Şimdi Ara

9 ay muay thai için yeterli mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
5.047
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar. Uzun bir araştırma sonunda Muay Thai yapmaya karar verdim. Ama 9 ay gibi bir zamanım var yapabilmek için. Acaba 9 ay Muay Thai için yeterli midir?

Bu spora gitme amaçlarım;

1-Genelde hep evde oturuyorum. Uğraşım yok hep PC başındayım. Bir uğraşı bulmak için.
    2-Özgüvensiz biriyim. Biraz da özgüven kazanmak istiyorum.
    3-Durduk yere, bir şekilde kavga çıkarmaya çalışan çok insan var. Kavga ile alakam yok. Kendimi savunmayı öğrenmek için de gitmek istiyorum.

Yani sorum şu, Bu sporda 9 ay içinde nereye gelebilirim? Kendimi savunabilecek ve özgüven kazanabilecek bir yere gelebilir miyim 9 ayda?

Şimdiden teşekkürler

• 9 aydan sonra bırakıcanmı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 9 ay gitmem kesin. Yani okullar varken. Ondan sonra yaz tatili filan giriyor. Yazın gidemem. Ondan sonra da Body düşünüyorum. Yani bu sene Muay Thai, seneye Body. Ama belki seneye vücudumun kaldırabileceğini düşünürsem hem Body hem Muay Thai yapabilirim. O yüzden 9 ay %100. Sonra %30 filan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: babacan0903

9 ay gitmem kesin. Yani okullar varken. Ondan sonra yaz tatili filan giriyor. Yazın gidemem. Ondan sonra da Body düşünüyorum. Yani bu sene Muay Thai, seneye Body. Ama belki seneye vücudumun kaldırabileceğini düşünürsem hem Body hem Muay Thai yapabilirim. O yüzden 9 ay %100. Sonra %30 filan.

Özgüven istiyorsan ilk vg yap bence..

• Bir şey duydum ne kadar doğru bilmiyorum ama muay thai vücudu çok yorduğu için kaslara iyi gelmiyormuş. Yaptığın antrenmanlar kasları yoruyor ve kas kütlesini azaltıyormuş. Tabi bu ne kadar doğru bilmiyorum ama bu işlerden çok anlamasam da, bana da mantıklı geldi bu durum. O yüzden ilk 9 ay muay thai koydum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bir şey duydum ne kadar doğru bilmiyorum ama muay thai vücudu çok yorduğu için kaslara iyi gelmiyormuş. Yaptığın antrenmanlar kasları yoruyor ve kas kütlesini azaltıyormuş. Tabi bu ne kadar doğru bilmiyorum ama bu işlerden çok anlamasam da, bana da mantıklı geldi bu durum. O yüzden ilk 9 ay muay thai koydum.

Beslenmen kötüyse muay thai antrenmanları ağır olduğu için kilo verirsin ama aynı zamanda muay thai antrenmanlarının içinde vücüt ağırlığıyla yapılan güçlenme çalışmaları olduğu için daha çok yağ yakarsın
  • Yani normal bir sporcudan çok daha fazla yemek lazım. Sonuçta çok enerji kaybediyorsun ve kaybettiğin bu enerjileri geri kazanmalısın ki zayıflamayasın.

Peki sence 9 ay muay thai'de bir yerlere gelmek için yeterli mi? Yani temel kazanmış, sokakta kendini savunabileceğin kadar öğrenmiş ve artık kavgada korkmayacağın bir özgüven kazanmış olur musun? Yani belli bir seviyeye gelebilir misin?

• quote:

Yani normal bir sporcudan çok daha fazla yemek lazım. Sonuçta çok enerji kaybediyorsun ve kaybettiğin bu enerjileri geri kazanmalısın ki zayıflamayasın.

Peki sence 9 ay muay thai'de bir yerlere gelmek için yeterli mi? Yani temel kazanmış, sokakta kendini savunabileceğin kadar öğrenmiş ve artık kavgada korkmayacağın bir özgüven kazanmış olur musun? Yani belli bir seviyeye gelebilir misin?

bu sorunun cevabı sana ve hocana bağlı. sen ve hocan ikiniz de iyi iseniz.ve hocan hızlı öğretiyorsa 9 ay fazlasıyla yeterli bir süre.
  • quote:

Yani normal bir sporcudan çok daha fazla yemek lazım. Sonuçta çok enerji kaybediyorsun ve kaybettiğin bu enerjileri geri kazanmalısın ki zayıflamayasın.

Bi fikrim yok bende yeni başladım 2 hafta oldu
  • Wingtsunfighter-- Cevabın için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla azimle çalışırsam(k) 9 ay gayet iyi bir süre. Benim için önemli olan buydu. Sürenin yeterli olup olmadığı. Tekrar teşekkürler.

Sweentlyy Sana da başarılar dilerim. Umarım hedeflerine ulaşırsın.

Peki benim nasıl bir beslenme programı yapmam lazım? Boy 182 kg 72. Aslında ben 75-76 olmak istiyorum ama bu spor çok yorucu (yani kg kaybettiren) bir spor olduğu için biraz zor olacak sanırım.

Yani en azından kg kaybetmemek için nasıl bir beslenme programı hazırlamalıyım. Örnek program gibi birşey varsa atabilir misiniz? Yoksa da atıyorum " Protein ağırlıklı beslenen, yağ, karbonhidrat azalt" gibi öneri verir misiniz?

Tabi ben 72yim şu an. 75-76 olmak için biraz karbonhidratı arttırmam fena olmaz bence. Yani sizin tavsiyeleriniz nedir acaba?

• quote:

Wingtsunfighter-- Cevabın için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla azimle çalışırsam(k) 9 ay gayet iyi bir süre. Benim için önemli olan buydu. Sürenin yeterli olup olmadığı. Tekrar teşekkürler.

Sweentlyy Sana da başarılar dilerim. Umarım hedeflerine ulaşırsın.

Peki benim nasıl bir beslenme programı yapmam lazım? Boy 182 kg 72. Aslında ben 75-76 olmak istiyorum ama bu spor çok yorucu (yani kg kaybettiren) bir spor olduğu için biraz zor olacak sanırım.

Yani en azından kg kaybetmemek için nasıl bir beslenme programı hazırlamalıyım. Örnek program gibi birşey varsa atabilir misiniz? Yoksa da atıyorum " Protein ağırlıklı beslenen, yağ, karbonhidrat azalt" gibi öneri verir misiniz?

Tabi ben 72yim şu an. 75-76 olmak için biraz karbonhidratı arttırmam fena olmaz bence. Yani sizin tavsiyeleriniz nedir acaba?

sevgili babacan0903 ben de sana teşekkür ederim.beslenme konusunda şunu söyleyebilirim. öncelikle kilo almamanı öneririm.eğer sağlıklı kilo almak istiyorsan protein ağırlıklı beslenip vücud çalış.ama derdin sadece kilo almaksa karbonhidrat ağırlıklı beslen. yani bol bol ekmek ye.

• Ben bir ay gidip universite baska sehirde oldugu icin biraktim ancak shadow u hic birakmadim. En azindan haftada 5-6 saat shadow yapiyorum. Onumuzdekk hafta bu sehirde tekrar baslayacagim.
    Kilo kaybettirdigi yetersiz beslenme sonucunda evet dogrudur ancak 2 saate varan calisma sonucundaki aclikla saglam yemek yeniyor. Enerjiyi geri kazanmak cok zor degil sanirim ben kilo vermedimde almadimda.
    9 ay yeter yetmez o arkadaslarin da dedigi gibi sana ve hocana gore degisir. Benim derslerim 19.30 da basliyordu. Ben 18.00 gibi salonda olup yaklasik bir saat torbalarla calisiyordum. Bunun da faydasini gordum. Sahsen hocam (Ediz Aydin) cok ilgili biriydi. Istanbul dan ayrilmayi birazda bu yonden istemedim bir daha oyle hoca bulabilir miyim bilmiyorum.

Eger isterseniz 9 ay icersinde ortalama bir muay thai ogrenebilir, sokakta kendinizi rahatlikla savunabilirsiniz. En basitinden dibinize kadar giren birine fotograftaki gibi vuracaginizi bilirsiniz

9 ay muay thai için yeterli mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peregrino -- 12 Eylül 2015; 16:08:10 >

• Wingtsunfighter Benim sanırım kemik yapımdan dolayı, kolay kolay aldığım kilomu göstermiyorum. Ve 182 ye 72 normal gibi dursa da aynada kendime "3-4 Kilo daha alsam daha iyi durur" gibi şeyler söylüyorum. Yani benim yağ oranım düşük. Derdim sadece Kilo almak değil. Almasam da olur, ama alırsam daha iyi olur :-) Merak ettiğim diğer konu da bu. Bu sporu yapan biri yaklaşık ne kadar Protein, karbonhidrat filan almalı. Birkaç şey okudum ama gene de sormakta fayda var. Tabi bu sahip olunan vücuda göre değişir de genel olarak ne kadar filan?

Peregrino Başarılar dilerim tekrar başlayacağın için.
    Yani "Kilo kaybı düzgün beslenmezsen oluşur, eğer beslenmeni bozmazsan Kilo kaybı yaşamazsın" demek istedin sanırım. Bunu söylediğin çok iyi oldu. Teşekkürler. Bazı yerlerde öyle bir algı yaratılmış ki "bu spora giden zayıf dönüyor" gibi bir algı oluşmuş. Yani eksik beslenmediğin sürece Kilo kaybı olmuyorsa güzel. Baya sevindim.

Yani benim şu an aklımda ringlere çıkıp lisanslı muay thai yapma amacım yok. Dediğim gibi sadece sokakta kendimi savunacak kadar bilsem yeter. Tabi bu sporda özgüven kazanacağımı da düşünüyorum. Önemli olan cüsse değil yürek. Cüsse olsaydı ormanın kralı aslan olmaz fil olurdu.

• quote:

Wingtsunfighter Benim sanırım kemik yapımdan dolayı, kolay kolay aldığım kilomu göstermiyorum. Ve 182 ye 72 normal gibi dursa da aynada kendime "3-4 Kilo daha alsam daha iyi durur" gibi şeyler söylüyorum. Yani benim yağ oranım düşük. Derdim sadece Kilo almak değil. Almasam da olur, ama alırsam daha iyi olur :-) Merak ettiğim diğer konu da bu. Bu sporu yapan biri yaklaşık ne kadar Protein, karbonhidrat filan almalı. Birkaç şey okudum ama gene de sormakta fayda var. Tabi bu sahip olunan vücuda göre değişir de genel olarak ne kadar filan?

Peregrino Başarılar dilerim tekrar başlayacağın için.
    Yani "Kilo kaybı düzgün beslenmezsen oluşur, eğer beslenmeni bozmazsan Kilo kaybı yaşamazsın" demek istedin sanırım. Bunu söylediğin çok iyi oldu. Teşekkürler. Bazı yerlerde öyle bir algı yaratılmış ki "bu spora giden zayıf dönüyor" gibi bir algı oluşmuş. Yani eksik beslenmediğin sürece Kilo kaybı olmuyorsa güzel. Baya sevindim.

Yani benim şu an aklımda ringlere çıkıp lisanslı muay thai yapma amacım yok. Dediğim gibi sadece sokakta kendimi savunacak kadar bilsem yeter. Tabi bu sporda özgüven kazanacağımı da düşünüyorum. Önemli olan cüsse değil yürek. Cüsse olsaydı ormanın kralı aslan olmaz fil olurdu.

kilo başına 2 gr günlük protein alman lazım yani 72 çarpı 2 eşittir 144 yani yaklaşık 150 gr protein almalısın. bir kısmını protein tozu ile alabilirsin bir kısmını ise doğal yolla al. ama toplamı 150yi geçmesin.

• Wingtsunfighter Aydınlattığın için teşekkür ederim. Aklıma soru takılırsa buralarda mısın?

• quote:

Wingtsunfighter Aydınlattığın için teşekkür ederim. Aklıma soru takılırsa buralarda mısın?

evet buralardayım :D
  • 9 ayda bir kaç hareket kaparsın

not:çmuay thaiye gidiyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.