilendirince hem kargo parasından hem zamandan oldum 1 haftayı geçti, hala Hollanda'ya gitsin de değişimden yenisi gönderilsin diye bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

PSU sıkıntılı. Ben de HX850'yi tam 5 sene HD6950 Power Edition TF3 CrossFire ve 4GHz i7 2600K+3HDD+SSD ile kullandım. Sonra GTX 1070 ve 1 tane daha SSD aldım. 2 hafta önce de restart atmaya, deli gibi ötmeye başlamıştı. Dün yapmıyordu, bugün neden yapıyor demek 4-5 yıllık psu'lar için pek geçerli olmuyor.

Corsair Avrupa'ya RMA için (Hollanda'ya) gönderdim. Vektron'daki elemanlar sağ olsun yanlış bilgilendirince hem kargo parasından hem zamandan oldum 1 haftayı geçti, hala Hollanda'ya gitsin de değişimden yenisi gönderilsin diye bekliyorum.

PSU sıkıntılı derken dostum yani yetmiyor mu? Yoksa PSU'da bir arıza falan mı olmuştur?

• SIKINTIN PSU DAN..DEĞİŞMEN GEREK.
  • Yetmeme durumu söz konusu muhtemelen. Zira VS serisi giriş seviyesi bir psu. Bir HX, bir AX serisi gibi yüklenseniz de bana mısın demez diyemeyiz. 12V kanalından gelen voltaj dalgalanıyor olabilir zira 980Ti güçlü bir kart. Çok benzer bir sorunu ben de 6. yılındaki HX850 ile yaşadım ve RMA açıp gönderdim. 5 tam sene 6950 crossfire kullanırken tık demedi, 200-250W güç tüketimi düştü ekran kartı değiştirince(6950 tanesi 200-220W arası çekiyorken 1070 200W altında kalıyor) ve o şekilde de sorunsuz diyebileceğim 7-8 ay kullandım ama 2 hafta önce artık çekilmez hale geldi. Hem CW başladı hem yüke bindiğinde restart atma süresi çok kısaldı. Eskiden 5V kanalında ufak bir sorun vardı gibime geliyordu zira kulaklığı Usb ile bağlayınca oluyordu, sonra usb'siz iken de atmaya başladı. PSU direk gücü kesiyor ve bu da windows'ta raporlanamıyor. Çünkü raporlanması için sorunun algılanması ve bunun restarttan önce kaydedilmesi lazım ama sisteme elektrik gitmezken nasıl olacak bu iş? Olmuyor dolayısıyla. Şu yeni çıkan superposition benchmark'ı denerken deli etmişti. Testi GPU'yu VSync vs. frenleyerek yaparsam bitiriyor, azcık ekran kartına da OC yapmaya kalkarsam veya VSync kapatırsam restart. Hele OC+VSync kapalı ise 3-4 saniye dayanıyordu. Bu restart olayını GTX 1070'lerle çok çektim, 4 Evga kartın 4'ünde de sorun vardı. Sonra MSI aldım, aha sonunda düzeldi dedim, 3 ay sonra da psu gitti.

980Ti'li bir sistemde kabaca 450-550W arası bir tüketim olur yükte. Daha önce olmuyordu, olmaya yeni başladı diyorsanız sorununuz benimkiyle aynıdır, değilse psu yetersizdir. Her türlü daha güçlü ve sağlam bir psu lazım.Yeni bir VS550 ile sistem çalışsa bile uzun süre kullanmaya gelmez.

• quote:

Yetmeme durumu söz konusu muhtemelen. Zira VS serisi giriş seviyesi bir psu. Bir HX, bir AX serisi gibi yüklenseniz de bana mısın demez diyemeyiz. 12V kanalından gelen voltaj dalgalanıyor olabilir zira 980Ti güçlü bir kart. Çok benzer bir sorunu ben de 6. yılındaki HX850 ile yaşadım ve RMA açıp gönderdim. 5 tam sene 6950 crossfire kullanırken tık demedi, 200-250W güç tüketimi düştü ekran kartı değiştirince(6950 tanesi 200-220W arası çekiyorken 1070 200W altında kalıyor) ve o şekilde de sorunsuz diyebileceğim 7-8 ay kullandım ama 2 hafta önce artık çekilmez hale geldi. Hem CW başladı hem yüke bindiğinde restart atma süresi çok kısaldı. Eskiden 5V kanalında ufak bir sorun vardı gibime geliyordu zira kulaklığı Usb ile bağlayınca oluyordu, sonra usb'siz iken de atmaya başladı. PSU direk gücü kesiyor ve bu da windows'ta raporlanamıyor. Çünkü raporlanması için sorunun algılanması ve bunun restarttan önce kaydedilmesi lazım ama sisteme elektrik gitmezken nasıl olacak bu iş? Olmuyor dolayısıyla. Şu yeni çıkan superposition benchmark'ı denerken deli etmişti. Testi GPU'yu VSync vs. frenleyerek yaparsam bitiriyor, azcık ekran kartına da OC yapmaya kalkarsam veya VSync kapatırsam restart. Hele OC+VSync kapalı ise 3-4 saniye dayanıyordu. Bu restart olayını GTX 1070'lerle çok çektim, 4 Evga kartın 4'ünde de sorun vardı. Sonra MSI aldım, aha sonunda düzeldi dedim, 3 ay sonra da psu gitti.

980Ti'li bir sistemde kabaca 450-550W arası bir tüketim olur yükte. Daha önce olmuyordu, olmaya yeni başladı diyorsanız sorununuz benimkiyle aynıdır, değilse psu yetersizdir. Her türlü daha güçlü ve sağlam bir psu lazım.Yeni bir VS550 ile sistem çalışsa bile uzun süre kullanmaya gelmez.

Anladım teşekkür ederim. Metro 2033'te oyundan atmadan önce değerleri kaydetme fırsatım oldu. Bir şey ifade eder mi bilmiyorum ama bir baakr mısınız?
    970 SLI ve PC Restartlama Sorunu

• Değerler normal dursa da tam olarak sistem psu'ya ne kadar abanıyor ve psu ne kadarına dayanabiliyor bilemeyiz. Benim psu da güya 12V kanalında 840W verebiliyordu, 6. senesinde 400W civarı çekmeye kalkınca restart atıyordu. Zamanla degrade/aşınma olabiliyor
  • Firaristt F kullanıcısına yanıt
    Peki çok sağolun. Son bir rica 300-350tl arası psu öneriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kirylo Sidorovich Razumov -- 22 Nisan 2017; 18:1:10 >
  • Amazon konusunda birkaç model vardı modüler. Onlara bakabilirsiniz, özellikle Evga olanlar.
  • quote:

Amazon konusunda birkaç model vardı modüler. Onlara bakabilirsiniz, özellikle Evga olanlar.

Amazondan alınan herhangi bir eşyanın ulaşımı ne kadar sürüyor? Bir de internetten pek alışveriş yapmam ama sanırım ben de internetten alıcam. 120 dolara satılan PSU burada 700 lira civarında satılıyor.
  • iamburak kullanıcısına yanıt
    Değişiyor ama ortalama 1 hafta -10 gün arası. Pazartesi kargoya verilirse cuma-cumartesi elinizde olur muhtemelen.
  • quote:

Değişiyor ama ortalama 1 hafta -10 gün arası. Pazartesi kargoya verilirse cuma-cumartesi elinizde olur muhtemelen.

Peki olası bir gelmeme veya kayıp durumunda veya arıza durumunda neresi ile muhattap oluyorsunuz? Ben almayı düşünüyorum ancak bir yandan da korkuyorum daha önce amazondan alışveriş yapmadım
  • iamburak kullanıcısına yanıt
    Hocam amazon ile ilgili aklınıza gelen tüm soruların cevabı Mühendis Murat'ın amazon konusunda var.
  • Üretici firma tarafından referans tasarım GTX 980 ti ekran kartı için önerilen güç kaynağı 600 WATT ve yukarısıdır.

Eğer kullanılan ekran kartı referans tasarım değil ise bu güç ihtiyacı biraz daha yukarıda olabilir.

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-980-ti/specifications

Bu yüzden VS 550 WATT güç kaynağı ile sorun yaşanması normaldir. Üreticinin önermiş olduğu güç kaynağı değerinden daha düşük bir değer ile sistem çalıştırılmakta.
  • Merhabalar tekrardan. Uzun zamandır yoğunluktan buraya bakamadım.

Dün tekrar pc başına oturma şansım oldu biraz. Wow a bir göz atayım dedim. Sli açıkken tekrar pc kendini restartlamaya devam ediyor. Sli ı kapadım ve yine sorunsuz girmeye devam ettim.

Ekran kartından kaynaklanmadığını anlamak için yerlerini değiştirin demişsiniz. Bir de öyle deneyeceğim.

Bir de güç kaynağının arkadaki tuşu takılı kaldı. Aşağıya doğru bassam da kendini yukarı atıyor...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.