Şimdi Ara

6552 sayılı kanun / vergi, öğrenim kredisi, gss vs. affı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
6
Favori
6.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

7,800 TL civarı olan öğrenim kredi borcum (5,750 TL imzalanan senet değeri, 2010 Ekimde başlayan ilk taksit ödemem sonrası 1 Ocak 2011 itibari ile olan tutar) için yaptığım yapılandırma öncesi 10,350 TL borcum vardı, bunun 2,500 TL'si faizdi.
    Ana para tutarını 8.881 TL olarak hesaplamışlar ve 1,15 ile çarparak 18 taksit ile 36 ayda ödeyeceğim rakam 10,133 TL olarak ortaya çıkmış. Resmen 1.000 TL kazık yedim gibi duruyor, af ve indirim bunun neresinde demekten kendimi alıkoyamıyorum! 2.350 TL de ödeme üzerine vazgeçilecek alacak tutarı diye de belirtmişler ödeme tablosunda. Hiç anlamadım kafam karıştı.

Gss için ise halen başvurup aftan faydalanmak mı yoksa dava açmak arasında gidip geliyorum. Sağlık hizmeti almadığım, bir kez işim düşüp de faydalanamadığım sistemde geriye dönük 2700 TL olan borcumu yapılandırırsam sanırım 1000 TL gibi birşey ödeyeceğim gibi görünüyor. Ama havaya para vermiş olacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vahşi Hindi Süprizi

Hocam cevap icin tesekkür ederim , ödemek icin basvuru yapmadan önce tam tutari ögrenme imkanimiz yokmu? Gördügüm kadari ile önce odeme seklini secip pesin veya taksitli diye basvuru yapip mail geldikten sonra kesin tutari görebiliyoruz sanirim.
    Eger basvurudan önce taksitli ve pesin tutar arasinda olusacak farki görebilsem cok daha iyi olurdu :)

Dostum aşağıdaki adresten öğrenebilirsin. Başvuru nuda yapabilirsin

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_7111_LOGIN_AC

• kendim için şu tabloyu çıkardım, ortalama bu şekilde çıkıyor faizlere göre.

6552 sayılı kanun / vergi, öğrenim kredisi, gss vs. affı

• Öğrenim kredilerini niye ödemiyorsunuz zamanında?Yazık günah değil mi faiz biniyor.

Benim 78 TL GSS prim borcum vardı , şimdi gözükmüyor , silindi mi acaba?Yoksa sitede mi sıkıntı var.https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf
  • Edit:O sitede sıkıntı varmış.Başka siteden sorguladım.1 TL daha faiz binmiş 79 TL olmuş Ben gidip ödiyim en iyisi bunu.
    https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/GssKapsamDisi.action#

• zurrani kullanıcısına yanıt
    Hocam (Yi-ÜFE) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranini eklemeyi unutmussunuz. Yani gecikme zammi siliniyor fayat bunun yerine Yi-ÜFE ekleniyorama toplam olarak zammindan daha az.
  • isseyy kullanıcısına yanıt
    Hocam tesekkür ederim cevabiniz icin, siteden baktim suandaki güncel borcumu ve gecikme zammini görebiliyorum. Fakat bu yeni af ve yapilandirma sonrasinda ki tutarlari basvuru yapmadan göremiyorum, yani basvuruda secim var pesin ve taksitli secenekleri, bu seceneklerden birisini secip basvuru yapip daha sonra gelen mail de toplam tutari görebiliyoruz. Bende pesin ile taksitli arasinda gitip geldigim icin , tam tutarlarida göremedigim icin karar veremedim henuz. Sanirim pesini secicem gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vahşi Hindi Süprizi

Hocam tesekkür ederim cevabiniz icin, siteden baktim suandaki güncel borcumu ve gecikme zammini görebiliyorum. Fakat bu yeni af ve yapilandirma sonrasinda ki tutarlari basvuru yapmadan göremiyorum, yani basvuruda secim var pesin ve taksitli secenekleri, bu seceneklerden birisini secip basvuru yapip daha sonra gelen mail de toplam tutari görebiliyoruz. Bende pesin ile taksitli arasinda gitip geldigim icin , tam tutarlarida göremedigim icin karar veremedim henuz. Sanirim pesini secicem gibi duruyor.

hocam ana parayı 1.05 ve diğer oranlarla çarp, ortalama o rakamlar işte. böl taksidine, yalnız iki ayda birmiş taksitler.
    öyle kendi hesabını çıkarabilirsin...
  • Hocam 18 taksitliyi seç. Yasaya göre, daha kısa taksit vadesine geçip ödemeyi azaltabiliyor ya da 31 Aralık'a kadar peşin ödeyip faizden kurtulabiliyorsun.

Ben yapılandırdım mesela, 10.300 TL civarı olan borcum 10.030 TL olarak 18 ayda alınıyor ama ödeme ekranına girerken peşin ödeme yap dersem 8.881 TL gibi bir rakam çıkıyor. Ana borcum 7800 TL bu arada, 1000 TL efe tüfe den gelmiş.

@zurrani hocam, senin hesap da yanlış. üfe tüfe olayı yok onda. ben de yanılarak benden 7800 isteyecekler dedim 1,15 le çarpıp 9000 TL çıkıyor dedim, başvurup ödeyeyim bari 1300 TL faiz karım olur dedim ama 250 TL anca oldu. Sende de benzeri birşey olacak süpriz bekleme derim.
    Ben vergi dairesine gidip konuşmayı düşünüyorum, bu yapılandırmayı iptal edip peşin ödeme ile faizi sildirebilir miyim diye. Daha temmuz 2013'te devroldu vergi dairesine benim borç ve yapılandırsam mı diye bakınırken bu af olayı çıktı. Madem af, peşin ödemede faizi silsinler benim de işime gelsin. Tüfe olayı gıcık etti beni. Tüfe ve 1,15 ile çarpınca zaten gecikme faizinden az farklı bir rakam ortaya çıkıyor ve sadece taksit yapmış oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basturkemin -- 22 Ekim 2014; 4:25:42 >

• Pesinn odeyen dahada karli oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün itibariyle yeni haber düşmüş. Öğrenci kredisi faizleri af kapsamına girecek, resmi gazetede yayımlanması bekleniyor diye? Bilgisi olan var mı?

http://sozcu.com.tr/2014/gunun-icinden/ogrenim-ve-katki-kredisi-borclari-icin-af-var-631686/
  • quote:

Orijinalden alıntı: shockwave error

Bugün itibariyle yeni haber düşmüş. Öğrenci kredisi faizleri af kapsamına girecek, resmi gazetede yayımlanması bekleniyor diye? Bilgisi olan var mı?

http://sozcu.com.tr/2014/gunun-icinden/ogrenim-ve-katki-kredisi-borclari-icin-af-var-631686/

Hocam bu zaten eski haber. Ben yararlandım işte.

Faizi silip yarısı kadar TÜFE geçiriyorlar. Üstüne de 18 taksiti seçersen şuanda faizlerle olan rakama tekabül ediyor. Bende toplamda 250 TL farketti, bilgine.

• basturkemin B kullanıcısına yanıt
    Haberin tarihi bugüne ait olduğu için yeni sandım.

Bu işlemi vergi dairesinden mi yaptın? Benim şuan 11 ay yapılandırılmış ve 6 taksiti ödenmiş geriye 5 taksiti kalmış borcum var. 5 taksit için birikmiş faiz borcumu sildirip peşin ödemeyi düşünüyorum. Vergi dairesinden yeniden mi yapılandırmak gerekiyor?
  • Lanet olsun hayatımda 1 kere hastaneye gittiğimi hizmet aldığımı hatırlamıyorum. Ufak çaplı hastalıklarda zaten annemin babamın aldığı ilaçları kullandım. Tam 4.500 TL borcum var. Kim bana sordu. Ben öğrenciyim bu borcu nasıl öderim ?

Biri beni lütfen bilgilendirebilir mi. O yıllar öğrenci olduğumu ispatlarsam borçlarımı sildirebilir miyim ? En azından düşürebilir miyim. Sınavlara hazırlandığım bir dönemde beynim durdu inanın ya. Şu ülkede yaşamak ne zor. Herşeyi ile uğraştık birde yoktan borç kitlediler.

Hakkımı helal etmiyorum!
  • quote:

Orijinalden alıntı: A. Einstein

Lanet olsun hayatımda 1 kere hastaneye gittiğimi hizmet aldığımı hatırlamıyorum. Ufak çaplı hastalıklarda zaten annemin babamın aldığı ilaçları kullandım. Tam 4.500 TL borcum var. Kim bana sordu. Ben öğrenciyim bu borcu nasıl öderim ?

Biri beni lütfen bilgilendirebilir mi. O yıllar öğrenci olduğumu ispatlarsam borçlarımı sildirebilir miyim ? En azından düşürebilir miyim. Sınavlara hazırlandığım bir dönemde beynim durdu inanın ya. Şu ülkede yaşamak ne zor. Herşeyi ile uğraştık birde yoktan borç kitlediler.

Hakkımı helal etmiyorum!

al öğrenci belgeni dayan ssk dairesinin başına 3 kat aşağı 5 kat yukarı geze geze bağıra çağıra halledersin ancak.aynı durum bende de var ancak internet vergi dairesinde çıkmıyor borç nası bi teknolojik devlet altyapısıysa artık.ne yapacam bilemedim bende.

http://www.alomaliye.com/2014/huseyin-irfan-firat-6552-soru-cevap.htm
    Birde şu sayfada şöyle birşey buldum ve diyorki:
    quote:

Kimlerin borcu silinecek?
    Hiç gelir testi yaptırmayanların yasal süresi içinde başvurup yaptıracakları gelir testi sonucunda Devletin fakir tanımına girmeleri ( yani hane halkı geliri kişi başına asgari ücretin 1/3 ünden düşük 378 T.L.nin altında ) koşulunda bunlara geçmişte resen tahakkuk ettirilen primlerde silinecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dj.trust.06 -- 28 Ekim 2014; 18:58:00 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• Karar verdim, GSS'yi de yapılandıracağım. Lanet olsun! Bedava 1.000 lira haybeye vereceğim..
  • GSS borcunu sallamıyorum heriflere bak 4.000 küsür tl kitlemişler neymiş en üst düzey gelirden hesaplanmış.Git durumunu bildir diyorlar gelir testi yaptır diyorlar ulan yaptırsam ne olacak çıkanı gene ödemem
    2008 yılında ön lisansta aldıgım kredi borcunu maliye baskınına dayanamayıp yapılandırdım.El mahkum onu mecbur ödeyeceğiz ama hapislerde süründürselerde GSS denen şeyi ödemem!
  • BUGUNE kadar borcum yoktu

gelir testi yaptırdım 2.defa (ilki ilk çıktığında)

g1 çıktı itiraz ettim eve geldiler..g0 indirdiler

aktif etmek için sgk ya gittim görünmüyor ititraz bizde dediler

yine kaymakamlık a gittim

g0 ı aktif edeceklerine

2012 -2014 arası 4a çalışan olmama rağmen o tarihleri g2 den borç kitlemişler.. (gece gece aktif olmuş g0 diye girdim 3200 borç çıktı)

çalışan iken nasıl borç çıkartıyorlar iki g0 lı dönem arasına o da ayrı bir konu

gel de şimdi uğraş
  • Dünyada başka hiç bi ülkede böyle bi borç yok şaka gibi ya işin yok devlete borcun oluyor bunun mantıklı bi açıklaması olamaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyler şimdi benim öğrenim ve katkı toplam ödemediğim 3300tl ana para, 410tl faiz toplam 3700tl borcum var.
    tek kalemde peşin ödemek istiyorum yalnız Yİ-ÜFE ne kadar eklenir bu miktar toplam ana paradan mı hesaplanıyor ödenmemişten mi bugüne kadar 500tlye yakın gecikme zammı ödemişim zaten.
    bu yi-üfe miktarı çoksa hiç yapılandırmayayım daha iyi...
    çağrı merkezinde miktar söyleyemediler vergi dairesine de vaktim yok şuan.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.