Şimdi Ara

80+ Bronze ile Gold arasında çok fazla fark var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen ayki Vatan KDV indiriminden Corsair 80+ Bronze CX750 750W PSU almıştım, fakat daha ucuza Xigmatek 80+ Gold 750W PSU da vardı; halen aklımdan çıkmıyor. Arada çok büyük fark var mı, sizce hata mı yapmışım? Ryzen 5 3600 işlemcili 5700 XT grafik kartlı sisteme 80+ Bronze PSU yeterli gelir mi?

• Burada müthiş bilgi kirliliği ve marka fanatikliği var.

Corsair PSU üretmez, ona buna üretim için sipariş verir, kendi markasını basıp pazarlar. Ancak bu sadece Corsair'in yaptığı bir iş değildir. Piyasadaki pek çok meşhur marka da bu şekilde çalışır. TR'de bulabileceğiniz meşhur markalar arasında kendisi üretip satan markalar şunlardır: SeaSonic, FSP, High Power. Diğerleri Corsair gibi fasoncudur.

PSU'nun üzerindeki markanın ya da üniteyi üreten firmanın adının pek bir önemi yoktur. PSU'nun nasıl bir kalite anlayışıyla üretildiği önemlidir. Her markada çeşitli kalitede ürünler bulunur. "Corsair süperdir... Andyson çöptür" şeklindeki söylemler buram buram fanatizm kokar; gerçekçi/sağlıklı bir yaklaşım değildir.
    Corsair'in VS ve CX serileri düşük kalite serilerdir.
    Andyson genelde alt ve orta sınıf PSU'lar üretir ama talep gelirse üst düzey PSU da üretir. Örneğin Aerocool P7 serisi PSU'ları Andyson firması üretmiştir. Marka fanatikliğini bir kenara bırakıp P7 serisini objektif şekilde araştırıp incelerseniz son derece kaliteli bir seri olduğunu görürsünüz.

PSU seçerken markasına değil, modeline odaklanmak gerekir!

80+Bronze'un %84 olduğunu, 80+Titanium'un %98 olduğunu yazan da olmuş.

115V standardına göre, %50 yükte Bronze için %85, Titanium için %94 verimlilik gerekir.
    230V EU standardına göre, %50 yükte Bronze için %88, Titanium için %96 verimlilik gerekir.
  • Corsair daha kaliteli

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Corsair en iyisi..
    Cunku bende o var.

Vs 450w...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Xigmatek markası çok iyi diye bilinmiyor, lakin gold etiketi de hafife alınacak bir şey değil. Ürünün tam ismini bilip bağımsız bir testine bakmak gerekiyor, gerçekten o sınıflandırmayı hak ediyor mu diye.

Gold kriterlerini yerine getiren bir PSU, markası ne olursa olsun Bronze'dan daha iyidir. Gold etiketi almak için, yani o verimliliğe ulaşmak için belli bir üretim/malzeme kalitesi demektir.

Ryzen 5 3600 işlemcili 5700 XT için Bronze Psu yeterlidir. Ama şöyle düşün, o işlemci ve ekran kartın toplam fiyatına bak ve Bronze bir üniteyle kullanmaya değer mi? Sonuçta PSU dediğin 5/10 yıllık garantisi olan bir ürün ve o kadar uzun süre de kullanabileceğin.
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    KDV indirimi diye aldım, 2 haftadan fazla süre geçti, şimdi iade etme şansım da yok; mecburen kullanacağım ya da ikinci elde iyi bir fiyata satabilirsem 80+ Gold alırım.

Almadığım Xigmatek PSU şuydu sanırım:https://www.netsiparis.com/xigmatek-en7999-750w-shogun-g-guc-kaynagi-80-gold-12cm-fan
  • hitokiri_johndoesai H kullanıcısına yanıt
    Dert etmeye degmez aldigin urunun malzeme kalitesi de gayet guzel, gold olmasinin ekstra elektrik faturasindaki aylik 20-30 kurus etkisinden baska getirisi olmaz.
  • İkiside değil, Sharkoon clientstorm serisi 650w yada focus plus serisi 650w işinizi fazlasıyla görecektir.
  • PSU'nun sisteme yetmesi ile 80+ sertifikasının bir ilgisi yok. Örneğin; sistem 500 watt güce ihtiyaç duyduğunda 80+Bronze verimlilikteki PSU prizden 588 watt güç çeker. 80+Gold verimlilikteki bir PSU ise prizden 555 watt güç çeker. Yani fark boşa giden (ısıya dönüşen) elektrik miktarıdır.

Diğer yandan işin kalite boyutu var. 80+Bronze seviyesindeki PSU'lar büyük ölçüde düşük kalitede olur. Gold PSU'ların hemen hepsi Bronze PSU'lardan daha kaliteli olur ama GOLD sertifikalı her PSU da aynı kalitede değildir.

Elinizdekini satmayı düşünürseniz, yeni PSU için ayırdığınız bütçeyi belirterek öneri isteyebilirsiniz.
    Sıkıntı yapılacak bir durum değil hocam, muhtemelen almamakla iyi yaptınız.

Serisi hakkında bir inceleme bulamadım, forumun birinde bunların Andyson üniteleri oldukları yönünde açıklama var.

Andyson eşit çöp.
  • Bronze, Gold, Platinum gibi sertifikalar güç kaynağının kalitesi ile ilgili çok fazla bilgi vermez. Corsair sağlam markadır, aklınız kalmasın. Bu sertifikalar ise verimlilik ile alakalı, atıyorum bir 80+ bronze yani %84 verimliliğe sahip güç kaynağı 12v kanalından sabit 100watt verebilmek için prizden 116 watt çeker, bu durum 80+ titanium yani %98+ verimlilikte >102 watt olacaktır ve uzun vadede kendini daha az elektrik tüketerek amorti edecektir. Daha fazla bilgi edinmek için Jonny Guru'ya bakabilirsiniz.
  • Hocam, hiç böyle şeylerle kafanızı yormayın. Corsair iyi bir PSU'dur 80+ Bronz'da verimlilik açısından kötü değildir. Diğer marka fena değil fakat bir Corsair de değil bana göre.
    Güle güle kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrokenDream -- 8 Eylül 2019; 4:1:0 >
    Corsair gidip de başkasına kendi PSUlarını ürettirir mi acaba? O iddia ile ilgili kaynak alayım mümkünse. Corsair diye aldık, Andyson çıkarsa felaket.

http://www.hardocp.com/article/2015/01/21/corsair_cx750_750w_power_supply_review
    http://www.jonnyguru.com/blog/2015/03/02/corsair-cx750m-750w-power-supply/
    https://www.overclock.net/forum/31-power-supplies/1551342-why-you-should-not-buy-corsair-cx750-v1.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 8 Eylül 2019; 7:40:56 >

• corsair vs450 aldım eski psuyu şüphelendiğim için çıkarıp atmıştım, bilgisayara yeni bi kalp takmışım gibi oldu inan bana
  • Andyson mu? Tövbe plat olsa bile düşmanıma önermem.

Corsair zaten kendi tesisi yok. Urettiriyor malzeme yi kendi seciyor tabi. incelemelere bakmak lazim

• İşte CX750 konusunda inceleme bulamadım. CX750M incelemesi var ama o yok gibi.
    Hocam bu andyson nedir ?

• http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page447.htm

Bu listedeki CP-9020123 kodlu PSU benimki. Gri/Gümüş yazılı olan; eski yeşil yazılı olan değil yani.

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/cx-series-config/p/CP-9020123-NA (Benimkinde kodun sonunda NA yerine EU var doğal olarak.)

Linus listelerken bunu Tier B (Budget) sınıfına koymuş. https://linustechtips.com/main/topic/1045610-new-psu-tier-list/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 8 Eylül 2019; 13:16:19 >

• Burada müthiş bilgi kirliliği ve marka fanatikliği var.

Corsair PSU üretmez, ona buna üretim için sipariş verir, kendi markasını basıp pazarlar. Ancak bu sadece Corsair'in yaptığı bir iş değildir. Piyasadaki pek çok meşhur marka da bu şekilde çalışır. TR'de bulabileceğiniz meşhur markalar arasında kendisi üretip satan markalar şunlardır: SeaSonic, FSP, High Power. Diğerleri Corsair gibi fasoncudur.

PSU'nun üzerindeki markanın ya da üniteyi üreten firmanın adının pek bir önemi yoktur. PSU'nun nasıl bir kalite anlayışıyla üretildiği önemlidir. Her markada çeşitli kalitede ürünler bulunur. "Corsair süperdir... Andyson çöptür" şeklindeki söylemler buram buram fanatizm kokar; gerçekçi/sağlıklı bir yaklaşım değildir.
    Corsair'in VS ve CX serileri düşük kalite serilerdir.
    Andyson genelde alt ve orta sınıf PSU'lar üretir ama talep gelirse üst düzey PSU da üretir. Örneğin Aerocool P7 serisi PSU'ları Andyson firması üretmiştir. Marka fanatikliğini bir kenara bırakıp P7 serisini objektif şekilde araştırıp incelerseniz son derece kaliteli bir seri olduğunu görürsünüz.

PSU seçerken markasına değil, modeline odaklanmak gerekir!

80+Bronze'un %84 olduğunu, 80+Titanium'un %98 olduğunu yazan da olmuş.

115V standardına göre, %50 yükte Bronze için %85, Titanium için %94 verimlilik gerekir.
    230V EU standardına göre, %50 yükte Bronze için %88, Titanium için %96 verimlilik gerekir.

• Ocz 80+ bronze 750w var bende çok memnunum herhangi bir sıkıntı olmadı 4 yıldır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.