Şimdi Ara

80' le solu kapamış ne yaptıysam yol vermedi!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
0
Favori
4.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: he_man

quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

quote:

Orijinalden alıntı: C4_1400

Sağından önüne geçip 40'a düşüyorum hızını

sağından önüne kırıp hızı düşürüyorum diyecektim ki siz zaten belirtmişsiniz.
    e5 de arkadakini durma noktasına getirmişliğim vardır.

arabanın içindeki adam olsa seni 15 dk dövmesi lazım

neden?
    insanlıktan çıkmadan önce kuralı öğrensin.

şöyle sorayım, yolu 3 şerit düşün hız sınırını da 82 olarak...
    Akan trafikte orta ve sağ şeritte 50 ve 60 la giden bir çok araç olduğunu varsayalım
    şimdi kurallara uyarak, sınır olan 82 kmyle gitmek isteyen bi sürücü aracını hangi şeritten götürecek ?
    eğer arkadan gelen dallama da kurallara uyarak 82 ile giderse zaten bi sıkıntı olmayacak, herkes takip mesafesini korumuş olur

şimdi arkadan 150 yle gelen kuralları çiğneyerek herkesin güvenliğini tehlikeye atsın ve trafiğin düzenini bozsun diye
    hızımı 20 km düşürerek orta şeritten 60 la giden arabanın arkasına girmek zorunda mıyım ?

bakın anlamakta sıkıntı çekiyorsunuz,
    o zaman 3 şeritli yolda sağ şeritteki araç 60 la gidiyor, onu geçmek isteyen 61 le ortada gidiyor,
    onu sollamak isteyen de sol şeride geçip 62 ile gidiyor.
    ancak bir süre sonra önündeki araçları bu düşük hızlarla sollayanlar eski şeritlerine geçmiyorlar,
    yol isteyince de bunu saçma sapan bir şekilde gurur meselesi haline getiriyorlar.
    kaldı ki 4 şeritli yolda nasıl ki tırların 3. şeritte sollama yapıp kendi şeridine geçmesi gerekirse,
    taksilerin de ARKADAKİNİN KAÇLA GİTTİĞİ ile ilgilenmeyip orta şeride geçmesi gerekir.
    NOKTA!

• erka1907 kullanıcısına yanıt
    hocam sollama yaptıktan sonra bir önceki şeride dönün diye bi kural var mı ki ?

hızının gerektirdiği şeritten sürmek diye bir kural var, 82 hız sınırı olan bi yolda 82yle giden bi araç için uygun şerit de sol şerittir.
  • Uğraşıp sinirleri bozmaya gerek yok. Sağından geçin gitsin.
  • Vict0ry kullanıcısına yanıt
    Bayan olması trafik kurallarını bilmeyeceği veya uygulamama serbestliği anlamına gelmez.
    Acemi şoför acemiliğini bilip sağ şeritte veya orta şeritte durmalıdır.
    Dalgınlık; insanlık hali olabilir. Ama dalgınlığın farkına varıldığı anda gerekirse araç kullanımı bırakılmalıdır
    Araba da önemli bir mevzu bu kadar hararetli ise yine aynı şekilde sağ şeritten gidebilir.
    Telefonla konuşması mevzusuna girmiyorum bile özür kabahatinden büyük diye bir laf var siz anlamışsınızdır.
    Selektörün ne olduğunu bilmeyen yola çıkmasın. Ayrıca radyo yol koşullarını duymayacak kadar açılmaz.

Trafikte kurallar yok derseniz kazaya davetiye çıkarırsınız. Trafik kurallar bütünüdür.

Soldan selektörü bilen ama şerit değiştirirken sinyal çakmayanlara sevgilerimi iletiyorum. Onlar anladılar.

Sözün özü trafik şakaya gelmez. Öyle direksiyona oturmak ile şoför olunmuyor. Buradan sizin şahsınıza bir hakaret algılamayın. Genel konuşuyorum. Ama yukarıda yazdığınız maddelerin hiçbir geçerli sebep değil.

• erka1907 kullanıcısına yanıt
    Arkadaki aracı durma noktasına getirmek de doğru bir davranış değil. Arkadaki aracın hatası yüzünden trafiğe zarar veremezsiniz. Tam o anda biri de gelip niye bunlar yavaş gidiyor deyip sizin önünüze geçse ve durma noktasına kadar dediğiniz hızlara düşse. O zaman da onu sağlarım mı diyorsunuz ?

Yanlış hareketler bunlar. Hatasını anlaması için korna yapılabilir belki ama durduracak kadar hız düşürmek doğru değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hboluk

Arkadaki aracı durma noktasına getirmek de doğru bir davranış değil. Arkadaki aracın hatası yüzünden trafiğe zarar veremezsiniz. Tam o anda biri de gelip niye bunlar yavaş gidiyor deyip sizin önünüze geçse ve durma noktasına kadar dediğiniz hızlara düşse. O zaman da onu sağlarım mı diyorsunuz ?

Yanlış hareketler bunlar. Hatasını anlaması için korna yapılabilir belki ama durduracak kadar hız düşürmek doğru değil.

sellektör ve kornanın ne anlama geldiğini bilmeyenlere bunu uygularım.
  • Sol tarafina gecio uzunlari yakiyorum aynasina yol verdikten sonra ben onune gecip yavasliyorum ozellikle uzun yolda otobuslere yapiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Köprü yolunda hız sınırı 80 biliyorsunuz . Bende 80 e sabitleyip orta şeritten giderken bile selektör çakan magandalar var.

• Arka arkaya selektör yaparim olmadi kornaya abanirim zorla gecer

• Aynı araca denk gelmiş olamayız ama şekerpınarda 1 hafta 10 gün önce yine bi i20 solu kapatmış 75 80 civarı gidiyor selektör korna fayda etmiyor üstüne üstün kasıtlı fren yapıyor yaklaşık 2 km arkasında devam ettim orta şeritte transit ilerliyordu hususi yaklaşmasını bekledim aradaki fark 15 20 metre falan kalınca arkasından çıkıp makasa girdim, adım gibi eminim aklı çıktı selektör kolunu koparacaktı neredeyse, aynadan baktığımda frene asıldığını çok net gördüm sonrada kayboldu arkamda, umarım otobüs gibi büyük araçlarla kaşık atmayı ve trafik adabını bir nebzede olsa öğrenmiştir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Showtek

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CDBurnerXP

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Code140

quote:

quote:

Yol vermiyorsa sağından geçeceksin ne dert ediyorsunuz anlamıyorum.

Gecen bi dayi bizi sagdan gecmeye calisti. Direksiyonda arkdas var, biz de armut toplamiyoruz ya arkadas ta asildi gaza, dayi bariyerlere daliyordu son anda kurtardi. Isin ozu cok bilmis olmak bi ise yaramiyor...

Dayı sana sellektör atacak korna çalacak sonra sen yol vermeyince sağından geçmek isteyecek sende gaza asılıp dayının kaza yapmasına sebep olacaksın. Hmm bence bir daha tekrarlama bunu herkes o dayı gibi sakin olmayabilir.

Otoban ortasında aracın önüne geçip durdurup şöförünü indirdiğimiz zamanlar oldu.

Bariyerlere yapistiktan sonra arabayi birakip kosa kosa yakalarsiniz hocam. Arabadan da inerim merak etmeyin.

kardeşim hem yol vermeyip hem de haksızken kazaya sebebiyet olma cesaretini nerden alıyosun ?

Kardes limit 90 olan yolda zaten 80civari gidiyordum. Bu durumda neden yol vereyim kimse kusura bakmasin. Ben keyfime bakarim baskasi selenyr atmis tinlamam

öyle babanın yolu değil orası. aciliyeti olan vardır keyfine göre sol şeridi işgal edemezsin.

hız sınırı 82 ve kendi aracı da 82 ise, istediği şeritten istediği şekilde gider
    150 yle gelene yol vermek gibi bi zorunluluğu yok. gençler hız denemesini trafiğe kapalı alanda yapsın....

en yakın trafik şubeye sor bakalım istediği şeritten gidebiliyor muymuş

quote:

Trafik Cezası Madde 46/2-d

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek,

Karayollarında Trafiğin Akışı ve Karayolunun Kullanılması

Madde 94- Karayollarında trafik sağdan akar.

Aksine bir hüküm veya işaret bulunmadıkça karayollarında;

A) Araç sürücüleri;

a) Araçlarını durumun elverdiği oranda gidiş yönüne göre yolun en sağından, yol çok şeritli ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek, (dikkat ediniz burada araç ayrımı yapılmamış. yol müsaitse gitmemiz gereken yer en sağdır. orta şerit yada sol şerit değil)

herkesin aynı yönde gittiği ve hız limitinin 82 olduğu yolda kimse sol şeritten 150-130 la gidemez
    eğer 82 yle gidiyosan sol şeritte kimseye yol vermek zorunda falan değilsin

eğer bişey sorulacaksa trafik şubeye gidip ben 150 gidiyodum bana yol vermediler diye sen sor bakalım ne cevap verecekler

birader sen anlayamıyosun galiba. yazma cevap da verme

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Gecen bi dayi bizi sagdan gecmeye calisti. Direksiyonda arkdas var, biz de armut toplamiyoruz ya arkadas ta asildi gaza, dayi bariyerlere daliyordu son anda kurtardi. Isin ozu cok bilmis olmak bi ise yaramiyor...

Dayı sana sellektör atacak korna çalacak sonra sen yol vermeyince sağından geçmek isteyecek sende gaza asılıp dayının kaza yapmasına sebep olacaksın. Hmm bence bir daha tekrarlama bunu herkes o dayı gibi sakin olmayabilir.

Otoban ortasında aracın önüne geçip durdurup şöförünü indirdiğimiz zamanlar oldu.

Bariyerlere yapistiktan sonra arabayi birakip kosa kosa yakalarsiniz hocam. Arabadan da inerim merak etmeyin.

kardeşim hem yol vermeyip hem de haksızken kazaya sebebiyet olma cesaretini nerden alıyosun ?

Kardes limit 90 olan yolda zaten 80civari gidiyordum. Bu durumda neden yol vereyim kimse kusura bakmasin. Ben keyfime bakarim baskasi selenyr atmis tinlamam

öyle babanın yolu değil orası. aciliyeti olan vardır keyfine göre sol şeridi işgal edemezsin.

hız sınırı 82 ve kendi aracı da 82 ise, istediği şeritten istediği şekilde gider
    150 yle gelene yol vermek gibi bi zorunluluğu yok. gençler hız denemesini trafiğe kapalı alanda yapsın....

quote:

Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek,

A) Araç sürücüleri;

a) Araçlarını durumun elverdiği oranda gidiş yönüne göre yolun en sağından, yol çok şeritli ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek, (dikkat ediniz burada araç ayrımı yapılmamış. yol müsaitse gitmemiz gereken yer en sağdır. orta şerit yada sol şerit değil)

herkesin aynı yönde gittiği ve hız limitinin 82 olduğu yolda kimse sol şeritten 150-130 la gidemez

eğer bişey sorulacaksa trafik şubeye gidip ben 150 gidiyodum bana yol vermediler diye sen sor bakalım ne cevap verecekler

Kafan alsa cevap yazmaya gerek kalmayacak :)

• Selökter manyağı yapacaksın böylelerini.

• C4_1400 C kullanıcısına yanıt
    Siz nasıl cesaret ediyosunuz böyle şeylere? Ben korkuyorum. Çekip vursalar veya 5 kişi inip girseler. Her şey beklenir. Daha önce beni kovalamışalrdı 6 kişi zor kurtuldum polis hiç bir şey yapmadı. Türkiye'de hiç can güvenliği yokken böyle şeylere cesaret edemem.
  • hafifçe arka tamponuna sağdan veya soldan dokunup ölümüne sebep olup tam gaz kaçıyorsunuz
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

A) Araç sürücüleri;

Kafan alsa cevap yazmaya gerek kalmayacak :)

senin ciddi sorunların var bi doktora görün

• ooo kuralcı beta adminler yorumumu silmiş. siz kendinize koyulan kurallar içinde mutlu olabilirsiniz bunu savuna da bilirsiniz. ama herkes kurallara uymak zorunda değil bunu kafanıza sokun. siz kural koyucu ya da kanun adamı ya da trafik polisi vs değilsiniz. bunu aklınızdan çıkartmayın başkasının işine burnunuzu soktuğunuz için parçalarınızı cinayet büro yoldan toplar sonra.
  • Böyle tipler trafiğin akışını bile aksatır. Azıcık kafaları bassa sağından geçenlerden, korna ve sellektörden biraz anlam çıkartıp HIZINA UYGUN şeritten gider.

HIZINA UYGUN şerit: yol ve trafik akış durumuna göre uygun şeritten gitmektir. Yeri gelir 60 km ile en soldan gidersin, yeri gelir 120 km ile en sağdan gidersin.

Işte bunu anlayacak kapasitede olmayan sürücüler için sinirlenmeye gerek yok. 1-2 uyarmadan sonra geçin sağından devam edin. Bazen en sağdan gitmek daha güvenlidir. Böylelerinden kurtulmuş oluruz. Dün fsm köprüsünden Ümraniye sapağına kadar çoğunlukla en sağ şeritten 100-110 km hızla geldim. Valla ara ara en soldan bile daha hızlı gidiyordum. Kaç kişi kitlenmiş en solun bi yanına tın tın gidiyorlardı.

• Hız sınırı ne olursa olsun yoğun trafik haricinde sol şeridi işgal edemezsiniz. Trafik kurallarını siz belirlemiyorsunuz. Her zaman sizden daha hızlı gelene yol vermek durumundasınız. Sol şerit sollama şerididir önünüzdekini geçer tekrar kendi şeridinize dönersiniz. Tekrar sağ şeride geçmeye gerek duymayacak kadar hızlı gittiğinizi düşünseniz bile yine sizden daha hızlı gelene yol vermek durumundasınız. Karayolları babanızın malı değil. Saygı duymayan saygı bekleyemez.

Tavsiye: Uygun durumda sol şeridi terketmeyip trafiği yoğunlaştıranlar için akşam ve gece zamanı dibine yapışmadan belli mesafe bırakarak sisleri ve uzunları açıp takip edebilirsiniz. Otomatik kararan aynasıyla beraber karartma özellikli yan aynaları yoksa fazla dayanamayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tekkral34 -- 24 Şubat 2017; 23:53:23 >
  • Önüne geçip küçük çaplı korkutmak gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.